Teknik SEO

301 Yönlendirme Nedir, Nasıl Yapılır?

301 Yönlendirme Nedir?

301 yönlendirme website sahiplerinin sıklıkla duyabileceği ve pek çok sitenin zaman zaman ihtiyaç duyduğu siteler arası veya site içerisindeki url ler arası kalıcı yönlendirme işlemine verilen isimdir. 301 yönlendirme, arama motorlarına manuel bir komut vererek ilgili url nin veya sitenin bütün url lerinin farklı bir adrese taşındığının bildirilmesidir.

Bu bildirme ile arama motorlarına ilgili url nin kalıcı olarak taşındığını ve yeni url nin indexe dahil olması gerektiği bilgisini veririz. Özellikle web site yöneticileri/sahipleri bu yöntem ile sitelerinde duplicate content oluşumunu veya istenmeyen url lerin Google da indexlenmesinin önüne geçmiş olur.

Buna ek olarak 301 yönlendirmesi ile site içerisindeki url ve protokol farklılıklarının tek url üzerinden yönetilmesini yani sitenin http versiyonun https’e yönlendirilmesi, dijitalzade.com url sinin www.dijitalzade.com url sine yönlendirilmesi vb durumlardada son derece sağlıklı şekilde kullanılır ve kullanılmalıdır. Sitenizde bir SSL sertifikası barındırıyorsanız 301 yönlendirmesi ile bütün http protokolüne sahip linkleri https protokollerine yönlendirmelisiniz aksi takdirde url ve hit kayıpları ile karşılaşmanız son derece olasıdır.

siteler arası yönlendirme nasıl yapılır

Ek bir örnek vermek gerekirse;

  • blog.dijitalzade.com
  • http://blog.dijitalzade.com

linklerinin her ikiside https://www.blog.dijitalzade.com sitesine ulaşmada kullanılabilir. Halbuki örnek verdiğimiz her iki linkin de url yapısı ve http protokolleri sitenin asıl versiyonu yani canonical versiyonundan farklı olsalarda 301 yönlendirmesi sayesinde siteyi kullanan kullanıcılar bu durumu fark etmeden ilgili url ler üzerinden otomatik olarak ana url ye yönlendirilirler.

Özetle 301 yönlendirme, bir sitenin veya siteye ait bir url nin kalıcı olarak taşınmasını gerçekleştiren ve bu taşınmayı arama motorlarına bildiren yönteme verilen isimdir. 301 yönlendirmenin kardeşi olarak adlandırabileceğimiz bir diğer versiyonuda 302 yönlendirmedir. Şimdi gelin birde ondan bahsedelim.

302 Yönlendirme Nedir?

302 yönlendirme, 301 yönlendirme kadar meşhur olmasada yeri geldiğinde en az onun kadar etkili olabilen bir yönlendirme çeşididir. 302 yönlendirme, 301 yönlendirmenin aksine herhangi bir url yada siteyi kalıcı olarak yönlendirmek yerine geçici olarak yönlendirme işlevi görür. Yani sitenizi 302 yönlendirme kullanarak arama motorlarına bildirdiğinizde arama motorlarına “cumaya gittim gelicem” mesajı vermiş olursunuz.

Özetle 302 yönlendirme, 301 yönlendirmenin tersi olarak geçici yönlendirme işlemi yapmaya yarar. Bu vesile ile bu bilgiyide sizler ile paylaşmış olalım.

301 Yönlendirme Nasıl Yapılır?

301 yönlendirme nasıl yapılır

301 yönlendirme işlemi kullanıldığı sistem ve kullanılış amacına göre çeşitlilik gösterir. Sitenizin çalışma sistemi php, asp.net veya WordPress ise herbirinin yönlendirme ve çalışma prensibi farklıdır. İçlerinden özellikle WordPress de gerek eklentiler gerekse .htaccess üzerinden yönlendirme yapmak son derece kolaydır.

WordPress sitelerde site içi url ler arası 301 yönlendirme yapma işlemide son derece kolaydır. Redirection eklentisi ile site içerisinde çalışmayan 404 veren bütün url leri 301 yönlendirmesini kullanarak çalışan url lere yönlendirebilirsiniz.

 

Apache Sitelerde Siteyi Farklı Domaine Yönlendirme

php script sitelerde 301 yönlendirme

Php/script ve WordPress olarak kodlanmış sitelerinizde domain adresini 301 yönlendirmesi kullanarak yeni aldığınız domaine yönlendirmek için sitenizin .httaccess dosyasına aşağıda yer alan kodu eklemelisiniz;

Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
ReWriteCond %{HTTP_HOST} ^(www.)?eskidomain.com$ [NC] ReWriteRule ^(.*)$ http://www. yenidomain .com/$1 [R=301,L]

Kod içerisinde eski domain ve yeni domain yazan bölümleri kendi site adreslerinize göre güncelleyip .htaccess dosyanıza ekleyin bu işlem sonrası eski domaine giriş yapıldığında 301 yönlendirmesi ile ilgili domain yeni site adresinize yönlendirilecektir.

.htaccess dosyası apache kullanılan websitelerinin ayarlarının düzenlenmesinde kullanılan ve sitelerin public_html dizininde yer alan bir dosyadır. cPanel kullanan websiteleri için dosya yöneticisi > public_html klasörü üzerinden ulaşımı son derece kolaydır. .htaccess ile ilgili detaylı bilgi almak için Çok Kapsamlı SEO Rehberimize göz atabilirsiniz

ASP.NET Sitelerde 301 Yönlendirme

Php sitelere benzer şekilde asp.net olarak kodlanmış sitelerde ise webconfig dosyasına aşağıda yer alan kodu eklediğinizde sitenizin url veya doğrudan domain yönlendirmesini yapabilirsiniz.

<system.webServer>

<httpRedirect enabled="true" httpResponseStatus="Permanent">

<add wildcard="/[ESKİ SİTE ADRESİ]" destination="/[YENİ SİTE ADRESİ]" />

</httpRedirect>

</system.webServer>

Eski site adresi ve yeni site adresi bölümlerini kendi ihtiyacınız doğrultusunda değiştirmeyi unutmayın. Bu kodu kullanarak ister site içi url yönlendirmesini istersenizde komple domainler arası yönlendirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Siteleri HTTP’den HTTPS Protokolüne Yönlendirme

SSL sertifikası kullanımının önemi ile alakalı daha evvel bir yazı yazmıştık ve Google’ın SSL kullanan sitelere sıralamada sunduğu avantajlarıda o yazımızda detaylı olarak anlatmıştık. Şimdi bu yazımızdada manuel olarak sitenizi nasıl http den https protokolüne yönlendirebileceğinizden bahsedelim. Sitenizde bir SSL sertifikası aktif ettik sonra yapmanız gereken işlem aşağıda yer alan kodu manuel olarak .htaccess dosyanıza eklemektir.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule (.*) https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI}
Bu kodu ekledikten sonra sitenizin http protokolünden https protokolüne manuel olarak yönlendirmesi gerçekleşmiş oluyor. Bu işlem sonrasında özellikle WordPress sitelerde ayarlar bölümünden site adresi bölümünü ve veritabanından wp_options bölümündeki site adresini kontrol etmenizi tavsiye ederiz.
Manuel işlemler ile uğraşmak istemeyen WordPress site sahipleri Really Simple SSL eklentisini kullanarak sitelerindeki SSL yönlendirme işlemlerini son derece hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirler. WordPress siteler için bu yöntemin kullanılmasını tavsiye ederiz.

Yönlendirme Sonrası 

301 yönlendirme sonrası yapılması gerekenler

Yönlendirme Yapılan Eski Domaini Bir Süre Muhafaza Edin

301 yönlendirme işlemini yukarıda yer alan methodlar vasıtasıyla ihtiyacınız doğrultusunda gerçekleştirdikten sonra özellikle domain yönlendirmesi yapanların dikkat etmesi gereken en önemli konu; 301 yönlendirmesini gerçekleştirdiğiniz eski sitenin .htaccess dosyasını ve ilgili siteyi en azından yönlendirme Google tarafından tam anlamıyla yapılana kadar aktif tutmalısınız.

Buradaki amaç eski domain adresi üzerinden indexlenmiş sayfalardan gelen hitleri kaybetmeden ilgili kullanıcıları yeni site adresine yönlendirmektir. Google sizin yönlendirme yaptığınız adres üzerindeki url leri kısa bir süre içerisinde taradıktan sonra yeni domain adresinizi ilgili sayfalar üzerinden indexleyecektir. Bu işlemin süresi indexlenme hızınız ve sitenizin boyutuna göre değişebilir ancak bu işlemi hit kaybetmemek adına mutlaka uygulamalısınız.

Yönlendirme Bilgisini Google Araçları ile Paylaşın

301 yönlendirmesi sonrası özellikle domain yönlendirmelerinde, Google araçlarına giderek eski adresinizi yenisi ile değiştirmelisiniz. Bu işlemi yapmadan önce yukarıda bahsettiğimiz bütün adımları başarı ile yaptığınızdan ve 301 yönlendirmenin sağlıklı olarak çalıştığından emin olun.

Sitenizin adres değişikliğini belirtmek için öncelikle Google search console’a giriş yapın. Sonrasında adres değişikli yaptığınız domaininizin sayfasında iken altta yer alan ayarlar bölümüne giriş yapın.

google search console adres değişikliği

Ayarlar bölümüne girdiğinizde üstteki görselde görünen alan ile karşılaşacaksınız bu alanda aktif olarak kullandığınız sitenizin adresinin hangi siteye taşındığını belirtmek için seçim yapmalısınız. Bu seçim ekranında yeni site adresini görebilmek için ilk önce o siteyi mülklere eklemelisiniz. Eğer eklemeden bu ekrana geldiyseniz Mülk ekle seçeceğini seçerek yeni adresini Google search console a ekleyin ve ilgili ekrana geri dönüp yeni sitenizi seçin. Bu işlem sonrası adres değişikliğini bilgisini Google search console’a vermiş olursunuz.

Yeni Site Adresinizin Site Haritasını Google Search Console’a Yükleyin

Üstte yer alan adres değişikliği işlemini gerçekleştirdikten sonra yapmanız gereken bir diğer işlem, yeni domain üzerinde bir site haritası oluşturup bu site haritasını Google search console’a eklemektir. Her yeni açılan sitede uygulanan bu işlem, taşınan sitelerdede muhakkak uygulanmalı ve yeni sitenin hızlıca taranıp Google dizinine kaydedilmesi sağlanmalıdır.

Site haritası oluşturmak için WordPress tabanlı sitelerde Yoast SEO eklentisini kullanabilirsiniz.ilgili eklenti sitenizin haritasını otomatik ve son derece hızlı bir şekilde oluşturmakta. İlgili eklentiyi kurduktan sonra sitenizin haritasına www.siteadresiniz.com/sitemap_index.xml üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sonuç

Pek çok sitenin gerek domain taşımada gerekse kırık, hatalı linkleri yenileri ile değiştirmede kullandığı 301 yönlendirme bütün website yöneticilerinin bilmesi gereken ve bir kaç uygulama sonrası gerçekten çok kolay ve hızlı şekilde uygulanabilen önemli bir işlemdir. Bizde bu yazımızda 301 yönlendirmesinin ne olduğundan, nasıl yapabileceğinizden ve 301 yönlendirme sonrası ne yapmanız gerektiğinden detaylı olarak bahsettik.

Aklınıza takılan her türlü soru, görüş ve önerileriniz ile alakalı bize aşağıda yer alan soru bölümünden veya iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Oskay Günaçar

Oskay Günaçar, Teknik SEO uzmanı ve Dijitalzade SEO & Dijital Pazarlama bloğunun kurucusudur. Front-end programlama, Python, semantic SEO, teknik SEO, Google patentleri ve Google search başlıca ilgili alanlarıdır. 5 yıldan fazla SEO deneyimi ile İKİLER, Webtures, Boosmart ve Storyly.io şirketlerinde SEO uzmanı pozisyonlarında görev almış ve outsource uzman olarak çok sayıda projeye dahil olmuştur. Sektör içerisinde çalıştığı çok sayıda başarılı, büyük web sitesinin yönetim ve geliştirme (SEO) süreçlerinden elde ettiği uzmanlık ve deneyimleri paylaşmayı amaçladığı Dijitalzade web sitesi üzerinden doğru ve kaliteli bilginin kolay ulaşılabilir olması amacıyla içerik üretmektedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu