Off Page SEO
Trend

Backlink Nedir?

Backlink Nedir?

Backlinkler temelde bir sitenin başka bir siteyi refere etme amacı ile link vermesi ile oluşan referans bağlantılara verilen isimdir. Sitenizde bulunan içeriği daha iyi anlatan yada doğrudan alıntı yaptığınız sitelere link verebileceğiniz gibi ücretli anlaşmalar ile yada belirli stratejik SEO çalışmaları sebebiyle bir site ile link alışverişi yapabilirsiniz.

Dış kaynaklı web siteleri ile ücretli link alışverişi gerçekleştirmek, para karşılığı link satmak yada link alımı gerçekleştirmek Google’ın Webmaster yönergelerine aykırı bir çalışmadır. Google’ın webmaster guideline (Webmaster yönergeleri) içerisinde çok net bir şekilde belirttiği gibi link alım satım işlemleri arama motoru algoritmasını kandırmaya yönelik bir işlem olarak kabul gören ve desteklenmeyen bir çalışmadır.

https://developers.google.com/search/docs/advanced/guidelines/webmaster-guidelines

Klasik bir backlink (dış siteye link çıkışı) ile arama motorlarına link verdiğiniz sitenin kaliteli bir site olduğunu, içeriklerinin tarafınızdan takdir edildiğini belirtir ve verdiğiniz link ile o siteyi oylamış olursunuz.

En temelde backlinkler siteler arası oy verme sistemidir demek mümkündür. Siteniz üzerinden başka bir site linkini paylaştığınızda, ilgili link arama motoru botları tarafından belirlenir ve linkin verildiği sayfanın pagerank değeri, linki paylaştığınız sayfanızın pagerank etkinliğine doğru orantılı şekilde gelişim gösterir.

Google tarafından pek çok kaynakta onaylanan backlinkler günümüz Google algoritmasında da tartışmasız en kritik sıralama faktörlerinden bir tanesidir.

Backlinkler yapıları itibariyle çoğu durumda yararlı olmakla beraber bazı durumlarda yarardan çok zarar getirebilir. Düzgün şekilde düzenlenmemiş ve kalitesiz sitelerden alınmış backlinkler pozitif bir etkiden ziyade negatif bir etki yaratabilirler.

Çok sayıda kalitesiz siteden yapay backlink alımları gerçekleştirdiğinizde, Google search console üzerinde Yapay Bağlantılar Sorunu hatası ile karşılaşabilir ve sıralama kaybı yaşayabilirsiniz.

Backlinkler Neden Önemlidir?

Üst kısımda backlinklerin siteler arası referans ve birer oy sistemi olduğunu açıklamıştık. Sitemiz üzerinden farklı bir siteye verilen her link bir oy ve arama motoru botlarına verilen bir mesajdır.

Herhangi bir siteye backlink vererek ilgili sitenin pagerank değerini arttırmakla beraber aynı zamanda linki paylaştığınız içeriğinizi ziyaret eden kullanıcıları, linki verdiğiniz siteye yönlendirerek ilgili siteye bir trafik kaynağı yaratmış olursunuz.

Backlinkler bu oy sistemi ile yarattığı otorite katkısından dolayı herhangi bir seçimde olduğu gibi ne kadar çok oy o kadar çok başarıdır diyebilmek mümkün hale gelmiştir. Ancak tabiki backlinki paylaşan sitenin mevcut otoritesi ve paylaşılan linkin yapısı gibi belirli değerlendirme faktörleri linkin sağlayacağı katkının belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

Google geçmişten günümüze algoritmasını geliştirme amacıyla yaptığı çok sayıda değişime rağmen backlinklerin sıralamayı belirlemede ki etkisi çok ciddi değişiklikler göstermemiştir.

Backlinko.com tarafından yayınlanan bu grafik de görebileceğiniz üzere sitenize verilen backlink sayısına paralel olarak Google sıralamanız artış göstermektedir.

Bu grafikte backlinklere bağlı olarak gösterilen artış, sıralama artışını tetikleyen yüzlerce faktörden yalnızca backlinklerin sağladığı katkının “sembolik” olarak gösterimidir. Bir sitenin birinci sıraya yükselmesi yada genel anlamda sıralama artışı yaşaması yalnızca backlinklere bağlı değildir. Sitenizin genel kalitesi çok ama çok önemlidir.

Ne Tür Backlinkler Faydalıdır?

Bütün backlinkler yapıları ve sağlayacakları katkıları itibariyle birbirilerine denk değildir.

Backlinkler sitelere sağladıkları katkılar itibariyle birbirinden ayrıldığından kaliteli backlinkler elde ederek üst sıralara tırmanmak, backlink mimarisinin temel stratejisini oluşturur.

Şunu unutmayın: 1 adet kaliteli backlink, 1000 adet düşük kalitedeki (spam) backlinkden çok daha etkilidir.

Kaliteli backlinklerin temelde sahip olduğu belli yapı özellikleri vardır. Bunlar hızlıca sıralama kat etmek ve yüksek sıralama değerleri elde etmek isteyen sitelerin, backlink alırken dikkat etmesi gereken son derece önemli faktörlerdir.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güvenilir ve Otoriter Sitelerden Backlink Alın

Kaliteli backlink en temelde sırrı kaliteli ve otoriter sitelerden backlink yani referans bağlantı elde etmektir.

Harvard’dan alınan bir backlink ile herhangi bir şahısa ait genel geçer formatta düzenlenmiş site üzerinden alacağınız link sitenize aynı katkıyı sağlamayacaktır.

Sitelerin kalitesinin belirlenmesinde kullanılan Domain otoritesi (Domain Authority) değeri burada karşımıza çıkmaktadır.

Sitenize referans yani backlink sağlayan sitenin domain otorite değeri ne kadar yüksek ise sitenize link üzerinden sağlayacağı domain otorite değeri o kadar yüksek olacaktır.

Domain authority (DA) değeri, Moz, Ahrefs, Semrush vb profesyonel SEO araçlarının sitelerin pagerank etkinliğini ve link kalitelerini sembolik olarak göstermek amacıyla kullandıkları ifadeye verilen isimdir. Google herhangi bir sorgu ile alakalı arama sonuç sıralamalarını belirlerken domain seviyesinde DA benzeri bir değer kullanmamaktadır. DA değeri SEO dünyasında bir sitenin genel link kalitesini sembolik olarak belirleme noktasında kullanılan bir metrikdir. Herhangi bir bağlayıcılığı söz konusu değildir.
Otoriter Backlink Örneği
Otoriter Backlink Örneği

Örneğin bu görselde görüntülemekte olduğunuz ekran türkiyenin önemli haber sitelerinden olan sabah.com.tr nin domain otorite değerini göstermektedir.

Sabah.com.tr haber alanında yıllardan beri yayın yapmakta olan ve mevcutta sitesine gelen toplamda 9.1 milyon link, 31400 link veren dış site ile 100 üzerinden 81 domain otorite puanına sahiptir.

100 üzerinden 81 domain otorite puanı, ortalama sitelerin kolay kolay ulaşamayacağı çok ciddi bir link mimarisi ve marka otoritesine gerektiren son derece yüksek bir otorite seviyesidir.

Sabah.com.tr ile benzer formatta ve benzer bir kategoride yayın yapan bir haber sitesi için bu seviyede yüksek domain otorite puanına sahip bir haber sitesi olan sabah.com.tr den alacağı backlink, sitenin otorite puanını çok ciddi seviyede arttıracak ve ilgili sitenin arama sonuçlarının yükselmesine katkı sağlayacaktır.

Çapa Metinde Anahtar Kelimenize Yer Verilmelidir

Çapa metin, bir linkle ulaşmak için tıkladığımız metine verilen isimdir. İngilizce SEO kaynaklarında anchor text ifadesi ile kullanılır.

Kaliteli bir backlink de olması gereken kriterlerden bir tanesi de hedeflenen anahtar kelimenin çapa metinde kullanılmasıdır.

Backlinkler vasıtasıyla bir sitenin herhangi bir kelimede sıralama artışının başarılı şekilde tetiklenebilmesi için ilgili backlink olarak verilen linkde, linkin verildiği sayfanın hedef anahtar kelimesi kullanılmalıdır.

Ahrefs tarafından yapılan bu grafik çalışmasında backlinklerde anahtar kelime kullanımı ile arama sonucu sıralaması arasındaki korelasyon gösterilmiştir.

Grafiğe baktığımızda normal kullanım standartları dahilinde backlink alımı ve anahtar kelime kullanımının sıralama artışına katkı sağladığını görüntülemekteyiz. Ancak gereğinden fazla spam olacak şekilde anahtar kelime kullanımının yada kalitesiz link kazanımının negatif yada zayıf etki yaratabildiğini 1. ve 2. sıradaki örneklerde sembolik olarak görüntüleyebilmekteyiz.

Google gereğinden fazla anahtar kelime kullanımını belirlemek ve cezalandırmak amacıyla algoritmasında Google Penguin (Google Penguen) adı verilen geliştirilmiş bir filtreme sistemine sahiptir.

Google penguin filtreleme sistemi, black hat yani siyah şapka link mimarisi yöntemi ile sıralama elde etmeye çalışan sitelere yoğunlaşır. Filtreleme sistemi özellikle anchor text yani çapa metin üzerinde gereksiz anahtar kelime kullanımı (spam) yapan siteleri belirlemeye yoğunlaşmaktadır.

Siteler Arası Uyumluluk

Bir site başka bir siteye backlink verdiğinde Google ilgili iki sitenin birbirine kategori ve içerik uyumluluğu olmasını bekler.

Gıda üzerine yayın yapan bir site üzerinden teknoloji temelli bir siteye yapacağınız bir backlinkin sağlayacağı katkı ile iki teknoloji sitesinin birbirine verecekleri backlinklerin sağlayacağı katkı kesinlikle aynı olmayacaktır.

Mantıklı olarak düşündüğünüzde özellikle kategori noktasında uyumluluğa sahip olmayan sitelerin birbirini referans göstermesi vatandaşı olmadığı halde bir ülkede oy kullanmak isteyen bir kişinin yaşadığı duruma benzer.

Google nezdinde uyumluluğa sahip olmayan sitelerin birbirine link vermesi çoğu durumda negatif bir durum olarak algılanmaz iken backlink kullanımının temel mantığı siteye katkı sağlamak olduğundan bu tarz bir kullanımın stratejik olarak sitenize beklediğiniz tarzda bir katkısı olmayacaktır.

Özetle, telefonlar hakkında detaylı bilgiler veren bir içerik ürettiğinizde o içeriğin daha üst sıralarda gözükmesini sağlamak adına telefon kategorisinde içerikler üreten sitelerden backlinkler almak sıralama artışınıza katkı sağlayacaktır.

Backlink Do-Follow Olarak Düzenlenmelidir

Google başta olmak üzere bütün arama motorları link yapısı içerisinde no follow (takip etme) etiketi içeren linkleri takip etmemektedir.

No Follow Link Yapısı:

<a href=”https://sizinsiteniz.com” rel=”nofollow”> Çapa Metin Buraya </a>

Üstte örneğini gördüğünüz no follow etiketine sahip linkler arama motoru algoritmalarında sıralama artışını tetikleyici klasik bir link olarak işlem görmemektedir.

İnternet dünyasında çoğu durumda normal bir şekilde düzenlenmiş backlinkler, ekstra bir işlem gerekmeksizin do-follow olarak yayınlanır.

Ancak bazı durumlarda ve özellikle blog paylaşım yorumları, haber yayını içerisinde verilen linkler ve ücretli anlaşmalar yolu ile elde edilmiş linkler site sahipleri tarafından no follow etiketi eklenerek yayınlanır.

Ücretli ve/veya ücretsiz şekilde elde ettiğiniz elde ettiğiniz backlinklerin, site sıralamanıza katkı sağlaması için no follow etiketi içermediğinden emin olmalısınız.

Google’ın webmaster yönergelerine uyum sağlamak ve sitenizin potansiyel SEO sağlığını istenilen şekilde korumak adına link alım satışı yapmamalı ve sitenize doğal yollardan kaliteli link kazanımı sağlamalısınız. Ücretli link alım ve satımı Google’ın webmaster yönergelerine aykırıdır.

Sitenize Aynı Site Üstünden Çok Sayıda Link Edinmeyin

Backlink mimarisi oluşturulurken yapılan yanlışların başında gelen aynı site üstünden çok sayıda link alımı hatasına düşmemeye dikkat edin.

Otoriter A sitesi üzerinden link aldığınızda bu link otoritesi yüksek olduğu için sitenize katkı sağlayacaktır. Ancak aynı site üzerinden çok sayıda ve bazı durumlarda spam olacak şekilde link almaya başladığınızda bu linkler Google’ın link filtre algoritmasına takılabilir, bu gibi durumlarda elde ettiğiniz çok sayıda link siteniz için beklediğiniz katkıyı sağlamayacaktır.

Aynı siteden çok sayıda link alımı ve sıralama etkisi

Yine backlinko.com tarafından düzenlenen bu grafikte aynı site üzerinden birden fazla link alındığı durumda o linklerin sıralamaya sağlayacağı katkı ve sıralama gücü sembolik olarak gösterilmektedir.

Bu grafikten yola çıkarak 100 farklı siteden alınacak ortalama değerlerdeki backlinklerin, 1000 adet tek otoriter siteden alınmış backlinklerden daha fazla katkı sağlayacağını söyleyebiliriz.

Kaliteli backlink nasıl olur ve backlink alırken dikkat edilmesi gerekenleri bu kısımda açıkladık. Şimdi gelin backlinkler doğal yollardan nasıl alınır onu inceleyelim.

Backlink Nasıl Alınır ?

Sitenize farklı sitelerden doğal şekilde backlink verilmesini istiyorsanız; Backlink verilmesini hak edecek kalitede içerikler ortaya koymalısınız.

Kaliteli backlink alma yöntemleri isimli makalemize göz atarak backlink alma yöntemlerini detaylıca öğrenebilirsiniz.
Kaliteli backlink alabileceğiniz ücretsiz siteler isimli rehberimize göz atarak ücretsiz kaliteli backlink kaynaklarını öğrenebilirsiniz.

Doğal Backlink Almanın Anahtarı: Özgün ve Kaliteli İçerik

Backlink elde etme sürecinin en önemli ayağı, özgün ve kaliteli içerikler üreterek kullanıcılarınıza ve internet dünyasına servis etmektir.

Kaliteli içerik, sitenin ne veya kimin olduğuna bakılmaksızın internet dünyasında ilgi görür ve takdir toplar. Bu ilgi ve takdirin en somut örneklerinden olan backlinkler, ürettiğiniz kaliteli içeriğinize paralel olarak sitenizde artış gösterecektir.

Kaliteli bir içerik koymanın en temel dinamikleri, içeriğinizin özgün ve kullanıcının ihtiyaç duyduğu bilgileri içermesidir.

Google tarafından yayınlanan rehberlerin hepsinde görebileceğiniz kullanıcı deneyimi, kaliteli bir içerik üretmenin en kritik metriğidir. Yazacağınız içerikleriniz her zaman için arama motorlarına yönelik değil kullanıcıya yönelik olmalı ve kullanıcı aradığını içeriklerinizde bulmalıdır.

Bu sayede sitenizi tekrar tekrar ziyaret eden ve çoğu durumda sitenizle pozitif etkileşime giren kullanıcılar elde ederek doğrudan bir marka otoritesi yaratmış olursunuz.

Markalaşmış ve belli kategoride otorite olmuş siteler, ortalama sitelere göre her zaman daha çok backlink elde ederler.

Kaliteli üretmek amacıyla ortaya koyacağınız içerik her türden olabilir; Blog paylaşımı, haber, resim galerisi, video vb.

İçeriğinizin türüne bakılmaksızın ortaya koyduğunuzun ürün kendi kategorisinde kaliteli ise mutlaka backlink elde edecektir.

Örneğin SEO kategorisinde yayın yapan bir blog siteniz var ise ilgili kategoride kimse tarafından paylaşılmamış içerikler üretmeniz görece diğer kategorilere göre daha zordur. Ancak benzer temelli içeriklerinizde kendinize özgü son derece kaliteli içerikler üretmeniz de mümkündür.

Örneğin bizim bu rehberi hazırladığımız Backlink Nedir? anahtar kelimesinde çok sayıda otoriter site tarafından paylaşılmış düşük, orta ve yüksek kalite içerik mevcuttur. Ancak biz yüksek seviyede içerik üretmiş siteleri kendimize hedef belirleyerek onlardan çok daha fazla bilgi içeren, çok daha derinlenmesine rehberler hazırlayarak rakiplerimizi egale etmeyi ve backlinkler elde etmeyi amaçlamaktayız.

İçeriğinizin rakiplerinizden daha kaliteli olması noktasında yazının hazırlanmasından önce bir rakip analizi yapmanız mantıklı olacaktır. Bu analizde hedeflediğiniz anahtar kelimede ilk 5 sırada yer alan rakiplerinizin ortaya koyduğu içerikleri inceleyerek, bu içeriklerin hangi konu başlıklarından oluştuğunu, neleri içerip içermediğini ve kullanıcıların etkileşimlerini ölçümleyerek içeriğinizi dizayn edebilirsiniz.

En temelde dikkat etmeniz gereken konu, kendinizi bir kullanıcı gibi kabul ederek sıralama hedeflediğiniz anahtar kelime aramasında nelere ihtiyaç duyabileceğinizi belirlemek ve kullanıcıların aradığı şeyi sitenizde bulmasını sağlamaktır. Çoğu durumda kelime sayısınada bakılmaksızın ortaya koyduğunuz içerik kullanıcının aradığı içerik ise Google’da üst sıralarda yer bulur ve backlinkler elde edersiniz.

Sitemize Ait Backlinkleri Nasıl Kontrol Ederiz?

Sitenizin kaç kere referans gösterildiğini yada siz hangi siteleri referans gösterdiğinizi, çok çeşitli SEO araçlarıyla ölçebilir ve değerlendirebilirsiniz.

Backlinklerin kontrol edilmesi noktasında kullanabileceğiniz ücretli ve ücretsiz başlıca siteler:

  • Ahrefs (Ücretli)
  • Moz (Ücretli)
  • Google Search Console (Ücretsiz)
  • Semrush (Ücretli)

Sitenizin backlinklerinin kontrol edilmesinde tahmin edebileceğiniz gibi en doğru ve en otoriter kaynak, Google tarafından üretilen Google Search Console’dur.

Google Search Console

Google tarafından geliştirilen Google Search Console üzerinde sitenize dışarıdan verilmiş linklerin tümünü inceleyebilirsiniz.

Kaç siteden, kaç adet link gelmiş? hangi metinler kullanılarak link verilmiş? Link veren sitelerin detaylarını barındıran Search Console link kontrol paneli site yöneticileri için biçilmiş kaftan durumundadır.

Sitenize verilmiş linkleri incelemek için Google Search Console içerisinde sol kısımda yer alan admin menüsü üzerinde alt kısımdaki bağlantılar bölümüne tıklayın.

Google Search Console bağlantılar paneli

Bağlantılar linkine tıkladığınızda karşınıza bu görseldeki gibi bir alan açılacaktır. Bu alanda sitenizde en çok bağlantı verilen sayfaları, en çok bağlantı veren siteleri, kaç kez sitenize bağlantı verdiklerini ve en çok bağlantı verilen metinleri detaylıca görüntüleyebilirsiniz.

Google Search Console üzerinde sitenize bağlantı veren siteleri manuel olarak tek tek inceleyebilir ve spam olduğunu düşündüğünüz kalitesiz linkleri disavow tools üzerinden reddedebilirsiniz.

Spam linkleri reddetmek için kullanılan Google Disavow tools nasıl kullanılır detaylıca öğrenmek için Google link reddetme nasıl kullanılır isimli rehberimize göz atabilirsiniz.

Ahrefs

Ahrefs, backlinklerinizin kontrolü başta olmak üzere sitenizin güncel durumu, kelimelerdeki pozisyonu, en çok hit alan sayfalarınız gibi site analizinde ve yönetiminde son derece önemli olan pek çok metriği görüntüleyebileceğiniz ücretli bir platformdur.

Ahrefs hesabınıza giriş yaptıktan sonra üst kısımdaki arama paneline incelemek istediğiniz web sitenizi yazdığınızda o sitenin mevcutta bulunan backlinklerini, Ahrefs tarafından hesaplanan domain otorite puanını ve mevcut backlinklerin tüm detaylarını inceleyebilirsiniz.

Özellikle spam linklerin saptanmasında ve en güncel backlink mevcudunun incelenmesi noktasında Ahrefs, çok hızlı ve pro aktif şekilde güncellenen veritabanı ile piyasayı domine etmektedir.

Moz

Moz, Ahrefs’e benzer şekilde backlinklerinizi inceleyebileceğiniz son derece başarılı bir diğer SEO platformudur. Aylık ücrete tabi olan Moz üzerinde sitenizin sayfa üstü incelemelerini, site genel teknik incelemenizi (audit), spam skorunuzu, spam link analizinizi, mevcut backlinklerinizin sayısını, do-follow, no follow backlinklerinizi ve en çok link verilen metni görüntüleyebilirsiniz.

Semrush

Sitenizin teknik incelemelerinin yanı sıra detaylı backlink analizinizide yapabileceğiniz bir diğer ücretli platform olan Semrush üzerinde özellikle rakibinizin detaylı backlink analizini yapabilirsiniz.

Semrush üzerinde başta teknik incelemeler olmak üzere sitenizin ve rakiplerinizin reklam çalışma istatistiklerini ve backlink durumlarını son derece etkili şekilde inceleyebilirsiniz.

Backlinklerin Farkları Nedir? Backlink Türleri

Günümüzde sıklıkla kullanılan iki link formatı olan do-follow ve no-follow linklere, yazımızın üst bölümünde değinmiştik. Bu bölümde sıklıkla kullanılan diğer backlink formatlarını inceleyeceğiz.

Sponsorlu Ücretli Backlinkler

Sitenizin bir bölümünün, ürünlerinizin yada sitenizin tamamının ücretli olarak tanıtılmasında kullanılan sponsorlu backlinkler, rel = “sponsored” etiketi ile kullanılır.

Özellikle küçük ve orta ölçekli sitelerin tanıtılmasında ve trafik kaynağı edinmesinde önemli rol oynayan ücretli backlink anlaşmalarını doğrudan bir blogger ile veya influencer marketing stratejiniz dahilinde bir fenomen ile anlaşarak yapabilir ve sitenize ücretli backlinkin yanı sıra site tanıtımı ve site trafiği elde edebilirsiniz.

Ücretli ve anlaşmalı bir şekilde backlink aldığınız durumlar, Google’a bildirilmediğinde Google tarafından spam, olumsuz olarak kabul edilmektedir. Ancak rel = “sponsored” etiketini kullanarak ilgili anlaşmayı arama motoru botlarına bildirebilir ve Google tarafından cezalandırılmanın önüne geçebilirsiniz.

Örnek bir sponsorlu backlink şu şekildedir:

<a href=”https://www.dijitalzade.com” rel=”sponsored”> Dijitalzade SEO Platformu </a>

UGC Backlinkler

2019 yılında kullanıma sunulan UGC linkler, siteyi ziyaret eden kullanıcı tarafından siteye eklenen linkleri ifade etmek için kullanılır.

Özellikle forum sitelerinde ve guest post yani kullanıcı içeriğine izin veren sitelerde kullanılan bu link yapısı ile Google’a ilgili içeriğin kullanıcı tarafından eklendiğini bildirerek spam durumlarının önüne geçebilirsiniz.

Örnek bir UGC backlink kullanımı şu şekildedir:

<a href=”https://www.dijitalzade.com rel=”ugc”> Dijitalzade SEO Platformu </a>

Zararlı (Spam) Backlinkler

Spam backlinkler, rehberimizin üst kısımlarında da açıkladığımız şekilde kaliteli backlinkler de olması gereken temel faktörlerin hiç birini barındırmayan ve kalitesiz sitelerden, yapay şekilde elde edilmiş backlinklerin tümüne verilen isimdir.

Spam backlinkler diğer backlink tiplerinin aksine siteler için fayda sağlamak yerine zarar verirler. Özellikle aynı anda çok sayıda farklı alakasız ve kalitesiz siteden backlink kazanımı ve normal yollardan olmayan Google’ın webmaster yönergelerine aykırı şekilde edinilmiş linklerin tümü spam link olarak kabul edilir.

Backlinklerinizi analiz edebileceğiniz ücretli, ücretsiz platformları kullanarak bu tarz siteleri belirleyebilir ve Google Disavow tools üzerinden bu linkleri reddedebilirsiniz.

Footer Backlink

Footer backlink, ismini linkin yerleştirildiği yer olan footer yani sitenin alt bölümünden alan bir backlink tipidir. Footer bölümüne ekleyeceğiniz backlink ilgili sitenin bütün bölümlerinde yer alacağı için bu tarz backlinkler aldığınızda, linki veren site üzerinden o sitenin sayfa sayısına paralel olacak şekilde çok sayıda backlink elde edersiniz.

Kaliteli bir site üzerinden alınmamış, uyumluluk içermeyen ve otoritesi düşük sitelerden alınacak footer backlinkler siteniz üzerinde negatif etki oluşturabilmektedir.

Özet

Backlinkler, siteler arası referans ve oy verme sistemidir. Dış bağlantılar olarak da adlandırılan backlinkler, Google algoritması içerisinde son derece etkili bir sıralama faktörüdür.

Sitenizin belirlediğiniz anahtar kelimelerde çok daha hızlı ve başarılı sonuçlar almasını istiyorsanız, siteler arası oy verme sistemi olan backlinklerden faydalanmalı ve sitenizin link mimarisini dikkatlice inşaa etmelisiniz.

Backlink elde ederken dikkat etmeniz gereken temel metrikler olan; site otoritesi, uyumluluk, link yapısı, linkin veriliş şekli, alaka durumu, link türü gibi linkin kalitesini belirleyen faktörlere özen göstermelisiniz.

Backlinkleri doğal yollardan elde etmek için kaliteli ve özgün içerikler ortaya koymalı ve sitenizin spam backlinkler den korunması için sitenizi düzenli aralıklarla analiz platformlarında kontrol etmelisiniz.

Oskay Günaçar

Oskay Günaçar, Dijitalzade SEO & Dijital Pazarlama bloğunun kurucusudur. Front-end programlama, semantic SEO, teknik SEO, Google patentleri ve Google search başlıca ilgili alanlarıdır. 5 yıldan fazla SEO deneyimi ile İKİLER, Webtures ve Boosmart'da SEO uzmanı pozisyonlarında görev almış ve outsource uzman olarak çok sayıda projeye dahil olmuştur. Sektör içerisinde çalıştığı çok sayıda başarılı, büyük web sitesinin yönetim ve geliştirme (SEO) süreçlerinden elde ettiği uzmanlık ve deneyimleri paylaşmayı amaçladığı Dijitalzade web sitesi üzerinden doğru ve kaliteli bilginin kolay ulaşılabilir olması amacıyla içerik üretmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu