Teorik SEO

Google’da Üst Sıralara Çıkmak

Google’da üst sıralara çıkma taktikleri ile alakalı paylaşabileceğimiz çok sayıda metrik ve taktik mevcuttur. Çoğu SEO‘nun üzerinde fikir birliği yaptığı kültleşmiş taktik ve teknikler olduğu gibi şehir efsanesi diyebileceğimiz sektörel anlamda kişiler arasında yayılmış çok sayıda taktikler de mevcuttur.

Örneğin; Bounce rate (Hemen çıkma oranı) ne kadar düşük olursa sıralamamız o kadar iyi oluyormuş söyleminin baş aktörü olan hemen çıkma oranı, doğrudan bir sıralama metriği değildir. Hemen Çıkma oranının herhangi bir şekilde sıralamayı belirlemede etkili olmadığını Google pek çok farklı kaynakta da belirtmiştir. Her ne kadar hemen çıkma oranı doğrudan bir SEO kriteri olmasa da web sitemizin kullanıcı deneyimi noktasında ne derece başarılı olduğunu göstermede oldukça önemli bir veridir.

Daha önceleri Google üzerinde sıralama elde etmek için çok sık şekilde anahtar kelime kullanımı, alaka düzeyi fark etmeksizin çok sayıda link almak gibi taktikler oldukça işlevli şekilde kullanılırken, Google tarafından açıklanan algoritma gelişmeleri (panda, rankbrain, penguin) ile Google web sitelerinin link kalitesine, yayın kalitesine ve kullanıcının arama amacına odaklanmaya başladı.

Bu noktada günümüz gelişmiş algoritması göz önünde alındığında Google’da üst sıralara çıkmak için uygulamamız ve dikkat etmemiz gereken çok sayıda metrik (+200) mevcuttur. Ancak biz bu yazımızda Google’da başarı elde etmek için uygulamanız gereken en temel ve en stratejik taktiklere yer vereceğiz.

1. Algoritma Değişikliklerini Aktif Olarak Takip Edin

Google’da başarılı olmanın en temel adımı Google tarafından yayınlanan algoritma değişiklerini pro aktif bir şekilde takip etmek ve sektörde yaşanan gelişmeleri vakit kaybetmeden sitemizde uygulamaktır. Bu noktada özellikle Google’ın algoritma ve SEO çalışmaları ile alakalı bilgilendirmeler yaptığı kaynakları, sosyal medya platformlarını ve hatta Google’da çalışan uzmanların sosyal medya profillerini takip etmek oldukça önemlidir.

Google uzmanlarından John mueller’e yöneltilen “Google’da bir değişiklik mi var? Sıralama kaybı yaşıyorum” sorusuna, yine John Mueller tarafından verilen cevap SEO uzmanları için oldukça kritiktir. John Mueller kendisine yöneltilen soruya cevap olarak: “Evet biz neredeyse her gün değişiklik yapıyoruz” demiştir.

Sektördeki önemli SEO şirketlerinden bir tanesi olan MOZ şirketi tarafından yapılan açıklamada Google’ın yıllık ortalama 500 ila 600 değişiklik yaptığı söylenmiştir. Ancak sektörün artan gelişme hızı ve internet kullanım sayısında yaşanan büyük artışlara paralel olarak günümüzde tahmin edilen aktif değişiklik sayısı yıllık ortalama 3000 seviyelerindedir.

Bu noktada özellikle SEO alanında yeni çalışmaya başlamış uzman adayları ve web site sahipleri için Google tarafından 2000 yılından beri gerçekleştirilen algoritmik gelişmeleri okuyarak daha önceki çalışmalar hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. Gelecekte Google’ın nasıl bir algoritmaya evrileceği ile alakalı sinyaller özellikle Google’ın geçmişten günümüze gerçekleştirdiği algoritmik değişimlerde saklıdır.

Google’ın algoritma değişikleri ile alakalı detaylı bilgilere Rankwatch Google Updates Timeline isimli sayfadan detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Algoritma güncellemeleri ile ilgili hususi olarak yabancı dilde bir kaynak paylaşıyoruz çünkü Türkiye’de aktif olarak algoritma hakkında kaliteli  bilgilendirme yapan sayfa sayısı çok yetersizdir. Bu noktada SEO uzmanları için İngilizce kaynak okur yazarlığı son derece önemlidir.

Yine algoritma üzerinde yapılan değişiklikler ile alakalı detaylı bilgilere Google central blog ve Twitter Google Searchliason üzerinden ulaşabilirsiniz.

2. Site içi SEO (Teknik SEO) Sağlığınızı Arttırın

SEO çalışmalarında en çok bilinen doğrularından bir tanesi olan teknik SEO’nun çok önemli olduğu gerçeği günümüzde hala geçerliliğini koruyan ve siteler için ciddi boyutta önem arzeden bir konudur.

Google’da ilk sıraları alan sitelerin SEO yapısını incelediğinizde istisnalar kaideyi bozmamak ile birlikte neredeyse tamamına yakınının kusursuza yakın iç SEO yapılarına sahip olduklarını ve teknik çalışmalarına büyük özen gösterdiklerini görebilirsiniz.

Bu nedenle Google’da sağlıklı sıralama elde etmenin en temel ve en stratejik adımı sitenin teknik SEO yapısını önerilen şekilde oluşturmak ve düzenli olarak geliştirmektir.

Site içi teknik sağlığı ile kast edilen konu Google arama motoru botlarının ve kullanıcıların kullanım noktasında herhangi bir sıkıntı yaşamadığı teknik yapının site üzerinde inşaa edilmesidir. Bu yapının inşaa edilmesi sitenin açılış hızları ve kod yapısının sadeliği ile başlar ve mobil uyumluluk, site içi linkleme gibi etkili stratejiler ile devam eder.

Bu noktada sitenizin iç SEO yani teknik SEO çalışmaları ile ilgilenirken dikkat etmeniz gereken ekstra önem arz eden belli konular vardır. Bunlar sırasıyla;

  • Mobil Uyumluluk

Mobil uyumluluk web siteleri için oldukça önemlidir. Çünkü 2017 yılından itibaren Google tarafından yapılan açıklamalar ile biliyoruz ki web sitelerinin cihazlar üzerinden rekabetinde Mobil cihazlar, masaüstü cihazlara çok ciddi fark atmıştır. Özellikle 2020 yılı baz alındığında kullanıcıların çok ciddi bölümünün aramalarını mobil cihazlardan gerçekleştirdiği düşünüldüğünde bu konu oldukça önemlidir.

Sitenizin mobil uyumluluk testini gerçekleştirmek için tıklayınız.

  • Güvenlik (HTTPS)

SEO çalışmalarınız süresince atlamamanız gereken konuların başında gelen güvenlik, Google’ın kullanıcı deneyimine verdiği önem ile birlikte paralel olarak gelişen oldukça stratejik hamlelerin başında gelir. Google’ın kullanıcı deneyimine verdiği önemi düşündüğümüzde, SSL sertifikası bulunmayan yada site içerisinde kullanıcının aleyhine çalışacak kod yapılarına, dosyalara yada virüslere yer veren sitelerin Google üzerinde sıralama elde etmesi imkansıza yakındır. Sitenizde muhakak SSL sertifikası bulundurun ve virüslü dosya bulunup bulunmadığını düzenli olarak takip edin.

  • Açılış Hızları

Site hızlarının önemi ile alakalı sitemiz içerisinde pek çok kaynakta detaylı bilgiler vermiştik ancak burada tekrar belirtmekte fayda var. Günümüz internet kullanıcılarının yaklaşık %47’lik bölümü 3 saniyenin altında açılan sitelerin vasat ve takip etmeye değer siteler olmadığını düşünerek ilgili sitelerin açılışını beklemeden terk ediyorlar.

Bu nedenle Google botlarının site içerisinde sağlıklı hareket edebilmesi ve kullanıcını deneyiminin üst seviyede tutulması noktasında teknik SEO’nun alanı olan site hızlarına ciddi önem vermeli ve sitenizin, sayfalarınızın açılış hızlarını optimal seviyede (3 saniye altı) tutmalısınız.

Site hızınızı test etme noktasında Google page speed sayfasına alternatif olarak son derece etkili bir hız testi aracı olan https://www.webpagetest.org/  sitesini kullanabilirsiniz.

  • Search Console Kapsam Sorunları

Search console kapsam sorunları

Teknik SEO çalışmalarınızda ekstra önem göstermeniz gereken konulardan bir diğeride Search Console üzerinde yer alan kapsam bölümünde belirlenen sorunların ivedilik ile çözülmesidir.

Ekstra bir uygulama yapmadığınız çoğu durumda kapsam sorunu yaşamazsınız ancak olası bir kapsam sorunu ile karşılaşmanız durumunda ne yapacağınız ile alakalı bilgilendirmeyi Google, search console üzerinden sağlamakta.

3. İçeriklerinizi Optimize Edin (On Page SEO)

On page SEO yani sayfa üstü SEO, uzmanlar tarafından çok kullanılan ve kaynaklarda çok sık adından söz edilen önemli bir çalışma stratejisidir.

Sayfa üstü SEO çalışmalarında amaç sitede oluşturulan içeriklerin hedeflenen anahtar kelimelere uygun şekilde düzenlenmesi ve başta Google olmak üzere arama motoru botlarının içeriği anlayabilmesini sağlamaktır.

İçerik optimizasyonu, başlıkta anahtar kelime kullanımı

Bu noktada ilk yapmanız gereken iyileştirme, hedeflediğiniz anahtar kelimenin site başlığında (meta title) ve yazı başlığında kullanıldığından emin olmaktır.

Anahtar kelimenin özellikle sayfa ve site başlığında kullanılmasının temel sebebi Google’ın anahtar kelimeninin ilk kullanıldığı alanlara verdiği önemin daha fazla olmasıdır. Google bir yazının hedeflediği temel anahtar kelimeyi anlamak ve yazının konusunu belirlemek için özellikle başlık etiketlerine dikkat eder.

Anahtar kelimenin başlığın başında kullanılmasına örnek

Başlıklarda anahtar kelimeyi kullanırken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu, insanların okumaya en temel anlamda soldan başlaması sebebiyle arama motoru botlarınında yazının başında yer alan anahtar kelimeye daha fazla önem verdiğini bilmeniz ve başlıklarınızın başlangıç bölümlerinde mutlaka anahtar kelimenize yer vermenizdir.

Doğallıktan ödün vermeden, başlıklarınızın başlangıç (giriş) bölümünde mutlaka hedef anahtar kelimenize yer verin.

Anahtar kelimenin url de kullanılması

Başlıklarda anahtar kelimenizi kullandıktan sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu sayfanın url’sinde hedeflediğiniz anahtar kelimeye yer vermektir.

Url nizde anahtar kelimeye yer vermeniz hem SEO anlamında hemde kullanıcının arama sonuçlarında içerik hakkında net bir fikre kapılmasında etkili olması sebebiyle önemlidir. Anahtar kelimenin url’de kullanılmasının tıklama oranlarını arttırdığı bilinen bir gerçektir.

Son olarak içeriğinizin uzunluğuna göre değişmek ile birlikte içeriğinizin giriş paragrafında ve yazının devamında anahtar kelimenizi doğallıktan ödün vermeden geçirmeye dikkat etmelisiniz. Örneğin 1000 1500 kelimelik bir yazı için ortalama 3 kere anahtar kelime kullanımı oldukça normaldir.

4. İçeriklerinizde Semantic Anahtar Kelimeler (LSI) Kullanın

Sayfa üstü SEO çalışmalarında oldukça profesyonel bir uygulama olan semantic anahtar kelime kullanımı (Semantic SEO), içeriklerinizin arama motoru botları tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlar ve içeriğinizin daha iyi derecelendirilmesinde oldukça kritik rol oynar.

Semantic anahtar kelimeler, içeriğinizin konusu ile alakalı olan kelimelerdir. En temelde kelime ile birebir benzerliğe sahip olmasa bile hedeflediğiniz anahtar kelimenin tarifinde kullanabileceğiniz tüm kelimeler aslında semantic kelimelere birer örnektir.

Örneğin: Tost makinesi satışı yaptığınız bir ürün sayfasında tost ekmeği, sucuk, salam, kaşar, sosis, ev eşyası, tost yapmak gibi kelimelere yer vermek Google’ın içeriğin ne ile alakalı olduğunu belirlemesi noktasında oldukça önemlidir.

Google'da üst sıralara çıkmak için semantic kelimelere yer verin örneği

Semantic (LSI) anahtar kelimeleri belirleme noktasında ahrefs, semrush gibi profesyonel analiz araçlarından yardım alabileceğiniz gibi Google arama sonuçlarında hedeflemek istediğiniz sorguyu yazarak Google’ın belirttiği kullanıcılar bunları da aradı ve sayfanın alt bölümünde yer alan ilgili aramalar bölümününden de faydalanabilirsiniz.

5. İçeriklerinizde Kullanıcı Arama Niyetine Önem Gösterin

Google’ın içerikleri anlamlandırma noktasında gösterdiği büyük gelişim ile hayatımıza giren kullanıcı arama niyeti konusu, Google’da üst sıralara çıkma noktasında mutlaka önem göstermemiz gereken konuların başında gelir.

Google tarafından yayınlanan rankbrain algoritma güncellemesi ile Google artık bir kullanıcının aramayı gerçekleştirme niyetini net olarak anlayabilmektedir. Bu noktada herhangi bir arama sorgusu ile alakalı farklı tarzlarda oluşturulmuş çok sayıdaki içerik Google algoritması tarafından analiz edilmekte ve içlerinden en yararlı bulunanlar ilk sayfaya taşınarak kullanıcılar ile buluşturulmaktadır.

Eğer uzun vadede kullanıcıların ihtiyaç duyduğu bilgilere, ürünlere yada konulara yer verirseniz Google arama sonuçlarında mutlaka ciddi bir sıralama artışı elde edersiniz. Ancak içeriklerinizi kullanıcıların ihtiyaç duyduğu tarzdan çok uzak bir şekilde oluşturursanız bu aynı şekilde ciddi sıralama kayıpları ile size dönecektir.

Kullanıcı Arama Niyetleri

1 – Bilgi Alma Amaçlı
2 – Gezinme
3 – Satın Alım
4 – Ticari Araştırma

Bilgi Alma Amaçlı / Bilgilendirici

Bilgi alma, bilgilendirici arama grubuna dahil olan sorgu tiplerinde kullanıcı, bilgi alma amacı ile bir sorgu gerçekleştirir ve ilgili sonuca cevap olarak arama sonuçlarında kendisini bilgilendiren siteleri görmek ister. Bu tarz sorgularda başarılı olmanın yolu sorgu gerçekleştirilen konu ile alakalı otoriter ve bilgilendirici bir site inşaa etmektir.

Örnek: Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Kimdir? sorgusu bilgi alma amaçlı bir arama sorgusudur.

Gezinme

Gezinme (Navigational), arama niyetine dahil sorgularda kullanıcı hali hazırda spesifik olarak bilgi sahibi oldukları konular ile alakalı mevcut siteleri incelemek yada belirledikleri bir siteye gitmek amacı ile arama gerçekleştirirler.

Örnek: SEO

Satın alım (Transactional)

Satın alım amaçlı arama sorgularında kullanıcılar belirledikleri bir ürün yada hizmet ile ilgili satın alma amaçlı arama gerçekleştirirler. Bu tarz bir arama sorgusuna yönelik içerik üretmek için bir hizmet yada ürün satış sayfası oluşturmak gereklidir.

Örnek: Iphone 7 satın al

Ticari Araştırma (Commercial)

Ticari araştırma amaçlı arama sorgularında kullanıcı bir ürün yada hizmet satın almadan önce bilgi alma amaçlı ticari araştırma gerçekleştirir.

Örnek: En iyi masaüstü bilgisayarlar hangileridir?

6. Stabil ve Geliştirebilir Bir İçerik Stratejisi Oluşturun

Google 2011 yılında panda algoritmasını yayınlandığında web site sahiplerine çok net bir mesaj verdi: Sitenizi belirli kategorilerde otorite haline getirin. Bu mesaj, almayı bilen web siteleri için çok net bir strateji mesajı oldu ve pek çok büyük web sitesi içerik oluşturma stratejilerini uzun vadeli olarak yeniden planladı.

Bu noktada web sitesini en iyi yansıtan kategoriler belirlenerek gereksiz kategoriler sitelerden silindi. İçerikler zenginleştirilerek belirli bir stabilite doğrultusunda sürekli yeni ve güncelliğini koruyan içerikler sitelerde yayınlanmaya başladı.

Bugünün SEO çalışmaları ve web site kalite yönergelerini göz önünde aldığımızda 2011 de atılan bu adımların bugünü nasıl şekillendirdiğini çok daha iyi anlıyoruz.

Günümüzde Google üzerinde sıralama elde etmek için güncelleğini koruyan, kullanıcının arama niyetine iyi cevaplar veren stabil ve geliştirilebilir içerikler üretmek oldukça önemlidir.

Örneğin: Siteniz bir e-ticaret sitesi ise stokları tükenmiş içeriklerin siteden silinmesi yada yönlendirilmesi, ürün yelpazesinin aktif olarak geliştirilmesi gibi girişimler, geliştirebilir içerik stratejisine örnektir.

Ürün sayfalarınızda videolu tanıtımlar, podcastler, ürünlerin 3d gösterimleri gibi içeriği zenginleştirecek içerikleri kullanarak içeriklerinizi pro aktif şekilde geliştirmeleri ve rakiplerinize fark atmalısınız.

7. Siteniz İçin Kaliteli Linkler Elde Edin

SEO stratejiler içerisinde backlink elde etmek oldukça önemli bir yer tutar. Sitemiz içerisinde yer alan pek çok öneriyi uygulayarak oluşturduğunuz kaliteli içerikler ile siteniz belirli bir seviyeye kadar sıralama edebilir ancak belirli bir noktadan sonra backlink elde etmek özellikle yayın yaptığınız sektöre göre oldukça kritik olabilir.

Bu noktada farklı sitelerden sitenize referans link (backlink) elde etmeye yönelik çalışmalar gerçekleştirmeniz, Google’da üst sıralara çıkmak için faydalı bir hareket olacaktır. Sektörünüze göre e-ticare sitelerinden link almak, haber sitelerinden link almak, otoriter bilimsel sitelerden link almak sitenizi oldukça hızlı şekilde üst sıralara taşıyabilir.

Kaliteli link elde etme noktasında başvurabileceğiniz en etkili yöntemlerden bir tanesi misafir olarak yabancı bir sitede içerik yayınlamaktır. Tanıtım yazısı olarak da adlandırılan bu yöntem her ikisi site içinde kazan kazan durumu olarak geçer. Çoğu durumda tanıtım yazısı yayınlayacağınız siteler sizden ücret talep ederken özellikle benzer kategorilerde yayın yapan sitelerde kaliteli içerik yayınlamak karşılığında link paylaşımı yapmakta oldukça yaygın görülen bir işlemdir.

Tanıtım yazısı yayınlamak için siteniz ile benzer kategoride yayın yapan ve otorite olarak gerçekten kaliteli gördüğünüz siteleri hedeflemeniz oldukça önemlidir. Siteniz ile kategori uyumu olmayan, yeni açılmış yada kalitesiz içerikler barındıran siteleri tercih etmeniz sitenizi negatif olarak etkileyecektir.

Herhangi ekstra bir çalışmaya gerek duymadan da sitenize backlink alabileceğinizi unutmamalısınız. Doğrudan bir link mimarisi çalışmasına girişmeden sitenize link alabilmeniz için belirli bir süre kaliteli içerik yayınına devam etmeli ve bilinirliğinizi arttırarak sektördeki diğer sitelerin ilgisini çekmelisiniz. Tabi bu doğal backlink elde etme durumu özellikle e-ticaret siteleri için oldukça zor olduğundan e-ticaret sitesi sahipleri ücretli anlaşmalar, tanıtım yazıları gibi stratejileri izleyerek sitelerine backlink elde edebilirler.

Ücretsiz şekilde sitenize kaliteli backlink elde etmek için kaliteli backlink alabileceğiniz ücretsiz siteler isimli içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

8. Tıklama Oranlarınızı Arttırın

Google’ın tıklama oranlarını kullanmadığı ile alakalı tartışmalar pek çok online platformda devam etsede yapılan araştırmalar bunun tam tersini söylemekte. Moz tarafından şurada yapılan araştırmada da görebileceğiniz üzere Google, arama sonuçlarında daha çok tıklama alan içeriklerin daha kaliteli ve kullanıcıları memnun eden içerikler olduğunu düşünerek üst sıralara taşımaktadır.

Tıklama oranları ile sıralama başarısı arasındaki oranları gösteren grafik

Wordstream tarafından oluşturulan bu görselde görebileceğiniz üzere kısa kuyruk (head terms) ve uzun kuyruk (long tailed terms) arama sorgularında tıklama oranları ile sıralama değeri arasındaki ilişki net olarak gösterilmekte.

Tıklama oranı arttıkça, Google’ın içerik ile alakalı aldığı olumlu sinyaller artmakta ve buna paralel olarak içeriğin sıralamasıda ciddi artış göstermektir. Bu noktada tıklama oranına bağlı olarak gelişen sıralama arttıkça tıklama oranıda daha fazla artacağı için siteler adına bir kar topu etkisinin yakalanması oldukça muhtemeldir. Ki benzer durum grafikte özellikle long tail aramalarda net olarak görülmektedir.

Kullanıcıların sitenizin içeriğine ilgili duymasını sağlamak ve arama sonuçlarında (SERP) tıklamayı arttırmak için ilk yapmanız gereken adım sayfa başlıklarını ilgi çekici ve kullanıcının ihtiyaç duyacağı bilgiyi içerecek şekilde düzenlemektir.

Örneğin: SEO rehberi, arama sorgusunu gerçekleştiren bir kullanıcı, rehber formatında bilgilerin sıralı olduğu ve oldukça detay bilgi içeren güncel bir konuya ihtiyaç duyar. Bu noktada sayfa başlığınızda [Kapsamlı Rehber – 2020] gibi bir ifade belirtmeniz kullanıcının aradığı detayları içeren ve güncel rehberin, bu sitede olduğu mesajını almasını sağlayacaktır.

Bu tarz bir başlık ile arama sonuçlarında tıklama oranlarınızı arttırarak Google’ın siteniz hakkında olumlu sinyaller almasını ve sitenizi sorgularda çok daha üst sıralara taşımasını sağlayabilirsiniz.

9. İç Linkleme Uygulayın

Bizimde sitemizde daha önce detaylıca anlattığımız ve özellikle Google’da üst sıralara çıkmak için kesinlikle uygulamanız gereken önemli taktiklerden olan iç linkleme (site içi linkleme) ile site içerisinde bir link mimarisi oluşturarak arama motoru botlarının sitenizi tarama süresini kısaltabilir ve kullanıcıların ihtiyaç duyduğu konulardan birbirine link vererek kullanıcı deneyimini arttırabilirsiniz.

Dış sitelerden gelen backlinklerin aksine iç linklerde, içeriğinizin görünmesini istediğiniz anahtar kelimeyi net olarak çapa metninizde kullanabilirsiniz.

Googleda üst sıralara çıkmak için yapılabilecek iç linkleme örneğiÖrneğin: Bizim bu içeriğin kullanıcı arama niyeti bölümünde kullandığımız kullanıcı arama niyeti kelimesine kendi sitemizdeki içeriği eklememiz bir iç linkleme örneğidir. Bunu yapmamızın en temel amacı kullanıcı arama niyeti kelimesinde Google üzerinde sıralama elde etmek istememizdir.

Şuanda mevcutta 5. sırada yer aldığımız bu kelimedeki bu içeriğimize, site içerisinde mümkün olduğunca alakalı yerlerden link vererek bu içeriğin link juice (link ağırlık dağıtımından) olumlu yararlanmasını sağlamaya çalışıyoruz.

Bu amaç ve bilgiden yola çıkarak sizde sitenizde sıralama elde etmek istediğiniz içeriklere, sıralama elde etmek istediğiniz kelimelerden link vermelisiniz. Ancak bunu yaparken alakalı içeriklerden link vermeye ve bu durumu bir yazıda 10 link verecek şekilde spam formatında yapmamalısınız.

İç linklemeyi uygulamanın bir diğer önemli faydası belirttiğimiz şekilde tarama bütçesini optimize etmektir. Google arama motoru botları bir siteye girdiklerinde sitedeki sayfaların birbirine verdiği linkleri takip ederek sitedeki içerikleri belirler. Bu durumun iyileştirilmesi noktasında artık tüm sitelerde sitemap kullanılsada özellikle içerikleri indekslemek amacıyla gelen botları yönlendirmek ve tarama sürecini hızlandırmak için iç linklemeyi uygulamak çok ama çok faydalıdır.

10. İçeriklerinizi Sesli Aramalara Göre Optimize Edin

Google’da üst sıralara çıkma noktasında başvurabileceğiniz bir diğer etkili taktik, mobil cihazlar üzerinden yapılacak sesli aramalara yönelik içerikler üretmektir. Google’ın mobil cihazlara yönelik duyduğu ilgiyi bu içerikte dahil olmak üzere pek çok farklı içerikte dile getirmiştik.

Google’ın duyduğu ilgiye paralel olarak bizde mobil cihazlarda gerçekleştirilen aramalara yönelik içeriklerimizi optimize etmeliyiz. Günümüzde kullanımı aktif olarak uygulanan ve yakın gelecekte herkesin çok daha fazla kullanacağı sesli komut ve arama sorgularına yönelik içerikler üretmek Google üzerinde hızlıca sıralama elde etmenin en önemli adımlarından bir tanesidir.

Pek çok insan çoğu durumda cihazı eline alıp yazmak yerine sesli komut ile sorgu gerçekleştirdiğinden, sesli aramalar ile yapılan sorguların sayısı normal aramalara göre 4 kat daha hızlı artmaktadır. Bu noktada bu konuya önem göstermenin sitemize sağlayacağı trafiği tahmin edebilirsiniz.

İçeriklerimizi sesli aramalara göre optimize etmenin en temel yolu kullanıcıların sesli aramalarda daha çok long tail yani uzun kuyruk aramalara yer verdiğini bilmektir. Kullanıcılar kavye yada telefon üzerinde tuşlayarak bir arama sorgusu gerçekleştirdiklerinde genellikle kısa ve mümkün olduğunca hızlı şekilde bir sonuç görmek isterken, sesli aramalarda kullanıcıların çok büyük bir bölümü uzun bir arama ifadesi belirterek net hedefe yönelik içeriklere ulaşmak isterler.

Bu noktadan yola çıkarak içeriklerde kullanacağımız anahtar kelimeleri özellikle kullanıcıların sesli aramada kullanabileceği tarzdaki uzun kuyruk anahtar kelimelerden seçmeli ve bu anahtar kelime ile alakalı semantic kelimelere yer vererek içeriğimizi zenginleştirmeliyiz.

SEO çalışmalarınızda ihtiyaç duyabileceğiniz tüm SEO strateji ve taktiklerine erişmek için SEO kategorilerimizi ziyaret edebilirsiniz.

SEO hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmak için ise Kapsamlı SEO Rehberimizi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Oskay Günaçar

Oskay Günaçar, Dijitalzade SEO & Dijital Pazarlama bloğunun kurucusudur. Front-end programlama, semantic SEO, teknik SEO, Google patentleri ve Google search başlıca ilgili alanlarıdır. 5 yıldan fazla SEO deneyimi ile İKİLER, Webtures ve Boosmart'da SEO uzmanı pozisyonlarında görev almış ve outsource uzman olarak çok sayıda projeye dahil olmuştur. Sektör içerisinde çalıştığı çok sayıda başarılı, büyük web sitesinin yönetim ve geliştirme (SEO) süreçlerinden elde ettiği uzmanlık ve deneyimleri paylaşmayı amaçladığı Dijitalzade web sitesi üzerinden doğru ve kaliteli bilginin kolay ulaşılabilir olması amacıyla içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu