Off Page SEO

Google Link Reddetme Nasıl Kullanılır?

Rekabetin çok yoğun bir şekilde yaşandığı günümüz internet dünyasının en önemli SEO aktörlerinden olan backlinklerin içerisinde bilinenin aksine iyileri kadar kötüleride mevcuttur. Genellikle rakip siteler tarafından sitenizin kalitesini düşürmek amacıyla kullanılan zararlı backlinkler, iyi takip edilmediği ve Google’a bildirilmediği durumlarda büyük sıra ve DR (Domain Rating) kayıplarına sebep olabilmektedir. Bu sebeple her website sahibi sıklıkla sitesine gelen backlinkleri takip etmeli ve spam kategorisindeki backlinkleri Google’a bildirerek linki iptal etmelidir. Zararlı backlinkler genellikle Google tarafından spam siteler olarak adlandırılan siteler kategorisindeki çok çeşitli websitelerinden gelmektedir. Özellikle Rusya kaynaklı spam websitelerinden sitenize yapılan referanslar zararlı backlinkler olarak algılanır ve sitenizin kalite puanlarını çok büyük oranda etkilerler. Bu sebeple Google link reddetme işlemini sağlıklı bir şekilde uygulamak her çeşit websitesi için çok önemlidir.

Backlink Nedir, Nasıl Alınmalıdır? adlı rehberimizi okuyarak backlinkler ile ilgili daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Backlink Analizi Nasıl Yapılır?

backlink analizi nasıl yapılır

 

Backlink analizi yapmak için ücretli ve ücretsiz olmak üzere çok sayıda SEO aracı mevcuttur. Sitenizden dışarıya verilen backlinkleri kontrol ettiğiniz gibi sitenize yapılan backlinkleride site sağlığınız açısından çok sık kontrol etmelisiniz. Ücretsiz olarak sitenizi analiz edebileceğiniz araçlar; Ubersuggest by Neil Patel, Ahrefs, Seoreviewtools. Bu siteleri kullanarak sitenizdeki backlinkleri ücretsiz olarak kontrol edebilirsiniz. Tabiki ücretli siteler kadar detaylı yada aktif bir backlink kontrolü gerçekleştiremeseniz de anlık olarak sitenizde zararlı backlinkleri tespit etmeniz adına yeterli olacağını düşünüyoruz. Ücretli olarak kullanabileceğiniz belli başlı siteler; Alexa, Ahrefs, Semrush, Moz vb siteleri kullanarak ücretli olarak sitenizin backlinklerini analiz edebilirsiniz. Ücretsizlerden farklı olarak ücretli analiz araçları çok daha detaylı ve çok daha pro aktif bir şekilde her çeşit backlinkinizle alakalı sonuçları size göstereceklerdir. O sebeple bütçeniz dahilinde ise ücretli analiz araçlarını kullanmanızı tavsiye ederiz. Ücretli veya ücretsiz platformları kullanarak belirlediğiniz backlinklerinizin içerisindeki zararlı linkleri, ilgili sitenin alexa vb platformlardaki puanlarını inceleyerek belirleyebilirsiniz. Özellikle ücretli toollar ile yaptığınız analizlerin sonucunda hangi backlinkin sitenize ne derece zarar verdiğini çok daha rahat anlayabilirsiniz.

Zararlı olarak belirlediğiniz backlinkleri, Google üzerinde reddetmek için bir not defterine veya doğrudan excel dosyasına not almalısınız.

Google Disavow Tool Kullanımı

disavow tool nasıl kullanılır

Zararlı linkleri belirledikten sonra yapmanız gereken işlem, ilgili linkleri bir txt dosyasına kaydetmektir. Sitemizden kaldırmak istediğimiz linkleri txt dosyasına kaydettikten sonra ilgili dosyayı Google Disavow tool üzerine yükleyerek sitemiz ile olan bağlantısını kaldıracağız. İlk olarak aşağıda yer alan linke disavow toolu kullanmak üzere tıklıyoruz.

Google Disavow

Açılan pencerede eğer Google search console a bağlı değilseniz giriş yapmanız istenecektir.

google link reddetme

Search console a giriş yaptıktan sonra yukarıdaki görseldeki gibi bir alan karşımıza gelecektir. Burada link reddetmeyi düşündüğümüz siteyi seçtikten sonra bağlantıları reddetme butonuna basarak devam ediyoruz. Açılan yeni ekranda bir işlem yapmadan önce dikkat etmemiz gereken önemli nokta, sitemize zararlı link veren siteleri hangi seviyede rededeceğimizi belirtmektir. Eğer sitenize zararlı link veren websitesini sadece ilgili sayfa üzerinden reddetmek istiyorsanız, direk o sayfanın linkini .txt dosyanıza eklemelisiniz. www.örnek.com/reddedileceksayfa.html gibi ancak eğer ilgili siteden sitenize gelen bütün bağlantıları reddetmek istiyorsanız txt dosyanıza siteyi doğrudan tam url olarak yazmalısınız (www.örnek.com). En doğru sonucu alabilmek adına sitenize bir veya birden çok zararlı referans veren sitelerle olan bağlantınızı tümden kesmenizi öneriyoruz. Txt dosyamızda zararlı linkleri veya siteleri belirttikten sonra açılan penceredeki yükleme alanına txt dosyamızı yüklüyoruz ve Google’ın bize sunduğu metni okuyup anlayıp kabul ettikten sonra txt dosyamızı gönderiyoruz. İşlem sonrası kısa süre içerisinde Google tarafından ilgili linkler ile siteniz arasındaki bağlantılar kaldırılacaktır.

Google Bağlantıları Reddetme Dosyası Nasıl Hazırlanır

Google link reddetme analiz

İlgili dosyayı Google üzerinde yüklemeden önce linklerin doğru şekilde ayarlandığından emin olmalısınız. İlk olarak ilgili dosyanın formatı mutlaka utf8.txt şeklinde olmalıdır. Dosyanın formatını doğru hazırladıktan sonra txt dosyasının içerisinde reddetmeyi düşündüğünüz linklerin formatı şu şekilde olmalıdır;

#ornek.com ile irtibata geçildi ancak aşağıdaki link kaldırılmadı düzeltme talep ediyorum.
https://www.ornek.com.tr/busayfayıreddet.html (sayfa bazında reddetmek için)

#ornek.com ile aramdaki bütün link bağlantılarının kaldırılmasını istiyorum.
https://www.ornek.com.tr/ (sitenin tam url adresini ve ilgili url den gelen bağlantıları reddetmek için)
http://domain.ornek.com.tr (subdomain reddetmek için)
*.ornek.com.tr (sitenin subdomainlerde dahil olmak üzere bütün linklerini reddetmek için kullanabilirsiniz)

Bu örnekte görüldüğü şekilde üst tarafta bir açıklama ile düzenlerseniz çok daha sağlıklı sonuçlar elde edersiniz.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Google Link Reddetme Nedir?

Google link reddetme işlemi, backlink adı verilen siteler arası referans uygulamasının kötüye kullanıldığı durumlarda Google disavow aracının kullanılarak zararlı linklerin reddedilmesi işlemidir.

Disavow Tool Nedir?

Disavow Tool, Google tarafından piyasaya sunulan ve siteler arası kötü linklemeleri engellemek üzere oluşturulmuş bir araçtır. Özellikle black hat SEO tekniklerinden biri olarak kabul edilen, rakip sitelere spam sitelerden link gönderme işleminin önüne geçilmek amacıyla oluşturulmuştur.

Spam Bağlantıların Zararları Nelerdir?

Zararlı sitelerden sitenize yapılan link çıkışları sitenizin Domain rating’i başta olmak üzere sayfa bazlı kalite skorlarınıda ciddi oranda etkilemektedir. Uzun vadede zararlı linkler fark edilip Google’a bildirilmez ise sitenizin sıralama kaybı yaşaması kaçınılmazdır.

Bağlantıların Kaldırılması Ne Kadar Sürer?

Linklerin kaldırılma işlemi bir kaç hafta içerisinde Google tarafından gerçekleştirilecektir. Vereceğiniz linklerin sayısı ve türevine göre işlemin süresi değişkenlik göstermektedir. ilgili süreci hızlandırmak adına yapabileceğiniz ekstra bir işlem bulunmamaktadır.

Oskay Günaçar

Oskay Günaçar, Teknik SEO uzmanı ve Dijitalzade SEO & Dijital Pazarlama bloğunun kurucusudur. Front-end programlama, Python, semantic SEO, teknik SEO, Google patentleri ve Google search başlıca ilgili alanlarıdır. 5 yıldan fazla SEO deneyimi ile İKİLER, Webtures, Boosmart ve Storyly.io şirketlerinde SEO uzmanı pozisyonlarında görev almış ve outsource uzman olarak çok sayıda projeye dahil olmuştur. Sektör içerisinde çalıştığı çok sayıda başarılı, büyük web sitesinin yönetim ve geliştirme (SEO) süreçlerinden elde ettiği uzmanlık ve deneyimleri paylaşmayı amaçladığı Dijitalzade web sitesi üzerinden doğru ve kaliteli bilginin kolay ulaşılabilir olması amacıyla içerik üretmektedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu