Teknik SEO

Canonical Url Nedir? Nasıl Kullanılır?

Canonical url, HTML dokümanı içerisinde <link rel=”canonical”> şeklinde kullanılan ve bir sayfanın standart erişim URL adresini belirtmek amacıyla uygulanan HTML işaretlemesine verilen isimdir. Sayfaların HTML DOM iskeletinde <head> </head> kısmına eklenen canonical url etiketi ile bir sayfanın baskın, standart URL adresi, arama motoru botlarına, doğru bir indesklemenin gerçekleşebilmesi adına iletilir.

Canonical url, bir direktiften ziyade arama motoru botlarınının hangi URL’i asli URL olarak alması gerektiği ile alakalı site yönetiminin kullanabileceği bir sinyaldir. Bu sebeple Google botları kullanıcı davranışları, algoritmik hesaplama kaynaklı sebeplerle canonical URL olarak belirtilen URL adresinin dışında bir URL seçebilir.

Örnek vermek gerekirse;

example.com

example.com?ref=facebook

example.com?page?number=2

example.com?utm=facebook

example.com/?sessionsid=1231453

Burada örneğini verdiğimiz 5 farklı URL formatının tamamı aynı içeriğin kopya versiyonları olarak kullanıcılar ve arama motoru botları tarafından ulaşılabilir olabilirler.

Kullanıcılar için bir sayfanın 5 10 yada 15 farklı URL adresi üzerinden ulaşılabiliyor olması anlık olarak bir problem yaratmasa da özellikle arama motoru botları için her bir URL adresinin ayrı birer sayfa görevi görmesi sebebiyle bu tarz bir senaryoda tüm bu sayfalar birbirinin kopyası ve rakibi olacaktır.

Bu tarz bir senaryoda canonical URL etiketlemesi ile standart URL adresini arama motoru botlarına belirtmediğiniz durumda içerikleriniz birbiri arasında rekabete girerek sıralama sinyallerinizi zayıflatabilir ve daha da kötüsü istenmeyen bir URL adresi ile Google’da indekslenebilirsiniz.

Site yönetimi olarak bu gibi durumların önüne geçmek adına herhangi bir içeriğin asli ulaşım URL adresini belirleyerek ilgili URL’i canonical olarak HTML DOM içerisinde işaretlemeli ve olası negatif senaryoların önüne geçmelisiniz.

Canonical URL Nasıl Kullanılır?

canonical etiketleri nasıl bulunur

Üstteki görselde görebileceğiniz gibi canonical URL etiketlemesi, HTML DOM içerisinde <head> </head> satırları arasında genellikle meta etiketlerinin hemen altında bulunur. <link rel=”canonical” href=”example.com”> standardı ile kullanılan canonical etiketlerinde, rel=”canonical” bölümü, sayfayı tarayan arama motoru botlarına ilgili linkin bir canonical URL olduğunu belirtir. Yine aynı etiket içerisinde href=”” bölümü de sayfanın asli URL adresinin belirtildiği kısımdır.

Üst kısımda 5 farklı URL formatı ile erişilebilirlik örneğini verdiğimiz example.com domaini için “https://example.com” adresini bir canonical URL olarak belirtmek istediğimizde üstte yer alan görsel ve yazılı örneklerdeki gibi bir kullanım yeterli olacaktır.

Canonical Etiketleri Nasıl Bulunur?

Kodlama ile aşina olmayan web yöneticilerinin yaşacağı sorunlardan bir taneside canonical etiketlerini nerede bulacağını bilememesidir. Canonical etiketlerini görüntülemek için etiketi düzenlemek istediğimiz sayfayı taracıyımızda açıyoruz.

İlgili sayfa üzerinde iken sağ tıklayıp “Sayfa kaynağını göster” diyoruz. Açılan bölüm sitemizde yer alan sayfanın bütün kaynak kodlarını görüntüleyebilirsiniz. Açılan pencerede Canonical etiketlerinin yerini bulmak için CTRL + F yani arama işlemi yaparak rel=”canonical” yazmanız yeterlidir. Arama sonrası canonical etiketinin bulunduğu alan tarayacınız tarafından işaretlenecektir. İşte bu alan yukarıda anlattığımız canonical etiketlerinin eklendiği, düzenlendiği bölümdür.

Sonuç

Canonical url kullanımı özellikle çok sayıda içerik barındıran siteler için kaçınılmaz bir durumdur. Doğru düzenlenmeyen link yapısı ve canonical etiket kullanımı sitenizin rakiplerinizin yanı sıra kendi içerisindede yarış yaşamasına sebebiyet verebilir ve Google da istemediğiniz url ler üzerinden index(yayınlanma) ile karşılaşabilirisiniz.

Bu sebeple canonical etiket kullanımını gerek buradaki makaleyi dikkatlice okuyup inceledikten sonra gerekse bir uzmandan destek alarak düzenlemenizi ve sitenizdeki canonical etiketlerini kontrol etmenizi şiddetle öneririz.

Oskay Günaçar

Oskay Günaçar, Teknik SEO uzmanı ve Dijitalzade SEO & Dijital Pazarlama bloğunun kurucusudur. Front-end programlama, semantic SEO, teknik SEO, Google patentleri ve Google search başlıca ilgili alanlarıdır. 5 yıldan fazla SEO deneyimi ile İKİLER, Webtures ve Boosmart'da SEO uzmanı pozisyonlarında görev almış ve outsource uzman olarak çok sayıda projeye dahil olmuştur. Sektör içerisinde çalıştığı çok sayıda başarılı, büyük web sitesinin yönetim ve geliştirme (SEO) süreçlerinden elde ettiği uzmanlık ve deneyimleri paylaşmayı amaçladığı Dijitalzade web sitesi üzerinden doğru ve kaliteli bilginin kolay ulaşılabilir olması amacıyla içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu