Off Page SEO

Kaliteli Backlink Alma Yöntemleri

Backlinklerin Google da başarı elde etme noktasında ne kadar önemli olduğuna pek çok makalemizde değinmiştik. Sitenizin temel anlamda teknik ve on page SEO yani iç SEO çalışmalarını yaptıktan sonra başvurmanız gereken bir diğer önemli adım olan backlinkler benzer kategorilerde yarıştığınız rakiplerinizin önüne geçme noktasında oldukça önemlidir.

Hedeflediğiniz anahtar kelime ve kategorilerde muhakkak 1 veya birden çok kuvvetli rakibiniz olacaktır. İlgili rakipler aynı sizin yaptığınız gibi başarılı SEO çalışmaları gerçekleştiren ve iç SEO düzenmelerini büyük bir başarı ile gerçekleştirmekte olan web siteleri olabilir. Genellikle e-ticaret sitelerinde kurgulanan yapıların benzerlikleri düşünüldüğünde sık karşılaşılan bu gibi durumlarda backlinklerin önemini bir döngü kırıcı olarak çok daha iyi görüyoruz.

Kaliteli kaynaklardan, doğal şekilde alınmış backlinkler ile otoritenizi arttırmalı ve rakiplerinizin önüne geçmelisiniz.

Tabi burada önemli olan ve dikkat edilmesi gereken nokta elde edilen backlinklerin son derece doğal ve kaliteli olması. Aksi durumda alacağınız yapay linkler Google spam ekibinin geliştirdiği yapay zeka tarafından kolayca algılanabilir ve sıralama kayıpları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Backlink nedir, nasıl kazanılır? detaylıca öğrenmek için backlink nedir? isimli içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir Backlinki Kaliteli Yapan Nedir?

Kaliteli backlink nedir

Penguen güncellemesi sonrası Google spam linkler ile kaliteli linkler arasındaki makası daha da arttırdı ve yapay zeka algoritmasını kuvvetlendirdi. Spam şekilde link elde eden sitelerin yaşayacağı sıralama kayıpları arttırıldı ve doğal, kaliteli şekilde backlink elde eden sitelerin sıralamaları önemli ölçüde gelişim gösterdi. Peki kaliteli bir backlinkde olması gereken özellikler nelerdir?

1.Domain Authority (DA) / Domain Otoritesi

Domain otoritesi (DA), Search console dışında kalan harici araçlarda bir web sitesinin backlink kalitesini sembolik olarak derecelendirmek amacıyla kullanılan metriğe verilen isimdir. İş başvurularında kullanılan referansın sembolik bir internet versiyonu olarak kabul edebileceğiniz domain otoritesi bir sitenin mevcutta elde ettiği backlinklerin niceliğinin sembolik olarak değerlendirildiği metrik olması sebebiyle SEO dünyasında oldukça popüler olan bir terimdir.

Özellikle E-A-T kriterleri kapsamında otoriter sitelerden alınan linklerin bu kategoride yer alan siteler için önemi, Google yönergelerinde pek çok kez geçtiğinden genel anlamda otorite ve domain otoritesi gibi terim ve kavramların önemi de artış göstermiştir. Google gözünde hangi sitenin ne seviyede otoriter olduğu net, sayısal bir değer olarak bilinemediğinden harici araçlar üzerinden sağlanan domain otorite değerinin sektör içerisindeki önemi de artış göstermiştir.

Bu noktada özellikle kaliteli backlink elde etmek isteyen web siteleri için sembolikte olsa domain otorite değeri yüksek sitelerden link kazanımının sağlanması ilgili web sitelerinin arama sonuçlarında yükselmesinde faydalı olacaktır.

Kaliteli bir backlink elde etme yolunda özellikle domain otorite skoru yüksek ve sektöründe bilinirliği olan, otoriter siteleri tercih etmek bu çalışma için oldukça önemli ve faydalı bir stratejidir.

2.Tutarlılık

Google nezdinde önemli olan bir diğer konuda tutarlılık konusudur. Bir linkin kaliteli kabul edilebilmesi için link verilen site ile linki veren site arasında sektörel, kategori uyumununun olması linkin alaka seviyesini ve kalitesini arttıracaktır. Örnek vermek gerekirse bir turizm sitesi, bisiklet parçası satan bir siteden backlink elde ediyorsa bu durum Google nezdinde tutarlılık kriterinin aleyhine kabul edilecek ve linkin etkisi bir turizm sitesinden alınacak linke kıyasla zayıf kalacaktır.

Uzun vadede tutarlılık içermeyen, şüphe çekici ve spam şekilde elde edilmiş link sayınız gereğinden fazla olursa yapay bağlantılar sorunu ile karşılaşabilir ve sıralama kaybı yaşayabilirsiniz.

3. Anchor Text (Çapa Metin)

SEO makalelerinde çok sık yer verdiğimiz ve öneminden bir makale ile bahsettiğimiz çapa metin yani anchor text, kaliteli bir backlink için olmazsa olmazlardandır. Backlink alırken sitenize verilen linki eklemek için kullanılan çapa metin de belirtilen ifade linkinizin kalitesini ve siteye yapacağı katkıyı önemli oranda etkileyecektir.

Çok sayıda kelimeyi hedefleyerek backlink elde etmek önemli değildir. Önemi olan hedeflediğiniz anahtar kelimeyi içeren bir anchor text’e sahip backlink elde etmektir. Brian Decko – Backlinko

 

 

 

 

 

 

 

4. Doğal Link Yerleştirme

Alacağınız backlinklerin kalitesini gösteren önemli etmenlerden bir diğeri de sitenize verilen linklerin bir içerik içerisinde yapay olmayan ve son derece uyumlu şekilde yerleştirilmesidir. Günümüz SEO dünyasında çok sık kullanılan tanıtım yazılarında verilen linkler genelde gelişi güzel ve son derece yapay şekilde düzenlenmektedir. Bu durum son derece kuvvetli bir yapay zeka algoritmasına sahip Google tarafından kolayca belirlenebilmekte ve ilgili linkin siteye sağlayacağı katkıyı ciddi oranda etkileyebilmektedir.

Bu nedenle sitenize backlink alırken doğal içeriklerden faydalanmalı ve sitenize verilen linklerin içeriğin uzunluğuna oranla ve yapay olmayan şekillerde verilmesine dikkat etmelisiniz. Ard arda ve alakasız kategorilere verilen linklerin sitenize sağlayacağı katkı beklediğinizden düşük olacaktır.

Kaliteli Backlink Elde Etme Yöntemleri

kaliteli backlink elde etme yöntemleri

Kaliteli backlink elde etmek için kullanabileceğiniz çok sayıda doğal yöntem vardır ancak bizim bugün üzerinde duracağımız methodlar son derece etkili ve kolay şekilde uygulanabilir olduğundan her çeşit yeni ve eski websitesi için uygundur.

1. İçerik Pazarlaması

Link elde ederken dikkat etmeniz gereken en önemli konu link elde etmeye değecek şekilde içerikler üretmektir. Google yönergelerine aykırı olmayacak şekilde iş birlikleri ile çok sayıda backlink elde edebilirsiniz ancak Google tarafından ilk ve en çok dikkat edilecek konu link verilmeye değecek seviyede içerikler üretmektir.

Google yönergelerine göre Google nezdinde özellikle E-A-T siteler için otoriter web sitelerinden alınacak linkler, otorite sinyali noktasında oldukça önemli olsa da arama sonuçlarında sıralamaya etki eden ve link kazanmanıza katkı sağlayacak olan en temel faktör yine de içerik üretmektir.

İçerik pazarlaması yolu ile pek çok sorguda üreteceğiniz başarılı içerikler ile hem markaların hem de kullanıcıların dikkatini çekebilir ve doğal yollardan Google yönergelerine uyumlu ve kaliteli linkler elde edebilirsiniz. Bu noktada en önemli kriter her zaman için rakiplere kıyasla çok daha kaliteli içerikler üretmek ve kullanıcı deneyimini her zaman için en iyi seviyede tutacak, kullanıcı arama niyeti ile uyumlu içerikler üretmektir.

Bu sebeple link elde etme çalışmalarına başlamadan önce rakiplerinizi iyi analiz etmeli ve rakiplerinizden çok daha kaliteli içerikler üreterek sıralama hedeflemelisiniz.

Content is the King – İçerik Kraldır.

2. Kaliteli Siteleri Listeleyin

Doğal yollardan backlink elde etmenin önemli adımlarından olan bire bir iletişim için kaliteli siteleri ve ilgili sitelerin sahiplerini listelemelisiniz. Yukarıda detaylandırdığımız yüksek Domain otorite değerine sahip sitelerden backlink elde edebilmek için çoğu zaman ilgili site sahiplerine doğrudan ulaşmak ve onlara içeriklerinizi göndererek link vermek isteyip istemeyeceklerini danışmak uygulayabileceğiniz en somut taktiklerden bir tanesidir.

Bu gibi durumlarda kullanmak üzere DA değeri yüksek ve kendi kategorisinde söz sahibi blogger, yayıncı ve site sahiplerini listelemeli ve onlara birebir olarak ulaşmalısınız.

Birebir olarak web site sahiplerine ulaşıp iş birliği teklif ederken Google yönergelerini ihlal etmemeye özen göstermeli ve yapay, spam şekilde link alma gibi işlemlerden uzak durmalısınız.

3. Değerli İçerikler ile Kaliteli Sitelerin Dikkatini Çekin

Bu madde aslına baktığınızda üstteki iki maddenin birleşimidir. Kaliteli içerikler üretmeli ve üst maddede listelemenizi önerdiğimiz kaliteli site sahiplerine bu içeriklerinizi ulaştırmalı ulaştırmalı veya dolaylı şekilde onların dikkatini çekmelisiniz. Doğrudan iletişim kurmasanız bile hedeflediğiniz alanlarda kaliteli içerikler üreten söz sahibi sitelerin dikkatini çekebilirsiniz. Bunun için yapabileceğiniz en temel hamle, hali hazırda mevcut olmayan kalitede içerikler üretmek ve bunları sosyal medya platformlarında mümkün olduğunca duyurmaktır.

İçeriklerinizi duyurmanın önemli yollarından bir tanesi ücretli reklamlar ile çok sayıda kişiyi barındıran platformlarda yayınlamaktır. Çok sayıda kişi barındıran forumlar ve sosyal medya platformlarını kullanarak içeriklerinizi çok sayıda kişiye duyurabilir ve yüksek kalitedeki sitelerin ilgisini çekebilirsiniz.

4.Kaliteli Site Sahipleriyle Doğrudan İletişim

Pek çok site sahibi tarafından önemsenmeyen konulardan bir tanesi olan doğrudan iletişim başarılı şekilde uygulandığında hızlı ve kaliteli şekilde internet networkü oluşturmanıza ve sitenizi hızlı şekilde duyurmanıza katkı sağlayabilir.  ikinci maddede yapmanızı önerdiğimiz kaliteli site listesindeki kişilere doğrudan e-mail ile ulaşabilir ve iş birliği teklifinde bulunabilirsiniz. (Google yönergelerini ihlal etmemeye özen göstermelisiniz)

Yeterince iyi içerik ürettiğinizi düşünüyorsanız ilgili siteye içeriğinizi yayınlaması ve size link vermesi yönünde teklifte bulunabilirsiniz. İçeriğiniz gerçekten yüksek kalitedeki sitelerin dikkatini çekebilecek seviyede ise ilgili sitenin sahibi, yöneticileri içeriğinizi yayınlayacak ve sitenize link verecektir.

Bu tarz bir iş birliği için ücret talep eden site sahipleri ile karşılaşmanızda son derece olasıdır.  Bu noktada bir maddi çıkar karşılığında iş birliği yapılması normal bir durum iken alakasız şekilde spam olarak kabul edilen tarzda, para karşılığı link alımı ve satımı yapmak Google’ın pek çok kez ifade ettiği şekilde link kazanımı ile ilgili desteklenmeyen durumlardan bir tanesidir. Bu sebeple Bu tarz durumlarda mümkün olduğunca Google yönergelerini ihlal etmeyecek iş birliklerine odaklanmaya ve olağan, doğal yollardan link kazanmaya çalışmalısınız.

5. Rakiplerinizin Backlinkleri Analiz Edin

Kaliteli backlink elde etme yöntemlerinden belkide en önemlisi olan rakip analizi ile rakiplerinizin bugüne kadar elde ettiği bütün linkleri analiz etmeli ve kendi sitenizde kullanabileceğiniz link avantajlarından yararlanmalısınız.

Özellikle hedeflediğiniz kategoride söz sahibi olan sitelerin backlinklerini ücretli analiz programları ile taramalı ve kendi sitenizde kullanabileceğiniz ücretli ve ücretsiz backlink alternatiflerini kullanmalısınız. Gözünüzün önünde olan ama dikkatinizi çekmeyen son derece etkili ve ücretsiz backlink yöntemleri olabilir. Özellikle başarı elde etmiş siteler backlink analizi konusunda son derece başarılı olduklarından onların listelerinden faydalanmayı ihmal etmeyin.

5.A) Rakiplerinizin Linklerini Analiz Edebileceğiniz Araçlar

Rakiplerinizin backlinklerini analiz etmek için kullanabileceğiniz çok sayıda ücretli ve ücretsiz araç mevcuttur. Ancak ücretsiz araçlar görece olarak linkleri takip etmede ve veritabanlarını güncellemede başarısız olduklarından özellikle bu kadar önemli bir konuda yapacağınız çalışmalarda mutlaka ücretli analiz araçlarından yararlanın.

Ücretli analiz araçları içerisinde backlink analizi yapmak için kullanabileceğiniz en kuvvetli iki site Moz ve Ahrefs dir.

En güncel backlinkleri takip etme noktasında Ahrefs son derece başarılıdır. Moz ise spam siteleri kontrol etmede ve sitenize verilmiş faydasız linklerin analizini yapma noktasında çok daha kullanışlıdır.

İhtiyacınız doğrultusunda her iki analiz aracını da kullanmanızı tavsiye ederiz.

5.B) Rakiplerinizin Linkleri Nasıl Elde Ettiğini İnceleyin

Yukarıda belirttiğimiz ücretli analiz araçlarını kullanarak rakiplerinizin hangi siteden kaç adet link aldığını ve ilgili linkleri alırken hangi çapa metin (anchor text) lerden faydalandığını analiz edebilirsiniz. Bu yöntem ile rakiplerinizin hangi anahtar kelimeyi hangi backlinkler ile kuvvetlendirdiğini öğrenebilir ve ilgili kelimeleri kullanarak yeni içerikler veya backlinkler üretebilirsiniz.

Oskay Günaçar

Oskay Günaçar, Teknik SEO uzmanı ve Dijitalzade SEO & Dijital Pazarlama bloğunun kurucusudur. Front-end programlama, Python, semantic SEO, teknik SEO, Google patentleri ve Google search başlıca ilgili alanlarıdır. 5 yıldan fazla SEO deneyimi ile İKİLER, Webtures, Boosmart ve Storyly.io şirketlerinde SEO uzmanı pozisyonlarında görev almış ve outsource uzman olarak çok sayıda projeye dahil olmuştur. Sektör içerisinde çalıştığı çok sayıda başarılı, büyük web sitesinin yönetim ve geliştirme (SEO) süreçlerinden elde ettiği uzmanlık ve deneyimleri paylaşmayı amaçladığı Dijitalzade web sitesi üzerinden doğru ve kaliteli bilginin kolay ulaşılabilir olması amacıyla içerik üretmektedir.

2 Yorum

 1. Elimden geldiği kadar tüm sosyal medya ve forum sitelerine üye olup sitemi ekledim ama seo analiz sitelerinde taratınca backlinkim 0 çıkıyor trafiğim de artmadı nerede hata yapıyor olabilirim?

  1. Merhaba, Öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederiz.

   Backlinklerinizin Google Search console ve analiz araçlarının veritabanlarına yansıma süreleri genellikle backlink’i aldığınız sitelerin taranma & indexlenme süreleri ile doğru orantılıdır. Çoğu durumda aldığınız backlinkler en geç 1 aylık süre zarfında Google search console üzerinde yer alan bağlantılar kısmına yansırken, analiz araçlarının veritabanlarında bu linklerin görüntülenmesi 3 ay’ı bulabilmektedir.

   Linklerinizi kontrol ettiğiniz veritabanlarının aktif olarak güncellendiğinden ve ilgili sitenin backlinkler konusunda uzman olduğudan emin olmalısınız. İnternet üzerinde yapılan aramalarda çıkan pek çok websitesinin veritabanı fiili olarak güncellenmediğinden aldığınız backlinkleri tam olarak yansıtmayacaktır.

   Backlinklerin en doğru kontrolü için Google search console, Moz ve Ahrefs kullanmanızı tavsiye ederiz.

   Backlink çalışmaları sonrasında trafik artışında pozitif bir etki görmek adına siteniz ile bağlantılı ve potansiyel kullanıcılarınızı barındıran platformlardan backlink vererek doğrudan trafik elde edebilir veya kaliteli domain otorite değeri yüksek sitelerden backlinkler elde ederek sitenizin sıralamasını artırarak dolaylı trafik kaynakları elde edebilirsiniz.

   Backlinklerin tam anlamıyla yansıması ve sitenizin sıralama artışı için malesef belirli bir süre beklemeli ve bu süre zarfında aktif olarak kaliteli içerik üretmeye devam etmelisiniz.

   Çalışmalarınızda Başarılar.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu