Teknik SEO

Meta Tag Nedir?

Meta Tag Nedir?

Meta tag yani türkçe karşılığıyla meta etiketleri, html işaretleme dili içerisinde kullanılan ve hem kullanıcıya hemde arama motoru botlarına içerik hakkında bilgileri aktardığımız alanlara verilen isimdir.

Meta etiketleri sayfa üzerinde görüntülenmeyen yalnızca sayfanın kaynak kodunda barınan ve SEO çalışmalarında, içerik ile ilgili sinyalleri arama motoru botlarına aktardığımız alanlardır.

Meta etiketleri html dili yazılıp, sayfaların kaynak kodlarında özellikle head bölümünde yer alır ve başlıca arama motoru botlarına sayfa hakkında açıklayıcı bilgiler aktarır.

Meta Tag’ler Nasıl Kullanılır?

Meta tagler içerik hakkında detaylı bilgileri, arama motoru botlarına aktaran önemli bir SEOsinyal” alanı olduğundan bu bölümde spam bilgi girişinden ziyade kullanıcı deneyimini hedefleyen ve yazı içeriğini gerçekten net şekilde ifade eden bilgilerin girilmesi son derece elzemdir.

Google algoritmasında yer alan 200 den fazla algoritma metriğinin bir parçası olan meta etiketler, belirli SERP yani arama motoru sonuçu kriter ve limitlerine uygun şekilde düzenlenmelidir.

SEO çalışmalarına uygun olacak şekilde HTML işaretleme dilinde kullanılan meta etiketleri şunlardır;

Title Etiketi

title etiketi nedirSayfamızın kaynak kodunda <title> </title> ifadeleri arasına yazılan Title etiketi, SEO çalışmalarında, arama motoru sinyallerini verdiğimiz ve arama motoru sonuçlarına ciddi oranda etki eden önemli bir meta etiketidir.

Meta etiketleri içerisinde kullanıcılar tarafından en net şekilde görünen tek etiket olan title etiketi, tarayıcıların üst bölümünde içerik ve tarayıcı ana başlığı olarak kullanıcı tarafından görüntülenir.

Meta Description etiketi

meta description etiketi nedir<meta name=”description” content=””> ile kullanılan Meta description yani türkçe adıyla meta açıklama etiketi, arama motoru botlarına sayfamız hakkında sinyaller verdiğimiz SEO açısından son derece önemli bir etikettir.

Belirli SERP limitlerine sahip bu alanda arama motoru botlarına ve kullanıcıya içerik hakkında ki bilgiyi mümkün olan en net ve en kısa şekilde aktarmalıyız.

Meta description etiketi oluştururken, spam yapacak şekilde ardı ardına anahtar kelime kullanımından yada anlamsız cümle yapılarından kaçının.

meta description kullanımı örneğiMeta description bölümüne girdiğiniz açıklama arama motoru sorgularında kullanıcı tarafından doğrudan görüntülenmektedir.

Üstteki görselde örnek kullanımını gösterdiğimiz meta description etiketinde, yazdığımız ifade SERP limitlerinin üstünde olduğundan yazının kalanı …. şeklinde görünmüştür. Bu çok ciddi bir problem olmasada kullanıcı tıklama oranlarını etkileyebilmektedir.

ViewPort Etiketi

Viewport etiketi, kullanımı ve önemi giderek artmakta olan mobil cihaz ve mobil kullanıcı deneyimini arttırmak ve sitemizin cihazlardaki görünüm ayarlamalarını düzenlemek, amacıyla kullanılan son derece önemli bir meta etiketidir.

Mobil uyumluluğun SEO çalışmalarındaki artan katkısı ve önemine paralel olarak kullanımı ve önemi artan viewport etiketinin sitenizin kaynak kodlarında bulunduğundan emin olunuz.

Viewport etiketi işin biraz daha yazılım boyutu ile alakalı olduğundan genellikle pek çok websiteye daha kurulum aşamasında eklenmektedir.

Sitenizin kaynak kodlarında viewport etiketini göremiyorsanız bir yazılımcı desteği alabilirsiniz.

Meta Content Etiketi

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=ISO-6721-1"

Bu alan tarayıcılarda içeriğimizin ne şekilde render edileceğini belirttiğimiz ve sitemizde bulunan her sayfada muhakkak bulunması gereken son derece önemli bir etikettir.

Meta content etiketinin sitenizde nasıl kullanılması gerektiği ile alakalı bir web geliştiriciden yada sitenizin dizayn çalışmalarında bulunmuş kişilerden destek alabilirsiniz.

Robots Etiketi

<meta name=”robots” content=”noindex” />

Meta etiketleri içerisinde varlığı nötr olan etiketlerden bir tanesi olan robots etiketi, Sitenizde no index yada no follow içerikler bulundurmayacağınız durumda kullanmanıza gerek olmayan bir etiket yapısıdır.

Robots etiketi ile arama motoru botlarına ilgili içeriğin indexlenip indexlenmeyeceğini ile ilgili direktifleri aktarıyoruz. Bu sebeple sayfanızı no index yada no follow yapmayacağınız durumda robots etiketi eklemek durumunda değilsiniz.

Ancak önlem olması ve herhangi bir teknik kafa karışıklığı yaşamamak adına meta robots etiketini kaynak kodlarınıza ekleyebilirsiniz.

Meta Etiketleri ve SEO ilişkisi

meta tag ve seo ilişkisiMeta etiketleri , SEO çalışmalarında içerik hakkındaki sinyallerin kullanıcı ve arama motoru botlarına olabilecek en doğru ve en faydalı şekilde aktarılması amacıyla kullanılmaktadır.

Meta etiketleri ile oluşturduğumuz içeriğin ne hakkında olduğu ve ne gibi bilgiler içerdiğini title’da ve meta description bölümünde kısaca anlatarak gerek arama sonuçlarında içeriğimizi gören kullanıcılara gereksede içeriğimizi tarayan arama motoru örümceklerine içeriğin ne hakkında olduğu ile ilgili bilgi vermiş oluruz.

SEO çalışmalarında amacımız içeriğimizin arama motoru botları tarafından tam anlamıyla anlaşılması ve hedeflediğimiz arama sorgularında hedeflediğimiz şekilde görüntülenmek olduğundan, içeriğimizi arama motoru botlarına en doğru ve en hızlı şekilde anlatmaya gayret göstermeliyiz.

Geçmiş yıllarda anahtar kelime kullanımı ve description yazıları ile bir içerik üst sıralara hızlı şekilde tırmanabiliyor iken günümüzde yapılan algoritma güncellemeleri ile Google artık meta keywords etiketine hiç yer vermemekte  ve description bölümünüde çoğu durumda meta description’da yazan içeriğe dikkat etmeksizin yazı içinden otomatik olarak çekmektedir.

İlerleyen yıllarda durumunun ne olacağı biraz muallakta olsada meta etiketlerinin kullanımı hala günümüz SEO çalışmaları için oldukça önemlidir.

Dijitalzade

Dijitalzade.com 2019 yılında SEO profesyoneli Oskay GÜNAÇAR tarafından kurulmuş olan bir Dijital Pazarlama ve SEO bloğudur. Sektör içerisinde çalıştığımız çok sayıda başarılı, büyük websitesinin yönetim ve geliştirme (SEO) süreçlerinden elde ettiğimiz uzmanlık ve deneyimlerimizi paylaşmayı amaçladığımız web sitemiz üzerinden doğru ve kaliteli bilginin kolay ulaşılabilir olmasını amaçlamaktayız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu