SEO

SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO Nedir?

SEO nedir? (Search Engine Optimization) yani türkçesiyle arama motoru iyileştirmesi, dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google üzerinde ilk sıralarda çıkmak için kullanılan operasyonların tümüne verilen genel bir isimdir.

Dijital dünyanın her geçen yıl gelişmesi ve buna bağlı olarak artan website sayısından ötürü Google arama motoru üzerindeki sıralamayı sürekli güncellediği bir algoritma vasıtasıyla belirlemektedir.

Çok sayıda değişkene bağlı olan bu algoritma her yıl farklı değişken ve methodlarla geliştirilmekte ve sitelerin kendisini güncel tutup,  içerik kalitelerini geliştirmeleri hedeflenmektedir.

Hal böyle olunca Google’ın algoritmasını çözmek ve arama motoru üzerindeki sıralamamızı yükseltmek gerçekten zor bir hale bürünüyor.

Büyük ve küçük ölçekli her tip şirket “Dijital Pazarlama” departmanları adı altında SEO uzmanlık birimleri kuruyor ve S.E.O alanında yaptığı ARGE ve teknik çalışmaların hem bütçelerini hemde kapsamlarını arttırıyor.

Günümüzde S.E.O uzmanlığı giderek önem kazanmakta ve pek çok iş ilanı platformunda bu alanda talepkar ilan sayıları hem yurt içi hemde yurt dışı olarak artmaktadır.

SEO ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve uygulanan teknikleri kapsamlı olarak incelemek için  Kapsamlı SEO rehberi isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Arama Motoru Nedir? Kısaca Bilgilendirelim

Arama motoru dediğimiz internetin en temel dinamiklerinden olan sitelerin ilki 1990 yılında Archie adıyla piyasaya sunuldu. Günümüz arama motorlarının çok daha basit ve işlevsiz haliydi. Sadece dosya aramak üzere kullanılan Archie’yi takip eden yıllarda pek çok arama motoru çıkarıldı. Bunlardan pek çok çoğu piyasada yer edinemeden internet dünyasından silinip gittiler. Peki nedir bu arama motorları, Neden onlara ihtiyaç duyuyoruz? En temel manada arama motorları sınırları görsel ve yazılı olarak belirlenmesi imkansız denilebilecek internet dünyasının en temel ve en kullanışlı yardımcılarıdır.

Arama Motorlarında Anahtar Kelimeler

Bir dosyayı internet dünyasında bulmak için arama motorlarına bulmak istediğimiz dosya, belge, resim yada müzikle alakalı bir “anahtar kelime” girmemiz yeterlidir.

Bugün pek çok insan ihtiyaç duyduğu dosyaya arama motorları sayesinde bir kaç klavye tıklaması ile ulaşabilmekte ve işlerini hızlıca halledebilmektedir.

Bir düşünelim bugün yine insan eliyle insanların kullanıma sunulmuş olan arama motorları olmasaydı sınırları belli olmayan bu internet dünyasında bir dosyayı bulmak yada tekrar gözlemlemek sizce ne kadar sürerdi ? Biz söyleyelim, sınırları belli olmadığını belirttiğimiz internet dünyasında yine bir dosyayı bulmak için geçecek sürenin sınırları olmayacaktı.

Bugün tek tıkla ulaştığımız bilgiler aslında yıllar boyunca süre gelen çok ciddi bir mühendislik çalışmasının meyveleridir. Günümüzde ise bu mühendisliğin en başarılı ve en pratik hali hiç şüphesiz Google‘dır.

.

google görsel dijitalzade

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama motorları en temel manada internet dünyasına herkesin bir websitesi vasıtasıyla bilgi yükleyebildiği bir ortamda hem bir bilge adam hemde bir filtre görevi görmektedir.

Yazımızda genel olarak arama motorlarından ve S.E.O alanından bahsederken, en başarılı arama motoru olan Google’ı ve Google’ın algoritmasını baz alacağım.

Genel hatlarıyla arama motorları kullanıcıların internette arayıp bulmak istediği “anahtar kelimelere” ve içeriklere birebir uyan veya en yakın, en kaliteli içerikleri filtreleri vasıtasıyla belirleyip kullanıcıların kullanımına sunmaktadırlar.

Bu kalite belirleme ve değerlendirme süreci “Google page rank” adı verilen bir site derecelendirmesidir. Page rank en temel manada Google’ın algoritması vasıtasıyla sitenizin genel yapısını  A’dan Z’ye incelemesi ve yine algoritması vasıtasıyla muadil sitelerle karşılaştırıp bir derece notu vermesidir.

Bu not 1 ile 10 arasında değişmekte olup 1 en kötü ve 10 en iyi olacak şekilde verilmekte ve sitenizin Google kaderi amiyane tabirle bu dereceye dayanmaktadır.

Bu derecelendirme siteniz üzerindeki pek çok metriğin algoritma tarafından kontrol edilmesiyle oluşmaktadır.  Google kullanıcı deneyimine çok önem gösteren bir arama motorudur ve bugün elde ettiği bu başarının arkasındaki en önemli sırlardan biride budur.

Bu sebeple Google tarafından iyi derecelendirmek, iyi bir kullanıcı deneyimi sunulduğunun en önemli işaretlerindendir. Google algoritması sitemizi değerlendirirken, özgünlük, içerik kalitesi, içerik çeşitliliği, site iç ve dış yapısı, anahtar kelime çeşitliliği, güvenlik, sayfa hızları gibi pek çok metriği incelemekte ve derecelendirmektedir.

Google üzerinde bir anahtar kelime hedeflenip üst sırala çıkılmak isteniyorsa yapılması gereken en önemli iş, o anahtar kelime üzerinde son derece özgün ve kopyalama barındırmayan bir içerik ortaya koymaktır.

Örnek vermek gerekirse S.E.O nedir anahtar kelimesinde ilk 10 sıradaki siteye baktığımızda hepsinin 1000 ila 2000 kelime içeren yazılar ve içerikler sunduğu ve içeriklerinin resim, başlık ve yazı kalitesinin çok iyi seviyede ve özgün olduğunu gözlemliyoruz.

İşte Google’ın özellikle blog sayfalarında en çok dikkat ettiği metrik ” özgünlük ve içerik kalitesidir“.

Google tarafından incelenen siteniz internet dünyasına sunduğunuz herhangi bir içerikten iyi bir derece alırsa Google üzerinde otomatikman ilk sıralarda çıkmaya başlayacak ve ilerleyen süreçte doğal trafik adını verdiğimiz Google arama motoru kaynaklı site trafiğimiz artacaktır.

Bu süreç beraberinde reklam geliri, iş birlikleri, tanınırlık başta olmak üzere daha pek çok başarıyla devam edecektir.

Arama Motorlarında Anahtar Kelime Hedeflemesi Nedir, Nasıl Yapılmalıdır ?

Websitenizi kurduktan sonra yapmanız gereken ilk işlem websitenizi Google arama dizinine yani Google search console’a kaydettirmektir.

Websitenizi Google’a kaydettik sonra Google bir inceleme yapıp sitenizin ilk olarak ismini baz alarak arama sonuçlarına ekleyecektir. Yani örnek vermek gerekirse, Dijitalzade.com Google arama dizinine ilk kaydedildiğinde Dijitalzade anahtar kelimesi ile dizine kaydedilir ve sitenin ortalama ilk kuruluş kalitesine göre Google sayfalarında yer edinir.

Eğer kurduğunuz sitenizin ismi kendi anahtar kelimesinde çok sayıda rakibe sahip değilse hızlıca ilk sayfada yer alacaktır ancak en üst sıralamada yer alması yine sizin site içerisinde ve dışında yapacağınız S.E.O çalışmalarına bağlıdır.

İlk sırada yer alması yüksek olan site isimleri genelde isimsoyisim.com isimsoyisim.net tarzı isim ve soy isim birleşiminden oluşan sitelerdir. Bu tarz isimlere sahip siteler genelde Google arama dizinine ilk kaydedilmelerinden hemen sonra Google’ın ilk sayfasında üst sıralarda yerini alacaktır.

Sonraki süreçte site içerisinde yer alan içeriklerimizin Google’da kullanıcılar tarafından arandığında bulunabilmesi için bir anahtar kelime hedeflemesi ile birlikte paylaşılmalıdır.

Örnek vermek gerekirse dijitalzade.com üzerinde S.E.O ile ilgili olan bu yazımızı yayınlarken kullanıcılar tarafından Google üzerinde bulunabilmek adına ” S.E.O nedir, nasıl yapılmalıdır” kelimelerini hedefliyoruz ve bu kelimeleri bir temele oturtarak yazımızın ana metnini oluşturuyoruz.

Google hedeflediğimiz anahtar kelimeyi crawling ve sitemizi crawling botları yani tarama botları aracılığıyla inceliyor ve sitemizi derecelendirdikten sonra “SEO nedir” anahtar kelimesinde kaçıncı sırada, hangi sayfada yer alacağımızı belirliyor.

Peki hangi anahtar kelimelerde rekabet çok yoğundur?

Hangi anahtar kelimeleri hedeflemek yeni kurulmuş ve backlink (site referansı) düşük olan siteler için uygundur? Bu tarz sorularımızı aşmak için genelde pek çok S.E.O uzmanının kullandığı ve incelemelerde bulunduğu siteler vardır.

Bunlardan ilki olan “semrush.com“, S.E.O uzmanları tarafından çok kullanılan çok kapsamlı bir arama motoru iyileştirmesi aracıdır. Bu websitesi üzerinde websitenizi A’dan Z’ye inceleyebilir, anahtar kelime analizi yapıp hangi anahtar kelimeyi hedeflemeniz gerektiğini belirleyebilirsiniz.

Düşük rekabet oranına ve puanına sahip anahtar kelimeler yeni açılmış siteler için üst sıralarda gözükme ve doğal trafik kaynağı kazanmak için önemlidir.

Çünkü düşük rekabet içeren anahtar kelimelerde genelde trafik sayısı düşük olduğundan büyük websiteleri ve bu sitelerin S.E.O uzmanları bu anahtar kelimeleri hedeflemez bu sayede bu anahtar kelimelerde genelde backlink sayısı düşük, yeni kurulmuş ve rekabet edilmesi kolay websiteleri bulunmaktadır.

Başlığımızın hemen üstünde yer alan görselde görebileceğiniz gibi Google’a SEO yazıldığında en çok trafik alan kelimeler ve karşılarında ne kadar trafik aldıkları, bu anahtar kelimelerde reklam maliyetleri ve bu anahtar kelimeleri hedeflemeyi planlayan siteler için ilgili kelimenin rekabet derecesini göstermektedir.

Örnek olarak SEO nedir anahtar kelimesi aylık ortalama 6600 organik trafiğe sahip ve bu kelimede rekabet oranı “26” yani yeşil, bu durumda yeni kurulan siteler de dahil olmak üzere bu anahtar kelimeyi hedefleyen sitelerin genellikle Google arama dizininde üst sıralarda yer alması çok yüksek ihtimaldir.

İçeriğinizin çok kötü olmadığı ve temel SEO çalışmalarınızın yapıldığı bir ortamda bu tarz bir anahtar kelimede Google’da bulunmanız ve üst sıralara çıkmanız çok olası bir durumdur.

SEO Nasıl Yapılır ve İzlenmesi Gereken Yollar Nelerdir?

İlk ve en önemli durum websitenizin Google tarafından kolayca taranabiliyor olmasıdır. Amatör website yöneticilerinin (Webmaster) genelde yaptığı hatalarda ilki site yapısının düzgün inşa edilmemesi ve site haritasının düzgün bir şekilde çıkarılmamasıdır. Bu gibi durumlarda Google site içerisinde botları ile bir inceleme yapmaya başladığında çok gereksiz düzenlenmiş link yapısı ile hiç bulunmaması gereken linklerde gezinebilir ve hiç görüntülememesi gereken dizinleri görüntüleyip gereksiz bir tarama harcamasında bulunabilir. Bu gibi durumlarda istenmeyen sayfaların arama motorunda görüntülenmesi yada site puanın Google tarafından düşürülmesi gibi durumlarla  karşılaşıyoruz. Bu sebeple bir websitesinde ilk olarak bakılması ve çalışılması gereken işlem “Site yapısı ve taranma kolaylığıdır.

SEO Yapılırken Mutlaka Uygulanması Gerekenler

  1. Sitenizin temel yapısının sağlam oluşturulması, başarılı bir SEO ve site puanı için çok önemlidir. Bu bağlamda siteleriniz Wordpress, Magento, Shoppify gibi çok bilinen, alt yapısı sağlam ve geliştirilmeye açık iyi kod yapısına sahip sistemler üzerine kurulması çok faydalıdır. Örnek olarak Wordpress üzerine kurulmuş bir sitede Yoast SEO gibi pluginler vasıtasıyla meta etiketleri başta olmak üzere pek çok önemli metriği site üzerinde anında değiştirip, optimize edebilmekteyiz.
  2. Robot.txt üzerinden arama motoru botlarının site içerisinde hangi dizinlerde gezinmesi gerektiğini belirlemek ve tarama harcamalarını düşürmek yine çok önemli ve elzem bir konudur. Robot.txt üzerinde do-follow, no-follow, Allow ve Disallow komutları ile sitemizde yer alan linklerin takibini ve Google tarafından gezinilmemesini istediğimiz site içi ve dışı linkleri belirleyip hem Google’ın işini hemde kendi sitemizin sayfa değerini artırabilmekteyiz.
  3. Sitemizin, sayfalarımızın hızı ve genel yapısı, Google sitemize ve sayfalarımıza bir “page rank” verirken çok önem verdiği bir diğer konu site ve sayfa hızlarıdır. Kullanıcı deneyimine çok önem verdiğini belirttiğimiz Google, websitenizin sayfa ve genel açılış hızına çok önem vermektedir. Çünkü açılması çok uzun süren bir websitede hiç bir kullanıcı bulunmak istemez. Günümüz dijital dünyasının en önemli metriği olan site hızları bir kullanıcıyı sitemizde tutmanın en temel yoludur. Websitenizin hızına genel olarak Gtmetrix.com ve Google Page Speed sitelerinden bakabilir ve ilgili sitelerin inceleme üzerinden verdiği yönlendirmeleri takip ederek sitenizin hızlandırma işlemlerini uygulayabilirsiniz.
  4. Prosedürlere uygun Google search console’a kaydettirilecek bir site haritası. Google arama botlarının sitenizde rahat gezinmesi ve sitenizdeki bütün link yapısını kolayca anlamasının bir diğer önemli ayağı olan site haritasını mutlaka oluşturmalısınız. Oluşturduğunuz bu site haritası ile Google search console’a kayıt olmalısınız. Site haritasını Wordpress tabanlı sitelerde Yoast SEO plugini üzerinden kolayca oluşturabilirsiniz. Farklı tip alt yapıları kullanan websiteleri için gerekli yönergeleri biz sitemizde paylaşacağız.
  5. Site içerisinde 404 ve 301 yönlendirme ayarlarını çok iyi yapmalısınız.
  6. Site içerisindeki içerik ve sayfalarda Meta etiketleri adını verdiğimiz snippet içeriklerini çok iyi şekilde düzenlemelisiniz. Her sayfa, içerik için farklı açıklamalar ve anahtar kelimeler oluşturmalısınız.
  7. Websitenizin mobil başta olmak üzere diğer pek çok platformda kullanılabilir olması bir diğer önemli konudur. Google kullanıcı dostu ve farklı platformlara uygun kullanışlı sitelere son yıllarda çok önem vermekte ve page rank puanlarını çok yükseltmektedir.
  8. Hedeflediğiniz anahtar kelimelere yönelik oluşturduğunuz içeriklerde son derece özgün ve kaliteli içerikler üretmeye özen göstermelisiniz. SEO nedir anahtar kelimesini hedeflediğinizde ilk 10 sıralamadaki rakiplerinizden çok daha kaliteli ve özgün bir içerik üretmelisinizi. Rakipleriniz 1400 kelimelik bir yazı ile durumu açıkladı ise metnin ahenkini ve içerik kalitesini bozmadan siz 1500 1600 kelimelik bir yazı ile yeni bir içerik üretmeli ve rakibinizin önüne geçmelisiniz. Özellikle yeni kurulmuş siteler belli bir tanınırlık elde edene kadar çok kaliteli, özgün ve uzun içerikler üreterek Google page rank değerini arttırmalı ve kaliteli içerikleri sayesinde doğal yollardan tanınmış büyük sitelerden backlink (referans) almaya çalışmalıdır.
  9. Sitenize alacağınız backlink (referanslar) mutlaka doğal yollardan olmalı ve sitenizle alakalı yüksek kalitedeki sitelerden alınmalıdır. Google son yıllarda algoritmasında bu alana çok daha ağırlık vermiştir. Çünkü pek çok site yöneticisi tarafından backlinklerin önemi fark edilmiş ve siteler kendileri ile alakası olmayan pek çok büyük forum sitelerinde kendi sitelerini tanıtan yazılar satın almaya başlamış ve bunlarla sitelerinin page rank değerlerini arttırmaya çalışmışlardır. Ancak Google son yıllarda geliştirdiği algoritması sayesinde bu alana çok daha önem göstermiş ve bunların önüne geçebilmek adına do-follow no-follow etiketleri ve  site ilişkilendirmesi modelleri ile backlink aldığınız siteler ile siteniz arasındaki ilişkiyi incelemekte ve aranızda tutarlı bir benzerlik yok ise backlinki geçersiz kabul etmekte ve sitenizin page rank değerini düşürmektedir. O yüzden doğal yollardan backlink almak adına içerik kalitesine önem göstermeniz gerekmektedir.
  10. Bir diğer önemli ve benim dikkat ettiğim konu ise, Sitenizin domain ve hosting firmasını seçerken dünyada ismini duyurmuş kaliteli firmaları seçmeniz ve domaininizi alırken minimum 3 yıllık almanızdır. Google son yıllarda güncellendiği algoritmasında bu iki konuyada önem göstermektedir ve bu konular sitenizin page rank derecelendirmesinde etkili şekilde rol almaya başlamıştır.

Sonuç

Kısacası günümüz dünyasında önemi ve değeri git gide artmakta olan Google sayfa sıralamasında üst sıralarda yer alıp doğal trafiğinizi arttırmak için SEO methodlarını mutlaka uygulamalı ve gerekiyorsa bu alanda profesyonel bir destek almalısınız. Aksi takdirde siteniz hiç bir zaman istediğiniz değeri görmeyecek ve içerikleriniz hedef kitlelerinize ulaşamayacaktır. Günümüz dijital dünyasında pek çok firma ve websitesi SEO çalışma eksikliği yüzünden haketmediği sıralarda bulunmakta ve elde etmesi gereken doğal trafiği kaçırmaktadır. Takip eden süreçte sitenin kapatılması veya in aktif sürece geçilmesi karakterize bir durumdur. Bizim siz sevgili okuyucularımıza tavsiyemiz SEO için baş ucu sayılabilecek bu yazıdaki maddeleri iyice analiz edip uygulamanız ve ilerleyen süreçte sitenizi hakettiği seviyelere getirmenizdir. Bu zorlu yolculukta umarız başarılı olursunuz, Anlamadığınız veya sormak istediğiniz herhangi bir konu olursa bize aşağıdaki yorum kısmından veya ilgili iletişim kanalından ulaşabilirsiniz.

 

Teşekkür ederiz. – Dijitalzade.com

Dijitalzade

Dijital Pazarlama | Siber Güvenlik | Wordpress | E-Ticaret | SEO ve çok daha fazlası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı