Dijital Pazarlama

Influencer Marketing Nedir?

Bir kaç yıl öncesine kadar influencer marketing yani fenomen, etkileyici kişi pazarlaması, bir kaç ünlü blogger (blog yazarı) ve ünlüler üzerinden ilerleyen görece günümüz  pazarlama dinamiklerine göre çok daha dar bir alanda gerçekleşen bir pazarlama alanıydı.

Günümüz sosyal medya platformları ve internet dünyasını göz önüne alındığında, influencer pazarlama için son derece geniş ve hatta pazarı doyuran bir durum olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Influencer pazarlama günümüz dünyasında hala büyük bir hızla gelişmekte olan bir alan olduğundan, internet aramalarında ilgili alan hakkında sağlıklı bilgilere ulaşamayabilirsiniz.

Şirketiniz için gerekli olmayan ancak çalışmanız önerilen influencerlar hakkında geniş ve son derece işlevsiz öneriler bulmanız bir hayli mümkün. Fakat biz bu yazımız ile influencer pazarlama dünyasına hakim olmak isteyenler için son derece faydalı bir rehber hazırladık.

Rehberimizin detaylarına geçmeden önce ilk olarak influencer nedir? onu açıklayalım; Influencer ingilizcede etkileyen anlamına gelir. Günümüz sosyal medya platformlarında çok sayıda takipçisi olan kişi ve sayfalar bu nedenle influencer olarak adlandırılır.

Influencer Marketing Nedir?

Influencer Marketing Nedir?Temel olarak influencer marketing yani türkçe karşılığı ile etkileyici kişi veya unsur pazarlaması, sosyal medya pazarlamanın alanı içerisinde yer alan ve ürünün etkileyici kişi ve unsurlar üzerinden pazarlamasına dayanan bir pazarlama türüdür.

Özellikle bir alanda yada belirli kategorilerde niş yani o alanın uzmanı kabul edilen kişiler ile iş birliği yapılarak uygulanır.

Influencerlar yani etkileyici sosyal medya fenomenleri üzerinden sağlanan bu pazarlama methodunun günümüzde son derece başarılı şekilde çalışmasının en temel nedeni; Sosyal medya fenomenlerinin onu takip eden kullanıcılar üzerinde yarattığı güven duygusu ve bu kişilerin markanızı referans göstermesi ile markanıza olan güvenilirliğin artmasıdır.

Örneğin makyaj malzemeleri üzerine içerikler oluşturan ve milyonlarca takipçisi olan bir influencer’ın markanıza ait ürünleri kendi sayfası üzerinden paylaşması, hem ürününüze olan güveni hemde fenomeni takip eden kitlenin ürününüze olan rağbetini arttıracak ve satışlarınızı büyük katkı sağlayacaktır.

Günümüzde Influencer Marketing

Instagram , facebook ve twitter gibi sosyal medya platformlarının ilk açılış günlerindeki dönemlerinden günümüze baktığımızda uygulamalar kadar kullanıcı tiplerininde değişiklik gösterdiği gözlemlemek mümkündür.

Özellikle 2014-2015 yıllarında sosyal medya platformlarının kullanım oranları ve ticari faaliyetler çok daha düşük iken günümüz sosyal medya dünyası, hem sosyal yaşamın hemde ticari hareketliliğin beşiği haline gelmiştir.

Geçmiş yıllarda kullanıcılar platformları daha çok arkadaşlık, iletişim, bilgi araştırma,  iş yaşamı vb konuları temel alarak kullanırken artık günümüz sosyal medya platformlarında ticari faaliyetler ve para kazanımı hız kazanmış durumda.

Artan ticari faaliyet ve ticari hareketliliğe paralel olarak bu hareketliliği lehine çeviren ve markalar ile iş birliği yaparak ürünlerin kitlelere tanıtımını yapan kişi sayısındada ciddi artış olmuştur.

Danla Biliç, Duygu Özaslan gibi sosyal medya fenomenleri burada verdiğimiz örneğin kuvvetli temsilcileri olarak karşımıza çıkmaktadırlar.

Markalar ile yaptıkları iş birlikleri, reklam çekimleri ve markalara ait ürünlerin sosyal yaşam akışı içerisinde kullanılması ile kullanıcı üzerinde yarattığı özgüvenin markalara ve doğrudan influencerlara kazanımları büyüktür.

Basit bir story (hikaye) paylaşımı yada markanın yeni çıkardığı bir ürünün influencer tarafından kullanılıp önerilmesi, hem markaya hemde o influencera görece çok basit ve hızlı şekilde ciddi maddi kazançlar sağladığından sektörün profesyonelleşmesi ve bu alana duyulan ilgi özellikle gençlerde ve orta yaş kitlelerde giderek artmaktadır.

Influencer Marketing Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Hemen her dijital pazarlama stratejisi gibi Influencer marketing stratejisinin oluşturulmasıda son derece titiz ve planlı bir çalışmaya ihtiyaç duyar.

Rastgele insanlara hediyeler yada ürün tanıtımları göndererek markanızın bilinirliğini ve ürününüzün satışını arttıramayacağınızı bilmelisiniz.

Ürününüze Katkı Sağlayacak Fenomeni Nasıl Bulabilirsiniz?

Her strateji gibi Influencer pazarlama stratejisinin ilk adımı kuvvetli bir çevre ve pazar araştırmasıdır. Ürününüzün hitap ettiği çevre veya çevreleri belirlemeli ve özellikle satış potansiyelinizin yüksek olduğu çevreye odaklanmalısınız.

Devam eden süreçte hedeflediğiniz çevre ve pazarlarda arttırama gidebilirsiniz ancak özellikle ilk tanıtım ve düşük bilinirliğe sahip markalar için tek bir çevre hedeflemesi başarının yakalanmasında çok daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Bu çevrenin belirlenmesinde ideal olan markanızın hali hazırda ilgili alanda ürünlerinin olması ve belli bir yerel pazar bilinirliğine sahip olmasıdır. Özellikle hangi endüstride üretim yaptığınız, influencer pazarlama stratejinizin hangi kanallar üzerine empoze edileceğini temel anlamda belirler.

Örneğin moda ve güzellik alanlarında üretim yapan markalar için ideal pazarlama sahası instagram ve youtube dur. Bilgisayar oyunları için ideal pazarlama alanları; Twitch, Steam, Youtube ve Facebook oyun platformu gibi alanlardır.

influencer pazarlama - influencer marketingpazarlama stratejinizin oluşturulmasında ideal pazarlama sahanızı belirledikten sonra yapmanız gereken, bütçeniz dahilinde pazarlamayı yapacağınız alanda söz sahibi olan influencerları belirlemek ve iletişime geçmektir.

Burada en temel metrik ekonomik parametrelerinize en yakın ve uygun olan influencerları saptamaktır. Bunlar milyonlarca takipçiye sahip ünlüler yada büyük influencerlar olduğu gibi mikro seviyede 2000 ila 10.000 kullanıcı arasında değişen influencerlarda olabilir.

Özellikle mikro seviyedeki influencerların pek çoğu hemen her kategorideki ürünü kabul eder ve büyük çoğunlukla bağımsız çalışır. Bu durum bu tarzdaki influencerlar ile anlaşmanın görece çok daha kolay ve düşük maliyetli olacağını anlamına gelir.

Influencerların pazarlama stratejinize doğrudan katkısını ve gelecekte yaptığınız harcamaların dönüşünü nasıl hesap edeceksiniz? Bu sorunun cevabını sizde arıyor olacaksınız. Bunun net cevabını çok detaylı bir piyasa araştırması yapmadan belirlemeniz oldukça güçtür.

Bu sebeple öncelikle iş birliği yapmayı düşündüğünüz influencerın önceki pazarlama çalışmalarının örneklerine bakabilir ve harici bir pazarlama sürecinde yapacağınız harcama ve dönüşüm oranları ile karşılaştırabilirsiniz.

2017 yılında influence.co tarafından ABD üzerinde yapılan bir influencer marketing araştırmasında;

  • Ortalama kullanıcı sayısına sahip bir influencer tarafından paylaşılan bir post’un bedeli yaklaşık 270 $
  • Mikro influencerlar tarafından paylaşılan her bir post için ortalama 80 ila 90 $ değerinde bir bedel ödeniyor.
  • 100.000 ve daha fazla kullanıcıya sahip bir amerikalı influencerın hesabında paylaşımınızın yapılması için ödemeniz gereken ortalama rakam 750 $ ila 900 $ arasında değişmektedir.

Pazar araştırması strateji oluşumunun temeli olduğundan kendi marketing stratejinize en uygun influencerları iyi düşünülmüş piyasa araştırmaları ile kolayca bulabilirsiniz.

Influencer’ı Nasıl Yönetebilirsiniz ?

Influencer'ı Nasıl Yönetebilirsiniz ?Yukarıda anlattığımız bölümleri okuyarak bir influencerı nasıl bulabilirsiniz ve ne kadar ödeneyeceğinizi nasıl belirleyebilirsiniz öğrenebilirisiniz.

Bu işlemler sonrasında dikkat etmeniz gereken bir diğer konu; Influencerların pazarlama stratejinize en uygun şekilde koordine edilmesi ve yönetilmesidir.

Tam otomasyona sahip diğer pek çok dijital pazarlama platformu ve mekanizmasının aksine influencer pazarlamada muhattap olacağınız ve yönetim alanınızda olan bir insan olduğundan pazarlama süreciniz hataya daha müsait bir durumdadır.

Influencerın paylaşımı doğru zamanda doğru etiketlerde ve doğru metinlerle paylaşmasını sağlamak için Influencer ile yoğun bir iletişim içerisinde bulunmalı ve onu paylaşımın en yüksek etkileşimi elde etmesini sağlayacak şekilde yönlendirmelisiniz.

Bu durumun en kontrollü ve en başarılı şekilde yönetilmesi noktasında bir influencerın marka elçisi olarak belirlenmesi ve doğrudan şirketinizin bir elemanı gibi pazarlama departmanınız ile tam koordineli şekilde çalışması çok daha doğru ve başarılı sonuçlar verecektir.

Özellikle para ve zaman noktasında sıkıntı çekmediğiniz bir pazarlama süreci planlıyorsanız marka elçiliği Influencerı çok daha motive edeceğinden geçici süreli anlaşmalara göre daha başarılı sonuçlar doğurur.

Çok sayıda influencer ve marka elçisi ile çalışan orta ve büyük ölçekli şirketler için süreçleri başarılı şekilde kontrol etme noktasında bir ajans ile iş birliği yapmak çok daha faydalı olacaktır.

Hedef ve Mesajınızı Belirleyin

Influencerlar ile pazarlama yapmanın en temel amacı olan marka bilinirliğini ve satışları arttırmadır. Bu noktada şirketinizin hedefleri doğrultusunda influencer tarafından kullanılacak mesajınızı ve hedefinizi dikkatli belirleyin.

Influencer tarafından yapılacak paylaşım ile tam olarak neyi hedeflemeniz gerektiğine dikkat etmelisiniz. Pazarlamasını yaptığınız ürün veya hizmetin kime yada kimlere hitap ettiğini temel hedef kitlenizi belirlemeli ve onların dikkatini çekecek mesajı vermelisiniz.

Yeni bir ürün tanıtımı yapıyorsanız yada belirli bir kitlenin dışına çıkarak markanızın kullanım alanını genişletmeyi hedefliyorsanız bu hedefler dahilinde özel çalışmalar yapmalı ve mesajınızı hedef kitlenize özel oluşturmalısınız.

Influencerlar diğer pek çok pazarlama alan ve mekanizmasına göre çok daha spefisifik ve dar hedeflenmiş kitlelere ulaşabildiklerinden  influencerlardan faydalanarak çok daha dar hedef kitlelere, özel düzenlenmiş marka mesajınız ile ulaşabilirsiniz.

Şirketinize En Uygun Influencerı Bulun

Influencer pazarlamanın merkez dinamiği  doğru influencer’ı belirlemedir. Yukarıda anlattığımız aşamalara ve metriklere dikkat ederek şirketinize ve çalışmanıza en uygun influencerı belirlemesiniz.

Araştırmanızı yaparken şunlara dikkat edin;

  • Pazarlama anlaşması yapacağınız influencerın daha önce markanıza ait ürüne benzer ürünler tanıttığından yada ilgili kategoride içerik ürettiğinden emin olun. Makyaj malzemesi ürün tanıtımı yaptırmayı düşünüyorsanız, aramalarınızı makyaj üzerine içerikler üreten yada çok sayıda güzellik alanına yoğun ilgili duyan takipçilere sahip Influencerlar ile iletişime geçmeniz mantıklı olacaktır.
  • Influencerın spam içerik paylaşımı yapmadığından yada bot hesaplar ile etkileşim ve takip kasmadığından emin olmalısınız. Bunun için ilgili influencerdan hesabına ait ilerleme ve etkileşim raporlarını talep edebilir yada ilgili hesabı takip eden ve etkileşime geçen kullanıcıları manuel olarak kontrol edebilirsiniz.
  • Influencer daha önce sizin markanıza benzer yada rakip firmalarınızla çalışmış mı ? Çalışmayı düşündüğünüz Influencerın iş geçmişini araştırmalı ve iş birliğinde olduğu markaları araştırmalısınız. İş geçmişi araştırması yaparak markanızın aleyhine olacak şekilde paylaşımlarda bulunmuş influencer ile çalışmaktan kaçınarak marka otoritenizi sarsmaktan kaçının.

Influencerlar ile ne şekilde iletişim kuracağınızı önceden belirleyin. Mikro ve orta seviye influencerlar genellikle bağımsız çalıştıklarından onlara kolayca ve en direkt teklifler ile ulaşabilirsiniz. Ancak bu işi çok daha profesyonel seviyede bir ajans ile iş birliği yaparak yöneten influencarlara doğrudan ulaşamayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda onların iş yönetimi ile ilgilenen ajanslar ile iletişime geçmelisiniz.

Özet

ÖzetBu rehberimizde Influencer marketing nedir, nasıl yapılır ve Influencer marketing stratejisi nasıl oluşturulur? sorularına detaylıca cevaplar vermeye çalıştık;

Dijital pazarlamanın pek çok kanalı gibi influencer pazarlamada son bir kaç yılda büyük bir hızla gelişti ve değişime uğradı. Hızla gelişim ve değişim geçiren bu pazarlama alanında kalıcı başarı sağlama noktasında,  Değişime son derece açık olmalı ve rehberimizde detaylıca yer verdiğimiz metriklere dikkat ederek, pazarlama stratejinizi sağlam temeller üzerine oturtmalısınız.

Düzgün bir şekilde planlanmamış Influencer marketing çalışmaları Influencer’a yapacağınız maddi ve içerik bağışından öteye geçmeyecektir.

Pek çok dijital pazarlama stratejisi gibi , Influencer pazarlama stratejinizi belli temeller üzerine kurmalısınız; Piyasa ve market araştırması, Bütçe belirlemesi, Hedeflerin belirlenmesi, Influencerın bulunması, Çalışmanın düzenli şekilde kontrol ve revize edilmesi.

Her pazarlama çalışmasında olduğu gibi influencer pazarlama çalışmalarında da zaman zaman başarısız olma tehlikesi mevcuttur. Başarısızlık ile karşılaştığınızda çalışmalarınızın tümünü yada belirli verimsiz alanları hızlıca revize etmeli ve çalışmanızın başarı kazanmış bölümlerine yatırımlar yapmalısınız.

Influencer pazarlama çok ciddi çalışma ve planlama gerektiren görece diğer pek çok pazarlama kanalı gibi uzun soluklu bir süreçtir. Bu süreçte olumsuzluklar yaşasanız dahi hızlı reaksiyonlar alarak planlarınızı revize etmeli ve çalışmalarınızı geliştirmelisiniz.

Dijital pazarlama çalışmalarınızda kullanabileceğiniz diğer rehberlerimize göz atmak için Dijital Pazarlama kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Oskay Günaçar

Oskay Günaçar, Teknik SEO uzmanı ve Dijitalzade SEO & Dijital Pazarlama bloğunun kurucusudur. Front-end programlama, Python, semantic SEO, teknik SEO, Google patentleri ve Google search başlıca ilgili alanlarıdır. 5 yıldan fazla SEO deneyimi ile İKİLER, Webtures, Boosmart ve Storyly.io şirketlerinde SEO uzmanı pozisyonlarında görev almış ve outsource uzman olarak çok sayıda projeye dahil olmuştur. Sektör içerisinde çalıştığı çok sayıda başarılı, büyük web sitesinin yönetim ve geliştirme (SEO) süreçlerinden elde ettiği uzmanlık ve deneyimleri paylaşmayı amaçladığı Dijitalzade web sitesi üzerinden doğru ve kaliteli bilginin kolay ulaşılabilir olması amacıyla içerik üretmektedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu