E-Ticaret
Trend

Dropshipping Nedir? Nasıl Yapılır?

Dropshipping Nedir?

Dropshipping, elimizde herhangi bir mal stoğu olmadan üretici ile tüketici arasında köprü görevi gördüğümüz ve aracı olunan bu satıştan kar elde edilen satış modeline verilen isimdir.

Türkçesi direk nakliye olarak geçen dropshipping, aracılık yapan kişinin herhangi bir mal ile doğrudan muhattap olmadan, üreticiden aldığı malı tüketiciye ulaştırması ile sonuçlanan sürece verilen genel bir isimdir. Bu süreçte dropshipping yapan kişi kendisine online satış platformlarından bir sanal dükkan açar ve burada kendisini üretici gibi lanse ederek xml vasıtasıyla yüklediği ürünleri satmaya çalışır.

Bu satış platformlarından en önemlisi ve en büyüğü tabiki dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Amazon dur. Amazon dünyanın pek çok bölgesinde yerel şubeler açarak hem sayısını arttırmakta hemde ülke ve bölgelere özel satış ve geliştirme politikaları izlemektedir.

Bu sebeple dropshipping denildiğinde akla özellikle Amazon gelir çünkü  Amazon Kanada’da 10 dolar olan bir ürün Amazon Amerikada 25 dolar olabilir. Dropshipping yapan arkadaşlar özellikle bu fiyat farklarından faydalanarak sanal dükkanları vasıtasıyla ellerinde stoğu bulunmayan malların satışını yapmaktadırlar.

Kısacası dropshipping üreticisi olmadığınız ve stoklamasını yapmadığınız bir ürünü, sanal dükkanlar üzerinden tüketicilere satmaktır.

Dropshipping Yapmanın Avantajları

 1.  Düşük Sermaye Maliyeti: Başta fiziksel mağazalar olmak üzere dropshipping üzerine bir mağaza açmanın sermaye maliyeti hem fiziksel hemde klasik anlamda e-ticaret mağazalarına kıyasla çok daha düşüktür. Bunun en basit nedeni yukarıda da detaylıca anlattığımız gibi ürünün stoklama, kargolama ve üretim gibi en önemli maliyet kalemleri ile doğrudan bir etkileşim içinde olmayacak olmanızdır. Bu nedenle Dropshipping yaparken yalnızca sipariş edilen ürünü sipariş edebilecek kadar bir sermayenizin olması işin başlanabilirliği için yeterli olacaktır.
 2. Depolama ihtiyacının Olmaması (Stok Riski): Dropshipping’in belkide en önemli avantajı stoklama maliyetleri ve genel stoklama problemleri ile uğraşmayacak olmanızdır. Satmayı planladığınız ürüne göre değişmek ile birlikte çoğu durumda stoklama maliyetleri ve süreç içerisinde yaşayacağınız problemler ortalama bir üretim bandında karşılaşacağınız problemlerden çok daha maliyetli olabilmektedir. Bu noktada dropshipping ile e-ticaret yaparken stoklama problemleri ve maliyetleri ile uğraşmayacaksınız.
 3. Çok Sayıda Tedarikçi ile Çalışma Avantajı: Dropshipping’in en önemli avantajlarından biride çok sayıda tedarikçi ile dilediğiniz dönemde dilediğiniz şekilde çalışabilir olmanızdır. Satmak istediğiniz ürün yelpazesine göre değişmek ile birlikte dünyanın her yerinden her çeşit tedarikçi ile çalışarak ürün satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Fiyat yada performans noktasında bir sıkıntı yaşadığınızda mevcut tedarikçinizi dünyanın bir ucundan çok daha uygun fiyatlı bir tedarikçi ile değişebilirsiniz.
 4. Dünyanın Her Yerinden Çalışma Fırsatı: Dropshipping’in uygulayıcılarına tatlı gelen en önemli özelliği sağladığı dünyanın her yerinde çalışabilme avantajıdır. Müşterileriniz ve tedarikçileriniz ile online platformlar üzerinden iletişim sağlayacak olduğunuzdan çoğu durumda ortalama bir internet bağlantısı ve laptop ile çalışmalarınızı yürütebilirsiniz.
 5. Şirket Olma Zorunluluğu Yoktur: Dropshipping yapmaya karar verdiğinizde belirttiğimiz gibi aracı platformlarda sanal marketler açarak satışa başlayabilirsiniz. Bu noktada Amazon başta olmak üzere pek çok aracı satış platformunda ticari faaliyet gerçekleştirmek için şirket olma zorunluluğu yoktur. Ticari faaliyetlerinizden kazandığınız gelir ile alakalı vergilendirme prosedürleri ile ilgili uzman bir muhasebeciden destek almalısınız.
 6. Ticari Esneklik: Üreticilerin aksine dropshipping ile satışını yaptığınız ürünlerin kar marjında yada satış hızında bir düşüklük, yavaşlama olduğunda hızlıca ilgili ürün yelpazenizi değiştirerek yeni bir market yapısına bürünebilirsiniz.

Dropshipping Yapmanın Dezavantajları

 1. Kar Marjı Düşüklüğü: Dropshipping yaparken karşılabileceğiniz dezavantajlardan ilki düşük kar marjıdır. Satacağınız ürünün üreticisi olmadığınız için arada komisyonlar ile geçinmek durumundasınız. Bu duruma artık aşina olan pek çok üretici dropshipping yapan kullanıcıların karlılığını düşürebilmek adına dünya piyasasını yakından takip etmekte ve aracılık üzerinden geçinenlerin sayısını azaltmak adına dropshipping’in kar marjını düşürecek fiyat politikaları izlemektedirler.
 2. Stok Kontrol Zayıflığı: Ürünler mevcut olarak elinizde bulunmadığından hangi üründen ne kadar kaldığını yada ne kadar üretildiğini net olarak takip edemiyorsunuz. Bu durumda kullanıcı x bir platform üzerinden sipariş verse dahi ürün stoğu elinizde bulunmadığından ürünü gönderemeyebiliyorsunuz. Bu gibi durumlarda başta Amazon olmak üzere pek çok aracı platform satıcıyı negatif kullanıcı deneyiminden ötürü cezalandırmaktadır.
 3. Ürün Kalite Kontrolü: Dropshipping yaparken karşılacağınız en sık ve en sıkıntılı problemlerden biride ürünün kalitesini aktif olarak kontrol edemiyor oluşunuzdur. X bir platformdaki müşteriniz ürünün hatalı geldiğini iddaa ederek iade yada yeni ürün gönderimi talep ettiğinde ürüne yönelik kontrol sağlayamadığınız için iade yapmak yada yeni ürünü göndermekle yükümlüsünüz. Üretici firma ile çok sıkı bir anlaşma yapmadığınız çoğu durumda üretici iadeler ile ilgili problem çıkaracak ve iade maliyetlerini tarafınızdan karşılanacaktır. Dropshipping yapan kullanıcıların en sık karşılaştığı problem tam olarak budur.
 4. Tedarikçi Kaynaklı Sorunlarda Direk Muhattap Sizsiniz: Üstteki maddeye benzer şekilde tedarikçiden kaynaklı eksik ürün gönderimi, hatalı / bozulmuş ürün gibi problemlerde x platformdaki müşterinin sorunları ile doğrudan siz muhattap oluyorsunuz. Özellikle tedarikçiniz ilgili hatayı kabul etmiyorsa ve iade işlemlerinde problem çıkarıyor ise ürününüzü satın alan kullanıcının tüm zararı tarafınızdan karşılanmalıdır. Çoğu durumda ilgili problemi birden fazla yaşadığınızda Amazon başta olmak üzere pek çok platform üyeliğinizi sonlandırmaktadır.

Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping yapılması için ilk önce bir sanal dükkan açılması gerekmektir. Yukarıda belirttiğim gibi dropshipping için özellikle Amazon.com tercih edilmektedir ancak Amazon.com’a alternatif olarak Alibaba.com, Shopify gibi sitelerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Burada önemli olan hangi ürünün hangi site üzerinde daha ucuz olduğunu bulmak ve ürünün üreticisi veya bayisi ile iletişime geçmek yada doğrudan harici programlar ile ürün listesini xml olarak indirip, satış platformlarına yüklemektir. Yukarıdada bahsettiğim gibi satıcılar genellikle bu süreçte E-ticaret sitesi olarak Amazon.com’u tercih etmekteler. Gerek müşteri potansiyeli gerekse bölgeler arasındaki fiyat farkından ötürü kar marjı Amazon.com üzerinde diğer sitelere göre daha yüksektir.

Satışları yapacağımız platform veya platformlara karar verdikten sonra satacağımız ürünü belirliyoruz. Bu ürünü seçerken özellikle iade oranları düşük, kar marjı yüksek, pazar hacmi büyük ve satışları hızlı olan ürünleri seçiyoruz. Kar marjını arttırmak için özellikle pek çok dropshipping yapan kullanıcı Çin’deki ucuz üreticilere ulaşıp Amerika, Kanada ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi Amazon pazarlarına satmaktadırlar.

Xml dosyasını gerek yazılım vasıtasıyla gerekse de üretici ile anlaşarak elde ettikten sonra ilgili xml dosyasını satışı yapacağımız platforma yüklüyoruz ve böyle mağazamızı resmi olarak açmış oluyoruz. Bunu takip eden süreçte çeşitli pazarlama stratejileri ile ürünleri ön plana çıkarmaya ve müşterilerle buluşturmaya çalışıyoruz.

Herhangi bir ürünün satıldığı durumda ise öncelikle kendi cebinizden üretici veya bayi firmaya ilgili ürünün ödemesi yapıyorsunuz ve ilgili firma ürünü online platform aracılığıyla sizden satın alan kişi veya firmaya gönderimini sağlıyor. Bu süreçlerde siz kesinlikle oyun dışısınız diyebiliriz. Çünkü ödemeyi yaptıktan sonra ürünün stoklama, paketleme ve kargo gibi süreçleriyle tamamen üretici firma ilgilenmektedir.

Burada siz sevgili okurlarımızın iyi karar vermesi gereken nokta ürün listesini içeren xml dosyasının hangi şekilde elde edileceğidir. Eğer siz satıcı ve üretici ile hiç bir şekilde iletişime geçmeme yolunu seçerseniz bütün riskleri kabul etmiş olursunuz. Yani herhangi bir yanlış kargolama, ürün hatası ve iade sorunu olduğunda ürünün bütün muhattabı sizsiniz ve bütün bedelin size yansıması durumu ile karşı karşıya kalırsınız. Çünkü herhangi bir şekilde üretici veya bayi firma ürünü almayı kabul etmezse sizin bir anlaşmanız yada iletişiminiz olmadığından ürünün mesuliyeti tamamen sizde olacak ve ürünü satın alan müşterinin zararını karşılama sorumluluğu size ait olacaktır.

Amazon.com gibi platformlarda bu gibi durumlarda genellikle ürün hediye edilmekte yada yenisi gönderilmektedir. Bu tarz durumlarda dropshipping yapan kullanıcılar zarar etmekte ve bir çoğunun hesabı suspend (kapatma) olmaktadır.

dijitalzade dropshipping temsili görsel

 

Üretici veya Resmi Bayi ile Anlaşarak Dropshipping Yapmak

Yukarıda sözünü ettiğimiz riskli dropshipping modelini profesyonel bir destek almadan uygulamayı herhangi hiç bir okurumuza tavsiye etmiyoruz. Yukarıdada belirttiğimiz gibi herhangi bir izin alınmadan, programlar vasıtasıyla elde edilen xml dosyasının satış platformlarına yüklendiği ve satış yapılmaya çalışıldığı durumlarda telif ve ardından suspend olma durumu çok karakterizedir.

Bizim detaylı olarak konuşacağımız dropshipping modeli ise üretici veya resmi bayi ile anlaşma yoluna giderek  kendilerinden xml dosyalarını satın almak ve satış platformlarına yüklemektir.

Genellikle küçük ve orta ölçekli firmalar ücretsiz veya çok düşük bedellerle onlara ait ürünlerin listesini internete yükleyip satmanıza izin verecektir. Çünkü en nihayetinde sizde herhangi bir satış olduğu durumda siparişi o firmadan verecek ve aradaki doğacak kardan faydalanacaksınız.

Küçük ve Orta ölçekli firmalar genellikle piyasaya tutunma mücadelesi ve reel sektörden kazanç elde etmeye çok daha odaklı olduklarından, sizin bir xml vasıtasıyla onlara ait ürünleri sanal bir platformda satmaya çalışmanızı bir satış ortaklığı olarak kabul edecek ve satmanıza müsade göstereceklerdir.Bu çalışma prensibini belirlemiş çok sayıda Amazon satıcısı bulunmaktadır ve sayıları giderek artmaktadır.

Yined e bazı firmalar xml dosyalarını size satmak için sizden belli bir ücret talep edebilirler bu durumda ödeme yapmanız gereken sektör rakamlarını çok aşmamasına dikkat etmelisiniz. Size XML paylaşımı ile alakalı teklif edilen herhangi bir rakam için dikkatli piyasa araştırması yapmalı ve fahiş fiyatlı XML teklif eden markaları elemelisiniz. Çünkü piyasada online platformlarda satılmaya hazır ve kar marjı yüksek çok sayıda ürün ve çok sayıda üretici vardır. Bir dropshipping satıcısı olarak dünyanın her yerinden her türlü firma ile anlaşıp XML elde edebilir ve dünyanın her yerine satış yapabilirsiniz. Çünkü herhangi bir depo ve nakliye maliyetiniz bulunmamaktadır. İşte insanları dropshipping modeline bu kadar fazla yönlendiren en temel sebepte budur.

Üreticiden anlaşarak veya satın alarak elde ettiğimiz xml dosyasını satmayı planladığnız platforma yükledikten sonra resmi olarak mağazanızı açmış oluyorsunuz. Bunu takip eden süreçte çeşitli pazarlama methodları ile ürünlerinizi satmaya çalışmalı ve herhangi bir satış olduğu durumda üretici veya bayi olan firmadan siparişi bizzat yapmalısınız. Burada dikkat edilmesi gereken nokta sipariş geldiği anda ilk ödeme sizin tarafımızdan üretici veya bayi olan firmaya yapılacak ve daha sonrasında ürününüz sizin ilettiğiniz tüketiciye kargolanacaktır. Daha sonrasında ürünü alan kullanıcı onay verirse para hesabınıza yatacak ve sizde aradaki farktan kar etmiş olacaksınız.

Kısacası bizim burada bahsettiğimiz bu model günümüzde çok yaygın olarak kullanılan Affiliate Marketing (Satış ortaklığı) modeline de bir hayli benzemektedir.

Ürün Seçimi

Bir diğer önemli konu ise ürün seçimidir. Online platformlarda dropshipping yaparken en çok dikkat etmeniz gereken husus, farklı bölge ve sitelerdeki satıcılara ait fiyat farklarını iyi saptamak ve ilgili fiyat farklarını kullanarak karlılığınızı maksimize etmektir.

Örneğin Çin merkezli Alibaba.com üzerinde 15 dolara satılan bir bebek kıyafeti Amazon Amerika’da 40 dolar civarında satılıyor olabilir. Benzerine çok sık rastlanan bu durumda sıradan bir dropshipping uygulayıcısı Alibaba.com üzerindeki satıcıya ulaşır veya doğrudan program ile xml dosyasını indirip Amerika Amazona 35 dolara veya 30 dolara ürünü yükleyip aradaki 20 ila 15 dolarlık kardan faydalanabilir.

Her ne kadar Amazon.com belirli bir %’lik kesinti uygulasada, herhangi bir nakliye veya stoklama ücreti ödemediğimiz bu durumda biz yine karlı pozisyonda kalıyoruz.

Ürün seçiminde doğru nokta dünya üzerinde kullanılan hemen her online satış platformunu incelemek ve kar marjı yüksek ürünleri belirlemektir. Bu tarz incelemeleri yapmak için kullanılan platform ve uygulamaların sayısı giderek artmakta hatta pek çok firma tarafından internet tarayıcıları üzerinde kullanılan yazılımlar geliştirilmektedir.

Bu yazılımlar kullanılarak  bir tarayıcı üzerinden herhangi bir platformdaki ürün incelendiğinde o ürünün hangi farklı platformlarda daha ucuza satıldığını görülebilmektedir. Bu fiyat farklarından yararlanılarak kar sağlanılan modele ise “Arbitraj” denmektedir.

Dropshipper (Üretici) Seçimi ve Anlaşma

Dropshipping'de Üretici seçimi ve anlaşma

Dropshipping methodunun en önemli kısmı dropshipper seçimi ve anlaşma bölümüdür. İleride değineceğimiz konulardan olan “Amazon FBA” kullanıcıları genelde Türkiye ve Çin üzerindeki üreticileri tercih etmekte ve buradaki firmalarla anlaşmaktadır.

Özellikle biz Dijitalzade olarak kolay iletişim ve anında gözlemleme avantajlarından ötürü Türkiye içinden üretici veya bayilerle ile anlaşılması gerektiğini savunuyoruz ancak satacağınız ürün ve müşteri portföyünüze göre üretici bulma ihtiyacınız değişiklik gösterecektir.

Her iki durumdada üretici ile kesin olarak çalışmaya başlamadan ve üretici firmaya ait xml dosyasını yüklemeden önce, o üreticiye ait bir ürünü sipariş edip üreticinin taahhüt ettiği durumları karşılayıp karşılamadığını muhakkak kontrol etmelisiniz. Ürün doğru boyutlardamı, ambalajı doğrumu, herhangi bir arızalı durum mevcut mu diye detaylıca incelemeli ve ona göre karar vermelisiniz.

Dropshipping methodunu uygulasanızda siz üretici firma veya bayilerle anlaşma yoluna giderek onların sanal bayisi olma yolunda adım atıyorsunuz bu sebeple asla çekinmeyin ve gerekirse üretici ile satış şartlarınızın pazarlığını edin. Ancak dropshipping uyguladığınızdan şartları çokta zorlamamakta fayda var çünkü üretici firmaya doğrudan bir ödeme yapmıyor ve toplu bir alım gerçekleştirmiyorsunuz bu sebeple ticari olarak onlar sizden üst ve güçlü konumdalar. Bu yüzden şartlarınızı fazla zorlamadan üstü kapalı olarak üreticiyi test etmeli ve ürünlerine geçer not verdiyseniz, yine şansınızı fazla zorlamadan üreticiyle gelecekteki siparişlerinizle ilgili gönderim, paketleme ve iade pazarlığı etmelisiniz.

İade pazarlığı bir dropshipping uygulayıcısı olarak dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biridir çünkü olası iade durumlarında sizin ürünün üreticisi ve kargolayıcısı olmadığınızdan ürünün akibetini bilmiyor olacaksınız. Ürün iade olarak sizin adresinize gelecek ve ürünün para iadesini veya gerekiyorsa yenisi ile değiştirilmesini siz karşılamak durumunda kalacaksınız.

Bu gibi durumlarda ürünü satın aldığınız dropshipper ile bir anlaşmazlık yaşamamak veya olası üretici tarafından iadenin kabul edilmemesi gibi durumlarla karşılaşmamak için dropshipper seçerken ilgili firmanın iade geçmişine dikkat etmeli veya edebiliyorsanız belirttiğimiz gibi bir ön test uygulamalısınız.

Alternatif Dropshipping Modeli

Dropshipping yapan kullanıcıların çok ciddi bir bölümü Amazon, Alibaba gibi yabancı platformları kullanarak sanal marketlerini oluşturmakta ve ticari faaliyetlerini yönetmektedirler. Ancak siz dilerseniz WordPress, Shopify gibi içerik yönetim sistemlerini kullanarak kendinize özel bir e-ticaret sitesi kurgulayarak dropshipping faaliyetlerinize başlayabilirsiniz.

Kendi isteğinize göre oluşturacağınız bu e-ticaret sitesi üzerinden dilediğiniz kategorideki tüm ürünlerin satışını gerçekleştirebilirisiniz. Size ait web sitesi üzerinden yaptığınız satışlarda ekstra olarak ürün listeleme komisyonu ödemeyeceğiniz için ilk etapta karlı gibi görünebilirsiniz ancak dikkat etmeniz gereken pek çok önemli konu vardır.

Bunlardan ilki, oluşturduğunuz e-ticaret sitenizin son kullanıcıya ulaşması noktasında çok ciddi SEO ve Dijital Pazarlama çalışmaları yapmanız gerektiğidir. X bir aracı platformu kullandığınızda son kullanıcıların o platforma çekilmesi ile alakalı tüm reklam ve pazarlama faaliyetleri aracı firma tarafından yürütülürken burada sizin oluşturacağınız e-ticaret sitesinin tanıtım yükümlükleri tamamen size aittir.

Pazarlama faaliyetlerine ekstra olarak dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu sitenizde ticari faaliyet gerçekleştireceğiniz için sitenin ödeme alt yapıları ile alakalı doğru bir sistem kurmanızdır. Özellikle Türkiye şartlarında kendi sitesi üzerinden dropshipping yapan pek çok kişi işi hakkıyla yapmadığından ödeme alt yapısı firmaları kendi sistemini kullanan e-ticaret sitelerine şüphe ile bakmakta ve yüksek komisyon maaliyetleri çıkarmaktadır.

Özellikle kullanıcılarınızın ödeme yapmak isteyebileceği çok fazla ödeme alt yapısı alternatifi olduğunu düşündüğümüzde, sitenizde yapmanız gereken çok sayıda ödeme alt yapı antlaşması ve komisyonu ödeme yükümlülüğü doğacaktır.

Shopify da sıklıkla yaşanmasada WordPress alt yapısını kullanan e-ticaret sitelerinde olası hackleme girişimlerinin önüne geçebilmek için çok ciddi güvenlik alt yapısı oluşturmanız gerekecektir. Bu noktada WordPress woocommerce alt yapısı ile e-ticaret faaliyetlerinin yönetilmesinde oldukça başarılı olsada WordPress’in kendisinde hacklenme faaliyetleri çok sık yaşandığından WordPress alt yapısını kullanmayı düşünen kullanıcılar için site güvenliği her zaman birinci sırada gelmelidir.

Tüm bu şartları göze alarak başarılı olduğunuz durumda internet dünyasında tamamen sizin tarafından yönetilen ve ürün listeleme komisyon maliyeti ödemek durumunda kalmadığınız oldukça güçlü bir e-ticaret markası oluşturabilirsiniz. Markanız güçlendikçe işin dropshipping tarafından ziyade FBA (Stoklu ticaret) veya doğrudan satışı yapılan ürünlerin üretici pozisyonuna geçme gibi ticari büyüme aksiyonlarına yönelebilirsiniz.

Dropshipping İşinizi Nasıl Büyütebilirsiniz?

Adım 1 – Müşteri Her Zaman Haklıdır

Dropshipping yaparken özellikle alternatif aracı platformları kullanıyorsanız ilgili platformdaki kullanıcı yorumlarının ürünün satışında ne kadar etkili olduğunu muhakkak biliyorsunuzdur. Kendi e-ticaret sitenizde satış yaparkende müşteri yorumları oldukça önemlidir ancak özellikle çok sayıda satıcının bir arada bulunduğu Amazon, Alibaba gibi platformlarda kullanıcılardan çok sayıda olumlu yorum almış, 5 yıldızlı satıcı profilleri her zaman için daha fazla satış gerçekleştirirler.

Bu bilgiden yola çıkarak özellikle aracı platformlarda satışlarınızı arttırabilmek adına kullanıcılarınızdan tam not almalı ve kullanıcı yorumlarını (etkileşimini) maksimize etmelisiniz. Kullanıcı üründen memnun kalmasa bile ona ufak hediyeler gönderek gönlünü almalı ve satış yaptığınız profilde olumlu yorumlar yapmasını sağlamalısınız.

Pek çok dropshipping uygulayacısının karşılaştığı sorunlardan bir tanesi olan iade durumunda kullanıcı ile ekstra polemiğe girmeden ilgili ürünü hemen iade almalı ve yenisini hediye olarak göndermelisiniz. Cebinizden belki ekstra maliyetler çıkacaktır ancak kullanıcının profilinizde yapacağı olumlu yorum size 2x,3x satış olarak geri dönecektir.

İşin özü müşteri memnuniyetini yaratmaktır.

Adım 2 – Markalaşmaya Gayret Gösterin

Dropshipping yapan kullanıcıların dikkat etmediği konuların başında gelen markalaşma, tüm ticari faaliyetlerde olduğu gibi dropshipping çalışma modelinde de oldukça önemlidir.

Dropshipping yapıyorum marka olmama gerek yok diye düşünmeyin. Amazon başta olmak üzere pek çok aracı platformda yüksek satış gerçekleştiren kullanıcıların ürün yelpazelerini incelediğinizde normalde x bir firmaya ürettirdikleri ürünlere kendi markalarını vurduklarını görebilirsiniz. Hemen heryerde bulabileceğiniz orta kalitedeki ürünlere çok kaliteli özel ambalaj ve etiketler vurdurarak dropshipping faaliyetlerini çok başka seviyelere çıkaran bu kullanıcılar markalaşmanın gücünü kullanarak dropshipping satışlarını çok daha güçlendirmektedirler.

Bu noktada markalaşma çalışmalarınızda dikkat edebileceğiniz belli başlı çalışma konuları vardır. Bunlar;

 • Üreticiniz ile anlaşarak aracı olduğunuz ürün satışlarında paketlere kendi logonuzu basmasını söyleyebilirsiniz.
 • Üretici firmalar ile anlaşma yaparak normalde 2’li 3’lü satılan paket ürünlerde ekstra paket tipleri oluşturabilir ve kampanyalı satış modelini izleyebilirsiniz.
 • Dropshipping’i x bir platform aracılığı ile yapıyor olsanız dahi markanıza özel bir temsili web site açarak kullanıcıların güvenini kazanabilirsiniz.
 • Kullanıcılarınıza aldıkları ürüne ek olarak markanızın logosunu içeren küçük hediyeler gönderebilirsiniz.
 • Pek çok kullanıcı tarafından tek tipte satılan ürünler ile alakalı üretici firmalar ile anlaşma yaparak markanıza özel yeni ürün tipleri ürettirebilir ve pazarda dikkatleri üstünüze çekebilirisiniz.

Burada yer alan markalaşma önerilerine ek olarak uygulayabileceğiniz çok sayıda yöntem mevcuttur. Bu noktada dropshipping markalaşmayı gerektirmez diye düşünürek gelip geçici bir isim altında satış yapmak yerine ciddi marka yaratma girişimleri ile dropshipping satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Adım 3 – Dijital Pazarlama Faaliyetleri Yürütün

E-ticaret faaliyetlerinde artan rekabet ortamında dikkatleri üzerinize çekmek ve kısa sürede satışlarınızı arttırmak için dijital pazarlama faaliyetlerine muhakkak önem vermelisiniz.

İster aracı bir platform üzerinden satış yapıyor olun istersenizde kendi sitenizden satış yapın mutlaka dijital pazarlama faaliyetleri ile satış sayfanıza yada sitenize son kullanıcıyı getirmeye gayret gösterin. X bir aracı platformda satış yaparken pazarlama faaliyetleri ve kullanıcının siteye getirilmesi noktasında aracı platform reklam maliyetlerini üstleniyor olsada ilgili platformda artan kullanıcı rekabetinden sıyrılabilmek için sayfanızın reklamını muhakkak yapmalısınız.

Bu noktada üstteki markalaşma stratejisine göre oluşturduğunuz sitenize yada satış sayfalarınıza yönelik Google, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında reklam faaliyetleri yürütebilirsiniz.

Varsa e-ticaret sitenizi yada satış sayfalarınızı ziyaret etmiş kullanıcılarınızın e-posta bilgilerini izinleri dahilinde elde ederek kendilerine yeni ürünler, kampanyalar yada promosyonlar ile alakalı mailler gönderebilirsiniz.

Ek olarak dijital influencerlar ile anlaşmalar yaparak markalı ürünlerinizi kendilerine hediye olarak gönderebilir ve alım yapmak isteyen kullanıcıları sitenize yada aracı platfomlardaki satış sayfalarınıza yönlendirebilirsiniz.

Adım 4 – Çapraz Pazarlama Faaliyetleri Uygulayın

Üsttteki bölümde yer alan markalaşma kısmında söylediğimiz gibi tek tip ürün satışı gerçekleştirmek yerine üretici firmalar ile anlaşmalar yaparak ürün yelpazenizi geliştirebilirsiniz.

Örneğin dropshipping modeli ile telefon kulaklığı satıyorsanız ilgili kullanıcının telefon kabına da ihtiyaç duyabileceğini düşünerek, kullanıcıya telefon kulaklığının yanında telefon kabı hediye edebilir yada ikisini birlikte bir paket halinde satışa sunabilirsiniz.

Yada ikinci bir örnek olarak, makyaj malzemesi alacak bir kullanıcı için makyaj malzemeleri ve makyaj temizleme setini bir arada içeren bir paket yapabilir ve kampanyalı şekilde satışa sunabilirsiniz.

Ek olarak ürün satış sayfalarınızdan yada e-ticaret sitenizden alım yapmış kullanıcılara, e-posta pazarlaması ile satın aldıkları ürün ile alakalı yeni kampanya, promosyon ve ürün tanıtım mailleri gönderebilir ve kullanıcının ihtiyaç duyabileceği diğer ürünleri sitenizden yada sayfanızdan almasını sağlayabilirsiniz.

Bu çapraz pazarlama modeli tüm büyük ve orta ölçekli e-ticaret markalarının kullandığı ve özünde kullanıcının sepette yapacağı toplam ödemeyi arttırmayı amaçlayan oldukça etkili bir pazarlama stratejisidir. Doğru kullanıldığında dropshipping yapan kullanıcıların rekabetten hızlı ve avantajlı bir şekilde çıkmasına ciddi katkı sağlar.

Türkiye’de Dropshipping

Türkiye’de dropshipping yaparken yukarıda anlattığımız pek çok konu ve öneri aynı şekilde geçerlidir ancak Türkiye’nin dünyanın diğer ülkelerine kıyasla dropshipping yaparken bazı avantaj ve dezavantajları mevcuttur.

Tüm bu avantaj ve dezavantajlara değinmeden önce Türkiye’de dropshipping yapan kullanıcı sayısında çok ciddi bir artış olduğunu söylemek isteriz. Gerek yurtdışı aracı platformları gerekse N11, Trendyol vb Türkiye merkezli platformlarda çok sayıda dropshipping uygulayan mağaza mevcuttur ve sayıları giderek artmaktadır.

N11 de mağaza nasıl açılır? Komisyon oranları? Nelerdir detaylıca öğrenmek için içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Trendyol’da mağaza nasıl açılır? Detaylıca öğrenmek için yine içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye’de dropshipping yapmanın en büyük avantajı, online tedarikçilere ek olarak local yani geleneksel pazarlarda üretim yapan düşük maliyetli tedarikçilere kolayca ulaşım imkanı. Çin’deki yapıya benzer olarak Türkiye’de de bir çok küçük ve büyük ölçekli ürüne yönelik oldukça kaliteli üretim yapan tedarikçi var olduğundan özellikle dropshipping satışlarında hızlıca satılan ürünlere yönelik local tedarikçi temin etmede Türkiye’den dropshipping yapanlar oldukça avantajlı durumdadır.

Dropshipping satışlarda oldukça hızlı satılan x bir ürünün geliştirilmiş versiyonunu yada çok daha kaliteli halini üretecek tedarikçinin ayarlanması Türkiye’de oldukça kolaydır. Bu noktada Türkiye, dropshipping yapmak isteyen kullanıcılar için özellikle malzeme ve ürün tedariğinde oldukça avantajlı durumdadır.

Türkiye’den dropshipping yapmanın en önemli dezavantajlarından biride saat farkıdır diyebiliriz. Türkiye’den dropshipping yapan kullanıcıların en çok karşılaştığı problemlerden biride gece geç saatlerde gelen siparişlere yanıt verme ve hızlıca aksiyon alma problemidir.

Bu noktada özellikle Çin’den tedarik edip Amerika, Kanada gibi ülkelere satan dropshipping uygulayıcıları saat farklarını hesaba katarak yaşamlarını ilgili ülkelerin saat normlarına göre planlamak durumundadırlar.

Türkiye’de dropshipping yaşarken karşılaşabileceğiniz bir diğer önemli dezavantaj ödemelerinizi alabileceğiniz aracı platformların bir kısmının Türkiye üzerinde yasaklı olmasıdır. Örneğin Paypal üzerinden Türkiye’ye ödeme alamazsınız. Ancak bunu aşmanın bir yolu olarak dropshipping uygulayacılarının pek çoğu yurtdışından bir oturum adresi yada bir tanıdık vasıtasıyla hesap açma yolunu izleyerek ilgili paranın önce paypal hesabına oradan farklı hesaplara aktarım yapılarak Türkiye’ye sokulması yolunu izlemektedirler. (İllegal yol ve yöntemleri kesinlikle önermemekteyiz)

Burada bahsettiğimiz dezavantajlara benzer kullanıcıların sattığı ürün yelpazesine göre değişebilen problemler mevcuttur ancak pek çoğu uygulayıcılar tarafından çeşitli yöntemler ile aşılabilen sorunlardır. Bu sebeple günümüzde özellikle Türkiye üzerinden dropshipping yapan kullanıcı sayısı ve bilgilendirici platform sayısında çok ciddi bir artış vardır.

Bu bağlamda takip edebileceğiniz çok sayıda facebook grubu, bilgilendirici blog ve forum siteleri vardır. Özellikle Facebook üzerinde Amazon dropshipping, dropshipping gibi aramalar yaptığınızda Türkçe çok sayıda bilgi paylaşım ve yardımlaşma grubu bulabilirsiniz.

Dropshipping Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Dünyanın Her Yerine Satabilirmiyiz?

Dropshipping modeli ile dünyanın her yerine satış gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle kullanabileceğiniz aracı platformlar ile çok sayıda ülkeye aynı anda dropshipping satışları gerçekleştirebilirsiniz.

Kendize ait siteler üzerinden de dilediğiniz ülkeye dilediğiniz şekilde dropshipping satışları gerçekleştirebilirsiniz.

Ödemeleri Nasıl Alabilirim?

Yurtdışına Dropshipping gerçekleştiren satıcılar, satış sonrası ödemeleri Paypal, Payooner, Stripe vb para transfer sistemlerini kullanarak alabilirler.

Üreticiden Aldığım Ürünün Faturasını Nasıl Gizleyebilirim?

Üreticiden ürünü dropshipping modeli ile tüketiciye gönderdiğinizde ilgili ürünün faturasının kargoya verilmemesi için üreticiye konu hakkında bilgilendirme yapmalısınız. Bu noktada ingilizce olarak üreticiye; Please do not include any receipt in the package just dropship to my customer. tarzında bir mesaj göndererek faturanın ilgili kargo ile birlikte gönderilmesinin önüne geçebilirsiniz.

Bu işe Giriş Sermayesi Ne Kadar Olmalıdır?

Dropshipping’e başlamak için elinizde bulundurmanız gereken sermaye satışını yapmayı düşündüğünüz ürün yelpazenize göre değişiklik göstericektir. Bu noktada satmayı düşündüğünüz ürün x bir kullanıcı tarafından satın alındığında ilgili ürünün, üretici tarafından müşteriye gönderilmesini sağlamak için ilgili ürünü öncesinde üreticiden satın almanız gerekmektedir. Bu noktada müşterinizin ödemesi size geçmeden önce ilgili ürünü satın alacağınızdan satmayı düşündüğünüz ürünün maliyetinin 10 15 katı kadar bir sermaye ile bu işe girmeniz tavsiye edilir. Tabiki ilgili mağazanızın yada e-ticaret sitenizin satışlarını hızlandırmak amacıyla reklam yayınlamayı düşünüyorsanız ilgili reklam maliyetlerini ve aracı platformların dükkan açma ve ürün listeleme gibi komisyon maliyetlerinide hesaba katmalısınız.

Örneğin; Shopify platformunu kullanarak mağaza açmak istediğinizde dükkan açma maliyetine ek olarak mağazanızda kullanabileceğiniz ücretli temalarında maliyetleri olduğunu hesaba katmalısınız.(Shopify içerisinde kullanabileceğiniz ücretsiz temalarda mevcuttur)

Oskay Günaçar

Oskay Günaçar, Teknik SEO uzmanı ve Dijitalzade SEO & Dijital Pazarlama bloğunun kurucusudur. Front-end programlama, Python, semantic SEO, teknik SEO, Google patentleri ve Google search başlıca ilgili alanlarıdır. 5 yıldan fazla SEO deneyimi ile İKİLER, Webtures, Boosmart ve Storyly.io şirketlerinde SEO uzmanı pozisyonlarında görev almış ve outsource uzman olarak çok sayıda projeye dahil olmuştur. Sektör içerisinde çalıştığı çok sayıda başarılı, büyük web sitesinin yönetim ve geliştirme (SEO) süreçlerinden elde ettiği uzmanlık ve deneyimleri paylaşmayı amaçladığı Dijitalzade web sitesi üzerinden doğru ve kaliteli bilginin kolay ulaşılabilir olması amacıyla içerik üretmektedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu