E-Ticaret

Trendyol Mağaza Açma Rehberi

Trendyol’da mağaza nasıl açılır açıklamadan önce Trendyol online satış platformunu ve markasını kısaca tanıtalım; Trendyol, Türkiyenin tartışmasız en büyük ve en başarılı E-ticaret sitelerinden biridir. Gerek e-ticaret hacmine yaptığı katkı gereksede başarılı şekilde bünyesinde barındırdığı çok sayıda satıcı ve ürün ile e-ticaret denildiğinde akla gelen sayılı firmalardan bir tanesidir.

Bizde dijitalzade.com olarak e-ticaret’in böylesine önemli bir firması olan trendyol’da mağaza nasıl açılır, trendyolda mağaza açma şart ve komisyon oranları hakkında detaylıca bir yazı yazmak istedik.

Trendyol Başta moda olmak üzere elektronik, ev eşyaları ve süpermarket ürünleri gibi çok sayıda kategoride satış yapma imkanı sunmaktadır. Türkiyenin e-ticaret verilerine baktığımızda her 4 kadından hemen hemen 3 ünün mutlaka ziyaret ettiği bir platform olan trendyol üzerinde bir mağaza sahibi olmanın ne denli önemli olduğunu tahmin etmek hiç de zor değil.

Trendyol’da Satış Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Trendyol'da Satış Yapmanın Avantajları Nelerdir
Trendyol nasıl çalışır?

Trendyol Alibaba group tarafından satın alındıktan sonra çok sayıda limited ve anonim şirkete kapılarını açarak ürün yelpazesini geliştirdi. Sahip oldukları büyük reklam bütçeleri ve kurdukları başarılı pazarlama stratejileriyle Türkiyede çok sayıda insanın aklında yer etmeyi başardılar.

Aylık 20 milyon ve üstü ziyaretçi sayılarına ulaşan trendyol yıllık 75 milyon ürün satış hacmi ile gerçekten ne kadar büyük pazarı ve hacmi elinde bulundurduğunu kanıtlamış durumda.

Başarılı bir e-ticaret sitesi oluşturmanın zorlukları günümüz internet pazarlama dünyasında yaşanan rekabetin hızlanması ve elinde ciddi bir reklam sermayesi bulunan şirketlerin orta ve küçük ölçekli şirketleri piyasadan adeta süpürmesi ile Trendyol gibi pazar alanı sağlayan firmalarda yer edinmek gerçekten ticari başarı için elzem bir hal aldı.

Sizde aylık 20 milyon ve üstü müşteri ziyaretine sahip olmak ve her an her saniye ürün satabilme potansiyeline aylık büyük reklam bütçeleri harcamadan ulaşmak istiyorsanız; Trendyol’da mağaza açmayı düşünmelisiniz.

Trendyol’da Satıcı Olma Şartları Nelerdir?

Trendyol’da satış yapabilmek için öncelikle Türkiye cumhuriyeti vergi sistemine kayıtlı bir şirket sahibi olmanız gerekmekte. Trendyol üzerinde satıcı olabilmenin yegane şartı Türkiye Cumhuriyetine ait vergi numarasına sahip olmaktır. Bu sebeple ister bir şahıs şirketi istersenizde limited veya anonim şirket ortaklığı kurarak satıcı olarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Trendyol Başvuru Sürecinde Gereken Belgeler Nelerdir?

 • Şirket ticaret ünvanı
 • Şirket türü
 • Vergi kimlik numarası
 • Ticari sicil numarası
 • Satış yapılacak kategori
 • Ad soyad
 • E-posta
 • Cep telefonu numarası
 • Başka sanal pazar yerlerindeki veya kendi e-ticaret sitenizin linkleri

Başvurunuz onaylandıktan sonra şirketinize ait imza sirküleri, ticari sicil gazetesi ve faaliyet belgesi gibi ek belgeleride sisteme yüklemeniz gerekmektedir.

Trendyol’da Mağaza Nasıl Açılır?

trendyol'da mağaza nasıl açılırTrendyol’da mağaza açabilmek için yapmanız gereken ilk işlem satıcı başvuru merkezi üzerinden başvurunuzu gönder ve takip eden süreçte sizden istenen belgeleri eksiksiz şekilde iletmektir.

Yapmanız gerekenler;

A.) Trendyol satıcı başvuru merkezine giderek satıcı başvuru formunu doldurmak ve Trendyol’a iletmek.

Takip eden süreçte Trendyol ekibi başvurunuzu ve ticari bilgilerinizi inceleyerek mümkün olan en kısa sürede tarafınıza dönüş sağlayacaktır.

Başvurunuzun kabul edilmesi halinde yukarıda detaylıca açıklamadığımız belgeleri Trendyol’da satış yapacağınız kategorinin yetkilisi ile konuşmalı ve kendilerinin ilettiği belgeleri eksiksiz şekilde hazırlayarak teslim etmelisiniz.

Trendyol Komisyon Oranları Nelerdir?

Trendyol’da komisyon oranları hemen her e-ticaret platformunda olduğu gibi kategorilere ve ürün tiplerine göre değişiklik göstermektedir.

Kategorilere göre değişiklik gösteren komisyon oranlarından bazıları;

 • Aksesuar / Altın Gümüş : %5
 • Aksesuar / Mücevher: %30
 • Spor/ Spor Ekipmanları :  %15
 • Spor/ Spor Giyim ve Ayakkabı : %20
 • Çocuk / Anne Bakım : 18
 • Çocuk / Bebek Bakım : %12
 • Elektronik / Beyaz Eşya : 10
 • Elektronik / Cep Telefonu : %6
 • Ev ve Yaşam / Kırtasiye ve Ofis Malzemeleri : %20
 • Ev ve Yaşam / Hobi ve Eğlence: %17

Komisyon oranları dönemsel olarak değişiklik gösterebileceğinden en sağlıklı bilgiyi yine Trendyol’a ait websitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Oskay Günaçar

Oskay Günaçar, Teknik SEO uzmanı ve Dijitalzade SEO & Dijital Pazarlama bloğunun kurucusudur. Front-end programlama, Python, semantic SEO, teknik SEO, Google patentleri ve Google search başlıca ilgili alanlarıdır. 5 yıldan fazla SEO deneyimi ile İKİLER, Webtures, Boosmart ve Storyly.io şirketlerinde SEO uzmanı pozisyonlarında görev almış ve outsource uzman olarak çok sayıda projeye dahil olmuştur. Sektör içerisinde çalıştığı çok sayıda başarılı, büyük web sitesinin yönetim ve geliştirme (SEO) süreçlerinden elde ettiği uzmanlık ve deneyimleri paylaşmayı amaçladığı Dijitalzade web sitesi üzerinden doğru ve kaliteli bilginin kolay ulaşılabilir olması amacıyla içerik üretmektedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu