Off Page SEO

Kaliteli Backlink Alabileceğiniz Ücretsiz Siteler

Link kazanımımın SEO çalışmalarında özellikle otorite kazanımı noktasında ne kadar önemli olduğundan backlink nedir? isimli içeriğimizde bahsetmiştik. Teknik, On page ve Semantic SEO çalışmaları sonrasında başarı şansınızı arttırmak amacıyla başvurabileceğiniz backlinkler , kaliteli kaynaklardan edinildiğinde siteler için son derece faydalı bir çalışmadır.

Bugün ki yazımızın konusu da başarı şansını arttırmak isteyen ve arama sonuçlarında sıçrama yapmak, web sitesini duyurmak isteyen site yöneticilerinin kullanabileceği, kaliteli backlink alabileceğiniz ücretsiz sitelerdir;

Digg

kaliteli backlink alabileceğiniz siteler, digg

Digg,  kendi kategorisinde popüler ve son derece otoriter olan bir haber paylaşım ve okuma platformudur. Genellikle politika, teknoloji,  gündeme dair haberlerin paylaşıldığı Digg üzerinde özellikle haber sitesi sahipleri kendi içeriklerini paylaşıp, linklerini ekleyerek son derece kaliteli ve otoriter bir siteden link elde edebilirler.

Özellikle haber sitelerinden yapılan paylaşımlar uyumluluk çerçevesi içerisinde görüneceğinden son derece doğal ve kaliteli bir link kaynağı olarak haber sitelerine fayda sağlayacaktır.

Diigo

digoo logo

Diigo son derece kaliteli bir sosyal işaretleme sitesidir. Kendi kategorisinde bilinen ve son derece başarılı olan bu web sitesine kolaylıkla üye olabilir ve içeriklerinizi ilgili site üzerinde paylaşabilirsiniz. Diigo üzerinde içeriğinizin tamamını yada önemli bir bölümünü highlight ederek tek bir kişi veya doğrudan diigo üyelerinin tamamı ile paylaşabilirsiniz.

İçerik paylaşımınızın kalıcı olabilmesi adına içerik üstünden gereksiz link çıkışı yapmamaya ve kopya içerik paylaşmamaya özen göstermelisiniz.

SlashDot

Slashdot logo

Slashdot ilk kurulduğu dönemde inekler için haberler, önemli içerikler sloganı ile kurulmuş olan bir haber, içerik paylaşım sitesidir. Çok hızlı şekilde üye olarak içeride ilgi çekeceğini düşündüğünüz içeriklerinizi paylaşabilir ve sitenize son derece kaliteli linkler kazanabilirsiniz.

Ağırlıklı olarak gündem, politika, sosyal olaylar, bilim ve teknoloji ağırlıklı içerikler hem üyeler hem de editörler tarafından paylaşılmaktadır. Paylaşılan her içeriğin kendine ait bir yorum bölümü bulunduğundan ilgili yorum alanlarında da spama kaçmadan link çıkışı sağlayabilirsiniz.

Scoop.it

Kaliteli Backlink Alabileceğiniz Ücretsiz Siteler, scoop it logo

Web sitenizin Rss verilerini site üzerinden paylaşarak kendinize ait bir mini web site sahası oluşturmayı sağlayan scoop.it, internet dünyasında popüler olan harici kaynaklarından bir tanesidir. Kendi kategorisinde son derece başarılı olan bu site üzerinde üyelik oluşturarak kendi sitenizden Rss paylaşımı yapabilir ve kaliteli link kazanımı sağlayabilirsiniz.

SlideShare

Kaliteli Backlink Alabileceğiniz Ücretsiz Siteler, slideshare logo

Linkedin tarafından oluşturulan slideshare profesyonel dökümanlarınızı barındırabileceğiniz bir paylaşım platformudur. İlgili platform üzerine oluşturduğunuz powerpoint, word ve pdf dosyalarınızı yükleyerek sitenize linkler elde edebilirsiniz.

İster döküman paylaşımı yolu ile istersenizde profiliniz üzerinden sitenize link çıkışı sağlayabilirsiniz. Slideshare üzerinde paylaşılan dökümanlara yönelik son derece titiz bir inceleme işlemi uygulandığından spam olarak algılanabilecek içeriklerinizi paylaşmamanızı tekrar hatırlatırız.

Scribd

Kaliteli Backlink Alabileceğiniz Ücretsiz Siteler, scribd

Scribd, Amerikan merkezli bir e-kitap, döküman ve sesli içerik paylaşım sitesidir. İçeride yaklaşık 1 milyondan fazla konu hakkında açılmış başlık ve yaklaşık 60 milyon civarında içerik barındıran bu devasa internet kütüphanesi içerisinde “kaliteli” içeriklerinizi paylaşarak son derece kaliteli ve Google dostu linkler elde edebilirsiniz.

Pinterest

pinterest logo

Pinterest, görsel içeriklerin pano ve pinleme yolu ile paylaşıldığı son derece kaliteli bir içerik paylaşım platformudur. İnternet kullanıcılarının görsel amaçlar ile sıklıkla kullandığı pinterest üzerine görsel içeriklerinizi yükleyebilir ve sitenize ait linkleri paylaşabilirsiniz.

Çok sayıda üye barındıran Pinterest özellikle küçük ve orta ölçekli siteler için trafik çekme noktasında da son derece faydalı bir sosyal platformdur.

Linkedin

linkedin logo

Linkedin, iş dünyasında yer alan kişilerin birbirleri ile iletişim kurmasını ve profesyonel anlamda içerik paylaşımında bulunulmasını amaçlayan bir iş platformudur. İlgili site içerisinde kendi profilinizi ve sitenize yönelik profili oluşturabilir ve içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Kaliteli bir link kazanım kaynağı olmasına ek olarak içerik paylaşımı yaptığınız kategori ile alakalı iş fırsatları ve iş birlikleri ile alakalı girişimlerinizi de bu site üzerinden kolayca yönetebilirsiniz.

Flickr

Flickr logo

Flickr, görsel içerik paylaşarak trafik ve kaliteli link kazanımı elde edebileceğiniz bir diğer kaliteli içerik paylaşım platformudur. Yahoo tarafından kurulmuş olan bu platform pek çok profesyonel içerik üretecisinin paylaşım yaptığı son derece popüler bir platformdur.

Paylaştığınız içeriklerin açıklama bölümüne sitenizin linkini ekleyerek sitenize link elde edebilirsiniz.

Mix

mix logo

Mix, yeni kurulmuş olan bir sosyal içerik paylaşım platformudur. Üyelik ve paylaşım işlemlerinin son derece kolay ve hızlı olduğu bu platform üzerinden sitenize ait içeriklerinizi hızlıca paylaşabilirsiniz. Doğrudan link ekleme methodu ile çalışan mix üzerine sitenizde oluşturduğunuz bir içeriği hızlıca ekleyebilir ve son derece kaliteli şekilde link kazanımı sağlayabilirsiniz.

WordPress

wordpress logo

WordPress, pek çok web yöneticisi tarafından web site alt yapısı olarak bilinen son derece kaliteli bir platform olmasının yanı sıra ücretsiz olarak site oluşturmak isteyenlerinde derdine derman olan bir platformdur. WordPress alt yapısını kullanarak kendinize ait sayfalar oluşturabilir ve ilgili alanlarda içerik paylaşımı yaparak sitenize link kazanımı sağlayabilirsiniz.

Ancak bu işlemi yapmadan önce yeni oluşturduğunuz sayfalarda belli bir süre özgün içerik paylaşımında bulunmalı ve sonrasında doğal ve alakalı olacak şekilde asıl sitenize link çıkışı yapmalısınız.

Kalitesiz, alakasız, kopya ve rastgele olacak şekilde oluşturulmuş içeriklerden spam olarak adlandırılabilecek şekilde alakasız ve kalitesiz yollarla link çıkışı yapmaktan uzak durmalısınız. Spam link çıkışının yapılması, link satımı ve alımı Google’ın webmaster yönergelerine aykırıdır.

Reddit

Kaliteli Backlink Alabileceğiniz Ücretsiz Siteler, Reddit logo

Reddit, Conde nast digital şirketine ait bir sosyal içerik paylaşım platformudur. İnternet kullanıcılarının yoğun ilgili gösterdiği ve içerisinde çok sayıda kategori ile alakalı önemli içeriklerin paylaşıldığı Reddit, içerisinde barındırdığı çok sayıda profesyonel içerik üreticisi (kullanıcı) ile internet dünyasında son derece bilinen ve yoğun olarak kullanılan platformların başında gelmektedir.

Reddit içerisinde dilediğiniz herhangi bir konu ile alakalı başlık oluşturabilir ve o konu ile alakalı içeriğinizi oluşturabilirsiniz. Buna ek olarak Reddit üzerinde daha öncesinde sitenizde oluşturduğunuz herhangi bir içeriği link olarak paylaşabilir ve sitenize link kazanımı sağlayabilirsiniz.

Reddit üzerinde oluşturacağınız başarılı bir içerik paylaşımı ile sitenize trafik kazanımı da sağlayabilirsiniz.

 

Blogger

Kaliteli Backlink Alabileceğiniz Ücretsiz Siteler, Blogger logo

Google tarafından yönetilen bir ücretsiz blog oluşturma platformu olan Blogger üzerinde son derece kaliteli alternatif bloglar üretebilir ve sitenize link çıkışı sağlayabilirsiniz. Ancak daha öncesinde belirttiğimiz gibi paravan blog mantığından yola çıkarak kopya, kalitesiz ve spam içerikler oluşturmaktan kaçınmalı ve alaka durumlarına dikkat ederek hem sitenize hem de blogger üzerinde oluşturduğunuz alternatif bloğunuza katkı sağlayacak link çıkışları yaparak backlink edebilirsiniz.

Blogger, Google destekli bir içerik oluşturma platformu olarak son derece hızlı şekilde kendinize özel blog oluşturabileceğiniz sıklıkla kullanılan bir platformdur.

 

Tumblr

Kaliteli Backlink Alabileceğiniz Ücretsiz Siteler, tumblr logo 

Tumblr, web dünyasında popüler olan içerik paylaşım sitelerinden bir tanesidir. İlgili site üzerinden son derece hızlı şekilde kendinize ait bir blog, sayfa oluşturabilir ve içeriklerinizi paylaşabilirsiniz. Tumblr üzerinde spam yapmadan vereceğiniz her türlü link içerikleriniz çok daha hızlı şekilde indekslenmesine katkı sağlayacak ve sizde siteniz için son derece kaliteli bir başka backlink kaynağı elde etmiş olacaksınız.

Quora

Kaliteli Backlink Alabileceğiniz Ücretsiz Siteler, Quora logo

Quora, web dünyasında son derece popüler olan ve alternatif bir blog olarak kullanabileceğiniz son derece kaliteli platformlardan bir tanesidir. Quora üzerinde kullanıcı olarak sitenizin içeriklerini paylaşabilir, diğer kullanıcılara sorular sorabilir, herhangi bir konu ile alakalı dilediğiniz tarz ve biçimde paylaşımda bulunabilir ve ilgi duyduğunuz herhangi bir konu ile alakalı oluşturulmuş gruplara üye olarak kullanıcıların düzenli paylaşımlarını takip edebilirsiniz.

Diğer içerik paylaşım platformlarından biraz daha farklı olarak Quora yeni açılan üyeliklerden verilen linklere biraz daha önem göstermekte ve spam olarak kategorize edilebilecek linkler sebebiyle hesabınız hızlı bir şekilde yasaklanabilmektedir.

Spam link çalışmaları gerçekleştirmek, backlink almak ve satmak, Google’ın webmaster yönergelerinin ihlalidir. Bu tarz çalışmalardan uzak durunuz.

Web dünyasında oluşturduğunuz herhangi bir web sitesi için önerdiğimiz gibi Quora üzerinde oluşturduğunuz sayfanız üzerinden de en azından belirli bir süre için özgün içerik paylaşımları yapmalısınız. Özgün içerik sayınız yeterli olduktan sonra Quora üzerinden sitenize link verebilir ve son derece kaliteli bir link kaynağına sahip olabilirsiniz.

Twitter

Kaliteli Backlink Alabileceğiniz Ücretsiz Siteler, Twitter logo

Dünya çapında bilinen sosyal medya platformlarından bir tanesi olan Twitter üzerinde içeriklerinizi paylaşarak siteniz için son derece kaliteli trafik kaynağına ve linklere sahip olabilirsiniz. İçerisinde barındırdığı çok sayıda kullanıcı ile yayın yaptığınız kategoriye ilgili duyan çok sayıda kullanıcıya ve profesyonele hızlıca ulaşabilirsiniz. Özellikle Twitter üzerinde içeriklerinizi paylaşarak içeriklerinizin Google tarafından daha hızlı indekslenmesine de katkı sağlayabilirsiniz.

Twitter özellikle marka bilinirliğini arttırmak isteyen ve web sitesine Organik Search harici trafik kaynağı yaratmak web siteleri için hızlı ve son derece faydalı olacaktır.

Facebook

Kaliteli Backlink Alabileceğiniz Ücretsiz Siteler, Facebook logo

Günümüzün en popüler sosyal medya platformlarından bir diğeri olan Facebook, link ve trafik kaynağı olarak son derece değerlidir. Facebook üzerinde sitenize yönelik sayfalar oluşturabilir ve içeriklerinizi çok sayıda kullanıcıya ulaştırarak kendi kitlenizi yaratabilirsiniz. Ek olarak Facebook üzerinde içeriklerinizi paylaşarak, içeriklerinizin Google tarafından çok daha hızlı şekilde indekslenmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Facebook özellikle marka bilinirliğini arttırmak isteyen, kendi kitlesini oluşturmak ve hızlıca ulaşmak isteyen web siteleri için oldukça ideal bir platform olarak link kazanımı noktasında da önemli faydalar sağlayabilmektedir.

Oskay Günaçar

Oskay Günaçar, Teknik SEO uzmanı ve Dijitalzade SEO & Dijital Pazarlama bloğunun kurucusudur. Front-end programlama, Python, semantic SEO, teknik SEO, Google patentleri ve Google search başlıca ilgili alanlarıdır. 5 yıldan fazla SEO deneyimi ile İKİLER, Webtures, Boosmart ve Storyly.io şirketlerinde SEO uzmanı pozisyonlarında görev almış ve outsource uzman olarak çok sayıda projeye dahil olmuştur. Sektör içerisinde çalıştığı çok sayıda başarılı, büyük web sitesinin yönetim ve geliştirme (SEO) süreçlerinden elde ettiği uzmanlık ve deneyimleri paylaşmayı amaçladığı Dijitalzade web sitesi üzerinden doğru ve kaliteli bilginin kolay ulaşılabilir olması amacıyla içerik üretmektedir.

5 Yorum

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu