On Page SEO

Evergreen Content Nedir? SEO için Neden Önemlidir?

Evergreen content türkçesi ile sürekli yeşil içerik, bir konu ile alakalı sürekli olarak güncel ve taze kalacak şekilde oluşturulmuş içeriklere verilen isimdir. Evergreen content olarak belirtilen içerikler, paylaşıldıkları süreden sonra geçen zamana rağmen konu ile alakalı geçerliliğini korur ve hem web sitesini ziyaret eden kullanıcılara hem de web sitesine katkı sağlarlar.

Evergreen content olarak adlandırılan içerikler genellikle nedir, nasıl yapılır? gibi soru sorgularını barındıran ve kapsayıcı tarzda oluşturulmuş içeriklerdir. İçerik pazarlama stratejileri oluşturulurken sürekli olarak yeni paylaşılan içeriklerin kısa dönemde siteye daha fazla trafik kazandırması sebebiyle bu tarz içeriklere gösterilen önem daha fazladır. Ancak bu anlayışın tersine çalışacak şekilde evergreen content olarak adlandırılan uzun soluklu ve sürekli olarak taze kalan nedir, nasıl yapılır tarzı içeriklerin üretilmesi siteye çok daha uzun vadeli, kaliteli ve stabil bir trafik getirisi sağlayacaktır.

Bunun yanı sıra evergreen content olarak adlandırılan içerikler, belirli aralıklarla güncellemeye ihtiyaç duymadıklarından site içerisinde yeniden düzenleme, konunun aktif takibi gibi ekstra içeriksel işlerinde minimuma indirilmesine katkı sağlayacaktır. Bu yönüyle evergreen content olarak belirtilen içerikler özellikle backlink kazanımı ve uzun süre boyunca siteye kaliteli trafiğin getirilmesi noktasında etkili bir içerik pazarlama stratejisidir.

En Sık Kullanılan Evergreen Content Türleri

 • Nasıl yapılır içerikleri
 • Nedir içerikleri
 • İpuçları ve tüyolar
 • Ürün incelemeleri
 • Sıkça sorulan sorular
 • Listeleme içerikler
 • Röportajlar
 • Eğitici / Eğitim içerikleri
 • Sözlük içerikleri (Sözlükler)
 • Biyografiler

Evergreen contentler genellikle üstte sıraladığımız içerik türlerinden oluşurlar. Burada sıraladıklarımızın dışında kalan pek çok farklı kategori özelinde evergreen içerik oluşturmak ve uzunca süreler boyunca siteye trafik çekmek mümkündür.

Dijitalzade örnek evergreen content: SEO Nedir?

Burada örneğini verdiğimiz SEO Nedir? içeriğimiz evergreen content olarak adlandırılan içeriklerdendir. Zaman zaman SERP içerisinde yer alan rakiplerin ekleme yaptığı durumları kontrol ederek içerik üzerinde belirli güncellemeler yapıyor olsak dahi, SEO Nedir? içeriği çok nadir güncellemeye ihtiyaç duyan sürekli olarak taze kalabilen bir içerikdir.

Evergreen Content Örnekleri

Ne Tür İçerikler Evergreen Content Değildir?

Evergreen content’in ne olduğunu ve ne tür içeriklerin evergreen content yapısına uygun olduğunu üst bölümde açıkladık. Evergreen content’in ne olduğunun çok daha net olarak anlaşılabilmesi adına evergreen content ne değildir diye örnekler sunmak faydalı olacaktır.

 • Haber içerikleri
 • Magazinsel içeriksel
 • Kişisel görüş ve ifadeler
 • Özel bir gün, hafta yada süreç ile alakalı oluşturulmuş içerikler (Yılbaşı indirimleri vb)
 • Belirli bir süre için geçerli olan veriler (istatistik ve raporlamalar)

Üstte sıraladığımız içerik türleri, evergreen content yapısına uygun olmayan kişisel, dönemsel yada spesifik bir konu ile alakalı oluşturulmuş geçici verileri barındıran veya belirli bir süre sonrasında güncellemeye ihtiyaç duyan içeriklerdir.

Evergreen Content Oluşturmak için Konu Başlığı Nasıl Seçilir ?

Evergreen content olarak adlandırılan içerikler, herhangi bir konu ile olan alaka ve güncellik seviyelerini normalden çok daha uzun süreye koruyan içerikler olduklarından bu tarz bir içerik oluştururken doğru konu başlığının seçimi son derece kritiktir. Çok ciddi ön araştırma ve incelemeler sonucunda oluşturduğunuz başarılı bir içerik, konu tercihi veya sürekli gelişime açık bir konu istatistiği sebebiyle sürekli güncellemeye ihtiyaç duyabilir.

Son derece özen göstererek evergreen content stratejisi ile ortaya çıkardığınız içeriğiniz sizi sürekli SERP (arama sonuçları) ve rakip içerik takibi yapmak zorunda olduğunuz bir senaryo ile karşı karşıya bırakabilir.  Örneğin: En iyi wordpress cache eklentileri konusunu temel alarak oluşturduğunuz içeriğiniz yeni geliştirilen başarılı wordpress cache eklentilerine doğrudan bağlantılıdır. Yani bu konuyu baz alan bir içerik ürettiğiniz de piyasaya yeni sürülen tüm başarılı cache eklentilerini kontrol etmeli ve güncel olarak kullanıcıların tercih ettiği eklentileri ve eklentilerin özelliklerini belirli aralıklarla içeriğinize dahil etmelisiniz.

Evergreen content oluşturma anlayışının tam tersine işleyen bu durumdan farklı olarak üstte örneğini verdiğimiz Nedir? Nasıl Yapılır? vb tarzda içerikler üreterek çok daha uzun süre güncelliğini ve faydasını koruyan içerikler üretmeniz mümkündür.

Bu noktada evergreen content yapısına en uygun içerik tipleri genellikle “Nedir?” ifadesini içeren ve bir şeyi açıklamak üzere oluşturulmuş içeriklerdir.

Örneğin: SEO Nedir? başlığı ile oluşturduğumuz içeriğimiz ile SEO’nun ne olduğunu detaylarıyla kullanıcıya aktarabiliriz. SEO ifadesi kullanılmaya başlandığı süreç içerisinde anlamını değiştirip farklı bir anlama sahip olmadığından 2012 yılında oluşturulan ve açıklanan SEO ile 2021 yılında yeni olarak oluşturulan bir SEO Nedir? makalesi arasında belirli içerik yapı farkları dışında çok da büyük farklar söz konusu olmayacaktır. (Bağlam ve arama amacı noktasında ki ortaklık korunacaktır.)

Çünkü en temelde içeriği ziyaret eden kullanıcının amacı SEO’nun anlamını öğrenmek ve SEO’nun genel hatları hakkında bilgi sahibi olmak olduğundan 2012 yılında açıklanan SEO, 2021 yılında aynı anlama sahip ise bu konu başlığı evergreen content oluşturmak için ideal bir seçim olacaktır.

Nedir? ifadesini içeren içeriklerden farklı olarak Nasıl Yapılır? içerikleri de potansiyel evergreen content içerikleridir. Ancak Nedir? türündeki içeriklerden farklı olarak Nasıl Yapılır? türünde oluşturulan içeriklerde belirtilen uygulamalar zaman içerisinde güncellenebileceğinden yada farklı bir method ile uygulamaya konulabileceğinden Nasıl Yapılır? içeriğinin güncellemeye ihtiyaç duyma olasılığı klasik bir Nedir? içeriğine kıyasla fazla olacaktır.

Bu sebeple özellikle IT sektörü, Bilim, Sağlık gibi alanlarda içerik üreten web siteleri için Nasıl Yapılır? türünde üretilen içeriklerin evergreen content olarak oluşturulması Nedir? türündeki içeriklere kıyasla çok daha zordur.

Özetle: Evergreen content oluşturma niyeti ile konu tercihi yaparken web sitenizin hitap ettiği kullanıcı kitlesi ve sitenizin yayın yaptığı kategorideki ihtiyaçları hesaplayarak içeriğin siteye kazandıracağı avantajları hesaplamalısınız.  Bir film sitesi için 2021 yılının en iyi filmleri tarzında bir içerik oldukça uzun bir süre boyunca evergreen bir content olarak siteye trafik kazandırabilirken, spor üzerine bir blog sitesi için 2021 yılının en iyi spor filmleri yada 2021 yılının en iyi supplementleri tarzında bir içerik siteye hiç kazanç (trafik, gösterim) sağlayamayabilir.

Nedir, Nasıl Yapılır? Türündeki içeriklerden farklı olarak yukarıda evergreen’e uygun olarak belirttiğimiz pek çok farklı türdeki içerik tipide yine oldukça faydalı şekilde web sitelerinde kullanılabilir. Ancak bu tarz içeriklerde de yine nasıl yapılır? nedir? içeriklerinde olduğu gibi kullanıcı ihtiyaçları, web sitesinin yayın yaptığı sektörün alaka, ilgi seviyesi ve güncellik durumu gibi metrikler hesaba katılmalıdır.

Evergreen content oluşturmak için konu seçimi yapılırken SERP Mapping (SERP haritalama) dediğimiz teknik kullanılarak arama sonuçlarında daha önce oluşturulmuş içerikler ve bu içerikler ile bağlantılı ek içerikler incelenmeli ve bu içeriklerin güncelleme sıklığı (en son ne zaman güncellendikleri) ve siteye kazandırdıkları güncel “tahmini” trafik seviyeleri kontrol edilmelidir.

Evergreen Content (İçerik) Nasıl Olmalıdır?

Evergreen content (içerik) oluşturacağınız konu başlığını belirledikten sonra ilgili içeriğin arama sonuçlarında başarılı sıralamalar elde etmesi için ilgili içeriğin seçtiğiniz konunun formatına uygun olması son derece önemlidir. Çünkü ne tarz bir içerik üretirseniz üretin Google başta olmak üzere arama motorlarının tümünde başarılı sıralama elde etmenin en temel anahtarı kullanıcı arama niyetine uygun içerik üretmektir.

Evergreen content oluştururken içeriğinizin ana konusu ile uyumlu ve kullanıcı arama niyetine uygun olan içerik formatını belirlemelisiniz. Örneğin; Mercimek çorbası nasıl yapılır? konu başlıklı bir evergreen içerik oluşturacaksanız Google’da ilgili sorguyu aratıp en üstte çıkan içeriği inceleyebilir ve ilgili içeriğin oluşturduğu içerik formatını takip edebilirsiniz.

How to yani Nasıl Yapılır? tarzında oluşturulmuş içerikler genelde listeleme şeklinde aşama aşama ilgili işlemin nasıl yapılacağının anlatıldığı, kullanıcıyı fazlaca okuma yüküne sokmayacak tarzda hazırlanmış hızlı tüketime uygun içeriklerdir. Bu tarz içeriklerde yapılacak işlemler maddeler halinde liste olarak kullanıcıya sunulur.

Yine örneğin SEO Nedir? Nasıl Yapılır? arama sorgusuna uygun bir evergreen content oluştururken rehber bir içerik oluşturmak ilgili arama sorgusunda ziyaret gerçekleştiren kullanıcıların daha yoğun ilgi göstereceği, ihtiyaç duyacağı içerik formatı olacaktır.

Evergreen bir içerik üretirken yalnızca metinlerden oluşan bir içerik ile sınırlı kalmak durumunda değilsiniz. İçerik oluşturmayı tercih ettiğiniz konunun arama niyeti ve kullanıcı ihtiyaçlarını analiz ederek videolu bir içerik sunabilir yada görseller üzerinden kullanıcıya ihtiyaç duyduğu içeriği servis edebilirsiniz.

Google'da mercimek çorbası nasıl yapılır yazınca çıkan arama sonuçları görseli

Örneğin; Üstte örneğini verdiğimiz Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır? arama sorgusu için üretilmiş videolu içerikler arama sorgularının en üst sırasında yer almaktadır.

Belirlediğiniz konu başlığına uygun içerik formatını belirledikten sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer konu oluşturduğunuz içeriğin ne sıklıkla ve ne seviyede güncellendiğini belirlemektir. Üstte örneklendirdiğimiz mercimek çorbası nasıl yapılır? sorgusu için mercimek çorbasının yapılış tarzı ve yöntemleri değişmediği sürece içeriği güncelleştirme ihtiyacı neredeyse hiç olmayacakken herhangi x bir sektör için güncellik büyük önem arz edebilir.

Bu noktada evergreen content konu başlığı seçimi bölümünde önerdiğimiz gibi Google arama sonuçlarını detaylıca inceleyerek oluşturacağınız içeriklerde rakiplerin ne sıklıkla güncelleme yaptığına dikkat etmelisiniz.

Tüm bunlara ek olarak evergreen content olarak oluşturulan bir içerik mümkün olduğunca kapsamlı ve yetkin olmalıdır. Evergreen içerikler ile genellikle temel seviyede bilgi alma amaçlı sorgular gerçekleştiren kullanıcılar hedeflendiğinden X bir konu ile alakalı evergreen içeriğinizi ziyaret eden kullanıcıya ilgili sorgu ile alakalı tüm cevapları aktarmanız içeriğinizin çok daha başarılı sonuçlar elde etmesine katkı sağlayacaktır.

Evergreen İçerik Oluştururken Dikkat Etmeniz Gereken İpuçları

Kullanıcı Kitlenize Uygun bir Dil Seçin

Evergreen içerik oluştururken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan bir tanesi oluşturacağınız nedir, nasıl yapılır vb içerikler ile genellikle başlangıç seviye ve orta seviyedeki kullanıcılara hitap ediyor olacak olmanızdır. Yani oluşturacağınız içerikler genellikle içeriğinizi oluşturduğunuz konu ile alakalı düşük seviyede bilgili yada ortalama kullanıcı seviyesinde bilgi sahibi olan kullanıcılar olacaktır. Bu sebeple oluşturduğunuz içeriklerde yalnızca uzmanların anlayabileceği, çok ağır konu ve terimler içeren anlatımlardan kaçınmanız faydalı olacaktır.

Kapsayıcı ve Detaylı İçerikler Üretin

10x içerik olarak ifade edilen kapsayıcı içerik üretme stratejisini evergreen içerik üretirken de kullanın. İçeriğinizi oluşturduğunuz kategoride arama gerçekleştiren kullanıcıların içeriğinizi ziyaret ettiğinde ihtiyaç duyabileceği hemen hemen her çeşit konuya içeriğinizde yer vererek içeriğinizin kalite sinyallerini arttırmalısınız. Bu sayede basit bir anlatım diline sahip olsa dahi oluşturduğunuz evergreen içerik ile uzmanlığınızı hem arama motorlarına hem de kullanıcılara aktarabilirsiniz.

Geçici Süreler için Popüler Olan İfadelerin Kullanımından Kaçının

Geçici bir süre için anlık olarak popüler olmuş ifadeleri kullanarak evergreen içerik üretmekten kaçının. İçerik pazarlama stratejisini evergreen içerikler üzerinden kurgulayan pek çok markanın sıklıkla düştüğü hatalardan bir tanesi olan anlık popüler olan ifadelerin evergreen içerikler ile kullanılması dikkat edilmesi gereken önemli konulardandır.

Anlık bir olay sonrası popülerlermiş bir ifadenin kullanımı sürekli olarak güncelliğini koruma potansiyeli olan bir içeriğin etkinliğini zayıflatabilir. Örneğin; “Donald Trump ile Ekonomi Nedir?” Tarzında bir başlık atarak evergreen bir content olarak üretilen ekonomi nedir? içeriğini günümüzde popüler olan ancak bir süre sonra popülerliğini yitirme potansiyeli olan Donald Trump’ı birleştirerek içeriğinizin arama sorgularında bulunabilirliğini ve Ekonomi Nedir? sorgusu ile olan alaka sinyallerini zayıflatabilirsiniz.

Bu tarz bir kullanım yerine “Tüm Detaylarıyla Ekonomi Nedir? Yeni Başlayanlar için Rehber” başlığının kullanılması çok daha kapsayıcı ve alaka sinyallerini kuvvetlendirici bir başlık olacaktır.

Evergreen İçeriklerin Faydaları Nelerdir?

Evergreen içerik üretmek web siteleri için sürekli olarak organik trafik kazanmanın en etkili yollarından bir tanesidir. Evergreen content olarak oluşturduğunuz içerikler sürekli olarak seçtiğiniz konu ile yakından alakalı ve güncel kalacağından konu ile alakalı sorgu gerçekleştiren kullanıcıların sürekli olarak ilgisini çekecektir.

Aktiflik ve güncellik isteyen kısa süreli ancak çok sayıda ve hızlı trafik kazandırma potansiyeli olan içeriklerden farklı olarak evergreen stratejisine uygun olarak ürettiğiniz içerikler, özellikle editoryal anlamda site yönetiminin fazla müdahalesine ihtiyaç duymadan sitelere trafik kazandırırlar. Hızlı tüketim için oluşturulmuş kısa süreli içerikler belirli bir süre için yada anlık olarak trafik kazandırırken tekrarlı bir trafik kazanımı için sürekli içerik güncellemelerine, müdahalelere ihtiyaç duyarlar.

Evergreen contentler ise güncellik ihtiyaçları değişmek ile birlikte çoğunlukla az sayıda güncelleştirmeye ihtiyaç duyarak uzun vadede kullanıcı ilgisini toplarlar.

Evergreen contentler genellikle temel seviyede bir konu ile alakalı incelemeler yapan kullanıcılara hitap ettiklerinden bu tarz içeriklerin hemen çıkma oranı (bounce rate) düşüktür. Çoğunlukla düşük hemen çıkma oranlarına sahip olan evergreen içeriklerin aynı zamanda aranma sayıları oldukça yüksektir. Bu sayede x bir sorguda uzunca süre üst sırada kalan bir evergreen content içeriğin sahibi olan web sitesinin ilgili alanda marka bilinirliği (brand reputation) artış gösterecektir.

Evergreen İçeriklerin SEO için Önemi, Faydaları Nelerdir?

Evergreen içeriklerin SEO noktasında sağladığı en önemli faydaların başında üstte değindiğimiz marka bilinirliğini arttırması, siteye kaliteli ve uzun soluklu trafik sağlaması ve web siteleri ile alakalı önemli sinyallerden olan kullanıcının sitede geçirdiği süreyi arttırması gelmektedir. Evergreen contentler üzerinden içerik pazarlaması uygulayan bir web sitesinin (markanın) içerikleri paylaştığı sektördeki marka bilinirliği içeriğinin kalitesine paralel olarak gelişim gösterecektir.

Üstte değindiğimiz gibi evergreen content olarak oluşturulan içerikler genellikle yüksek aranma hacimlerine sahip sorgulara yönelik oluşturulduklarından web sitelerine çok sayıda trafik sağlarlar. Bu noktada üstte değindiğimiz konulara dikkat eden doğru kurgulanmış içeriklere sahip web siteleri yüksek aranma hacmi ve genellikle düşük bounce rate, yüksek sayfada bulunma sürelerine sahip evergreen içerikler ile hem marka bilinirliklerini hem de sitelerinin önemli kalite sinyallerini arttırabilirler.

Evergreen içerikler ile sıklıkla bir arada kullanılan kaliteli trafik kazanımı ifadesi ile kast edilen; Yüksek trafik kazancı ile evergreen contentlerin web sitelere kullanıcıları alakalı içerikler ile getirmesi ve oluşturulan başarılı içerikler ile kullanıcıların site içerisinde vakit harcamaya ve dönüşüm gerçekleştirmeye çok daha kolay yönlendirebiliyor olması kast edilmektedir.

Oluşturacağınız başarılı bir evergreen content ile potansiyel müşterilerinizi, kullanıcılarınızı sitenize getirerek web sitenizi onlara tanıtabilir ve hitap ettiğiniz kitlenizin arama sorgusu gerçekleştirdiği kategorilerde ki uzmanlığınızı çok daha kolay ve başarılı şekilde aktarabilirsiniz.

Örneğin: Mobilya satışı gerçekleştiren bir web sitesi için blog bölümü kullanılarak “En kaliteli mobilya hangi ağaç ile yapılır?” tarzında bir içerik üretmek ilgili arama sorgusunda temel bilgi almak isteyen kullanıcıların ilgili sorgudan siteyi ziyaret etmesini ve daha sonrasında sitede gezinme gerçekleştirerek bir dönüşüm gerçekleştirmesini sağlayabilir. Bu yönüyle evergreen içerikler, özellikle ürünleri üzerinden sıralama, trafik kazanamayan ve aynı zamanda yüksek pazarlama bütçelerine sahip olmayan web siteleri için son derece faydalı içerik pazarlama stratejileri olabilmektedirler.

Tüm bunlara ek olarak yüksek trafik getirme potansiyeli ile evergreen içerikler, web sitelerine çok daha fazla sosyal paylaşım ve backlink (link) kazanımı sağlayabilirler. Bu noktada özellikle doğal yollardan marka bilinirliğini ve backlinklerini arttırmak isteyen web siteleri için kaliteli, kapsayıcı evergreen içerikler üretmek doğal backlink kazanımında etkili stratejilerden bir tanesidir.

Oskay Günaçar

Oskay Günaçar, Teknik SEO uzmanı ve Dijitalzade SEO & Dijital Pazarlama bloğunun kurucusudur. Front-end programlama, Python, semantic SEO, teknik SEO, Google patentleri ve Google search başlıca ilgili alanlarıdır. 5 yıldan fazla SEO deneyimi ile İKİLER, Webtures, Boosmart ve Storyly.io şirketlerinde SEO uzmanı pozisyonlarında görev almış ve outsource uzman olarak çok sayıda projeye dahil olmuştur. Sektör içerisinde çalıştığı çok sayıda başarılı, büyük web sitesinin yönetim ve geliştirme (SEO) süreçlerinden elde ettiği uzmanlık ve deneyimleri paylaşmayı amaçladığı Dijitalzade web sitesi üzerinden doğru ve kaliteli bilginin kolay ulaşılabilir olması amacıyla içerik üretmektedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu