SEO

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime analizinin SEO çalışmalarından ne kadar önemli olduğundan kimsenin şüphesi yoktur. Doğru yapılmış anahtar kelime seçimleri ve analizleri ile rekabet puanı görece olarak rakiplerinden düşük olan siteler çok kritik aranma hacimlerini ve internet trafiğini yakalayarak sitelerini ön plana çıkarabilirler.

Anahtar kelime analizini sağlıklı ve başarılı şekilde yapmanın pek çok yöntemi mevcuttur ancak kısaca şu şekilde yapılır şu platform üzerinden yapmalısınız demek işin doğasına aykırıdır.

Google son günlerde güncelleme çalışmalarına hız verip algoritmada büyük değişikliklere gitsede henüz önemini kaybetmeyen ve uzun vadede kaybetmeyecek olan anahtar kelime analizi konusunu dikkatli şekilde araştırmalı ve öğrenmelisiniz.

Anahtar kelime analizi yapılmamış ve doğru odak anahtar kelimelere sahip olmayan içerikler, içeriden kuşatılmış kaleler gibidirler dışarıdan çok kuvvetli gözükselerde iç yapıları itibariyle Google nezdinde zayıftırlar.

Peki gelin önce anahtar kelime analizi nedir onu açıklayalım ve devamında anahtar kelime analizini nasıl yapmalıyız onu öğrenelim.

Anahtar Kelime Analizi Nedir?

Anahtar kelime analizi, Google üzerinde kişilerin yaptığı aramaların ve aramalarda kullandıkları kelimelerin çeşitli analiz araçları ile incelenip belirlenmesine dayanan bir SEO çalışmasıdır. Kullanıcılar tarafından sıklıkla aratılan kelime ve arama terimlerini belirlemek siteniz üzerinde oluşturacağınız içeriklerin konseptini ve stratejisini belirlemede hayati rol oynar.

Anahtar Kelime Analizi SEO için Neden Önemlidir?

Anahtar kelime analizi, sitenizin tanıtımında, içerik üretiminde, stratejisinin belirlenmesinde ve gerekli görüldüğünde sitenin tanıtım ve promosyon stratejisinin oluşturulmasında kullanılacak terim ve cümle öbeklerinin belirlenmesinde doğrudan rol oynar.

Anahtar kelime analizleri ve odak anahtar kelimeler, sitemizin ve ürettiğimiz içeriklerin Google üzerinde bulunacacağı alanları ve hatta sitemizin internet dünyasında hangi yöne ne şekilde hareket edeceğini belirlenmesini sağlar.

Bu yönüyle sitemizin adeta kaptanı konumuna oturtabileceğimiz anahtar kelimeler ve anahtar kelime analizleri çoğu durumda sitemizin dümenini elinde bulundurur ve SEO çalışmalarının tartışmasız en önemli aktörlerinden biri olarak karşımıza çıkar.

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

anahtar kelime analizi nasıl yapılırAdım 1. Anahtar Kelime Analiz Araçlarını Kullanın

Anahtar kelime analizi çalışmalarına başlamadan önce ilk yapmanız gereken konu kelime analizlerini yapacağınız analiz araç ve platformlarını öğrenmektir. Biz dijitalzade üzerinde ilgili platformları pek çok yerde telaffuz ediyoruz ancak bu konu üzerinde tekrar bahsetmekte fayda var.

Anahtar kelime analizlerinizi genel olarak Semrush ve Ahrefs üzerinde yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bu iki markaya ait analiz platformları SEO sektöründe bilinen en kaliteli analiz araçlarındandır. Aylık ücrete tabi olarak kullanım gerçekleştirebildiğiniz bu platformlarda detaylı olarak anahtar kelime analizi yapabilirsiniz.

Ücretsiz olarak kelime analizi yapabileceğiniz platformlar hakkında yazdığımız detaylı makaleyi incelemenizi tavsiye ederiz;  Ücretsiz SEO analiz araçları

Semrush

Semrush aylık dolar üstünden ödeme yapılan ve site içerisinde son derece harika özellikler barındıran SEO sektörünün ağır toplarından birisi olarak kabul edilen bir platformdur. Bizimde çok yoğun bir şekilde kullandığımız bu platform üzerinden sitenizi A’dan Z’ye inceleyebilir ve pdf, excel raporlarınızı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Semrush’a üye olup hesabınızı oluşturduktan sonra hemen sitenin üst kısmında yer alan arama alanına doğrudan sitenizi veya arama yapmayı düşündüğünüz anahtar kelimeyi yazarak gerek sitenizin gerekse arama yapmayı düşündüğünüz anahtar kelimenin bütün detaylarına ulaşabilirsiniz.

Off page SEO (site dışı) ve On page SEO (site içi) çalışmalarının vazgeçilmezlerinden olan Semrush ile yalnızca aranma hacimleri ve anahtar kelime önerilerini değil aynı zamanda ilgili kelimelerin reklam platformlarındaki tıklama başı maliyetlerini (ppc) öğrenebilirsiniz.  Semrush bu  yönüyle hem SEO hemde dijital pazarlama platformu olarak son derece başarılıdır.

semrush kelime analizi

Semrush arama bölümüne araştırma yapmayı düşündüğünüz anahtar kelimeyi yada kategoriyi yazdığınızda karşınıza bu şekilde keyword overview alanı çıkacaktır bu alan üzerinde ilgili kelimenin aranma hacmi, tıklama başı maliyeti, bu anahtar kelime ile alakalı arama terimlerini ve ilgili arama terimlerinin aranma hacimlerini görebilirsiniz.

Keyword overview alanı üzerinde anatar kelimeniz ile bağlantı kelime önerileri görebilir ve her anahtar kelimenin reklam maliyetini ve Google üstündeki rekabet zorluğunu karşılaştırabilirsiniz. Semrush sağladığı bu bilgi alanı ile SEO uzmanlarının kelime analizi çalışmaları için vazgeçilmezdir.

Adım 2. Websitenizi En İyi Şekilde Yansıtan Önemli Kelimeleri Listeleyin

Son derece zorlu bir süreç olan anahtar kelime analizi sürecini başarı ile tamamlamak için öncelikle Google üstünde görünmek istediğiniz ve sitenizin genel anlamda hitap etmesini istediğiniz kategori ve ilgi alanlarını belirleyin.

Hemen her websitenin bir kuruluş amacı ve hitap etmeyi planladığını kategorisi vardır. Bu sizin sitenizde politika haberleri iken dijitalzade olarak bizim sitemizde SEO ve Dijital Pazarlama olabilir.

Sitenizin hitap etmesini istediğiniz kategorilerin Google üstünde ne kadar aranma hacmi olduğuna ve ilgili kategorilerde en çok arama yapılan terim ve kelimeleri belirleyin.

Kategorileriniz ile alakalı ve en çok arama yapılan terimleri aranma hacimleri ve zorluklarına göre listeleyin;

  • SEO (hacim: 115.000 – rekabet: Yüksek)
  • Dijital Pazarlama (hacim: 98.000 – rekabet: Yüksek)
  • Wordpress (hacim:35.000 – rekabet: Orta)
  • E-ticaret (hacim: 5000-10.000 – rekabet: Düşük)

Sitenizde kullandığınız veya potansiyel olarak kullanmayı düşündüğünüz kategorileri aranma hacimleri ve zorluklarına göre bu şekilde veya bu benzer şekilde listelediğiniz durumda sitenizin potansiyel kullanıcıları için hangi alanların yada hangi içerik türlerinin daha önemli olduğunu ve rakiplerinizin hangi alanlara yığıldığını kolayca belirleyebilirsiniz.

Adım 3. Kategorilerinizle Alakalı Arama Terim ve Kelimelerini Belirleyin

Üst adımda hangi alanlara yönelik çalışmalar yapacağımızı ve ilgili alanların aylık aranma hacimlerini öğrendik ve bu hacimlere göre listeleme yaptık.

Bu adımda ise ilgili kategorilerde kullanıcılar tarafından yapılan aramaları ve ilgili aramaların rekabet hacimlerini belirleyeceğiz. Sitemizin Google SERP üzerinde hangi aramalarda görüneceğini ve hangi rekabet seviyelerinde içerik üreteceğimizi bu adımda belirliyoruz.

Örnek olarak SEO kategorisinde bir içerik girmek istediğimizde analiz araçları üstünde SEO nedir odak anahtar kelimesi üzerinden bir arama yaparak gerek ilgili kelimenin hacmini gerekse kullanıcılar tarafından bu anahtar kelimeye yakın aramaları detaylıca görüntüleyebiliriz.

SEO Nedir üzerinden örnek vermek gerekirse;

  • Seo rehberi
  • Seo nasıl yapılır?
  • Seo uzmanı nasıl olabilirim?
  • SEO teknikleri
  • En güncel SEO çalışmaları
  • SEO nasıl öğrenebilirim?

Analiz araçları üzerinde kategorinizle alakalı arama yaptığınızda yukarıda örneğini verdiğimiz şekilde kullanıcılar tarafından yapılan ilgili arama terimlerini görüntüleyebilir ve sitenizde yayınlamak istediğiniz anahtar kelimeleri belirleyebilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken önemli nokta içerik girmeyi düşündüğünüz kelimenin arama hacminin cidden o seviyede bir içerik girmeye yeterli olup olmadığı ve rekabet seviyesinin sizin mücadele edebileceğiniz seviyede olup olmadığının incelenmesidir.

Yeni siteler için yapılabilecek en büyük hata, çok sayıda köklü ve niş yani alanında kalıplaşmış sitenin bulunduğu anahtar kelimeler üzerinden içerikler üretmek ve site herhangi bir otoriteye sahip olmadan ilgili kelimelerde rekabete girmektir.

Ancak tabiki bu durum asla o alanlarda içerik girmeyin demek manasına gelmiyor. Tabiki ilgili alanlarda içerikler üreteceğiz ve çoğu durumda 5-10 yıllık siteleri ekarte edeceğiz ancak burada bizim size önerimiz ilk etapta düşük  veya ortalama aranma hacmine sahip ve görece rekabet seviyesi basit anahtar kelimelerde içerikler üretmektir.

Anahtar Kelime Tipleri ve Rekabet

Anahtar Kelime Tipleri ve RekabetYukarıda adım adım bir anahtar kelime analizi temel manada nasıl yapılır ve anahtar kelime analizi yapılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir özet bir şekilde anlatmaya çalıştık. Bu bölümde ise anahtar kelime seçimi yaparken görece daha düşük aranma hacmi ve daha kolay rekabet oranına sahip kelimelerin nasıl bulunacağını anlatacağız.

Kısa Kuyruk Anahtar Kelime ve Arama terimleri

Kısa kuyruk anahtar kelime yani kısa ölçekli anahtar kelimeler (short tail) olarak adlandırılan arama terimleri kullanıcılar tarafından kısa ve net şekilde yapılan aramaları temsil eder. Örneğin Google üzerinde yapılan SEO nedir ? arama sorgusu bir short tail yani kısa kuyruk aramadır ve pek çok kullanıcı tarafından kullanılır.

Kısa kuyruk anahtar kelimelerin en büyük özelliği farklı varyasyonlarının bulunmayışı ve çok net genel bir ifadeyi en kesin şekilde temsil ediyor oluşudur. Yani SEO nedir diye yapılan aramada karşımıza dijital pazarlamanı farklı bir kolunun çıkma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Gerek kullanım şekli gerekse net bir ifadeyi barındırdığından pek çok kullanıcı tarafından bu hali ile kullanılır ve aramalar bu anahtar kelime üzerinde yoğunlaşır çünkü farklı arama şekilleriyle türetilmesi zor ve manasızdır.

Esas itibariyle kısa kuyruk anahtar kelimelerin aranma hacimleri ve rekabetleri ilgili anahtar kelimenin farklı türevleri bulunmadığından ve genel bir arama sonucuna hitap ettiğinden çok yoğundur.

seo-nedir-kısa-kuyruk

Bu görsel üzerindede görebileceğiniz gibi SEO nedir anahtar kelimesi ile semrush üstünde arama yaptığımızda ilgili arama teriminin 8100 arama hacmine sahip olduğunu görüntülüyoruz.

Çünkü bu arama hem çok net bir ifadeyi net bir soruyu hemde içerisinde SEO nedir, nasıl yapılır, SEO ne demek gibi soruların cevabını içerecek kaynakları barındırdığından çok daha genele ve genel bir içeriğe işaret eder.

Bu sebeple otoriter ve büyük siteler tarafından üretilen çok daha genel ve bilgilendirici içerikler bu tarz anahtar kelimeler üzerinde yoğunlaşır.

Görsel üstünde görüntüleyebileceğiniz gibi anahtar kelimenin farklı uzun versiyonlarında yapılan arama hacimleri giderek düşmekte ve rekabet kolaylaşmaktadır.

Uzun Kuyruk Anahtar Kelime ve Anahtar Terimleri

Yukarıda uzunca anlattığımız kısa kuyruk anahtar kelimelerin aksine uzun kuyruk anahtar kelimeler ve arama terimleri genelde düşük ve orta ölçekli websiteleri için ideal olan ve kullanıcı trafiğini siteye yönlendirme noktasında çok daha hızlı şekilde başarı sağlanabilecek anahtar kelimelerdir.

Uzun kuyruk anahtar kelimelerin en önemli avantajı düşük rekabet iken en önemli dezavantajı ise çok daha düşük aranma hacmine sahip olması ve ilgili anahtar kelimelerde üretilecek içeriklerin çok daha spesifik ve keskin bir alana hitap etmek zorunda olmasıdır.

Yukarıda örneğini verdiğimiz SEO nedir anahtar kelimesi üzerinde bir içerik üretmek istediğimizde ilgili içerikte SEO ile ilgili çok fazla konuya yer verebiliriz çünkü ilgili arama terimi hem çok genel hemde çok fazla konuyu içerisinde barındıran çok daha geniş kapsamlı bir aramadır.

Öte yandan SEO nedir, nasıl yapılır yada SEO yapılırken dikkat edilmesi gerekenler gibi uzun kuyruklu aramalar çok daha spesifik bir alana hitap ettiğinden bu aramalar kısıtlı kullanıcı tarafından net bir soruya cevap almak adına yapılır.

Genellikle net bir cevaba ulaşmak adına yapılan uzun kuyruklu aramalar çok daha düşük aranma hacmine sahip olduklarından büyük ölçekli sitelerin dikkatini çekmezler. Bu yönüyle uzun kuyruk kelimeler ve arama terimleri düşük ölçekli siteler için kullanıcıyı yakalama ve içerik üretme noktasında tartışmasız en ideal kelime tipleri olarak karşımıza çıkarlar.

LSI (Latent Semantic Indexing) Kelimeleri İçeriklerinizde Kullanın

LSI(Latent Semantic Indexing) Kelimeleri İçeriklerinizde KullanınLSI yani türkçe karşılığıyla örtülü anlamsal indeksleme, içeriklerde kullanılan odak anahtar kelimeler ile alakalı arama terim ve kelimeler arasındaki anlamsal ilişkiyi tespit ederek anlamlandıran bir yöntem, biçimdir.

Örnek ile anlatmak gerekirse, yukarıda örneğini verdiğim şekilde SEO arama kelimesi ile ilgili bir içerik üretmek istediğinizde yazınızda SEO nedir, SEO nasıl yapılır, SEO çalışmalarında dikkat edilmesi gerekenler gibi uzun kuyruklu arama terim ve kelimelerini kullanarak aslında farkında olmadan örtülü anlamsal indeksleme yapmış olursunuz.

Bu kelime öbeklerini kullanarak arama motorlarının yazınızın hangi alana ne şekilde hitap ettiği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasına yardımcı olursunuz. LSI yöntemini kullanarak Google botlarının yazınızın anlamsal bütünlüğünü anlamlandırmasına büyük ölçüde yardımcı olursunuz ve tahmin ettiğinizden çok daha fazla anahtar kelime ve arama teriminde gösterim elde edersiniz.

SEO çalışmalarının temel mantığı daha fazla gösterim ve daha fazla tıklama elde etmek olduğundan LSI yöntemini kullanarak Google’a içeriğinizi tam olarak aksettirmeli ve mümkün olan en fazla şekilde Google üzerinde görüntülenme elde etmeye çalışmalısınız.

Dijitalzade

Dijital Pazarlama | Siber Güvenlik | Wordpress | E-Ticaret | SEO ve çok daha fazlası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı