Dijital Pazarlama

Derin Linkleme (Deep Linking) Nedir?

Deep link yani türkçe karşılığı ile derin link bir kullanıcının doğrudan bir site veya uygulama içerisindeki içeriğe ulaşmasını sağlayan linklere verilen isimdir. Derin linkler kullanıldığında bir sitenin veya uygulamanın anasayfasına veya herhangi başka bir landing page ine ulaşmak yerine doğrudan hedef içeriğe ulaşırsınız. Kısacası derin link sizi doğrudan hedefe götüren linklere verilen isimdir.

Örnek vermek gerekirse; https://www.dijitalzade.com linki sizi doğrudan anasayfaya götüren genel geçer bir paylaşım linkidir. Ancak https://www.dijitalzade.com/amp-nedir-ne-ise-yarar/ linki sizi doğrudan bir hedefe yani amp nedir içeriğine götüren derin bir linktir.

Özellikle mobil uygulamalar üzerinde kullanılan deep linking sisteminin temel amacı kullanıcıyı herhangi bir websitesi yada store ile uğraştırmadan uygulamanın kendisine ve içerisinde yer alan paylaşıma ulaştırmaktır. Uygulamaya ulaşma noktasında büyük hızlılık katan deep linkler özellikle mobil uygulama sahiplerinin ve pazarlamacıların göz bebeği haline gelmiş durumdadır.

Derin Linkler Neden Önemlidir?

deep link neden önemlidir

Derin linkler (Deep Link) kullanıldığı durumlara göre değişiklik göstermekle birlikte normal şartlar altında uzun süren kullanıcı erişim sürecini ciddi şekilde kısaltmaktadır. Herhangi bir kullanıcının bir uygulama yada site içerisindeki bir içeriğe ulaşmasında ki engelleri ortadan kaldıran derin linkleme özellikle mobil uygulamalarda kullanıldığında kullanıcının uygulamaya erişmesi için yapması gereken indirme işleminden kullanıcıyı kurtarmaktadır.

Bu yönüyle özellikle pazarlamacıların hızlı, sonuç odaklı ve son derece esnek kampanyalar planlamasına olanak sağlamaktadır. Derin linkler özellikle kullanıcıları daha kolay teşvik etmek noktasındada büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Özellikle yeniden pazarlama kampayalarında, doğrudan hedefe yönelik kullanıldıklarında çok daha kesin ve hızlı sonuçlar vermektedirler.  Bu yönüyle insanları kampanyalarınızdaki ürünlerini veya hizmetleri denemeye daha kolay teşvik ederler. Bir şarkı yaptığınız  ve çeşitli platformlara yüklediğiniz bir durum da derin linkleme yöntemini kullanarak insanların gereksiz kullanım prosedürleri ile uğraşmadan doğrudan telefon üzerindeki uygulamanıza veya herhangi bir site üzerine yüklediğiniz şarkınıza çok daha hızlı şekilde ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Özellikle mobil uygulamalar içerisinde kullanılan derin linkleme, uygulamanıza yönelik ölçümlemeleri çok daha hızlı ve başarılı şekilde yapmanıza olanak sağlar.

Derin Linkler Nasıl Çalışır?

deep link nasıl çalışır

Derin linklerin çalışma sisteminin normal url çalışmasından teknik olarak herhangi bir farkı yoktur. Sadece kullanılma amaçları ve işlevlerine göre kendi içlerinde üç kategoriye ayrılırlar.

Klasik Derin Linkler

Klasik derin linkler yani diğer adıyla geleneksel derin linkler, bir uygulama veya site içerisindeki özel bir alana link üzerinden ulaşım sağlamak amacıyla kullanılan linklere verilen isimdir. Bu linklerin mobilde çalışabilmesi için linklemenin hedeflendiği uygulamanın kullanıcının telefonunda yüklü olması gerekmektedir.

Klasik derin linklerin en büyük dezavantajlarından biri olan bu durumda eğer kullanıcı ilgili linkte yer alan uygulamayı daha evvel telefonuna indirmemişse bu linke her tıkladığında uygulamanın kendisi yerine browser versiyonu açılacaktır.

Örnek olarak; telefonunuzda bir Instagram profil linkine tıkladığınız durumda eğer ilgili uygulama telefonunuzda yüklü değil ise uygulamanın browser versiyonu telefonunuzda açılacak ve uygulamayı indirmeniz veya geri dönmeniz istenecektir.  Ancak uygulama telefonunuzda yüklü ise link üzerinden doğrudan profile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gecikmeli Derin Linkler

Gecikmeli derin linklerin çalışma mantığı genel olarak klasik derin linkler ile aynı şekildedir. Ancak gecikmeli linklerin en önemli farkı bu linkleri kullanan kullacılar uygulamanın kendisine ulaşmak yerine doğrudan uygulamanın indirileceği alana yönlendirilir.

Uygulama link üzerinden açılan kaynaktan yüklendikten sonra kullanıcılar daha önce hedefledikleri alana yönlendirirler.

Özellikle şirketler ve geliştiriciler için son derece faydalı olan bu linkler ile ürün sahipleri daha fazla kullanıcıya ve indirme oranlarına çok daha hızlı şekilde ulaşırlar.

Bağlamsal Derin Linkler

Bağlamsal derin linkler yukarıda bahsettiğimiz her iki derin link modelinin özelliklerinede sahiptir ancak kullanım amacıyla yukarıda bahsettiğimiz iki derin linklemeden keskin çizgiler ile ayrılmaktadır. Bağlamsal derin linklerin kullanım amacı ilgili linkleri kullanan kullanıcıların bilgilerinin toplanmasıdır.

Kullanıcının demografik bilgileri, uygulamayı hangi telefon üzerinden indirdiği, uygulamanın indirme linkine nereden ulaştığı gibi bilgiler bu linkleme methodu ile derlenir ve istatistik haline getirilir.

Bağlamsal derin linkler kullanılarak kullanıcıların istenilen açılış sayfalarına yönlendirilmesi ve ilgili alan üzerinden kullanıcıya ait bilgilerin toplanması sağlanır. Özellikle uygulamalara ait linklerin hangi kanal üzerinden sağlandığı açılış sayfalarının düzenlemesinde son derece etkilidir.

Facebook reklamları üzerinden bir uygulamaya ait linke tıkladığınızda ilgili platforma özel olarak hazırlanmış açılış sayfası ve link şeması ile karşılaşmanız son derece olasıdır.

Şirketlerin içeriklerine yönelik piyasa istatistiği oluşturmasında son derece etkili olan bu linkleme yöntemi özellikle sosyal platformlar üzerinde yayınlanan reklamlarda çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

Oskay Günaçar

Oskay Günaçar, Teknik SEO uzmanı ve Dijitalzade SEO & Dijital Pazarlama bloğunun kurucusudur. Front-end programlama, Python, semantic SEO, teknik SEO, Google patentleri ve Google search başlıca ilgili alanlarıdır. 5 yıldan fazla SEO deneyimi ile İKİLER, Webtures, Boosmart ve Storyly.io şirketlerinde SEO uzmanı pozisyonlarında görev almış ve outsource uzman olarak çok sayıda projeye dahil olmuştur. Sektör içerisinde çalıştığı çok sayıda başarılı, büyük web sitesinin yönetim ve geliştirme (SEO) süreçlerinden elde ettiği uzmanlık ve deneyimleri paylaşmayı amaçladığı Dijitalzade web sitesi üzerinden doğru ve kaliteli bilginin kolay ulaşılabilir olması amacıyla içerik üretmektedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu