SEO

Backlink Nedir, Backlink Nasıl Alınmalıdır?

Backlink Nedir?

Backlink nedir? Backlink türkçede site referansı demektir. Bu yazımızda bizde çoğunlukla site referansı olarak kullanmaya dikkat edeceğiz. Site referansları sitenizde yer alan içeriklerin veya doğrudan sitenizin ana sayfa adresinin herhangi başka bir site tarafından refere (örnek gösterilmesidir) edilmesidir. Websitenizin bloglarda, forum sitelerinde, oyun platformlarında veya kişisel websitelerinde refere edilmesi yani sitenizin adresinin linklenmesi sitenize doğrudan backlink puanı (Site kalite puanı) olarak yansıyacaktır. Günümüzde dijital pek çok platformda sitelerin birbirleri arasında yaptıkları referans gösterme durumu backlink ve backlink alınması olarak isimlendirilmektedir.

Backlink Neden Önemlidir?

Backlinkler Google algoritmasına göre sitesinizin kalitesinin en önemli göstergelerindendir. Eğer sitenizin backlink sayısı çok ise Google bunu doğrudan sitenizin çok sayıda özgün içeriğe sahip olduğu ve bu içeriklerin kaliteli olmasından ötürü farklı siteler tarafından kullanılması olarak algılar ve doğrudan kalite puanınızı arttırma yoluna gider. Yazının buraya kadar olan kısmını okurken muhtemelen aklınıza, iyide neden farklı bir websitesi backlink versin direk alıp kopyalarsa ne olur? sorusu takılmış olabilir. Sorunuzun cevabı Google algoritmasında gizli. SEO uzmanlarının en çok dikkat ettiği konulardan biri olan içerik özgünlüğü Google’ın sitenizi değerlendirirken en çok önem verdiği ve en yoğun olarak incelediği alanlardan biridir. Google son yıllarda özellikle internet dünyasına yeni şeyler katan, özgün ve kaliteli içerikler üreten sitelerin Google üzerindeki sıralamasını arttırarak bu sitelerin doğal trafiklerini arttırmalarına yardım etmektedir. İlgili algoritmanın önemi ve bilinirliği internet dünyasındada her geçen gün arttığından, websiteleri içerik kopyalamalarını azaltmakta ve özgün içerikler üretmeye çalışmaktadır. Ancak içeriğin üretilemediği yada aynı içeriğin çok kaliteli bir şekilde farklı bir websitesinde üretildiği durumlarda büyük ve orta ölçekli websiteleri doğrudan backlink uygulayarak yani sitenizi refere ederek içeriğinizi kullanabilir. Bu durumda özellikle siz önemli bir kalite skoru katkısı yaşarsınız. Kalite skoru düşük ve herhangi hiç bir doğal backlink trafiği yaşamamış siteler Google’da kısa vadede yükselebilsede uzun vadede asla kalıcı olarak üst sıralarda kalamamaktadırlar. Kalite skoru ve yükseliş = backlinkler demek açıkcası çoğu durumda doğru bir ifade olacaktır.

Backlink Almanın Anahtarı ” Özgün İçerik”

Backlink elde edilirken yaşanan süreçte en önemli nokta kalite özgün bir içerik üreterek internet dünyasına servis etmektir. Örnek vermek gerekirse, SEO alanında bir yazı yazıyorsanız özellikle bu yazının internet dünyasında hiç yer almamasına veya yer alıyorsa az sayıda bulunmasına dikkat etmelisiniz. Ancak çağımız bir bilgi teknoloji çağı olduğundan internet dünyasında yer almayan hemen hemen hiç bir konu yok demek mümkündür. Bu sebeple daha önce birileri tarafından açılmış konuları açmak durumunda kalacaksınız. Burada size düşen gerek bir SEO uzmanıyla çalışarak gerekte kendiniz analizlerinizi yaparak anahtar kelime hedeflemelerini doğru seçip, ilgili anahtar kelime ile ilgili çok özgün, kaliteli bir içerik üretmektir. Yine örnek vermek gerekirse Backlink konusunda bir yazı yazıyorsanız bunu kendi cümlelerinizle anlam bütünlüğünü bozmadan minimum 500 ila 600 kelimelik bir yazıda açıklamalı ve ilgili yazıyı görseller, alt başlıklar ve örnekler ile zenginleştirmelisiniz. Peki rekabetin çok olduğu aynı tarz içeriğin birden fazla sitede paylaşıldığı durumda ne yapmalısınız? Özellikle Google üzerinde ilk 10 sırada olan siteleri analiz araçları ile analiz etmeli ve yazılarına göz gezdirmelisiniz. Rakibiniz SEO alanında bir konuda 1200 kelimelik kaliteli görseller içeren ve anlam bütünlüğü güzel bir yazı paylaşmış ise, siz aynı formatta 1500 kelimelik çok daha kaliteli görseller içeren ve çok daha kaliteli örneklerle anlam bütünlüğü kazandırılmış bir yazı hazırlamalısınız. Burada anlatmak istediğim konuyu bir blog sitesi üzerinden değerlendiriyorum ancak bu sizin siteniz teknik ağırlıklı yada daha farklı alanlarda hizmet veren gerek e-ticaret , gerek oyun platformları , gerekse ticari sebeplerle açılmış websitelerinden olabilir. Aynı durum ve yöntem bu tarz siteler içinde geçerlidir. Rakibiniz 2.el otomobil satışı ile ilgili güncel ve iyi hazırlanmış bir içerik paylaşıyorsa. Siz aynı içeriğin zenginleştirilmiş ve farklı örneklerle farklı bir şablona oturtulmuş versiyonunu yayınlamalı ve mümkün olduğunca ilgili rakibinizin içeriğinde yer almayan kelime, cümle ve örneklere yer vermelisiniz.Örnek olarak e-ticaret siteleri bayan eşarp ile ilgili bir kategori oluşturup içerik hazırlarken satmaya çalıştıkları eşarpı mümkün olduğunca özgün ve kaliteli şekilde anlatmalıdır. Bu şekilde Google algoritmasından tam puan alabilir ve arama motorunda yükselebilirler. Özellikle blog siteleri için bir hayli zor olan bu sistem uzun vadede yazılarınızın içeriğini hazırlamakta sizi zorlasada bir kez başarılı olduğunuzda size çok sayıda trafik sağlayacak ve çok sayıda doğal backlink sahibi olacaksınız. Bu durum uzun vadede kalite skorunuzu arttıracak ve çok geçmeden Google sıralamasında zirveye oturacaksınız.

Backlink Alınan Site İle İçerik Uyumu

Backlink konusunda bir diğer önemli konu, backlink uygulanan site ile websitesiniz arasındaki içerik türü benzerliğidir. Örnek vermek gerekirse, Sizin websiteniz SEO tabanlı veya seyahat konulu bir blog sitesi ise, sitenizi refere edecek herhangi başka bir sitenin mutlaka sizin websitenizin konusuna benzer yada birebir aynı içerik türlerine sahip olması gerekmektedir. Google son yıllarda güncellediği ve zorluğunu arttırdığı algoritmasında bu duruma çok önem vermektedir. Bu uygulamanın amacı, para ile farklı site ve platformlardan site tanıtımı ve backlink alımı yapan websitelerinin saptanarak kalite puanlarının düşürülmesi veya çok sık yaşandığı durumda kara listeye alınarak Google sıralamasının sonlarına hatta dışına atılmayla sonuçlanmasını sağlamaktır. Google kullanıcı deneyimine çok önem veren bir arama motoru olduğundan dizininde yer alan ve ilk sıralarda çıkan websitelerinin son derece kaliteli, düzgün içeriklere sahip siteler olmasını amaçlamaktadır. İlgili algoritmayı başarılı ile geçip kalite skorlarını yüksek tutan websitelerinden doğal yollarla elde edilecek backlinkler yani referanslarda doğal olarak sitenizin çok çok hızlı şekilde ama kesinlikle doğal olarak yükselmesinin anahtarı olacaktır. Bu yüzden kesinlikle para ile backlink alma yolunu izlemeyin. Bu yolları uygulayarak “SEO uzmanıyım sitenizi yükselişe geçireceğim” tarzında cümleler kuran kişi veya kuruluşlar ile kesinlikle çalışmayın ve paranızı kaptırmayın.

backlink nedir temsili görsel dijitalzade

Sitemize Ait Backlinkleri Nasıl Kontrol Ederiz?

Sitenizin kaç kere referans gösterildiğini yada siz hangi siteleri referans gösterdiğinizi, çok çeşitli SEO araçlarıyla ölçebilir ve değerlendirebilirsiniz. Bunlara ilk ve en önemli örnek olarak dünyada en çok bilinen SEO sitelerinden olan ahref sitesi üzerindeki backlinkchecker aracıyla gerçekleştirebilirsiniz. İlgili backlink kontrol aracını kullanarak siteniz tarafından verilen site referanslarını ve sitenizi referans eden siteleri kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda kaç tane referans aldığınızı ve bu referansların hangilerinin do-follow hangilerinin no-follow olduğunu kontrol edebilirsiniz. Yine bir diğer meşhur ve çok kullanılan backlink kontrol aracı ise seoreviewtools.com’a ait backlink kontrol aracı. Dijitalzade.com olarak özellikle bu iki ücretsiz backlink kontrol aracını kullanarak sitenize ait site referanslarını kontrol etmenizi ve sıklıkla denetlemenizi tavsiye etmekteyiz.

Backlinklerin Farkları, Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Günümüzde farklı sitelerden alınan backlinklerin pek çoğu no follow etiketi ile belirtilerek, backlink verilen websitesine arama motoru botlarının yönlendirilmesinin önüne geçilmektedir. Özellikle para ile satın alım yolunu izleyerek sitelerinin kalite skorunu arttırmaya çalışan pek çok website sahibi bu konuyu analiz edemediklerinden gereksiz harcamalar yapmaktadırlar. Websitelerine hiç bir katkısı olmayan paralı backlink işlemleri sitelerinin kalite skorunu arttırmak yerine tam tersine düşürmektedir. İlgili konuyu yazımızın ilerleyen bölümünde derinlemesine inceleyeceğiz.

Peki Nedir Bu No-follow Etiketi?

No-follow etiketi, bir yazı, içerik veya sayfada paylaşılan herhangi bir dış referanslı linke, yapılan etiketlemedir. Bu etiketleme Google veya başka herhangi bir arama motoruna bu linki takip etme ben bu linki takip etmeni istemiyorum herhangi bir önemi yok demektir. Bu tarz etiketleri Wordpress tabanlı sitelerde klasik editör ile yazarken görsel-metin bölümünden metin kısmına geçerek linkin sonuna no-follow yazılmasıyla oluşur. Örnek: <a href=”http://www.example.com.tr/” rel=”nofollow”>link</a> yazınızda example.com.tr sitesine herhangi bir referans yaptığınızda arama motorunun ilgili siteye yönlenmemesi ve bunu bir kaliteli referans olarak almaması için ilgili linkin sonuna rel=nofollow yazmak yeterlidir. Özellikle SEO uzmanları tarafından detaylıca araştırılan bu no-follow etiketleri genellikle satın alım yapılarak elde edilen backlinklerde paylaşılmaktadır. Para ile sitenizin refere edilmesini sağladığınız durumlarda kısa vadede bir başarı sağlayabilirsiniz. Ancak uzun vadede muhakkak ilgili site kendi sitesinin kalite puanını düşürmemek adına sitenizin paylaşıldığı linke no-follow etiketi ekleyecek ve sizinle kendisi arasındaki referans durumuna son verecektir. Peki neden bu referansa son veriyor? Zaten ödemeyi yapmışız bırakta kullanalım diyor olabilirsiniz. Yukarıdada belirttiğimiz gibi Google algoritması backlink verilen site ile ilgili site arasındaki içerik uyumluluğuna çok dikkat etmekte ve arada uyumsuzluk olan sitelerin referanslarını dikkate almamakla birlikte kalite puanlarını düşürmektedir.

Do-Follow Etiketi Nedir?

Do-follow etiketi ise no-follow etiketinin aksine, arama motorlarına takip emri veren ve tarama yapılmasının önünü açan etikettir. Web yöneticileri tarafından herhangi bir müdahale yapılmadığı durumda pek çok referans(backlink) do-follow formu ile yayınlanır. Do-follow etiketi ile referans ettiğiniz bir site ile kendi siteniz arasındaki uyumluluğa bakan Google algoritması, iki site arasındaki uyumluluğu uygun bulursa bunu kaliteli bir backlink olarak kabul eder ve backlink verilen sitenin kalite puanını yükseltir. Bu etikette temel kıstas yukarıda bahsettiğimiz şartlara birebir uyum ve backlink verilen site ile veren site arasındaki içerik uyumluluğudur. Peki do-follow etiketi nasıl olur; <a href=”https://dijitalzade.com”>Referans linki</a>, işte ilgili link doğrudan bu şekilde paylaşıldığında yani sonuna yada başına herhangi bir şekilde no-follow eklenmediği, direk ilk haliyle paylaşıldığı durumlarda zaten otomatikman yukarıda belirttiğimiz gibi do-follow olarak arama motorları tarafından işlenecektir.

Blog Yorumları

Backlink olarak değerlendirilen bir diğer alan ise blog sitelerinin yorum bölümleridir. Özellikle büyük ve orta ölçekli blog sitelerinin yorum bölümlerine her gün onlarca site referansı atılmaktadır. Bunun sebebi SEO alanına tam anlamıyla hakim olamamış yada profesyonel destek almaktan uzak küçük ölçekli veya yeni kurulmuş websitelerinin tanıtımlarını yapıp backlink elde etmeye çalışmalarıdır. Bu sorunu çözmek için genellikle pek çok websitesinin yöneticisi tarafından yorumlar kısıtlanmakta veya doğrudan atılan bütün yorumlara no-follow eklemesi yapılmaktadır. Şuan pek çok blog sitesi yorumlarında no-follow etiketlemesini otomatik yapmakta ve gelen yorumların backlink değeri kazanmasının önüne geçmektedir. Eğer yeni açtığınız yada büyütmeye çalıştığınız bir blog siteniz var ise backlink değeri almak adına kesinlikle bu işlemi başka blog sitelerinde uygulamayın. Yine kendi sitenizin yorum bölümlerinde uygulanmasının önüne geçmek adına no-follow etiketi eklemesinide en kısa sürede uygulamaya koyun.

Bitiriş Önerisi

Hedeflediğiniz herhangi bir anahtar kelimede rakip olarak karşınıza çıkan bir siteye backlink vermek durumunda kaldığınız durumlarda, verdiğiniz linkin sonuna no-follow etiketi ekleyerek ilgili rakibinizin sizden faydalanarak sizin önünüze geçmesini engelleyebilirsiniz. Böylece rakibinize mecburen referans vermek zorunda kaldığınız durumlarda, no follow etiketi ile rakibinizin backlink sayesinde sizin önünüze geçmesini engellemiş olursunuz. Buda çok önemli ve zaman zaman unutulan bir konudur. SEO hakkında daha detaylı bilgi almak ve teknikleri incelemek için SEO Rehberi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Dijitalzade

Dijital Pazarlama | Siber Güvenlik | Wordpress | E-Ticaret | SEO ve çok daha fazlası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı