Teorik SEO

Alexa Düşürme Yöntemleri

Pek çok kişi tarafından sorulan: Alexa düşürme yöntemleri, nasıl Alexa sıralamamızı ilerletebiliriz sorularının cevaplarını bu yazımızda detaylı olarak ele alacağız. Alexa düşürmenin ne kadar önemli olduğunu internet dünyası ile haşır neşir olan herkes bilir. Potansiyel iş birlikleri, site satma, reklam ve en önemlisi sitenizi ziyaret eden pek çok kişinin sitenizle ilgili kafasında bir değer oluşturmak için ilk göz attığı yerlerden biride kesinlikle Alexa sıralamanızdır. Bu sebeple Alexa sıralamasında kat edeceğiniz her türlü ilerleme siteniz için hem manevi hemde maddi anlamda gelir ifade etmektedir.

Alexa sıralamasının ne olduğunu bilmeyenler için kısaca açıklayalım; Alexa sıralaması, internet üzerinde yeni açılmış veya açılan sitelerin Alexa tarafından belirlenen ve dünyaca kabul gören bazı metrikler değerlendirilerek yapılan site sıralamasıdır. Sitenizin hemen çıkma oranı, trafik vb metrikleri Alexa tarafından incelenir ve siteniz hem ülkeniz içerisinde hemde dünya üzerinde bir sıra edinerek listeye dahil edilir. Kısacası sitenizin internet dünyasındaki otoritesini temsil eden değerler Alexa Sıralaması üzerine yansır.

Alexa Sitelere Ait Bilgileri Nasıl Elde Eder?

alexa düşürme yöntemleri öne çıkan görsel

Alexa dünyanın her yerinden sitelere ait bilgileri toplayan çok geniş bir veritabanı paneline sahiptir. Panel üzerinde günlük, haftalık ve aylık olarak toplanan sitelere ait veriler üzerinden sitelerin ortalama ziyaretçi ve sayfa görüntülenme sayıları gibi istatistikler çıkarılır. Geliştirilmiş ölçümleme kapasitesi sayesinde Alexa, sitelere gelen orijinal ve fake trafik ölçütlerini analiz ederek sitelerin en doğru sonuçlarını elde etmeye çalışır. Site trafiklerini analiz etme noktasında son derece başarılı olduğu bilinen Alexa bu alanda dünya üzerinde en çok saygı gören sitelerden biridir.

Alexa Sıralaması Nasıl Hesaplanır?

alexa düşürme yöntemleri

Alexa günlük olarak sitenize gelen ziyaretçileri ve ilgili ziyaretçilerin sitede geçirdiği süre, gezdiği sayfa sayısını analiz ederek istatistik haline getirir. 3 ay boyunca belirli periyodlarla sitenize ait bu istatistikler toplanır ve sitenizin değerlerinde yaşanan artış veya azalmaya göre sitenizin ortalama sıralaması belirlenir. Siteniz ne kadar yüksek sayfa görüntülenmesi ve ziyaretçi elde ederse sıralamanız aynı oranda yükselecektir.

Siteye Gelen Ziyaretçi Sayısı Alexa Değerini Nasıl Etkiler?

Dünyanın her sektöründe geçerli olduğu gibi internet sektöründede sitenizi ziyaret eden kullanıcı sayısı, sitenizin kalitesini ve etkinliğini kanıtlama noktasında en önemli metrikdir. Alexa sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sayısını çok çeşitli şekillerde elde edip istatistik haline getirdikten sonra, kendi veritabanında yer alan diğer sitelerin aylık günlük ve haftalık ziyaret istatistikleri ile karşılaştırarak sizi bir trafik sıralamasına yerleştirir.

alexa düşürme

Üstteki grafik Alexa‘nın resmi sitesinde yayınlanan ve sitelere gelen trafiğin Alexa değerini etkilemede ne kadar etkili olduğunu net olarak gösteren bir görseldir. Google dünya üzerinde en çok trafiğe sahip site olarak birinci sırada yer alırken, örnek site olarak belirlenen xyzwebsite.com çok düşük ziyaretçi sayısıyla 30.000.000 luk sıralama içerisinde 24.500.132 de yer alıyor.

100.000 ziyaretçi ve üstündeki siteler arasındaki rekabet arka planda kalan sitelere göre daha yoğun ve daha çetindir. Özellikle ilk 200 site arasında gerçekleşen sıralama yarışında, 199 ile 200.cü sırada yer alan siteler arasında bile çok ciddi trafik farkları mevcuttur. Grafik üzerindede dikkat ederseniz yüksek rakamlar arasındaki yükseliş ve düşüş çok daha keskin olarak gerçekleşmektedir.

Peki gelelim en önemli soruya.. Sitemizin Alexa değerlerini nasıl düşürebiliriz?

Alexa Düşürme Yöntemleri

Alexa sıralama düşürme yöntemleri

A.) Alexa Browser Aracını Kullanın

Alexa tarafından ölçüm panelini ve analiz kapasitesini geliştirmek adına webmasterların kullanımına sunulan Alexa browser aracını internet tarayacınıza kurmalı ve sitenizi o şekilde ziyaret etmelisiniz. Alexa browser ile sitenize yapılan ziyaretler, Alexa tarafından net olarak ölçümlendiğinden sitenizde yaptığınız sayfa gezinmeleri, site içerisinde bulunduğunuz süre gibi metrikler sitenizin kalitesini arttıracak ve sıralamanızı düşürücektir. Sitenizde aktif olarak gezinemediğiniz durumlarda dahi Alexa browser eklentisi kurulu taracıyınızda websitenizi açıp herhangi bir konu ekranınızda açık şekilde iken bilgisayarınızı açık bırakıp başka şeyler ile uğraşabilirsiniz.

B.) Orijinal ve Kaliteli İçerikler Üretin

SEO konusunda başarılı olmanın en önemli adımlarından biri olan kaliteli içerik üretme, Alexa sıralaması düşürme noktasındada karşımıza çıkıyor. Kaliteli içerikler üreterek kaliteli insanları sitenize çekebilir ve kullanıcıların sitenizde geçirdiği süreyi arttırabilirsiniz. Yukarıdada bahsettiğimiz gibi sitenize çektiğiniz trafik kadar sitenize gelen trafiğin site içinde geçirdiği süre ve gezdiği sayfa sayısıda Alexa sıralamasını düşürme noktasında etkilidir.

C.) Sosyal Platformları Etkili Olarak Kullanın

Google tarafından da son derece etkili olarak kabul gören Sosyal platformların kullanımı, Alexa sıralamasını aşağılara çekmedede son derece etkili bir yöntemdir. Sosyal mecralarda, gruplarda, sayfalarda sitenizi paylaşarak insanların sosyal linkler aracılığıyla sitenizi giriş yapmasını sağlayabilirsiniz. Google Analytics in trafik kaynaklarından da faydalanan Alexa üzerindeki sıralamanız kısa süre içerisinde aşağı yönde hareketlenecektir.

D.) Tanıdıklarınızın Alexa Eklentisini Kurup Sitenizi Gezmesini Rica Edin

Çok profesyonel bir yöntem olarak gözükmesede çok çeşitli gözlemlerimize dayanarak elde ettiğimiz bu ilerleme yöntemi gerçekten kısa süre içerisinde sitenizin sıralamasının düşmesine katkı sağlayacaktır. Evinizde birden fazla bilgisayar varsa yada sitenizi gezmesini rica edebileceğiniz arkadaşlarınız mevcut ise bu taktik tam size göre. Alexa browser eklentisini, tarayıcılarına kurdurduktan sonra arkadaşlarınızdan sitenizi ziyaret edip belli sayfaları gezmelerini ve belli sayfalarda süre geçirmelerini rica ederek hem hemen çıkma oranınızı hemde Alexa değerlerinizi düşürebilirisiniz.

Özellikle yeni kurulmuş siteler için çok faydalı olan bu yöntem uzun vadede kalıcı olmasada, kısa sürede sıçrama yapmak adına gerçekten etkili bir yöntem.

E.) Potansiyel Alexa Kullanıcıları ile Etkileşimde Bulunun

Potansiyel Alexa kullanıcıları olarak belirttiğimiz kitle website yöneticileri ve website sahipleridir. Özellikle bir websitesini profesyonel olarak yöneten veya profesyonel destek veren internet yöneticileri, tarayıcılarında mutlaka Alexa ve türevi sitelerin değerlemelerini yapan eklentileri kullanmaktadırlar. Bu tarz kişilerin websitelerine yorum atarak, kendilerine mesaj göndererek veya sosyal platformlardaki içerikleri ile etkileşime geçerek onların sitenizi ziyaret etmelerini sağlayabilirsiniz. Özellikle tarayıcılarında Alexa bulunması muhtemelen kişilerin sitenizi ziyaret edip vakit geçirmesini sağlamak, sitenizin Alexa ölçümlerini başarılı şekilde geliştirecektir.

Sonuç

Alexa değerlerini düşürmek yukarıda ki maddeleri doğru ve özverili şekilde uyguladığınız durumda kaçınılmaz bir sonuçtur. Zaman içerisinde başarılı ve kalıcı şekilde düşen Alexa sıralamanız sitenizin internet alemindeki otoritesini arttırmasında etkili bir rol oynayacaktır. Bunun yanı sıra Alexa değerlerini düşürmek üzere uygulayacağımız işlemler sitemizin SEO kalitesini de arttıracağından Google üzerindeki otoritemizde Alexa sonuçlarımıza paralel şekilde gelişecektir.

Sitemizde yer alan diğer SEO paylaşımlarını incelemeyi ihmal etmeyin. SEO çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Oskay Günaçar

Oskay Günaçar, Teknik SEO uzmanı ve Dijitalzade SEO & Dijital Pazarlama bloğunun kurucusudur. Front-end programlama, Python, semantic SEO, teknik SEO, Google patentleri ve Google search başlıca ilgili alanlarıdır. 5 yıldan fazla SEO deneyimi ile İKİLER, Webtures, Boosmart ve Storyly.io şirketlerinde SEO uzmanı pozisyonlarında görev almış ve outsource uzman olarak çok sayıda projeye dahil olmuştur. Sektör içerisinde çalıştığı çok sayıda başarılı, büyük web sitesinin yönetim ve geliştirme (SEO) süreçlerinden elde ettiği uzmanlık ve deneyimleri paylaşmayı amaçladığı Dijitalzade web sitesi üzerinden doğru ve kaliteli bilginin kolay ulaşılabilir olması amacıyla içerik üretmektedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu