Teknik SEO

Canonical Url Nedir, Nasıl Kullanılır?

Websiteleri büyüdükçe sitede yer alan etiketleri, sayfaları ve hatta kategorileri dahi kontrol etmek çok zor bir durum haline gelir. Sitemizde benzer konuları ve etiketleri hedefleyen sayfaların bulunması sitemizin duplicate yani kopya içerik üreten site olarak algılanmasına sebebiyet verebilir. Daha da kötüsü benzer konular etrafında şekillenmiş iki içeriğiniz Google üzerinde aynı kelimelerde sıralamaya girebilir.

Bu durum iki içeriğinizin birbirine rakip olmasına ve sitenizin sıralama kaybetmesine sebebiyet verebilir. Bu gibi durumlarda arama motorları hangi sayfanın trafik kaynağı olması gerektiğine karar vermez. Bu tarz bir durumda yapmanız gereken canonical url leri kullanarak arama motorlarına hangi sayfanın daha baskın yani asil sayfa olduğunu bildirmektir.

Canonical Url Nedir?

canonical url nedir

Canonical url, html dilinde rel=”canonical” şeklinde kullanılan ve pek çok websitesi sahibinin muhakkak bir şekilde karşılaştığı canonical etiketlemesine verilen isimidir. Sayfaların html iskeletinde <head> </head> kısmına eklenen canonical url etiketi ile sayfanın baskın bir sayfa olup olmadığı yada sayfa ile benzerlik gösteren ancak sayfadan daha baskın bir sayfanın varlığının olup olmadığı bildirilir. Canonical url ler vasıtasıyla Google’a bir sayfanın en temel halinin bildirilmesini sağlamış oluruz.

Örnek vermek gerekirse;

Dijitalzade.com

www.Dijitalzade.com

https://m.dijitalzade.com

https://amp.dijitalzade.com

https://dijitalzade.com?ref=twitter

Dijitalzade.com websitemiz için yukarıda yer alan 5 linkte doğru şekilde çalışarak kullanıcıyı sitemizin anasayfasına getirebilir. Bu durum bizler için bakıldığında büyük bir problem teşkil etmesede arama motorları için tek bir sayfa üzerine gelen 5 farklı link 5 farklı sayfa olarak algılanabilir ve sitemizin anasayfasının arama motorlarına kaydı çok farklı formatlarda yapılabilir.

Arama motorlarının penceresinden bakacak bu url tiplerinin her biri farklı bir url dir ve arama motorları tarafından 5 farklı url olarak kabul edileceklerdir. Her bir sayfanın açılış yerinin aynı olmasına bakmaksızın Google bu 5 açılış linkinide dizine kaydeder ve Dijitalzade araması yapıldığında anasayfa aramalarında gösterir.

Bu durum sitemizin yukarıdada bahsettiğim gibi duplicate content yani kopya içerik üreten site durumuna düşmesine sebebiyet verir. İşte tamda bu sorundan dolayı SEO çalışmalarının önemli aktörü canonical url, canonical etiketleme yöntemi ortaya çıkmıştır.

Canonical etiketleme yöntemine benzer olarak kullanılan SEO yöntemlerini detaylıca incelemek üzere Kapsamlı SEO Rehberi isimli makalemize göz atabilirsiniz.

Canonical etiketi kullanılarak anasayfaya gelen linkler içerisinden hangisinin en temel ve en baskın link olduğunu bütün arama motorlarına kolaylıkla bildirebilirsiniz. 5 link veya 10 link olmasına bakılmaksızın canonical etiketi içerisinde kullanılan link ilgili içeriğe verilen linkler içerisinden öne çıkacak ve dizine kaydedilecektir.

Canonical Url – Etiketi Nasıl Kullanılır?

canonical etiketi kullanımı

Canonical etiketleri bir sayfanın HTML iskeletinde <head> </head> bölümünde meta etiketlerinin hemen altında yer alır. Başlık meta ve robot etiketlerinden sonra ilgili sayfaya yönlendirme yapan sayfalara içerisinde asıl ve arama motorlarında yayınlanmasını istediğimiz belirtiyoruz. Örnek olarak dijitalzade.com anasayfasına yönlendirme yapılan linkler içerisinden https://www.dijitalzade.com url sini canonical ile belirtmek için;

<link rel=”canonical” href=”https://www.dijitalzade.com”> olarak yazmak yeterlidir.

Anasayfamızın kaynak kodlarının içerisinde head bölümüne bu satırı eklediğimizde, arama motoru botlarına anasayfama yönlendirme yapan linkler içerisinden asıl sayfam ve asıl linkim budur mesajını vermiş oluyoruz. Bu etiketi anasayfaya yönlendirme yapan bütün url lerin içerisine yerleştirmemiz gerekmektedir.

Canonical Url Kullanımına Alternatif Yöntemler

Canonical url kullanımını zor bulduğunuz yada beceremediğiniz durumlarda uygulayabileceğiniz belli başlı teknikler mevcuttur. Görece olarak bunlar bazı kişilere canonical url düzenlemesi yapmaktan daha kolay geldiğinden bizde burada paylaşmak istedik.

  • Google search console üzerinden tercih edilen url yi düzenlemek
  • Birbirine benzer içeriklerden tercih edilen url yi site haritasına eklemek
  • Dinamik Parametlerin nasıl kullanılacağını belirlemek
  • Canonical kullanmadığınız url ler için 301 yönlendirmesi uygulamak

Canonical Etiketleri Nasıl Bulunur?

Kodlama ile aşina olmayan web yöneticilerinin yaşacağı sorunlardan bir taneside canonical etiketlerini nerede bulacağını bilememesidir. Canonical etiketlerini görüntülemek için etiketi düzenlemek istediğimiz sayfayı taracıyımızda açıyoruz.

canonical etiketleri nasıl bulunur

İlgili sayfa üzerinde iken sağ tıklayıp “Sayfa kaynağını göster” diyoruz. Açılan bölüm sitemizde yer alan sayfanın bütün kaynak kodlarını görüntüleyebilirsiniz. Açılan pencerede Canonical etiketlerinin yerini bulmak için CTRL + F yani arama işlemi yaparak rel=”canonical” yazmanız yeterlidir. Arama sonrası canonical etiketinin bulunduğu alan tarayacınız tarafından işaretlenecektir. İşte bu alan yukarıda anlattığımız canonical etiketlerinin eklendiği, düzenlendiği bölümdür.

Sonuç

Canonical url kullanımı özellikle çok sayıda içerik barındıran siteler için kaçınılmaz bir durumdur. Doğru düzenlenmeyen link yapısı ve canonical etiket kullanımı sitenizin rakiplerinizin yanı sıra kendi içerisindede yarış yaşamasına sebebiyet verebilir ve Google da istemediğiniz url ler üzerinden index(yayınlanma) ile karşılaşabilirisiniz.

Bu sebeple canonical etiket kullanımını gerek buradaki makaleyi dikkatlice okuyup inceledikten sonra gerekse bir uzmandan destek alarak düzenlemenizi ve sitenizdeki canonical etiketlerini kontrol etmenizi şiddetle öneririz.

Dijitalzade

Dijitalzade.com 2019 yılında SEO profesyoneli Oskay GÜNAÇAR tarafından kurulmuş olan bir Dijital Pazarlama ve SEO bloğudur. Sektör içerisinde çalıştığımız çok sayıda başarılı, büyük websitesinin yönetim ve geliştirme (SEO) süreçlerinden elde ettiğimiz uzmanlık ve deneyimlerimizi paylaşmayı amaçladığımız web sitemiz üzerinden doğru ve kaliteli bilginin kolay ulaşılabilir olmasını amaçlamaktayız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu