SEO Danışmanlığı

SEO Danışmanlığı Nedir?

 SEO danışmanlığı, en temelde web sitelerinin Google algoritmasına uyumlu hale gelmesi için yapılan SEO süreçlerinin tümünde web sitesini asiste edecek şekilde gerçekleşen profesyonel desteğe verilen isimdir.

SEO Danışmanlığı ile destek talep eden web sitesinin gelişen algoritma güncellemelerine karşı zafiyet göstermemesi, kullanıcı deneyiminin arttırılması ve kendi kategorisinde markalaşması amaçlanır.

Bu süreçte danışmanlık talep eden web sitelerinin tüm teknik SEO çalışmaları, sayfa üstü SEO çalışmaları (on page SEO), PR (markalaştırma işlemleri) ve Site dışı SEO çalışmaları (Off Page SEO) Holistic (Bütünsel) SEO anlayışı ile bir yol haritası dahilinde planlanır ve web sitesi bu çalışmaların tümünde detaylı raporlandırmalar ile tüm boyunca asiste edilir.

SEO Danışmanlığı Neden Önemlidir?

SEO Danışmanlığı başta sağladığı uzun vadeli maliyet avantajı olmak üzere özellikle dünyada uygulanan dijital pazarlama çalışmalarının sağlıklı ve aktif bir şekilde takip edilerek uygulanabilmesinde ve artan internet kullanımına paralel gelişen rekabette doğru adımların atılarak rakiplerin kalıcı şekilde geçilmesi noktasında son derece önemlidir.

Artan internet kullanımına paralel olarak artan web site sayısına bağlı olarak Google, iyi ve kötü web sitelerini birbirinden ayırt etme yolunda her geçen gün geliştirdiği kullanıcı tabanlı algoritması ile radikal değişiklikler yapmakta ve çok köklü siteler dahi bu süreçlerden ciddi olarak etkilenmektedir.

Profesyonel SEO Danışmanlığı desteği ile dünyada büyük bir titizlik ile uygulanan ve başarı sağlamış tekniklerin takibinin yapılması, SEO çalışma sürecinin doğal ve oyunun kuralına göre yönetilmesi ve en önemlisi desteği talep eden web sitesinin kendi kategorisinde kalıcı bir otorite yakalamasının sağlanması amaçlanır ve süreç bu temel stratejilere bağlı olarak planlanır.

Tüm bu süreçlerin profesyonel bir şekilde yönetilmediği durumda da web siteniz belirli bir süre belirli bir başarıyı yakalayabilir ancak kalıcı olarak üst sıralarda kalmak ve her gelen Google algoritmasında adeta bir asansör gibi yukarı aşağı olmamak için profesyonel bir SEO danışmanlık desteği almanız son derece önemlidir.

Son olarak SEO Danışmanlığı, diğer pek çok dijital pazarlama kanalına göre sağladığı uzun vadeli ve düşük maliyetli kullanıcı avantajı ile özellikle uzun vadede başta küçük ve orta ölçekli şirketler olmak üzere köklü ve daha yüksek bütçeli şirketler içinde önemlidir.

SEO Danışmanlığı Hizmetimiz ile Asiste Ettiğimiz Alanlar

seo danışmanlığı temsili görsel

Hedef Kitle

Gerçekleştirdiğimiz trend, anahtar kelime ve sorgu haritalama metotları ile sektör içerisinde pazarlama hedeflerinize uyan kişi ve en genel tabiriyle kitleleri test ve analiz ederek potansiyel müşterilerinizin arama sonuçlarının hangi %’lik diliminde hangi sorgular ile yer aldığı istatikleştiriyoruz. Data verisi haline getirdiğimiz sonuçlar üzerinde gerçekleştirdiğimiz analiz ve incelemelerle hedef kitleniz ile kuracağınız dijital pazarlama iletişim ve metotlarını optimize ediyoruz.

Rakip Analizi

Sektör içerisindeki rakiplerinizi inceleyerek günlük, haftalık ve aylık olarak SEO ve dijital pazarlama noktasında hayata geçirdikleri çalışma ve ilerlemeleri takip ederek SEO aksiyon planlarınızı oluşturuyoruz. Gerçekleştirdiğimiz Swot analizleri, SEO rekabet analizleri, rakip siteler üzerinde gerçekleştirdiğimiz teknik, sayfa üstü ve off page SEO incelemeleri ile rakipleriniz ve siteniz arasındaki avantaj ve dezavantaj farklarını hesaplayarak bir yol haritası çıkarıyor ve bu yol haritası dahilinde mümkün olan en kısa sürede negatif farkları lehimize olacak şekilde değiştiriyoruz.

Sektör Analizi

SEO kanalları dahilinde sektörünüzün rekabet hacimleri incelenerek, sektör genelinde orta ve uzun vadede başarılı olmak için yapılması gereken aksiyon planları, sektörün avantaj ve riskleri belirlenir.

İçerik Optimizasyonu

Üst bölümde değindiğimiz hedef kitle, rakip ve sektör analizleri dahilinde istatistikleştirdiğimiz verilerden faydalanarak kullanıcı profilinizi belirliyor ve bu profilin gerçekleştirdiği arama niyetlerine göre içeriklerinizin optimizasyonunun sağlanmasında yardımcı oluyoruz.

Mobil Uyumluluk

Artan kullanıcı sayısı ve günlük kullanım sürelerinin masaüstü cihazları geçmesi ile birlikte özellikle arama motorlarının gözünde önemi artan mobil cihazların ve mobil cihaz kullanıcılarının, site içerisinde başarılı bir kullanım deneyimi elde etmesinde önemli olan mobil uyumluluk geliştirmelerinin sağlanmasında atılması gereken UI ve UX çalışma adımlarının planlamasını sağlıyoruz.

Kullanıcı Deneyimi

Sitenizin masaüstü ve mobil cihazlarda ziyaret gerçekleştiren kullanıcılara son derece ideal bir kullanıcı deneyimi yaşatması noktasında atılması gereken adımları planlıyor ve süreci kontrol ediyoruz.

Teknik Yapı ve Güvenlik

Özellikle YMYL sitelerinde önemi giderek artmakta olan site teknik yapısı ve güvenlik konularında sitenizi çok titiz çalışmalarla inceliyor ve gerek teknik gerekse de site güvenliği, tarayıcı güvenliği noktasında atılması gereken adımlar ile ilgili size detaylı bilgilendirme sağlıyoruz.

Verileştirme (Raporlama)

Sitenizin tüm teknik ve içeriksel süreçleri ile alakalı çalışmaları kuvvetli istatistiksel, görsel veri haline getiriyor ve sitenizin tüm süreçlerini, kazanımlarını ve iyileştirme fırsatlarını Google Data Studio vb harici raporlama araçlarında görselleştiriyoruz. Süreç boyunca size sitenizin tüm süreçleri ile alakalı detaylı raporlamalar sunuyoruz.

Dönüşüm

Kaliteli organik trafiğin siteye getirilmesi ile alakalı süreçlerin yönetilmesi ile birlikte siteye kazandırılan trafiğin site içerisinde dönüşüm odaklı bir şekilde dağıtılması ve SEO süreçlerinin sitenin mali seviyelerini geliştirmesi (desteklemesi) noktasında atılması gereken adımları titizlikle planlıyoruz. Oluşturduğumuz yol haritası dahilinde sitenin dönüşüm ve özellikle organik trafik kökenli dönüşüm oranlarını maksimize etmek için atılması gereken adımları tarafınıza raporluyoruz.

 • Site kullanıcı profili analiz edilerek potansiyel kullanıcı davranışlarını dönüşümü arttırıcı şekilde yönlendirmek için yapılması gerekenler ile alakalı geliştirme önerileri tarafımızdan sunulur.
 • Gerçekleştirilen sektör ve rekabet analizleri ile rakiplerin gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar ve bu çalışmalar ile gerçekleştirilebilecek iyileştirmeler raporlanır.
 • Sektör ve rekabet analizleri ile sektörün eksik yanları ve ilgili eksikliklerin belirlenmesi ile sitemizde uygulanabilecek potansiyel iyileştirmelerin sağlayacağı katkılar analiz edilerek dönüşümü takviye edici geliştirmeler tarafınıza iletilir.

SEO desteğini isterseniz tek seferlik (belirli bir süre dahilinde) istersenizde aylık düzenli takip sistemi ile talep edebilirsiniz.

Sağlıklı bir şekilde SEO süreçlerinin yönetilmesi ve alınan aksiyonların sonuçlarının gerçek anlamda görülebilmesi adına minimum 6 aylık SEO süreç yönetimini kesinlikle tavsiye etmekteyiz. SEO Süreçleri boyunca herhangi bir konu hakkında garanti vermediğimizi ve vermeyeceğimizi bu yazı aracılığı ile de tekrar belirtiyoruz.

SEO Danışmanlık Ücreti Nasıl Hesaplanır?

SEO Danışmanlık ücreti hizmet talep ettiğiniz sürece ve destek talebinde bulunduğunuz sitenizin sektör, rekabet ve iş yüküne göre hesaplanır.

SEO çalışmalarında yaygın olarak 3, 6 aylık ve yıllık olmak üzere 3 temel süreç periyodu kullanılır. Bu periyodlar içerisinden destek talep ettiğiniz süreç içerisinde sitenizde gerçekleştirilecek işlemler, sektör ve rekabet büyüklüğüne göre SEO danışmanlık fiyatlandırması değişmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

SEO Danışmanlığının Temel Amacı Nedir ?

Web sitelerinin kullanıcı ve Google algoritma dostu yapısının inşa edilmesi ve sektör, marka otoritesinin sağlanması SEO danışmanlığının en temel amacıdır. Süreç içerisinde markalaşma çalışmaları, iç SEO (teknik + on page) ve dış SEO çalışmaları olmak üzere 3/4 temel alan üzerinden ilerlenir.

Ne Kadar Süre İçin SEO Danışmanlığı Almalıyım?

SEO desteği ihtiyacınız için net ve kesin bir süre belirtmek doğru değildir. Yukarıda belirttiğimiz üzere Google her yıl çok sayıda algoritma değişikliği yapmakta ve bu durum siteleri büyük oranda etkilemektedir. SEO tek bir seferde tam anlamıyla çözülebilecek yada belirli bir periyod içerisinde gerçekleştirilecek çalışmalar bütünü ile tamamen bitirilen bir çalışma alanı değildir. Google her geçen yıl hayata geçirdiği algoritma güncellemeleri ile siteleri çok daha kaliteli bir yapıya bürünmeye ve çok daha kullanıcı odaklı, geliştirilmiş siteler ortaya çıkarma noktasında zorlamaktadır.

Sitemin Kod Yapısına Müdahale Ediyormusunuz?

SEO Danışmanlığı süresince web sitelerinin kod yapılarına müdahalelerde bulunmamaya azami dikkat gösteriyoruz. Özellikle anlaşma dahilinde belirlenen limitlere göre hareket etmeye gayret gösteriyoruz. Ancak SEO süreçlerinde artan rekabete bağlı olarak gelişen günümüz çalışma tekniklerinin özellikle bazı alt yapılarda değişiklikler gerektirmesi sebebiyle bu tarz durumlarda size ekstra bilgilendirme sağlamak ile birlikte kod yapılarında değişiklik talep edebilmekteyiz. Bu noktada biz yazılım desteği sağlamadığımızdan kendi bünyesinde yazılım ekibi bulunan yada mevcutta bir yazılımcı ile çalışan firmalar için direk raporlama ve teknik detaylandırma ile çalışmaktayız.

İçerikler Tarafımızdan mı Oluşturulacak?

Site içi görsel yada yazılı içerik fark etmeksizin içerik üretimi tamamen şahıs / firmanıza aittir. Bu süreçte özellikle yazılı metin oluşturma işlemini bizzat kendiniz yapabilir yada yazdırabilirsiniz. Metinlerinizin teknik şablonu ve nasıl olması gerektiği ile ilgili detaylı bilgilendirme süreci tarafımızdan yönetilecektir.

8 Yorum

 1. Tüm seo sorunlarımı kısa zamanda giderdiniz, ayrıca seo hakkında açıklayıcı bilgiler verdiniz Teşekkür ederim Tekrar çalışmak dileği ile iyi çalışmalar.

 2. Dijitalzade.com ekibi ile yaklaşık 2.5 aydır çalışıyoruz ve bu süreç zarfında hedeflediğimiz kelimelerde 30 35 sıra birden atlamanın mutluluğunu yaşadık. Rekabet seviyesi çok zor olmasada daha öncesi bu alandaki çalışmalardan verim alamamıştık. Sitemizi incelemeden 3000 4000 tl fiyat teklif eden robotlaşmış firmalardan olmadıkları için kendilerine teşekkür ederim.

  Çalışmayı düşünenlere öneriyoruz.

 3. Kendileri ile çalıştığımız süreçte gerek bizi bilgilendirmeleri gerekse işlemler hakkında sundukları detaylı raporlar bizi son derece memnun etti. Bundan önce çalıştığımız SEO uzmanlarının aksine attıkları her adımın nedenini ve katkısı hakkında bilgi sahibi olduk. Kendileri ile uzun vadeli olarak çalışma fırsatı bulduğumuz için minnettarız.

  Gelecek çalışmalarınızda başarılar dileriz.

 4. SEO alanında aralık 2019 dan beri hizmet alıyoruz. Gerçekten büyük bir ilerleme kat ettik.

  Her çeşit sorumuza içtenlikle cevap verdiler ve işlemlerimizi gerçekten hızlı şekilde gerçekleştirdiler.
  Biz belirlediğimiz kelimede keyifle yükselirken size bir teşekkürü borç bildiğim için bu yorumu atma ihtiyacı hissettim.

  Teşekkürler Dijitalzade

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu