E-Ticaret

Dropshipping Nedir, Nasıl Yapılır?

Dropshipping Nedir?

İlk olarak dropshipping nedir? onu açıklalayarak başlayalım. elimizde herhangi bir mal stoğu olmadan üretici ile tüketici arasında köprü görevi gördüğümüz ve aracı olunan bu satıştan kar elde edilen satış modeline verilen isimdir. Türkçesi bırakma nakliyesi olarak geçen dropshipping aracılık yapan kişinin herhangi bir mal ile doğrudan muhattap olmadan, üreticiden aldığı malı tüketiciye ulaştırmasıdır. Bu süreçte dropshipping yapan kişi kendisine online satış platformlarından bir sanal dükkan açar ve burada kendisini üretici gibi lanse ederek xml vasıtasıyla yüklediği ürünleri satmaya çalışır. Bu satış platformlarından en önemlisi ve en büyüğü tabiki dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Amazon dur. Amazon dünyanın pek çok bölgesinde ve ülkesinde yerel şubeler açarak hem sayısını arttırmakta hemde ülke ve bölgelere özel satış ve geliştirme politikaları izlemektedir. Bu sebepten dropshipping denildiğinde akla özellikle Amazon gelir çünkü  Amazon Kanada’da 10 dolar olan bir ürün Amazon Amerikada 25 dolar olabilir. Dropshipping yapan arkadaşlar özellikle bu fiyat farklarından faydalanarak sanal dükkanları vasıtasıyla ellerinde stoğu bulunmayan malların satışını yapmaktadırlar. Kısacası dropshipping üreticisi olmadığınız ve stoklamasını yapmadığınız bir ürünü, sanal dükkanlar üzerinden tüketicilere satmaktır.

Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping yapılması için ilk önce bir sanal dükkan açılması gerekmektir. Yukarıda belirttiğim gibi dropshipping için özellikle Amazon.com tercih edilmektedir ancak Amazon.com’a alternatif olarak Alibaba.com, Shopify gibi sitelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Burada önemli olan hangi ürünün hangi site üzerinde daha ucuz olduğunu bulmak ve ürünün üreticisi veya bayisi ile iletişime geçmek yada doğrudan harici programlar ile ürün listesini xml olarak indirip, satış platformlarına yüklemektir. Yukarıdada bahsettiğim gibi satıcılar genellikle bu süreçte E-ticaret sitesi olarak Amazon.com’u tercih etmekteler. Gerek müşteri potansiyeli gerekse bölgeler arasındaki fiyat farkından ötürü kar marjı Amazon.com üzerinde diğer sitelere göre daha yüksektir. Satışları yapacağımız platform veya platformlara karar verdikten sonra satacağımız ürünü belirliyoruz. Bu ürünü seçerken özellikle iade oranları düşük, kar marjı yüksek, pazar hacmi büyük ve satışları hızlı olan ürünleri seçiyoruz. Kar marjını arttırmak için özellikle pek çok dropshipping yapan kullanıcı Çin’deki ucuz üreticilere ulaşıp Amerika, Kanada ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi Amazon pazarlarına satmaktadırlar. Xml dosyasını gerek program vasıtasıyla gerekse üretici ile anlaşarak elde ettikten sonra ilgili xml dosyasını satışı yapacağımız platforma yüklüyoruz ve böyle mağazamızı resmi olarak açmış oluyoruz. Bunu takip eden süreçte çeşitli pazarlama stratejileri ile ürünleri ön plana çıkarmaya ve müşterilerle buluşturmaya çalışıyoruz. Herhangi bir ürünün satıldığı durumda ise öncelikle kendi cebinizden üretici veya bayi firmaya ilgili ürünün ödemesi yapıyorsunuz ve ilgili firma ürünü online platform aracılığıyla sizden satın alan kişi veya firmaya gönderimini sağlıyor. Bu süreçlerde siz kesinlikle oyun dışısınız diyebiliriz. Çünkü ödemeyi yaptıktan sonra ürünün stoklama, kargo, paketleme gibi süreçleriyle tamamen üretici firma ilgilenmektedir. Burada siz sevgili okurlarımızın iyi karar vermesi gereken nokta ürün listesini içeren xml dosyasının hangi şekilde elde edileceğidir. Eğer siz satıcı ve üretici ile hiç bir şekilde iletişime geçmeme yolunu seçerseniz bütün riskleri kabul etmiş olursunuz. Yani herhangi bir yanlış kargolama, ürün hatası ve iade sorunu olduğunda ürünün bütün muhattabı sizsiniz ve bütün bedelin size yansıması durumu ile karşı karşıya kalırsınız. Çünkü herhangi bir şekilde üretici veya bayi firma ürünü almayı kabul etmezse sizin bir anlaşmanız yada iletişiminiz olmadığından ürünün mesuliyeti tamamen sizde olacak ve ürünü satın alan müşterinin zararını karşılama sorumluluğu size ait olacaktır. Amazon.com gibi platformlarda bu gibi durumlarda genellikle ürün hediye edilmekte yada yenisi gönderilmektedir. Bu tarz durumlarda dropshipping yapan kullanıcılar zarar etmekte ve bir çoğunun hesabı suspend (kapatma) olmaktadır.

dijitalzade dropshipping temsili görsel

 

Üretici veya Resmi Bayi ile Anlaşarak Dropshipping Yapmak

Yukarıda sözünü ettiğimiz riskli dropshipping modelini profesyonel bir destek almadan uygulamayı herhangi hiç bir okurumuza tavsiye etmiyoruz. Yukarıdada belirttiğimiz gibi herhangi bir izin alınmadan, programlar vasıtasıyla elde edilen xml dosyasının satış platformlarına yüklendiği ve satış yapılmaya çalışıldığı durumlarda telif ve ardından suspend olma durumu çok karakterizedir. Bizim detaylı olarak konuşacağımız dropshipping modeli ise üretici veya resmi bayi ile anlaşma yoluna giderek  kendilerinden xml dosyalarını satın almak ve satış platformlarına yüklemektir. Genellikle küçük ve orta ölçekli firmalar ücretsiz veya çok düşük bedellerle onlara ait ürünlerin listesini internete yükleyip satmanıza izin verecektir. Çünkü en nihayetinde sizde herhangi bir satış olduğu durumda siparişi o firmadan verecek ve aradaki doğacak kardan faydalanacaksınız. Küçük ve Orta ölçekli firmalar genellikle piyasaya tutunma mücadelesi ve reel sektörden kazanç elde etmeye çok daha odaklı olduklarından, sizin bir xml vasıtasıyla onlara ait ürünleri sanal bir platformda satmaya çalışmanızı bir satış ortaklığı olarak kabul edecek ve satmanıza müsade göstereceklerdir. Bu çalışma prensibini belirlemiş çok sayıda Amazon satıcısı bulunmaktadır ve sayıları giderek artmaktadır. Yinede bazı firmalar xml dosyalarını size satmak için sizden belli bir ücret talep edebilirler bu durumda ödeme yapmanız gereken maksimum rakamın 1000 türk lirasını aşmamasına dikkat etmelisiniz. 1000 Türk lirası ve üstü rakamlar xml dosyaları için çok yüksek ve gereksiz rakamlardır. Çünkü piyasada online platformlarda satılmaya hazır ve kar marjı yüksek çok sayıda ürün ve çok sayıda üretici vardır. Bir dropshipping satıcısı olarak dünyanın her yerinden her türlü firma ile anlaşıp dünyanın her yerine satış yapabilirsiniz. Çünkü herhangi bir depo ve nakliye maliyetiniz bulunmamaktadır. İşte insanları dropshipping modeline bu kadar fazla yönlendiren en temel sebepte budur. Üreticiden anlaşarak veya satın alarak elde ettiğimiz xml dosyasını satmayı planladığımız platforma yükledikten sonra resmi olarak mağazamızı açmış oluyoruz. Bunu takip eden süreçte çeşitli pazarlama methodları ile ürünlerimizi satmaya çalışacak ve herhangi bir satış olduğu durumda üretici veya bayi olan firmadan siparişi bizzat yapacağız. Burada dikkat edilmesi gereken nokta sipariş geldiği anda ilk ödeme bizim tarafımızdan üreti veya bayi olan firmaya yapılacak ve daha sonrasında ürünümüz tüketiciye kargolanacaktır. Daha sonrasında ürünü alan kullanıcı onay verirse para hesabımıza yatacak ve bizde aradaki farktan kar etmiş olacağız. Kısacası bizim burada bahsettiğimiz bu model günümüzde çok yaygın olarak kullanılan Affiliate Marketing ( Satış ortaklığı ) modelinin dropshipping olarak evrilmiş halidir.

Ürün Seçimi

Bir diğer önemli konu ise ürün seçimidir. Online platformlarda dropshipping yaparken en çok dikkat etmeniz gereken husus, farklı bölge ve sitelerdeki satıcılara ait fiyat farklarını iyi saptamak ve ilgili fiyat farklarını kullanarak karımızı maksimize etmektir. Örneğin Çin merkezli Alibaba.com üzerinde 15 dolara satılan bir bebek kıyafeti Amazon Amerikada 40 dolara satılıyor olabilir. Benzerine çok sık rastlanan bu durumda sıradan bir dropshipping uygulayıcısı Alibaba.com üzerindeki satıcıya ulaşır veya doğrudan program ile xml dosyasını indirip Amerika Amazona 35 dolara veya 30 dolara ürünü yükleyip aradaki 20 ila 15 dolarlık kardan faydalanabilir. Her ne kadar Amazon.com belirli bir % kesinti uygulasada. Herhangi bir nakliye, kargolama veya stoklama ücreti uygulamadığımız bu durumda biz yine karlı pozisyonda kalıyoruz. Ürün seçiminde doğru nokta dünya üzerinde kullanılan hemen her online satış platformunu incelemek ve kar marjı yüksek ürünleri belirlemektir. Bu tarz incelemeleri yapmak için kullanılan platform ve uygulamaların sayısı giderek artmakta hatta pek çok firma tarafından internet tarayıcıları üzerinde kullanılan yazılımlar geliştirilmektedir. Bu yazılımlar kullanılarak doğrudan web tarayıcı üzerinden herhangi bir platformdaki ürün incelendiğinde o ürünün hangi farklı platformlarda daha ucuza satıldığını gösterilmektedir. Bu fiyat farklarından yararlanılarak kar sağlanılan modele ise “Arbitraj” denmektedir.

Dropshipper Seçimi ve Anlaşma

Dropshipping methodunun en önemli kısmı dropshipper seçimi ve anlaşma bölümüdür. İleride değineceğimiz konulardan olan “Amazon FBA” kullanıcıları genelde Türkiye ve Çin üzerindeki üreticileri tercih etmekte ve buradaki firmalarla anlaşmaktadır. Özellikle biz Dijitalzade.com olarak kolay iletişim ve anında gözlemleme avantajlarından ötürü Türkiye içinden üretici veya bayilerle ile anlaşılması gerektiğini savunuyoruz ancak satacağınız ürün ve müşteri portföyünüze göre üretici bulma ihtiyacınız değişiklik gösterecektir. Her iki durumdada üretici ile kesin olarak çalışmaya başlamadan ve üretici firmaya ait xml dosyasını yüklemeden önce, o üreticiye ait bir ürünü sipariş edip üreticinin taahhüt ettiği durumları karşılayıp karşılamadığını muhakkak kontrol etmelisiniz. Ürün doğru boyutlardamı, ambalajı doğrumu, herhangi bir arızalı durum mevcut mu diye detaylıca incelemeli ve ona göre karar vermelisiniz. Dropshipping methodunu uygulasanızda siz üretici firma veya bayilerle anlaşma yoluna giderek onların sanal bayisi olma yolunda adım atıyorsunuz bu sebeple asla çekinmeyin ve gerekirse üretici ile satış şartlarınızın pazarlığını edin. Ancak dropshipping uyguladığınızdan şartları çokta zorlamamakta fayda var çünkü üretici firmaya doğrudan bir ödeme yapmıyor ve toplu bir alım gerçekleştirmiyorsunuz bu sebeple ticari olarak onlar sizden üst ve güçlü konumdalar. Bu yüzden şartlarınızı fazla zorlamadan üstü kapalı olarak üreticiyi test etmeli ve ürünlerine geçer not verdiyseniz, yine şansınızı fazla zorlamadan üreticiyle gelecekteki siparişlerinizle ilgili gönderim, paketleme ve iade pazarlığı etmelisiniz. İade pazarlığı bir dropshipping uygulayıcısı olarak dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biridir çünkü olası iade durumlarında sizin ürünün üreticisi ve kargolayıcısı olmadığınızdan ürünün akibetini bilmiyor olacaksınız. Ürün iade olarak sizin adresinize gelecek ve ürünün para iadesini veya gerekiyorsa yenisi ile değiştirilmesini siz karşılamak durumunda kalacaksınız. Bu gibi durumlarda ürünü satın aldığınız dropshipper ile bir anlaşmazlık yaşamamak veya olası üretici tarafından iadenin kabul edilmemesi gibi durumlarla karşılaşmamak için dropshipper seçerken ilgili firmanın iade geçmişine dikkat etmeli veya edebiliyorsanız belirttiğimiz gibi test etmelisiniz.

[icon name=”bullhorn” class=”” unprefixed_class=””] Dropshipping nedir, Nasıl yapılır? noktasında hala anlamadığınız yada aklınıza takılan herhangi bir soru, öneri veya şikayetiniz var ise bize iletişim sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Dijitalzade

Dijital Pazarlama | Siber Güvenlik | Wordpress | E-Ticaret | SEO ve çok daha fazlası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı