Off Page SEO

Kaliteli Backlink Alma Yöntemleri

Backlinklerin Google da başarı elde etme noktasında ne kadar önemli olduğuna pek çok makalemizde değinmiştik. Sitenizin teknik SEO yani iç SEO çalışmalarını yaptıktan sonra başvurmanız gereken bir diğer önemli adım olan backlinkler benzer kategorilerde yarıştığınız rakiplerinizin önüne geçme noktasında çok önemlidir.

Hedeflediğiniz anahtar kelime ve kategorilerde muhakkak 1 veya birden çok kuvvetli rakibiniz olacaktır. İlgili rakipler aynı sizin yaptığınız gibi başarılı bir SEO çalışması yapmış ve iç SEO düzenmelerini büyük bir başarı ile gerçekleştirmiş olabilir. İşte tamda bu gibi durumlarda backlinklerin önemini çok daha iyi anlıyoruz.

Kaliteli kaynaklardan, doğal şekilde alınmış backlinkler ile Domain Authority (Domain Otoritesi – DA) puanınızı arttırmalı ve rakiplerinizin önüne geçmelisiniz. Son yapılan çalışmalar gösteriyorki ortalama rekabete sahip bir anahtar kelimede 1. sırada yer alan sitenin 2. sıradaki siteye göre 4 kat daha fazla backlinki(dış link) mevcut.

Tabi burada önemli olan ve dikkat edilmesi gereken nokta elde edilen backlinklerin son derece doğal ve kaliteli olması. Aksi durumda Google spam ekibinin geliştirdiği yapay zeka tarafından algılanabilir ve yapay bağlantılar sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Backlink nedir, nasıl alınır detaylıca öğrenmek için backlink nedir? isimli içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir Backlinki Kaliteli Yapan Nedir?

Kaliteli backlink nedir

Penguen güncellemesi sonrası Google spam linkler ile kaliteli linkler arasındaki makası dahada arttırdı ve yapay zeka algoritmasını kuvvetlendirdi. Spam şekilde link elde eden sitelerin yaşayacağı sıralama kayıpları arttırıldı ve doğal, kaliteli şekilde backlink elde eden sitelerin yükseliş hızlarını arttırdı. Peki kaliteli bir backlinkde olması gereken özellikler nelerdir?

1.Domain Authority (DA) / Domain Otoritesi

Domain authority (DA), sitenizin internet alemindeki otoritesini yansıtan en önemli kaynaklardandır. İş başvurularında kullanılan referansın internet versiyonu olan domain otoritesi bir sitenin internet aleminde özellikle Google nezdinde ne kadar söz sahibi olduğunun göstergesidir.

DA değeri 40 olan bir site ile DA değeri 15 olan bir siteden alınan linklerin kalitesi ve geçerlililiği farklı olacaktır. Google DA değeri yüksek sitelerden doğal yollarla backlink elde etmiş sitelerin çok hızlı yükselmesini sağlamaktadır.

2.Tutarlılık

Google nezdinde önemli olan bir diğer konuda tutarlılık konusudur. Bir linkin kaliteli kabul edilebilmesi için link verilen site ile linki veren site arasında muhakkak bir kategori uyumu olması zorunludur. Örnek vermek gerekirse bir turizm sitesi, bisiklet parçası satan bir siteden backlink elde ediyorsa bu durum Google nezdinde tutarlılık kriterinin aleyhine kabul edilecek ve link kalitesiz kabul edilecektir.

Uzun vadede tutarlılık olmayan link sayınız gereğinden fazla olursa yapay bağlantılar sorunu ile karşılaşabilir ve sıralama kaybı yaşayabilirsiniz.

3. Anchor Text (Çapa Metin)

SEO makalelerinde çok sık yer verdiğimiz ve öneminden bahsettiğimiz çapa metin yani anchor text, kaliteli bir backlink için olmazsa olmazlardandır. Backlink alırken sitenize verilen linki açıklamada kullanılan çapa metin de belirtilen ifade linkinizin kalitesine ve siteye yapacağı katkıyı önemli oranda etkileyecektir.

Çok sayıda kelimeyi hedefleyerek backlink elde etmek önemli değildir. Önemi olan hedeflediğiniz anahtar kelimeyi içeren bir anchor text’e sahip backlink elde etmektir. Brian Decko – Backlinko

 

 

 

 

 

 

 

4. Doğal Link Yerleştirme

Alacağınız backlinklerin kalitesini gösteren önemli etmenlerden bir diğeride sitenize verilen linklerin bir içerik içerisinde yapay olmayan ve son derece uyumlu şekilde yerleştirilmesidir. Günümüz SEO dünyasında çok sık kullanılan tanıtım yazılarında verilen linkler genelde gelişi güzel ve son derece yapay şekilde düzenlenmektedir. Bu durum son derece kuvvetli bir yapay zeka algoritmasına sahip Google tarafından kolayca belirlenebilmekte ve ilgili linkin siteye sağlayacağı katkı ciddi oranda etkilenmektedir.

Bu nedenle sitenize backlink alırken doğal içeriklerden faydalanmalı ve sitenize verilen linklerin maksimum 3 ve yapay olmayan şekillerde verilmesine dikkat etmelisiniz. Ard arda ve alakasız kategorilere verilen linklerin siteye sağlayacağı katkı çok düşük olacaktır.

Kaliteli Backlink Elde Etme Yöntemleri

kaliteli backlink elde etme yöntemleri

Kaliteli backlink elde etmek için kullanabileceğiniz çok sayıda doğal yöntem vardır ancak bizim bugün üzerinde duracağımız methodlar son derece etkili ve kolay şekilde uygulanabilir olduğundan her çeşit yeni ve eski websitesi için uygundur.

1. İçerik Pazarlaması

Link elde ederken dikkat etmeniz gereken en önemli konu link elde etmeye değecek şekilde içerikler üretmektir. Yapay şekilde gerek ücretli gerekse iş birlikleri ile çok sayıda backlink elde edebilirsiniz ancak Google tarafından ilk ve en çok dikkat edilecek konu link verilmeye değecek seviyede içerikler üretmektir.

En basit tabiriyle 150 kelimelik bir içeriğinize çok sayıda link almanızın Google nezdinde beklendiği kadar önemi yoktur. Çünkü SEO uzmanlarınında çok iyi bildiği gibi 300 kelime ve altı içerikler Google nezdinde zayıf içerik olarak kabul edilmekte ve görece çok kelimeye sahip içeriklere göre geri planda kalmaktadır.

Bu sebeple link elde etme çalışmalarına başlamadan önce rakiplerinizi iyi analiz etmeli ve rakiplerinizden çok daha kaliteli içerikler üreterek sıralama hedeflemelisiniz.

Content is the King – İçerik Kraldır.

2. Kaliteli Siteleri Listeleyin

Doğal yollardan backlink elde etmenin önemli adımlarından olan birebir iletişime geçmek için kaliteli siteleri ve ilgili sitelerin sahiplerini listelemelisiniz. Yukarıda uzun uzun anlattığımız yüksek DA değerine sahip sitelerden backlink elde edebilmek için çoğu zaman ilgili site sahiplerine doğrudan ulaşmak durumunda kalırsınız.

Bu gibi durumlarda kullanmak üzere DA değeri yüksek ve kendi kategorisinde söz sahibi blog, yayıncı ve site sahiplerini listelemeli ve onlara birebir olarak ulaşmalısınız.

3. Değerli İçerikler ile Kaliteli Sitelerin Dikkatini Çekin

Bu madde aslına baktığınızda üstteki iki maddenin kesişimi. Kaliteli içerikler üretmeli ve üst maddede listelemenizi önerdiğimiz kaliteli site sahiplerine ulaştırmalı veya dolaylı olarak onların dikkatini çekmelisiniz. Doğrudan iletişim kurmasanız bile hedeflediğiniz alanlarda kaliteli içerikler üreten söz sahibi sitelerin dikkatini çekebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken en önemli şey hali hazırda mevcut olmayan kalitede içerikler üretmeli ve bunları çok çeşitli sosyal platformlarda duyurmalısınız.

İçeriklerinizi duyurmanın önemli yollarından bir tanesi ücretli reklamlar ile çok sayıda kişiyi barındıran platformlarda yayınlamaktır. Çok sayıda kişi barındıran forumlar ve sosyal medya platformlarını kullanarak içeriklerinizi çok sayıda kişiye duyurabilir ve yüksek kalitedeki sitelerin ilgisini çekebilirsiniz.

4.Kaliteli Site Sahipleriyle Doğrudan İletişim

Pek çok site sahibi tarafından önemsenmeyen konulardan bir tanesi olan doğrudan iletişim başarılı şekilde uygulandığında hızlı ve kaliteli şekilde internet networkü oluşturmanıza ve sitenizi hızlı şekilde duyurmanıza katkı sağlayabilir.  ikinci maddede yapmanızı önerdiğimiz kaliteli site listesindeki kişilere doğrudan e-mail ile ulaşabilir ve kendilerine ücretli, ücretsiz iş tekliflerinde bulunabilirsiniz.

Yeterince iyi içerik ürettiğinizi düşünüyorsanız ilgili siteye içeriğinizi yayınlaması ve size link vermesi yönünde teklifte bulunabilirsiniz. İçeriğiniz gerçekten yüksek kalitedeki sitelerin dikkatini çekebilecek seviyede ilgili sitenin sahibi içeriğinizi yayınlayacak ve sitenize link verecektir. İlgili işlem ile ilgili ücret talep eden site sahipleri ile karşılaşabilirsiniz. Günümüz internet dünyasında son derece yaygın olan bu duruma şaşırmamalı ve bütçeniz dahilinde iyi ve kalıcı olacak şekilde bir anlaşma sağlamalısınız.

5. Rakiplerinizin Backlinkleri Analiz Edin

Kaliteli backlink elde etme yöntemlerinden belkide en önemlisi olan rakip analizi ile rakiplerinizin bugüne kadar elde ettiği bütün linkleri analiz etmeli ve kendi sitenizde kullanabileceğiniz link avantajlarından yararlanmalısınız.

Özellikle hedeflediğiniz kategoride söz sahibi olan sitelerin backlinklerini ücretli analiz programları ile taramalı ve kendi sitenizde kullanabileceğiniz ücretli ve ücretsiz backlink alternatiflerini kullanmalısınız. Gözünüzün önünde olan ama dikkatinizi çekmeyen son derece etkili ve ücretsiz backlink yöntemleri olabilir. Özellikle başarı elde etmiş siteler backlink analizi konusunda son derece başarılı olduklarından onların listelerinden faydalanmayı ihmal etmeyin.

Dünyanın sayılı SEO uzmanlarından biri olan Neil Patel’e göre rakip analizi yaparak backlink elde etmek SEO stratejileri içinde en etkili yöntemlerden biridir.

5.A) Rakiplerinizin Linklerini Analiz Edebileceğiniz Araçlar

Rakiplerinizin backlinklerini analiz etmek için kullanabileceğiniz çok sayıda ücretli ve ücretsiz araç mevcuttur. Ancak ücretsiz araçlar görece olarak linkleri takip etmede ve veritabanlarını güncellemede başarısız olduklarından özellikle bu kadar önemli bir konuda yapacağınız çalışmalarda mutlaka ücretli analiz araçlarından yararlanın.

Ücretli analiz araçları içerisinde backlink analizi yapmak için kullanabileceğiniz en kuvvetli iki site Moz ve Ahrefs dir.

En güncel backlinkleri takip etme noktasında Ahrefs son derece başarılıdır. Moz ise spam siteleri kontrol etmede ve sitenize verilmiş faydasız linklerin analizi yapma noktasında çok daha kullanışlı ve başarılıdır.

İhtiyacınız doğrultusunda her iki analiz aracınıda kullanmanızı tavsiye ederiz.

5.B) Rakiplerinizin Linkleri Nasıl Elde Ettiğini İnceleyin

Yukarıda belirttiğimiz ücretli analiz araçlarını kullanarak rakiplerinizin hangi siteden kaç adet link aldığını ve ilgili linkleri alırken hangi çapa metin (anchor text) lerden faydalandığını analiz edebilirsiniz. Bu yöntem ile rakiplerinizin hangi anahtar kelimeyi hangi backlinkler ile kuvvetlendirdiğini öğrenebilir ve ilgili kelimeleri kullanarak yeni içerikler veya backlinkler üretebilirsiniz.

Dijitalzade

Dijitalzade.com 2019 yılında SEO profesyoneli Oskay GÜNAÇAR tarafından kurulmuş olan bir Dijital Pazarlama ve SEO bloğudur. Sektör içerisinde çalıştığımız çok sayıda başarılı, büyük websitesinin yönetim ve geliştirme (SEO) süreçlerinden elde ettiğimiz uzmanlık ve deneyimlerimizi paylaşmayı amaçladığımız web sitemiz üzerinden doğru ve kaliteli bilginin kolay ulaşılabilir olmasını amaçlamaktayız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Elimden geldiği kadar tüm sosyal medya ve forum sitelerine üye olup sitemi ekledim ama seo analiz sitelerinde taratınca backlinkim 0 çıkıyor trafiğim de artmadı nerede hata yapıyor olabilirim?

  1. Merhaba, Öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederiz.

   Backlinklerinizin Google Search console ve analiz araçlarının veritabanlarına yansıma süreleri genellikle backlink’i aldığınız sitelerin taranma & indexlenme süreleri ile doğru orantılıdır. Çoğu durumda aldığınız backlinkler en geç 1 aylık süre zarfında Google search console üzerinde yer alan bağlantılar kısmına yansırken, analiz araçlarının veritabanlarında bu linklerin görüntülenmesi 3 ay’ı bulabilmektedir.

   Linklerinizi kontrol ettiğiniz veritabanlarının aktif olarak güncellendiğinden ve ilgili sitenin backlinkler konusunda uzman olduğudan emin olmalısınız. İnternet üzerinde yapılan aramalarda çıkan pek çok websitesinin veritabanı fiili olarak güncellenmediğinden aldığınız backlinkleri tam olarak yansıtmayacaktır.

   Backlinklerin en doğru kontrolü için Google search console, Moz ve Ahrefs kullanmanızı tavsiye ederiz.

   Backlink çalışmaları sonrasında trafik artışında pozitif bir etki görmek adına siteniz ile bağlantılı ve potansiyel kullanıcılarınızı barındıran platformlardan backlink vererek doğrudan trafik elde edebilir veya kaliteli domain otorite değeri yüksek sitelerden backlinkler elde ederek sitenizin sıralamasını artırarak dolaylı trafik kaynakları elde edebilirsiniz.

   Backlinklerin tam anlamıyla yansıması ve sitenizin sıralama artışı için malesef belirli bir süre beklemeli ve bu süre zarfında aktif olarak kaliteli içerik üretmeye devam etmelisiniz.

   Çalışmalarınızda Başarılar.

Başa dön tuşu