Teorik SEO

Ücretsiz SEO Araçları ile Sitenizi Geliştirin

Günümüzde SEO çalışmalarında kullanılmak üzere çok sayıda ücretli ve ücretsiz SEO araçları mevcuttur. Bu araçlar internet üzerinde veya bilgisayara indirilme yoluyla kullanılan araçlar olmak üzere ikiye ayrılıyorlar. Tabiki profesyonel anlamda ücretli araçlar çok daha etkili olsalar da ücretsiz araçlarda son derece kaliteli performanslar ortaya koyabilmektedirler. Biz bugün ki yazımızda ücretsiz olarak kullanabileceğiniz SEO araçlarını sizler için derledik. Burada yer alan araçların her birini gönül rahatlığıyla ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Hepsinde olmasada bazılarında araçların kullanımı için satın almanız gerektiği önerilerinde bulunabilir onları çokta dikkate almanıza gerek yok.

SEO nedir, nasıl yapılır adlı makalemizi okuyarak SEO hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.
En güncel SEO teknikleri ile ilgili bilgi almak için Kapsamlı SEO rehberi isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Google Analytics

google analytics görseli

Ücretsiz SEO araçları denildiğinde akla ilk gelen araç olan Google Analytics, arama motorlarının şahı olarak kabul edilen Google tarafından webmasterların kullanımı için çıkarılmış ve sitelerin hemen hemen her alanda analiz edilmesine olanak sağlayan harika bir SEO aracıdır. Google analytics’i sitenizde aktif ettiğiniz andan itibaren sitenizde bulunan anlık kullanıcı sayısını, hemen çıkma oranlarını, sayfa gezinme sürelerini, hangi sayfaların kaç saniyede açıldığını, kullanıcıların hangi sayfada fazla zaman geçirdiğini, hangi kullanıcılarınızın siteye tekrar tekrar giriş yaptığını ve çok daha fazla analiz metriğini Google analytics üzerinden günün her saati kontrol edip sitenizin kapsamlı SEO analizini çıkartabilirsiniz.

Ubersuggest – Neil Patel

neil patel ücretsiz seo araçları

Ubersuggest, dünya da son derece meşhur bir SEO uzmanı olan Neil Patel tarafından sunulmuş ücretsiz bir SEO aracıdır. İlgili siteyi kullanarak hangi anahtar kelimelerin hangi ülkelerde ne seviyelerde arandığına ve ilgili kelimelerin SEO zorluk değerlerine bakabilirsiniz. Neil Patel tarafından sürekli güncellenen siteyi kullanarak bir keyword ile alakalı makale önerilerini inceleyebilir ve siteniz için içerik fikirleri alabilirsiniz. Ek olarak belirlediğiniz bir anahtar kelimeyi aratarak ilgili anahtar kelimedeki rakiplerinizin kelime sayılarını ve backlink sayılarını öğrenebilirsiniz. Ücretsiz bir SEO aracına göre çok faydalı işlevleri bulunan bu siteyi mutlaka kullanmalısınız.

Keyword tool.io

keywoordtool.io görseli

Anahtar kelime kontrol sitesi olan Keyword tool.io üzerinden bir anahtar kelime ile ilgili olan çok sayıda farklı  kelime kullanımlarına ve arama hacimlerine hızlıca ulaşabilirsiniz. Anahtar kelime analizi yaparken bu siteye göz atmayı ihmal etmeyin.

Google Trends

google trends ücretsiz seo araçları görsel

Google tarafından geliştirilmiş bir SEO aracı olan Google Trends, belirlediğiniz anahtar kelimenin belirli süreler içerisinde kullanıcılar tarafından ne sıklıkla arandığını gösteren son derece pratik bir araçtır. Arama hacimleri verilerini doğrudan Google’dan aldığından son derece güvenilir ve etkilidir. Herhangi bir kelimeyi ilgili site üzerinden araştırarak kullanıcıların o kelimenin hitap ettiği sitelere ve sonuçlarına olan ilgisini ölçebilirsiniz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google keyword planner görseli

Google tarafından üretilmiş olan bir diğer SEO ve reklamcılık aracı Google Keyword Planner ı kullanarak, belli anahtar kelimeye yönelik aylık arama sonuçlarını ve ilgili anahtar kelimede verilen reklamların tıklama başı maliyet sonuçlarını görebilirsiniz. Google ads paneli üzerinden ulaşabileceğiniz bu aracı kullanarak hem Google üzerinde reklam kampanyası planlayabilir hemde ücretsiz olarak arama hacimlerine ulaşabilirsiniz. Diğer pek çok ücretsiz SEO aracının aksine Google anahtar kelime planlayıcı, bir kelimenin Google da kaç kere arandığını rakamlar ile göstermektedir (10b-100b gibi).

Google anahtar kelime planlayıcı kullanabilmek için hali hazırda bir Google ads(Google adwords) hesabınız olmalıdır.

Google Search Console

google search console

Google search console yani Google arama konsolu, her website sahibinin mutlaka duyduğu ve kullanmak durumunda kaldığı bir Google aracıdır. Sitenizin SEO çalışmalarına başlamadan önce muhakkak sitenizi Google search console’a kaydettirmeli ve site haritanızı yüklemelisiniz. Kayıt işlemlerinden sonra Google search console son derece kapsamlı bir SEO aracına dönüşmektedir. Sitenizin kelime bazlı aranma hacimleri başta olmak üzere güvenlik, tarama hataları, Google dizinine kaydedilmiş sayfalarınız ve sitenize verilen linkler gibi çok sayıda önemli metriği, Google search console üzerinden takip edebilir ve sitenizi geliştirebilirsiniz.

Moz

moz ücretsiz seo araçları

Aslında ücretli SEO araçları kategorisine giren Moz son derece kapsamlı SEO araçlarındandır. Pazarlama stratejileri dahilinde 1 haftalık deneme sürümü paketini piyasaya sürdüklerinden ilgili paketten faydalanarak Moz’un kullanıcılarına sunduğu avantajlardan bir haftalığına faydalanabilirsiniz. Deneme sürünümü kullanabilmek için öncesinde kredi kart bilgileriniz ile sisteme kayıt oluyorsunuz ve 1 haftalık deneme sürecinizi başlatıyorsunuz. Ardından Moz un kullanıcılarına sunduğu çok kapsamlı analiz araçlarından faydalanarak sitenizi tarayabilir ve Moz tarafından siteniz için yapılan önerileri uygulayarak sitenizi geliştirebilirsiniz.

Screaming Frog SEO Spider

screaming frog ücretsiz seo araçları

Ücretsiz SEO araçları içerisinde teknik anlamda en dolularından bir tanesi olan Screaming Frog SEO Spider, bilgisayara indirilerek kullanılan bir SEO aracı olduğundan genellikle web tabanlı SEO araçlarına nazaran daha az tercih edilmekte. İngiliz merkezli bir şirket tarafından üretilmiş olan Screaming Frog eklentisinin ücretli ve ücretsiz versiyonlarını ilgili programın websitesinden indirebilirsiniz. Ücretsiz eklentiyi herhangi hiç bir kart bilgisi vs paylaşmadan sisteminize indirebilir ve sitenizi tarayabilirsiniz. Sitenizin SEO anlamında analiz edilmesi gereken hemen her türlü metriğini analiz eden Screaming Frog programı ile sitenizi ücretsiz şekilde hızlıca geliştirebilirsiniz. Premium versiyonundan farklı olarak ücretsiz versiyonunda sitenizin yalnızca 500 sayfasını tarayabildiğinizi malesef belirtmek durumundayız.

Soovle

ücretsiz seo araçları soovle

Anahtar kelime analiz etmek için kullanabileceğiniz bir diğer ücretsiz SEO aracı Soovle dir. Kullanım olarak son derece basit ve hızlı olan Soovle ile belirlediğiniz bir anahtar kelime ile yapılan aramaları birden fazla platform üzerinde denetleyebilirsiniz. Kullanım kolaylığı ve hızı ile anahtar kelime araştırması noktasında son derece kullanışlı bir araç.

Ahrefs Backlink Checker

ahrefs backlink checker araç görseli

Ahrefs Backlink Checker, kapsam olarak tam anlamıyla SEO araçları sınıfında yer almasada SEO analizlerinin çok önemli bir metriği olan backlink kontrolünde kullanılan son derece işlevli bir SEO aracıdır. Ahrefs Backlink Checker üzerinde herhangi hiç bir ücret ve arama limiti olmadan istediğiniz bir siteye ait backlinkleri detaylı kontrol edebilirsiniz. Şuan için sitenize verilen bağlantılarını ücret ödemeden kapsamlı olarak görebileceğiniz en iyi araç Ahrefs Backlink Checker aracıdır.

Zeo.org – Mobile First Index Checker

mobile index checker dijitalzade

Zeo.org tarafından geliştirilen bu araç sayesinde sitenizin mobil SEO değerlerini kontrol edebilir ve sitenizin mobil uyumluluğunu test edebilirsiniz. Özellikle Google tarafından son yapılan açıklamalarda mobil aramaların, masaüstü aramaları geçtiği açıkladığından beri mobil uyumlu sitelere verilen önem ve mobil odaklı rekabet artmış olduğundan bu ücretsiz aracı aktif olarak kullanmanızı tavsiye ederiz.

Siteliner

siteliner görsel dijitalzade

Kapsam olarak tam anlamıyla SEO araçları sınıfına girmesede, SEO açısından önemli bir konu olan özgün içerikler üretme noktasında kullanabilecek olan Siteliner websitesi, üzerinden sitenizde yer alan içeriklerinizin özgünlük durumuna bakabilir ve birbiri arasında kopya ilişkisi bulunan içeriklerinizi yeniden düzenleyebilirsiniz.

Sonuç

Bu yazımızda ücretsiz olarak kullanabileceğiniz çok sayıda SEO aracına yer verdik. Burada yer alan ücretsiz SEO araçları ile sitenizin SEO analizlerini gerçekleştirebilir ve SEO uyumlu makaleler hazırlayabilirsiniz. Burada yer alan araçlardan bazıları kapsam itibariyle SEO araçları sınıfında yer almasalarda SEO analizlerinde önem verdiğimiz konulara ilişkin son derece kullanışlı araçlar olduklarından bu yazımızda onlara yer verdik. Umarız bu ücretsiz araçları tam kapsamlı olarak kullanabilir ve sitenizi istediğiniz seviyelere getirebilirsiniz. İlgili araçların kullanımı ile alakalı yaşadığınız her türlü sorun ile alakalı bize iletişim sayfamızdan veya aşağıda ki soru sorma bölümü üzerinden ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar dileriz.

Oskay Günaçar

Oskay Günaçar, Teknik SEO uzmanı ve Dijitalzade SEO & Dijital Pazarlama bloğunun kurucusudur. Front-end programlama, Python, semantic SEO, teknik SEO, Google patentleri ve Google search başlıca ilgili alanlarıdır. 5 yıldan fazla SEO deneyimi ile İKİLER, Webtures, Boosmart ve Storyly.io şirketlerinde SEO uzmanı pozisyonlarında görev almış ve outsource uzman olarak çok sayıda projeye dahil olmuştur. Sektör içerisinde çalıştığı çok sayıda başarılı, büyük web sitesinin yönetim ve geliştirme (SEO) süreçlerinden elde ettiği uzmanlık ve deneyimleri paylaşmayı amaçladığı Dijitalzade web sitesi üzerinden doğru ve kaliteli bilginin kolay ulaşılabilir olması amacıyla içerik üretmektedir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu