On Page SEO

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

SEO çalışmalarının kritik ve en temel adımlarından bir tanesi olan anahtar kelime analizi, hiç şüphesiz SEO çalışmalarında en yüksek dönüşüme sahip adımlardan bir tanesidir.

Anahtar kelime analizi, bir pazarlama başarısı özelliklede SEO odaklı arama motoru pazarlaması noktasında bir dönüşüm ve başarı elde etmek isteyen her websitesinin yolunun mutlaka kesişeceği önemli bir SEO çalışmasıdır.

Aşağıda yer alan detaylı makalemizde websitelerinin başarısına kılavuzluk eden anahtar kelimelerin ve bu anahtar kelimeleri belirlemeye yönelik analizlerin nasıl yapılması gerektiği, nelere dikkat edilmesi gerektiği, anahtar kelimeler ve analizler SEO için neden önemlidir gibi kritik bilgilere yer verdik.

Umarız makalemizi detaylıca inceleyerek çok daha başarılı anahtar kelime analizi nasıl yapılır öğrenir ve sitenizin gelişimine katkı sağlarsınız.

Şimdi gelin makalemizin ilk bölümüne göz atalım ;

Anahtar Kelime Analizi Nedir?

Anahtar kelime analizi, Google üzerinde kişilerin yaptığı aramaların ve aramalarda kullandıkları kelimelerin çeşitli analiz araçları ile incelenip belirlenmesine dayanan bir SEO çalışmasıdır. Kullanıcılar tarafından sıklıkla aratılan kelime ve arama terimlerini belirlemek siteniz üzerinde oluşturacağınız içeriklerin konseptini ve stratejisini belirlemede hayati rol oynar.

Anahtar kelime analizleri ile kullanıcıların arama niyetleri ve sıklıkla gerçekleştirdikleri aramalar, hedeflediğimiz kitle ve kitle üzerinden elde etmek istediğimiz dönüşümlere göre gruplandırılır ve SEO stratejisi ilgili anahtar kelimeler üzerine kurgulanır.

Bu bağlamda anahtar kelime analizleri, SEO stratejilerinin oluşturulmasında hayati rol oynar.

Anahtar Kelime Analizi SEO için Neden Önemlidir?

Anahtar kelime analizleri, sitenizin tanıtımında, içerik üretiminde, stratejisinin belirlenmesinde ve gerekli görüldüğünde sitenin tanıtım ve promosyon stratejisinin oluşturulmasında kullanılacak terim ve cümle öbeklerinin belirlenmesinde doğrudan rol oynadığından SEO çalışmaları için çok büyük öneme sahiptir.

Anahtar kelime analizleri ve odak anahtar kelimeler, sitemizin ve ürettiğimiz içeriklerin Google üzerinde bulunacacağı alanları ve hatta sitemizin internet dünyasında hangi yöne ne şekilde hareket edeceğinin belirlenmesinde kritik rol oynar.

Bu yönüyle sitemizin varış hedefi, rotası olarak adlandırabileceğimiz anahtar kelimeler ve anahtar kelime analizleri çoğu durumda sitemizin dümenini elinde bulundurur ve SEO çalışmalarının tartışmasız en önemli aktörlerinden biri olarak karşımıza çıkar.

Doğru şekilde gerçekleştirilmiş anahtar kelime analizleri websitelerinin hızlı şekilde büyümesine ve kullanıcılarına çok daha doğru, başarılı şekillerde ulaşmasını olanak sağlarken başarısız analizler ile belirlenmiş anahtar kelimeler websitelerinin büyüme oranlarını negatif yönde etkileyerek websitenin rakiplerinin trafik anlamında çok gerisinde kalmasına sebebiyet verebilmektedir.

Anahtar kelime analizleri,  website hedeflemesinin ve stratejisinin oluşturulmasında oynadığı kritik rolün yanı sıra websitelerinin hedeflediği potansiyel kullanıcıların arama amaçlarının anlaşılmasında, ihtiyaçlarının belirlenmesinde ve kitlenin davranış profillerinin belirlenmesinde kritik rol oynar. Bu yönüyle anahtar kelime analizleri tartışmasız her SEO çalışmasının ilk ve en önemli adımlarındandır.

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

anahtar kelime analizi nasıl yapılırAnahtar Kelime Analiz Araçlarını Kullanın

Anahtar kelime analizi çalışmalarına başlamadan önce ilk yapmanız gereken işlem kelime analizlerini gerçekleştirebileceğiniz ücretli ve ücretsiz analiz araç ve platformlarını öğrenmektir. Biz Dijitalzade.com üzerinde ilgili platformları pek çok yerde telaffuz ediyoruz ancak bu konu üzerinde tekrar bahsetmekte fayda var.

Anahtar kelime analizi yaparken kullanabileceğiniz çok sayıda ücretli ve ücretsiz analiz araçları mevcuttur. Bu araçları kullanarak hedeflemek istediğiniz kategori veya kategorilerde kullanıcıların ne tarz aramalar gerçekleştirdiği, ilgili aramaların aylık hacimleri, rekabet durumları ve en temelde kullanıcıların davranışlarının istatistiksel raporlarını almanız mümkündür.

Anahtar kelime analizi gerçekleştirerek sağlıklı SEO stratejisi oluşturmanın ilk ve en temel adımı sektörde yer alan analiz araçlarını detaylıca inceleyerek stratejiniz ve bütçeniz doğrultusunda size en uygun araç üzerinde çalışmaya başlamaktır.

SEO Çalışmalarınızda kullanabileceğiniz ücretsiz SEO araçlarını detaylıca incelemek için Ücretsiz SEO araçları isimli içeriğimize göz atabilirsiniz.

Google Keyword Planner (Google Anahtar Kelime Planlayıcısı)

Ücretsiz olarak anahtar kelime araştırması yapabileceğiniz en etkili araçlardan bir tanesi olan Google keyword planner, Google ads hesap düzeyinde ücretsiz olarak kullanabileceğiniz son derece etkili bir planlama aracıdır.

Google anahtar kelime planlayıcı

Google anahtar kelime planlayıcıya erişim sağlayabilmek için öncelikle bir Google ads oluşturmalısınız. Google ads hesabınızı ücretsiz olarak son derece hızlı şekilde oluşturabilirsiniz. Hesabınızın oluşturma işlemlerini hızlıca hallettikten sonra hesaba giriş yaptığınızda açılan Google ads ana menüsü üzerinde sağ üst kısımda yer alan araçlar bölümünden Anahtar kelime planlayıcıya ulaşabilirsiniz.

Anahtar kelime planlayıcıya ulaştığınızda üstteki görseldeki gibi bir alan sayfa sizi karşılayacaktır. Bu alanda arama bölümüne bir veya birden fazla anahtar kelime ile alakalı arama gerçekleştirebilir ve girdiğiniz anahtar kelimelere yönelik yakın varyasyonlu tüm arama sorgularının raporlarına erişebilirsiniz.

Karşınıza çıkan arama sonuç raporlarında aradığınız anahtar kelimeye yönelik Google üzerinde gerçekleştirilen sorguların hacimleri, rekabet seviyeleri ve ortalama tıklama başı maliyet rakamlarını detaylıca görüntüleyebilir ve hedeflemek istediğiniz anahtar kelimeyi ölçümleyebilirsiniz.

Ubersuggest

Ubersuggest anahtar kelime analiz aracı ana ekranı

Ubersuggest, önemli SEO uzmanlarından Neil Patel tarafından oluşturulmuş olan ve ücretsiz şekilde anahtar kelime analizi ve ekstra olarak çeşitli SEO analizleri yapabileceğiniz bir analiz aracıdır.

Google üzerinde ubersuggest olarak arama yaparak ulaşabileceğiniz websitesine giriş yaptığınızda karşınıza üstteki görseldeki gibi bir karşılama ekranı gelecektir. Bu alanda ilk olarak sağ taraftan anahtar kelimenin hacim durumunun aranacağı ülkeyi seçtikten sonra sol tarafta yer alan bölüme sorgu gerçekleştirmek istediğiniz anahtar kelimeyi girerek arama yapabilirsiniz.

Ubersuggest anahtar kelime analizi sorgu ekranı

Üstteki görselde görebileceğiniz gibi biz deneme amacıyla ayakkabı kelimesinde bir arama gerçekleştirdik. Ubersuggest bize ilgili kelimenin aranma hacmini, SEO zorluğunu (rekabet), reklam zorluğunu (paid difficulty) ve CPC yani ortalama tıklama başı maliyetini, Türk lirası cinsinden sundu.

Ek olarak ilgili kelimenin aylara bölünmüş masaüstü ve mobil aranma trendlerinide sunan ubersuggest, hemen alt kısımda ilgili aramaların en çok hangi yaş grubu ve cinsiyetten gerçekleştiğinide göstererek özellikle anahtar kelime üzerinden hedef kitle planlaması yapmaya çalışanlar için çok faydalı bilgiler sunuyor.

Semrush

Semrush, ücretli şekilde üye olarak kullanabileceğiniz ve sektörde gerçekten ağır top sayılabilecek bir otoriteye sahip olan ve son derece harika özellikleriyle her SEO uzmanının ve dijital pazarlamacının yolunun mutlaka kesiştiği harika bir analiz aracıdır. Bizimde çok yoğun bir şekilde kullandığımız bu platform üzerinden sitenizi A’dan Z’ye inceleyebilir ve pdf, excel raporlarınızı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Semrush’a üye olup hesabınızı oluşturduktan sonra hemen sitenin üst kısmında yer alan arama alanına doğrudan sitenizi veya arama yapmayı düşündüğünüz anahtar kelimeyi yazarak gerek sitenizin gerekse arama yapmayı düşündüğünüz anahtar kelimenin tüm teknik detaylarına ulaşabilirsiniz.

Off page SEO (site dışı) ve On page SEO (site içi) çalışmalarının vazgeçilmezlerinden olan Semrush ile yalnızca aranma hacimleri ve anahtar kelime önerilerini değil aynı zamanda ilgili kelimelerin reklam platformlarındaki tıklama başı maliyetlerini (ppc) öğrenebilirsiniz.  Semrush bu  yönüyle hem SEO hemde dijital pazarlama platformu olarak son derece başarılıdır.

semrush kelime analizi

Semrush arama bölümüne araştırma yapmayı düşündüğünüz anahtar kelimeyi yada kategoriyi yazdığınızda karşınıza bu şekilde keyword overview alanı çıkacaktır bu alan üzerinde ilgili kelimenin aranma hacmi, dönemsel aranma trendi, tıklama başı maliyeti, bu anahtar kelime ile alakalı arama terimlerini ve ilgili arama terimlerinin aranma hacimlerini görebilirsiniz.

Keyword overview alanı üzerinde anatar kelimeniz ile bağlantı kelime önerileri görebilir ve her anahtar kelimenin reklam maliyetini ve Google üstündeki rekabet zorluğunu karşılaştırabilirsiniz. Semrush sağladığı bu bilgi alanı ile SEO uzmanlarının kelime analizi çalışmaları için vazgeçilmezdir.

Ücretsiz Olarak Kullanabileceğiniz Kelime Analiz Araçları

Ücretli olarak kullanabileceğiniz kwfinder, ahrefs, semrush, moz gibi çok sayıda anahtar kelime analiz aracı mevcuttur. Ancak özellikle düşük ve orta ölçekli bütçelere sahip websiteleri için ilk etapta dolar bazından ücretlendiren bu analiz araçlarını kullanmak yüksek maliyetler doğurabileceğinden sizler için ücretsiz araçlarından bazılarını liste halinde  paylaşmak istedik.

  1. Google Trends
  2.  Ahrefs Keyword Generator
  3. Keyword Sheeter
  4. AnswerThePublic
  5. Keyworddit

Ücretli analiz araçlarına göre belli başlı kısıtlamaları bulunsada listede yer alan 5 ücretsiz analiz aracı, düşük bütçeli websiteleri için anahtar kelime analizi noktasında ciddi katkı sağlayabilecek son derece başarılı araçlardır.

Kelimelerin Arama Hacimlerini İnceleyin

Anahtar kelime analizi yaparken ilk dikkat etmeniz gereken konu anahtar kelimenin aylık aranma hacmidir. Çok basit bir denklem ile daha çok aranma hacmi = daha çok trafik ve daha çok trafik = daha çok dönüşüm olarak kabul gördüğünden yüksek hacimli kelimeler her zaman için her websitesinin birincil hedefidir.

Peki iyi bir aranma hacmi ne kadar olmalıdır? Bu durum değişebilir, hedeflediğiniz sektöre göre aranma hacimleri, düşük hacim ve yüksek hacim rakamları değişiklik gösterecektir.

Laptop aranma hacmi ubersuggest

Örneğin laptop satışı yapan bir e-ticaret sitesi için laptop kelimesinde inceleme yapıldığında ilgili kelimenin aylık aranma hacmi 301.000 olarak görüntülenmekte. Bu demek oluyor ki jenerik olan bu anahtar kelimenin kendisinin ve türevlerinin ulaşabileceği ortalama aranma hacmi 300.000 civarında.

Bu sonuçtan yola çıkarak laptop satan e-ticaret sitesi için yapılacak kelime araştırmalarında hacmi 300.000 e oranla ortalama seviyelerde kalan ve rekabeti düşük kelimelere odaklanmak mantıklı olacaktır.

Burada jenerik olan kısa kuyruk laptop kelimesinin ortalama 300.000 lik hacmi bizim için bir limitleyici olmaktan ziyade satışını yapmayı düşündüğümüz ürünün ortalama kullanıcı potansiyelini belirleyerek anahtar kelime analizlerimizde ne seviyedeki hacimlere sahip kelimeleri normal yada düşük hacimli olarak kabul etmemiz gerektiği noktasında bize fikir verici olacaktır.

SEO anahtar kelimesi aranma hacmi ubersuggest

Aynı şekilde SEO odaklı bir blog sitesi için SEO jenerik anahtar kelimesinin hacmine baktığımızda laptop kelimesine göre çok daha stabil olan bu kelimenin ortalama hacminin 33.000 olduğunu görüntülüyoruz.

Buradan yola çıkarak bu kadar jenerik bir kelimede ortalama 33.000 aranma hacmi var olduğu düşünüldüğünde SEO kelimesinin farklı bir varyasyonu 10.000 yada 5.000 aranma hacmine sahip ise bu kelime bizim için ideal ve hedeflenebilir seviyede hacime sahiptir diyebiliriz.

Yani jenerik kelimenin hacmi ile farklı varyasyon kelimelerin hacimlerini birbirine oranlayarak hangi kelimenin aranma hacminin normal seviyede yada düşük seviyede olduğunu belirleyebilir ve analizlerimizde bir değerlendirme kriteri olarak kullanabiliriz.

Rakiplerinizin Sıralama Elde Ettiği Kelimeleri İnceleyin

Rakiplerinizin Google üzerinde sıralama elde ettiği ve sitesine trafik çektiği kelimeleri gözlemlemek anahtar kelime analizinin olmazsa olmaz adımlarındandır.

Benzer hedef kitlelere yönelik içerikler sunduğunuz websiteleri ile benzer kelimelerde rekabete girmeniz oldukça doğaldır. Aynı şekilde sizden çok daha önce yayına başlamış yada çok daha fazla içerik girişi sağlamış websitelerinin sizden bir veya bir kaç adım önde olarak çok daha fazla anahtar kelimede görünürlük elde etmesi de oldukça olasıdır.

Bu noktada rakiplerinizin hangi kelimelerde kaçıncı sırada olduğunu, ilgili kelimenin rekabet durumunu ve bu kelimelerin ne kadar trafik sağladığını görmek için yukarıda belirttiğimiz ücretli analiz toollarını kullanabilirsiniz.

Rakip analizi yapabilmek için yapmamız gereken ilk işlem, Google üzerinde sitemize çekmeyi hedeflediğimiz kitleye yönelik düzenli içerik girişi sağlayan siteleri belirlemektir. Örneğin biz dijital pazarlama ve SEO odaklı bir blog sitesi olduğumuzdan bizim potansiyel rakiplerimiz yine bu alanlarda yayın yapan siteler olacaktır.

Bu bağlamda yapmamız gereken ilk işlem Google üzerinde çok jenerik bir anahtar kelime olan SEO için arama gerçekleştirmektir.

Google anahtar kelime analizi

Google üzerinde SEO jenerik anahtar kelimesi ile arama gerçekleştirdiğimizde büyük bir bölümü reklam olmakla birlikte ilk 4 de görselde görebileceğiniz siteler sıralanıyor. En üstteki site Google’a ait olduğundan o siteyi es geçerek diğer rakiplerimize göz atıyoruz.

İlk sırada büyük bir pazarlama ajansı olan sempeak’in websitesini görüntülemekteyiz. Sempeak SEO danışmanlığı sağlayan bir ajans olduğundan dolayı ağırlıklı olarak SEO ve dijital pazarlama üzerine içerikler sunduğundan bizim için incelenmesi gereken ciddi bir rakiptir.

Bu noktada bu 3 websitesini kenara kaydediyor ve analizi nasıl gerçekleştireceğimiz anlattığımız bölüme geçiyoruz.

Ahrefs anahtar kelime analizi

Ahrefs’in websitesinden aldığımız bu örnekte görebileceğiniz üzere Ahrefs üzerinde ücretli üyeliğimizi oluşturduktan sonra site explorer bölümüne analiz gerçekleştirmek istediğimiz websitesini yazarak arama gerçekleştiriyoruz.

Görseldeki örnekte hedeflenen websitesi uncommongoods.com, hediyelik eşyalara yönelik içerikler sunan bir websitesi ve ahrefs blogunda rakip analizi için bu websitesi tercih edilmiş. Burada siz uncommongoods.com yerine sizin incelemek istediğiniz websitesini yazarak aramayı gerçekleştirebilirsiniz.

Daha sonrasında açılan ekranda sol tarafta yer alan organic keywords’e tıklayarak rakibinizin mevcutta sıralama elde ettiği tüm kelimeleri, rekabet oranlarını, hacimlerini, kelimelerdeki mevcut sıralamalarını ve arama terimlerini (kısa kuyruk, uzun kuyruk) detaylıca görüntüleyebilirsiniz.

Anahtar kelimeleri detaylıca görüntülediğiniz bu ekranda websitenizin veya stratejinizin ihtiyaç duyduğu şekilde filtremeler yaparak rakibinizin sıralama elde ettiği kelimelerde sizin işinize yarayacak kelimeleri seçebilirsiniz.

Örneğin yeni açılmış bir websitesi için KD yani anahtar kelime zorluğu (Keyword Difficulty) çok yüksek kelimeleri hedeflemek mantıksız olacaktır. Bu noktada görseldeki ekran üzerinde üst kısımda yer alan KD ifadesine tıklayarak maksimum KD seviyesini yeni açılmış siteler için 1 ila 10 seviyesine getirebilir ve çok daha düşük rekabete sahip kelimeleri hedefleyebilirsiniz.

Ahrefs kullanıcıları için bir tüyo; Ahrefs üzerinde rakiplerin anahtar kelimelerini analiz ederken organic keywords sayfasına ek olarak top pages sayfasını inceleyerek rakibin en çok trafik getiren ve en iyi sıralama elde ettiği sayfaları, anahtar kelimeleri görüntüleyebilir ve çok iyi performans veren kelimeleri hızlıca listenize dahil edebilirsiniz.

Picture Source: Ahrefs

Hedef Kitlenizi ve Arama Niyetlerini Analiz Edin

Son derece zorlu bir süreç olan anahtar kelime analizi sürecini başarı ile tamamlamak için öncelikle Google üstünde görünmek istediğiniz ve sitenizi genel anlamda takip etmesini istediğiniz hedef kitlenin arama amaçlarını, ihtiyaç duyduğu içerikleri ve gerçekleştirdikleri aramaları iyice analiz edin.

Hemen her websitenin bir kuruluş amacı ve hitap etmeyi planladığı kategoriler ve hedef kitleler vardır. Bu hedef veya hedefler sizin sitenizde politikaya yönelik haber içerikleri üretmek iken Dijitalzade olarak bizim sitemizde SEO ve Dijital Pazarlama olabilir.

Bu bağlamda yayın hayatına başlamayı düşündüğünüz yada maddi edinimler hedeflemeyi düşündüğünüz kategori veya kategorilere ilgi duyan kullanıcıları ve bu kullanıcıların arama eğilimlerini iyi analiz etmeniz önemlidir.

Örneğin ticari maksatlı bir websitesi kurarak ilgili site üzerinden yeni ürettiğiniz bir muhasebe yazılımını satmak istediğinizi düşünelim.

Satış amacı ile oluşturduğumuz websitemizin ilk ve öncelikli amacı hızlıca marka bilinirliğini arttırmak ve ilk etapta siteye kullanıcı çekerek bu kullanıcıları satın alım evresine yönlendirmek olmalı.

Bu noktada muhasebe programına ilgili duyabilecek ve finalde programımızın satışına yönelik bir satış sürecine dahil edebileceğimiz kitlelerin arama gerçekleştirdiği anahtar kelimeleri sorgularını belirlemek ilk ve en önemli adımımız olacaktır.

Bir arama sonrasında satın alım gerçekleştirmek isteyen kullanıcılar, Google üzerinde genellikle karşılaştırma ve inceleme içeriklerine göz atarlar ve sonrasında iphone 8 satın al gibi arama sorguları gerçekleştirerek satın alım sürecine girişirler.

Bu tip arama sorguları transactional yani satın alım sorgusu ve commercial investigation ( satın alım öncesi araştırma) olarak adlandırılır.

Bu noktada websitemizin amacı, muhasebe programına ilgi duyabilecek kullanıcıları sitemize çekmek ve onlara ürünümüzü satmak olduğundan, satın alım amacı ile yada satın alım öncesi bilgi alma amacı ile gerçekleştirilmiş arama sorgularındaki anahtar kelimeleri belirlemek ve bu anahtar kelimelere yönelik içerikler üretmek sitemiz için temel strateji olmalıdır.

Daha iyi açıklamak gerekirse; Kuruluş amacı muhasebe programı satmak olan bir websitesi için mercimek çorbası tarifi veren bir kelimede sıralama elde etmek boş bir trafik kaynağından öteye gitmeyecektir. Çünkü mercimek çorbası anahtar kelimesine yönelik içerik oluşturmak birincisi bizim uzmanlık alanımız veya hedefimiz değil ikincisi ilgili anahtar kelimeden sitemize gelen kullanıcıların muhasebe programı ile ilgilenme ihtimali çok düşük yada yok denecek kadar azdır.

Bu noktada bizim öncelikli hedefimiz muhasebe yazılımlarına ilgili duyabilecek kullanıcılar tarafından gerçekleştirilen aramalar olduğundan analizlerimizi muhasebe, muhasebe programı gibi kelimeler üzerinden gerçekleştirmemiz daha sağlıklı olacaktır.

Muhasebe programı araması

Örneğin Google üzerinde muhasebe programı anahtar kelimesinde bir sorgu gerçekleştirdiğimizde karşımıza üstteki görseldeki gibi muhasebe programı satan websiteleri ve ilgili bölümün en altında Google tarafından gösterilen ilgili aramalar bölümü gelecektir.

Rakip analizinde kullanılabilecek siteler bölümünde gösterdiğimiz websiteleri bizim potansiyel rakiplerimiz ve üst kısımda anlattığmız rakip analizinde incelemeler gerçekleştirebileceğimiz sitelerdir. Bu sitelerin detaylı incelemelerini yaparak ilgili sitelerin muhasebe programı ile ilgili olabilecek kullanıcıları sitelerine yönlendirdikleri anahtar kelimeleri belirlemeli ve o anahtar kelimelere yönelik içerikler oluşturmalıyız.

Ek olarak Google tarafından oluşturulan ilgili aramalar bölümünde yer alan kelimeleri inceleyerek sitemize değer sağlayabileceğimiz kelimeleri belirleyebiliriz. Örnek olarak bu görselde gördüğümüz en iyi online muhasebe programı kelimesi potansiyel alım gerçekleştirecek kullanıcıların sitemize çekilmesinde etkili olabilecek bir kelimedir.

Bu kelimeye yönelik muhasebe programlarının karşılaştırıldığı yada mevcutta satmaya çalıştığımız muhasebe programımızın özelliklerinin detaylıca anlatıldığı bir blog yazısı hazırlayarak kullanıcıları sitemize çekebilir ve çeşitli pazarlama taktikleri ile onları satın alım fikrine yönlendirebiliriz.

Hedefimiz öncelikli olarak siteye kullanıcı çekerek daha sonra onlara bir ürün, hizmet satmak olduğundan özellikle satın alım amacı ile arama sorgularını hedef listemize dahil etmeliyiz.

Kullanıcı arama niyeti nedir? isimli makalemize göz atarak Kullanıcı arama niyetleri ile ilgili detaylı bilgilere erişebilir ve anahtar kelime hedeflemenizi çok daha başarılı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Özetle; Sitemizin yayın amacına ve sitemize ilgili duyabilecek hedef kitleleri ve bu hedef kitlelerin gerçekleştirdiği arama sorgularını, rakip analizleri ve anahtar kelime analizleri ile belirlemeli ve bu alanlara yönelik içerikler oluşturmalıyız. Anahtar kelime analizi yaparken, hedef kitlemizin arama amacına iyi çalışmalı ve hedeflerimize uygun arama niyetlerine yönelik gerçekleştirilen arama sorgularını ve anahtar kelimeleri hedeflemeliyiz.

Tıklama Oranlarını (CTR) İnceleyin

Anahtar kelime analizi yaparken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan bir tanesi olan tıklama oranı (CTR), üreteceğiniz içeriğin kullanıcılar ile ne kadar etkileşime girme potansiyeline sahip olduğunun en önemli göstergesidir.

X bir konu ile alakalı dönüşüm potansiyeli olan yada websitenizin stratejisi ile yüksek uyuma sahip bir anahtar kelimenin ortalamanın üstünde bir kullanıcı potansiyeli olabilir. Burada kelimenin değerlendirmesini yaparken dikkat edilmesi gereken asıl konu ilgili anahtar kelime ile ortaya konulacak bir içeriğin kullanıcı tarafından % kaç oranında tıklanacağı ve sitemize trafiği yönlendireceğidir.

Tıklama oranı örneği Google araması

Örneğin; Recep Tayyip Erdoğan kaç yaşında anahtar kelimesi ile arama gerçekleştirdiğinizde Google kullanıcının aradığı cevabı doğrudan üst kısımda öne çıkarılmış snippetler bölümünde göstererek kullanıcının ihtiyacını hızlıca gideriyor.

Kullanıcı deneyimi noktasında Google için ve kullanıcı için son derece tatminkar olan bu durum website sahipleri için oldukça negatif bir durumdur. Çünkü kullanıcıların çok ciddi bir bölümü aradığı cevabı ve potansiyel ihtiyaç duyabileceği diğer arama sorgularının cevaplarını öne çıkarılmış snippet alanında görüntülemekte ve hemen aşağıda bu kelimede içerik üretmiş siteleri inceleme ihtiyacı duymamaktadır.

Benzer bir durum ile karşılaşmamak için bir anahtar kelimeyi belirlemeden önce ilgili kelimeyi mutlaka Google üzerinde aratarak öne çıkarılmış snippet yapılarını inceleyin.

Manuel incelemeye ek olarak anahtar kelimelerin organik tıklama oranları ile ilgili analizleri Ahrefs ve MOZ üzerinde son derece hızlı şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Moz üzerinden tıklama oranı örneği

Moz üzerinde inceleme Recep Tayyip Erdoğan yaş anahtar kelimesi için organik tıklama oranı %26 olarak belirlenmiş. Bu demek oluyor ki bu anahtar kelimede ilk 3 sırada yer alsak dahi potansiyel rakiplerimiz ile bölüşme ihtimalimizin olduğu toplam tıklama oranı yaklaşık %26 yani her 100 aramanın yalnızca 26 tanesinde kullanıcılar siteleri tıklayarak ziyaret ediyor.

Eğer anahtar kelimenin total hacmi yüksek ise %26 lık tıklama oranı websitelerini memnun edebilir ancak çoğu durumda anahtar kelime hacimleri orta seviyelerde seyrediyor ise %26 lık tıklama oranı çok düşük kalacaktır. Bu noktada düşük tıklama oranına sahip kelime aynı şekilde düşük dönüşüm oranına sahiptir ve websiteleri için düşük değer üretir.

Bu noktada düşük CTR’a sahip anahtar kelimelerin elemine edilmesi yada çok daha geri planda kullanılmaları websiteleri için daha faydalıdır.

Anahtar Kelime Tipleri ve Rekabet

Anahtar Kelime Tipleri ve RekabetYukarıda adım adım bir anahtar kelime analizi temel manada nasıl yapılır ve anahtar kelime analizi yapılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir özet bir şekilde anlatmaya çalıştık. Bu bölümde ise anahtar kelime seçimi yaparken görece daha düşük aranma hacmi ve daha kolay rekabet oranına sahip kelimelerin nasıl bulunacağını anlatacağız.

Rekabet (Anahtar Kelime Zorluğu)

Anahtar kelime seçerken dikkat etmeniz gereken en kritik metriklerden bir tanesi olan anahtar kelime zorluğu (rekabet), uzun vadede websitenizin yükseliş stratejisinin en kritik aktörlerindendir.

Anahtar kelimenin zorluk seviyeleri analiz araçlarında en temelde seçtiğiniz anahtar kelimede ilk sayfalarda yer alan websitelerinin kalitesine göre belirlenir.

Örneğin yukarıda arama hacmi bölümünde örneğini verdiğimiz laptop kelimesinin aranma hacmi aylık 300.000 dir ve zorluğu 91 olarak belirtilmiştir. Zorluk seviyesinin 100 üzerinden 91 gibi yüksek bir rakam ile belirtilmesinin en temel nedeni kelimede ilk sayfalarda yer alan websitelerinin kalitesinin (domain otoritesi, page rank değerleri, aylık trafik hacimleri, genel otoriteleri vb) çok ciddi seviyelerde olmasıdır.

Bu demek oluyor ki özellikle yeni kurulmuş sitelerin ve orta ölçekli yeni gelişmekte olan sitelerin bu kelimede sıralama elde etmesi özelliklede ilk sayfaya gelmesi kısa vadede oldukça güçtür.

Bu noktada özellikle yeni kurulmuş ve orta ölçekli websiteleri için aşağıda bahsettiğimiz uzun kuyruklu anahtar kelimeler üzerinden stratejiler oluşturarak belirli bir website otoritesi kazanana yüksek rekabetli kelimelere odaklanmamak çok daha faydalı olacaktır.

Kısa Kuyruk Anahtar Kelime ve Arama terimleri

Kısa kuyruk anahtar kelime yani kısa ölçekli anahtar kelimeler (short tail) olarak adlandırılan arama terimleri kullanıcılar tarafından kısa ve net şekilde yapılan aramaları temsil eder. Örneğin Google üzerinde yapılan SEO nedir ? arama sorgusu bir short tail yani kısa kuyruk aramadır ve pek çok kullanıcı tarafından kullanılır.

Kısa kuyruk anahtar kelimelerin en büyük özelliği farklı varyasyonlarının bulunmayışı ve çok net genel bir ifadeyi en kesin şekilde temsil ediyor oluşudur. Yani SEO nedir diye yapılan aramada karşımıza dijital pazarlamanı farklı bir kolunun çıkma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Gerek kullanım şekli gerekse net bir ifadeyi barındırdığından pek çok kullanıcı tarafından bu hali ile kullanılır ve aramalar bu anahtar kelime üzerinde yoğunlaşır çünkü farklı arama şekilleriyle türetilmesi zor ve manasızdır.

Esas itibariyle kısa kuyruk anahtar kelimelerin aranma hacimleri ve rekabetleri ilgili anahtar kelimenin farklı türevleri bulunmadığından ve genel bir arama sonucuna hitap ettiğinden çok yoğundur.

seo-nedir-kısa-kuyruk

Bu görsel üzerinde de görebileceğiniz gibi SEO nedir anahtar kelimesi ile semrush üstünde arama yaptığımızda ilgili arama teriminin 8100 arama hacmine sahip olduğunu görüntülüyoruz.

Çünkü bu arama hem çok net bir ifadeyi, net bir soruyu hemde içerisinde SEO nedir, nasıl yapılır, SEO ne demek gibi soruların cevabını içerecek kaynakları barındırdığından çok daha genele ve genel bir içeriğe işaret eder.

Bu sebeple otoriter ve büyük siteler tarafından üretilen çok daha genel ve bilgilendirici içerikler bu tarz anahtar kelimeler üzerinde yoğunlaşır.

Görsel üstünde görüntüleyebileceğiniz gibi anahtar kelimenin farklı uzun versiyonlarında yapılan arama hacimleri giderek düşmekte ve rekabet kolaylaşmaktadır.

Uzun Kuyruk Anahtar Kelime ve Anahtar Terimleri

Yukarıda uzunca anlattığımız kısa kuyruk anahtar kelimelerin aksine uzun kuyruk anahtar kelimeler ve arama terimleri genelde düşük ve orta ölçekli websiteleri için ideal olan ve kullanıcı trafiğini siteye yönlendirme noktasında çok daha hızlı şekilde başarı sağlanabilecek anahtar kelimelerdir.

Uzun kuyruk anahtar kelimelerin en önemli avantajı düşük rekabet iken en önemli dezavantajı ise çok daha düşük aranma hacmine sahip olması ve ilgili anahtar kelimelerde üretilecek içeriklerin çok daha spesifik ve keskin bir alana hitap etmek zorunda olmasıdır.

SEO nedir anahtar kelimesi üzerinde bir içerik üretmek istediğimizde ilgili içerikte SEO ile ilgili çok fazla konuya yer verebiliriz çünkü ilgili arama terimi hem çok genel hemde çok fazla konuyu içerisinde barındıran çok daha geniş kapsamlı bir aramadır.

Öte yandan SEO nedir, nasıl yapılır? yada SEO yapılırken dikkat edilmesi gerekenler gibi uzun kuyruklu aramalar çok daha spesifik bir alana hitap ettiğinden bu aramalar kullanıcı tarafından net bir soruya cevap almak adına yapılır.

Genellikle net bir cevaba ulaşmak adına yapılan uzun kuyruklu aramalar çok daha düşük aranma hacmine sahip olduklarından büyük ölçekli sitelerin dikkatini çekmezler. Bu yönüyle uzun kuyruk kelimeler ve arama terimleri düşük ölçekli siteler için kullanıcıyı yakalama ve içerik üretme noktasında tartışmasız en ideal kelime tipleri olarak karşımıza çıkarlar.

LSI (Latent Semantic Indexing) Kelimeleri İçeriklerinizde Kullanın

LSI(Latent Semantic Indexing) Kelimeleri İçeriklerinizde KullanınLSI yani türkçe karşılığıyla örtülü anlamsal indeksleme, içeriklerde kullanılan odak anahtar kelimeler ile alakalı arama terim ve kelimeler arasındaki anlamsal ilişkiyi tespit ederek anlamlandıran bir yöntem, biçimdir.

Örnek ile anlatmak gerekirse; SEO arama kelimesi ile ilgili bir içerik üretmek istediğinizde yazınızda SEO nedir, SEO nasıl yapılır, SEO çalışmalarında dikkat edilmesi gerekenler gibi uzun kuyruklu arama terim ve kelimelerini kullanarak aslında farkında olmadan örtülü anlamsal indeksleme yapmış olursunuz.

LSI yöntemini kullanarak Google botlarının yazınızın anlamsal bütünlüğünü anlamlandırmasına büyük ölçüde yardımcı olursunuz ve tahmin ettiğinizden çok daha fazla anahtar kelime ve arama teriminde gösterim elde edersiniz.

SEO çalışmalarının temel mantığı daha fazla gösterim ve daha fazla tıklama elde etmek olduğundan LSI yöntemini kullanarak Google’a içeriğinizi tam olarak aksettirmeli ve mümkün olan en fazla şekilde Google üzerinde görüntülenme elde etmeye çalışmalısınız.

Dijitalzade

Dijitalzade.com 2019 yılında SEO profesyoneli Oskay GÜNAÇAR tarafından kurulmuş olan bir Dijital Pazarlama ve SEO bloğudur. Sektör içerisinde çalıştığımız çok sayıda başarılı, büyük websitesinin yönetim ve geliştirme (SEO) süreçlerinden elde ettiğimiz uzmanlık ve deneyimlerimizi paylaşmayı amaçladığımız web sitemiz üzerinden doğru ve kaliteli bilginin kolay ulaşılabilir olmasını amaçlamaktayız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu