SEO

SEO uyumlu Domain ve Hosting Nasıl Seçilir?

Domain Nedir?

SEO uyumlu Domain ve hosting konusunu hemen hemen bütün internet kullanıcıları internette dolaştıkları süre boyunca bir defada olsa duymuştur. Peki nedir bu domain? Domain internet aleminde kullandığımız bütün websitelerinin giriş adreslerine verilen isimdir. Her websitesi sahibi internet dünyasına açılmadan ve değer üretmeden önce bir domain adresi belirleyerek, internet kullanıcılarının websitelerine nasıl ulaşacağını ve adresinin ne olacağını belirler. Domain adresi websitesine özel ve aynı insanlardaki parmak izlerinin kişiye özgü olduğu gibi, websitesine özgü bir isimdir. Siz hosting firmalarına düzenli olarak yıllık kaydını yapıp ödemesini tamamladığınız sürece, herhangi hiç bir kullanıcı ilgili domainin kullanım haklarını sizden alamaz. Burada temel kıstas almayı düşündüğünüz domain adresinin siz başvurmadan önce herhangi hiç bir kullanıcı tarafından kullanılmamış olmasıdır. Peki almayı düşündüğünüz domain adresinin boşta olup olmadığını nasıl anlarsınız?  Domain adresinin kullanılabilirlik durumuna bakmak için Google üzerinden whois yada domain sorgulama diye aratmanız yeterli. Karşınıza çıkacak herhangi bir websitesi üzerinden ilgili domain adresini yazarak müsaitlik durumunu kontrol edebilirsiniz. Kontrol ettiğiniz domain adresi bir başka kullanıcı tarafından alınmış ise o kullanıcıya ait bilgilere ulaşabilir ve doğrudan kullanıcıdan domaini satmasını isteyebilirsiniz. İnternet dünyasında domain satışı gerçekten çok sık rastlanılan ve büyük ticari hacime sahip bir pazardır. Çok gösterişli, akılda kalıcı ve özgün isimler pek çok websitesi tarafından kapılmaya çalışılmakta ve kullanıcılar arasında satışa sunulmaktadır.

SEO Uyumlu Domain Seçimi Nasıl Yapılır?


Anahtar Kelime İçeren Domain Seçimi Yapın

SEO uyumlu domain seçimi yapmak, websitenizin daha kuruluş aşamasında Google arama motorundaki kariyerine bir sıfır önde başlaması demektir. SEO uyumlu domain seçiminin ilk ve en önemli noktası, websitenizin adının aynı zamanda internet dünyasına vereceğiniz hizmet ve değerleri özetleyen bir anahtar kelime olduğunu bilmektir. Websiteniz vasıtasıyla internet dünyasına sağlayacağınız değerlerin ne olduğunu daha kullanıcı websitenizin adresine baktığında anlamalıdır. SEO temelli bir websitesi yapacaksanız, websitenizin adresinin seouzmani.com seocuburada.com seo.com seocuyum.com gibi SEO anahtar kelimesini içeren ve sunduğunuz hizmeti yansıtan şekilde seçilmesi çok önemlidir. Belirttiğimiz şekilde yada o şekile yakın bir domain tercihi yaptığınızda, Google üzerinde SEO anahtar kelimesindeki aramalarda üst sıralarda bulunma şansınız artacaktır.

Domain Adresiniz Kısa ve Akılda Kalıcı Olsun

SEO uyumlu domain seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, domain adresinizin kısa ve akılda kalıcı şekilde seçilmesidir. Websiteniz için domain seçerken mutlaka domainin kısa, özgün ve akılda kalıcı olmasına dikkat edilmelidir. Websitenizi ziyaret eden kullanıcılar sitenizi beğendiği halde sitenizi herhangi bir şekilde hızlı kullanım amacıyla kaydetmemiş olabilir. Böyle durumlarda kullanıcı tekrar sitenize ulaşmak için doğrudan sitenizin adını yada içeriğinizin adını Google üzerinde aratarak sitenize ulaşmaya çalışacaktır. Eğer siz oluşturduğunuz websitenizin adresini çok uzun ve akılda tutması zor bir şekilde seçerseniz, kullanıcı muhtemelen sitenizin adresini hatırlamayacak ve farklı adreslere yönelecektir. Özellikle yeni kurulan sitelerde doğrudan trafik ve doğal trafiği arttırabilmenin en önemli yolu, sitemize bir kez gelmiş kullanıcıyı tekrar sitemize çekebilmektir. Bunun en önemli yolu ise özgün ve kaliteli içerikler üretmek ve sitenizin isim seçimini kolay, akılda kalıcı bir şekilde yapmaktır.

Domain Adresiniz Hitap Ettiğiniz Kitlenin Diline Uygun Olsun

Domain adresi seçilirken yapılan bir diğer önemli yanlış ise türkçe içerik üreten ve türk kullanıcılara hitap etmeyi planlayan websitelerinin adreslerinin İngilizce kelimeler ile oluşturulmasıdır. Türk kullanıcılara hitap ediyor ve türkçe içerik üretiyorsanız isminizin özellikle türkçe temelli olması yada türkçe kelimeler içermesi çok önemlidir. Özellikle yeni açılan websiteleri Google’da daha fazla dikkat çekmek adına yabancı ve enteresan isimleri tercih ediyorlar ancak bu aslında büyük bir strateji hatası. Çünkü ingilizce kelimelerden oluşan bir domain adresi seçip yayın hayatınıza başladığınızda Google’da türkçe arama yapan kullanıcıların karşısına çıkma olasılığınız düşüyor. Örnek vermek gerekirse, dijital kelimesi İngilizce digital kelimesinin türkçeleştirilmiş halidir. Google üzerinde digital olarak arama yaptığınızda genellikle İngilizce içerik üreten websiteleri ile karşılaşırsınız. Çünkü Google digital kelimesinin İngilizce olması sebebiyle sizi İngilizce içerik üreten websitelerine yönlendirecektir. Bu tarz durumlarda türkleri hedefleyen ve türkçe içerik sunan websiteleri önemli ölçüde trafik kaybetmektedir. Özetle websitenizin adı hitap edeceğiniz kitlenin diline uygun olmalıdır.

Domain Adresinizin Yaygın Kullanılan Uzantılarını Satın Alın

Domain adresinizi yukarıdaki seçeneklere uygun bir şekilde belirlediğiniz durumlarda yapmanız gereken işlemler bunlar ile sınırlı değildir. Websitenizin adresinin yaygın olarak kullanılan tüm uzantılarını almalısınız(.com .net .org .web .co .biz vb). Websitenizin ilerleyen dönemlerde çok büyüdüğü ve yüksek hit yakaladığı durumlarda bu pozisyondan faydalanmak isteyen internet dünyasının “lamer” denilen kullanıcıları sitenizin sonundaki uzantının farklı versiyonunu satın  alarak kullanıcılarınızı çalmaya çalışacaktır. Sitenizin adresinin birebir aynısı ancak sadece sonundaki uzantı .com yerine .net olan bir websitesi, kullanıcılar tarafından sizin siteniz ile ilişkilendirilip trafiğinizi doğrudan etkileyebilir. İnternet dünyasında karalama kampanyaları ve marka değersizleştirme işlemleri genellikle bu tarz uzantı boşluğundan yararlanılarak yapılmaktadır. İleride sıkıntı çekmemek açısından bu maddeyi dikkate almanızı tavsiye ederiz. Websitenizi pek tabiki bu maddede anlattığımız işlemi yapmadan açabilir ve çok başarılı olabilirsiniz. Ancak dijitalzade.com olarak geçmiş yıllardan elde ettiğimiz deneyimlere dayanarak bu maddenin gerçekten hafife alınmayacak önemde olduğunu hatırlatmak isteriz.

dijitalzade hosting görsel

Hosting Nedir?

Hosting yani türkçe adıyla barındırma, bir websitesinin A’dan Z’ye her türlü görsel, yazılı, video ve teknik içeriklerinin barındırıldığı bilgisayara sistemine verilen genel bir isimdir. hosting ve hosting firması denildiği zaman, bir websitesinin yada database’in bulundurulduğu bilgisayarın ve o bilgisayarı hizmete sunan şirketin kast edildiği anlaşılmalıdır. Bu bilgisayarlara sanal platformlar üzerinden ulaşım sağlayıp websitemizi üstüne kurabilir yada ilgili sunucu üzerinden ihtiyacımıza göre farklı işlemler yapabiliriz. Günümüz internet dünyasında kullanılan her türlü site ve görseller bu bilgisayarlar üzerinde saklanmakta ve kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. İnternet dünyasında yayın yapmayı düşünen her kişi veya firma mutlaka bir barındırma hizmeti almalı ve websitelerini ilgili firmanın sağlayacağı sunucu üzerine kurmalıdırlar.

SEO Uyumlu Hosting Seçimi Nasıl Yapılır?


Benzer Kategorilerde Yayın Yapan Siteleri Analiz Edin

Hosting seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, websitenizin temel ihtiyaçlarının doğrudan karşılanıp karşılanmadığıdır. Bir hosting seçimi yapmadan önce mutlaka websitenizin türünde yayın yapan websitelerinin ortalama data tüketimleri hakkında fikir sahibi olmalısınız. Benzer kategorilerde yayın yapan websitelerini araştırmak size ileride websitenizin kullanabileceği potansiyel data tüketimleri hakkında bilgi verecek ve uzun vadede seçmeniz gereken hosting tipi hakkında fikir verecektir. Ortalama bir blog sitesi maksimum 30 minimum 1 ila 3 gb arası disk alanı tüketmektedir. Blog sitesi açmayı düşünen bir kişi bu bilgi ile daha hesaplı ve kendisine uygun bir hosting paketi seçimi yapabilecektir. Günümüzde pek çok hosting firması sınırsız kapasite adı altında hosting paketleri çıkarmakta ve satışa sunmaktadır. Ancak bu paketlerin pek çoğu gereksiz özelliklerle doldurulmakta ve kullanıcıların gereksiz harcamalar yapmasına sebep olmaktadır. Özellikle blog siteleri için 100 gb ve üzeri alan sağlayan hosting paketleri gereksizdir. Çok büyük bir haber siteniz, paylaşım siteniz yada bir video içeriği sunan websiteniz yok ise çok büyük olasılıkla 200 – 300 gb üzerinde bir alan kullanımı yapmayacaksınız. Bu sebeple gerekmedikçe sınırsız disk alanı sağlayan hosting paketlerine yönlenmek pek avantajlı değildir. Hosting firmaları son yıllarda bu durumu fark etmiş olacaklarki, çok daha kullanışlı ve kullanıcı odaklı barındırma paketleri satışa sunmaya başladılar.

Sunucu Güvenliği Yüksek ve Kaliteli Şirketleri Tercih Edin

Hosting paketi seçmekten çok daha önemli olan bir şey var ise bu kesinlikle sunucu güvenliğidir. Hosting paketini yanlış seçtiğiniz durumlarda paket yükseltmesi yapabilir yada hosting sağlayıcınızı değiştirebilirsiniz. Ancak sunucu güvenliğine dikkat etmediğiniz bir hosting firmasından hizmet satın aldığınızda ilgili firmanın maruz kalacağı her saldırıdan doğrudan etkilenecek ve hacker saldırılarının açık hedefi haline geleceksiniz. Türkiyede son derece bilinen ve tercih edilen bir türk hosting firması geçtiğimiz yıllarda bir saldırıya maruz kaldı ve sunucuları çöktü. İlgili sunucularda websitelerini barındıran binlerce kullanıcının sitelerine ulaşım engellendi ve siteler günlerce kapalı kaldı. Google bu gibi durumlarda sitenizin kalite puanına çok ağır darbeler vurmakta ve sitenizin kritik içeriklerini dizinden silmektedir. Yıllarca uğraşıp emek harcadığınız ve güvenliği için site üzerinden büyük çaba gösterdiğiniz websiteniz, sizinle hiç bir alakası olmayan bir durumdan ötürü bir günde tepe taklak olabilir. Bu gibi durumları önlemek için ilk etapta sitenizin iç güvenliğini sağlamak noktasında büyük çabalar göstermelisiniz. Güvenlik sağlama noktasında teknik bilginizin yeterli olmadığını düşündüğünüz durumlarda profesyonel destek almalısınız. Sunucu güvenliği sağlama noktasında ise kaliteli, dünyaca tanınan ve herhangi hiç bir saldırı, çökme geçmişi olmayan hosting firmalarını tercih etmelisiniz. Dünya üzerinde binlerce website tarafından tercih edilen hosting firmaları bulunduğu gibi türkiye merkezli gayet kaliteli ve hızlı hosting firmalarıda bulunmaktadır.

Sunucu Hızı Yüksek Hosting Firmalarını Tercih Edin

Sunucu hızı yüksek hosting sağlayıcılarından hizmet almak sitenizin SEO uyumluluğunda ve uzun vadede hızlıca yükselişinde kilit rol oynamaktadır. Siz sitenizi ne kadar hıza dayalı dizayn ederseniz edin, hosting sağlayıcınızın sunucuları yavaş çalışıyorsa ve gelen tepkilere hızlıca dönüş sağlayamıyorsa websitenizin kalitesi düşecektir. Google her yıl güncellediği algoritmasında site hızlarına ve sayfa hızlarına büyük önem göstermektedir. Google page speed ve Gt metrix gibi hız değerlendirme sitelerini kullanarak sitenizin güncel durumuna bakabilir ve yapılması gereken işlemleri inceleyebilirsiniz. Sitenizin hızlandırmak için yapılması gereken işlemlerini başarı ile uygulasanız dahi sunucu hızlarınız düşükse Google üzerinden tam puan alamazsanız ve kalite skorunuz büyük oranda etkilenir. Hosting seçimi yaparken çok detaylı bir şekilde hostinglerin hız verilerini incelemeli ve büyük şirketler tarafından önerilen edilen hosting firmalarına yönelmelisiniz.

Seçtiğiniz Hosting Paketinin cPanel içerip İçermediğine Dikkat Edin

Seçtiğiniz hosting firmasının size sağlayacağı hosting paketinde mutlaka cpanel veya harici panel olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olun. cPanel içermeyen hosting paketlerinde websiteniz üzerinde oluşan teknik sıkıntılara hızlıca müdahale edemezsiniz. Özellikle son yıllarda artan Wordpress kullanımından ötürü hosting firmaları “Wordpress hosting” paketlerini satışa sunmaya başladılar. Bu paketlerin özelliği, tek tıklama ile Wordpress kurulumunu gerçekleştirmeniz ve  paketin özelliklerinin Wordpress kullanımı için gerçekten uygun olması. Ancak şuna dikkat etmekte fayda var bu tarz hosting paketlerinde genellikle size harici bir panel verilmemekte ve yapacağınız bütün işlemleri doğrudan Wordpress üzerinden gerçekleştirmeniz beklenmektedir. Oluşabilecek herhangi bir teknik sıkıntıda Wordpress üzerinden müdahale edemezseniz sitenizi kaybetme durumu ile karşı karşıya kalırsınız. Bu tarz panel içermeyen paketlerde bu sebepten ötürü genellikle otomatik yedekleme sistemi pakete dahil olarak verilmekte ve çökmenin önlenmesi çalışılmaktadır. Herhangi bir çökme durumunda sitenin günlük veya haftalık yedeği üzerinden geri dönüş işlemi yapılmakta ve siteler kaldığı yerden devam etmektedir. Ancak bu durum büyük ve güncelliğini koruyan bir websiteniz var ise size olumsuz geri dönüş ve güven kaybı olarak geri dönecektir.

Hosting Paketi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir internet kullanıcısı olarak hosting paketi seçmeye çalışırken, hangisini seçmeniz gerektiğine karar vermede zorluk yaşayabilirsiniz. Son derece normal olan bu durumun sebebi artık gelişen teknoloji ile beraber çok çeşitli hosting paketlerinin piyasaya sürülmesidir. Wordpress tabanlı site kuracaksanız ve cPanel ile uğraşmak istemiyorsanız Wordpress hosting yada kendinize ait sunucunuz olsun istiyorsanız, size özel hosting sunucu paketleri veya doğrudan klasik paylaşımlı sunucu paketleri seçeneklerini seçebiliyorsunuz. Tabiki bu seçeneklerin her biri kendi içinde bölümlere ayrılıyor. Özellikle fazlaca büyük olmayan küçük ve orta ölçek siteler için paylaşımlı klasik hosting tipleri gayet uygundur ancak bu hosting tiplerinde seçim yapılırken dikkat edilmesi gereken çok önemli konular konular vardır.

Sınırsız Disk Alanı Bilmecesi

Üzülerek söylemeliyiz ki bu aslında hosting firmalarının satış yapmak adına ortaya çıkardığı bir pazarlama tabiridir. Klasik olarak paylaşımlı sunucu kullanıyorsanız, aynı sunucu üzerinde sizin sitenize komşu çok sayıda websitesi bulunur. Bu websiteleride aynı sizin gibi o sunucu üzerinde dosyalarını barındırır ve site üzerinde yapılan tüm işlemler sunucu kapasitesini (ram, hafıza ve cpu) kullanır. Bu sebeple hosting firmaları her ne kadar pazarlama politikası olarak sınırsız depolama alanı ifadesini kullansada çok büyük olasılıkla  sizi maksimum 1 tb lık bir depolama alanına sahip sunucu ile karşı karşıya bıracaktır. Bu kısıtlamanın temel sebebi, çok sayıda websitesi veya database’i barındıran bu sunucuların tekil şahıslar tarafından gereksiz ve aşırı işler için kullanımının önüne geçmektir. Özellikle küçük ve orta ölçekli bir siteniz yada girişiminiz var ise bu tarz paketler sizin için gayet yeterli olacaktır. Çünkü 1 tb depolama alanı özellikle bir websitesi için gayet yeterli ve büyük bir alan. Ancak bir haber siteniz, sosyal paylaşım platformunuz yada üzerine çok sayıda video, görsel yada içerik yüklenen bir siteye sahipseniz, uzun vadede 1000 gb depolama alanının dolması çokta imkansız değildir. Özellikle haber ve sosyal paylaşım platformları çok sayıda görsel, yazı, yorum, eklenti vb içerdiğinden kapladığı alan hacmi çok yüksek olacak ve uzun vadede hosting firmasının size sağladığı alanı dolduracaktır. Bu gibi durumlarda, size tanımlanan alan kapasitesini doldurdukça site tepkimelerinde yavaşlama ve en sonunda limiti tamamen doldurursanız, sitenize herhangi bir şey yükleyemeyebilir hale gelebilirsiniz. Tabiki tekrar altını çizerek söylüyoruz “eğer küçük ve orta ölçekli bir websitesiniz var ise 1000 gb depolama alanı kesinlikle yeterli olacaktır.” Ancak siz yinede herhangi bir kısıtlamaya tabi tutulmak istemiyor ve sınırlarınızı kendiniz çiziyorsanız, websitenize ve kendi kullanım tarzınıza uygun alan kısıtlaması olmayan bir sunucu kiralayabilirsiniz. Bu tarz sunuculara hosting aleminde “vps (virtual private server – Sana özel sunucu)” denmektedir. Vps sunucu terimi aslında eskide kalmış bir terimdir. Artık günümüzde  hemen hemen bütün vps sunucular dedicated olarak çalışmaktadırlar. Vps sunuculara sizin belirlediğiniz ram, cpu ve depolama alanları tanımlanır. Bu sayede istediğiniz boyut ve özelliklere sahip tamamen kişisel kullanımıza özel tahsis edilmiş bir sunucu ile sitenizi gönül rahatlığıyla kapasite korkusu olmadan kullanabilirsiniz.

Ram ve Cpu Kapasitesi

Hosting paketi seçerken dikkat edilmesi gereken diğer önemli metrikler cpu ve ram boyutudur. İstediğiniz depolama kapasitesine sahip bir sunucu bulduğunuzda bakmanız gereken diğer önemli metrikler, sunucunun ram boyutu ve cpu özellikleridir. Cpu tipleri hemen hemen bütün sunucularda aynı olmakla, genellikle beraber core cpu adı altında anılmaktadır. Herhangi bir hosting paketinin altında core cpu yazıyor ise; o sunucu tek core yani temel cpu değerlerini içeren bir sunucudur. Genellikle aşırı bir yükleme yada sunucu tabanlı bir saldırı olmadığı sürece cpu değerlerinin aşırı derecede yükselmesine pek rastlanılmaz. Ancak siteniz çok sayıda trafik, yükleme işlemi ve saldırı durumları ile karşı karşıya kalıyor ise yüksek cpu kapasitesi içeren ve genellikle “2x core cpu” olarak adlandırılan hosting paketlerini seçmenizi tavsiye ederiz. Özellikle yüksek trafik ve yükleme işlemi yapılan sitelerde, cpu kullanım değerleri %100 seviyelerine ulaştığında sitede yavaşlama vb hatalar ile karşılaşmak olasıdır. Bir diğer önemli konu ise sunucunun ram boyutudur. Özellikle Wordpress tabanlı bir siteniz var ise sitedeki çeşitliliği arttırmak adına sitenize çok sayıda eklenti indirmeniz çok olasıdır. İndireceğiniz bu eklentiler sebebiyle sitenizde yapılan her işlemde sunucunun ram kullanımı artmakta ve azalmaktadır. Seçeceğiniz ram boyutuna göre sunucunuzun eklentileri taşıyabilme ve cevap verebilme yeteneği doğrudan artacak veya azalacaktır. Hemen hemen bütün hosting firmalarının başlangıç ram değerleri 512 mb dır. 512 mb ram değeri aslında çok hızlı şekilde trafik almayan yada içerisinde 10 ila 15 taneye kadar eklenti barındıran siteler için idealdir. Ancak siz sitenizde çok sayıda eklenti yada sunucunuzun ram değerlerini  tam kapasite kullanacak işlemler uyguluyorsanız, 512 mb değerinin üstünde ram değerleri barındıran hosting paketlerini seçmenizi tavsiye ederiz. Sunucunuzun ram değerlerini %100 seviyelerinde kullanmaya başladığınız durumlarda sitenizin açılış kapanış refleksi zayıflar ve çoğu durumda sitenizdeki sayfaların görüntülenme hızı aşırı derecede yavaşlayacaktır. Bu sebeple sitenize ve kendi kullanım tarzınıza uygun ram boyutu seçmek, hem sitenizi kafanızda soru işaretleri olmadan tam kapasite kullanabilmek hemde ileride site trafiğiniz arttığında kullanıcılarınızın gözünde puan kaybı yaşamamak adına önemlidir.

Sonuç

Bir websitesi kurmayı planlıyor ve domain adı, hosting seçerken problem yaşıyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız. Domain ve Hosting seçimi teknolojinin hızlı gelişmesiyle çok daha zor bir hal aldı. Bu yazımızda detaylı olarak anlattığımız maddeleri iyice okuyup dikkatle analiz etmeli ve ilgili öneriler doğrultusunda sitenizin açılışını yapmalısınız. Site kurulumu ve temel ayarlarının yapılması gerçekten teknik bilgi isteyen ve profesyonel destek isteyen bir alandır. Yeterli bilginizin olmadığını düşünüyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım alıp sitenizi kurabilirsiniz. Teknik bilgi yetersizliği ve uzman eksikliğinin olduğu çoğu websitesi 1 yıl gibi kısa süre içerisinde kapanmakta ve website sahipleri yaptıkları boşa giden harcamaların pişmanlığı ile kala kalmaktadırlar. Makale ile ilgili aklınıza takılan herhangi bir soru görüş veya öneriniz var ise doğrudan aşağıda yorumlarda bize belirtebilirsiniz. Teknik destek talepleriniz ile ilgili bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Dijitalzade

Dijital Pazarlama | Siber Güvenlik | Wordpress | E-Ticaret | SEO ve çok daha fazlası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı