Dijital Pazarlama

Google Ads Yeniden Pazarlama Kitleleri Nasıl Oluşturulur?

Google ads yeniden pazarlama kitleleri, Google ads dönüşüm kodlarını sitelerine eklemiş website sahiplerinin, reklam kampanyalarında tekrar kullanmak üzere sitelerini ziyaret etmiş kullanıcıları, bir hedef kitle olarak listelediği listelere verilen isimdir. Google tarafından oluşturulan dönüşüm kodlarının siteye eklenmesinden sonra herhangi bir reklam kampanyasından veya harici olarak siteye girmiş kullanıcılar belirli metriklere göre birbirinden ayırt edilerek hedef kitle listelerine dahil edilir. Bu listeler daha sonrasında oluşturulma amaçlarına göre website sahipleri tarafından reklam kampanyalarında kullanılabilir. Yeniden pazarlama kitlelerinin en büyük avantajı, herhangi bir ekstra araştırma bütçesine ve çalışmasına duymaksızın net bir amaca hitap eden kitleleri, website sahipleri ile buluşturmasıdır. Ürünlerinizi incelemiş yada sepete eklemiş potansiyel müşterilerinizi, yeniden pazarlama kitleleri ile belirleyebilir ve doğrudan hedef kitlenize yönelik reklam kampanyaları ile ürün satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Yeniden pazarlama nedir ve yeniden pazarlama methodları nelerdir? Detaylı bilgi almak için yeniden pazarlama nedir, nasıl yapılır isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Yeniden Pazarlama Kitleleri Nasıl Oluşturulur?

google ads panel görsel

Google ads ile ilgili detaylı bilgi almak ve Google ads hesabınızı nasıl açacağınızı öğrenmek için Google ads arama ağı reklamları nedir, nasıl oluşturulur adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Google ads üzerindeki her çeşit reklam kampanyamızı planlayıp yönettiğimiz admin panelini yukarıda görüntüleyebilirsiniz. Bu alan üzerinde reklam kampanyalarınıza ait çok sayıda metriği ve özelliği inceleyebilirsiniz. Bizim bugünkü konumuz ise sağ üst kısımda yer alan araçlar ve ayarlar paneli üzerinden oluşturacağımız yeniden pazarlama kitleleri.

google ads dönüşüm

sağ üst kısımdan araçlar ve ayarlar bölümüne tıkladığımızda karşımıza yukarıdaki görselde görüntülediğiniz gibi bir mega menü açılacaktır. Bu mega menü üzerinde herhangi bir reklam kampanyamıza yönelik yapabileceğimiz çok sayıda işlem alanı bulunmakta. Biz ise yeniden pazarlamada kullanmak üzere hedef kitlelerimizi belirleyeceğimiz için Kitle Yöneticisi seçeneğine tıklayarak devam ediyoruz.

google ads dönüşüm kodu alanı

Açılan pencerede yukarıdaki görseldeki gibi bir alan karşımıza gelecektir. Burada daha önce oluşturduğunuz herhangi bir kitle var ise o kitleye yönelik detaylar karşınıza gelecektir. Hemen sol üst kısımda kitle analizi, kitle kaynakları ve kitle listeleri bölümünü göreceksiniz. Burada daha evvel oluşturduğunuz kitlelere ait analizleri ve kaynaklarıda inceleyebilirsiniz. Kitle listelerine tıkladığınızda karşınıza 5 seçenek açılacaktır. Bunlar website ziyaretçileri, uygulama kullanıcıları, Youtube kullanıcıları, müşteri listesi ve özel kombinasyonlardır. Burada biz bir websitesini ziyaret etmiş kullanıcıları hedefleyeceğimizden bizim kullanacağımız seçenek websitesini ziyaret eden kullanıcılar olacaktır. Ancak siz ihtiyacınız doğrultusunda burda anlatılan yöntemleri izleyerek uygulamanızı yada Youtube kanalınızı ziyaret etmiş kullanıcılara yönelik bir hedef kitle listesi ve ölçümü oluşturabilirsiniz.

Websitesini Ziyaret Etmiş Kullanıcılar

google ads yeniden pazarlama kitleleri oluşturma

Kitle yöneticisi yönetim panelinde, websitesi ziyaret eden kullanıcılar seçeneğine tıklayıp devam ettiğimizde karşımıza üstteki görselde görünen alan açılacaktır. Bu alanda websitemizi ziyaret etmiş kullanıcıların ne şekilde sayılacağı ve takip edileceğini ayarlıyoruz.

1.Kitle Adı

Bu kısımda oluşturacağımız kitleye ne ad vereceğimizi belirliyoruz. Burada isim oluştururken rastgele ve kafa karıştırıcı isimler oluşturmamaya dikkat edin. Uzun vadede reklam kampanyanızın sayısı ve niteliği değiştikçe hedef kitle liste sayınızda artacağından ileride bu kitleleri birbirine karıştırabilirsiniz.

2.Etiket Kaynağı

Etiket kaynağı kısmında oluşturduğunuz yeniden pazarlama kitlelerinizin hangi hesap ile bağdaştırılacağınızı seçmelisiniz. Birden fazla reklam hesabına ulaşım yetkiniz var ise burada çok sayıda seçenek görüntülenebilir. Siz hangi reklam hesabı üzerinden hedef kitle belirlemesi yapmak istiyorsanız onu seçerek işleminize devam etmelisiniz.

3. Liste Üyeleri

Bu kısım hedef kitlenizin ne şekilde belirleneceğini belirttiğiniz kısımıdır. Burada reklamınıza tıklayan bir kullanıcının sayım işleminin hangi sayfa veya sayfalar üzerinde yapılacağını belirlemelisiniz. Tek bir sayfaya ulaşmış kullanıcıları saymak istiyorsanız, bir sayfayı ziyaret etmiş kullanıcılar kısmını seçmeli ve hemen alt bölüme ilgili sayfanın url sini girmelisiniz. Tek sayfa sayımları genelde E-Ticaret siteleri için sepet veya teşekkürler sayfalarıdır. Blog veya haber siteleri için anasayfalar genelde tek sayfa sayımları için ideal alanlardır. Eğer kullanıcının hem anasayfada hemde anasayfadan sonra gittiği ürün sayfalarında sayılmasını istiyorsanız; Bir sayfanın yanı sıra başka bir sayfayı ziyaret edenler kısmını seçmeli ve ilgili sayfalara ait url leri girmelisiniz. Bu alanda kendinize göre seçeneklerden birini seçerek hangi alanda veya hangi şekilde ölçüm yapmak istiyorsanız seçebilir ve ilgili ölçüm sayfasının url sini alt kısımda paylaşabilirsiniz.

4. Ziyaret Edilen Sayfa

google ads yeniden pazarlama kitleleri

Bu kısım, reklama tıklayan kullanıcıların hangi sayfalarda bir kitle olarak sayılacağını url olarak paylaştığımız alandır. Burada içerir, eşittir, şununla başlayan ve şununla biten olmak üzere 4 farklı seçenek vardır. Bu seçenekler paylaşacağımız url nin neyi içerip içermediğini yada ne ile başlayıp ne ile bittiğini belirttiğimiz ve kitle hareketlerinin sağlıklı olarak sayılmasını sağlayan kısımdır. İçerir seçeneğini seçip herhangi bir url girdiğinizde Google dönüşüm kodları o url yi içeren bütün sayfalara girmiş kullanıcıları sizin için sayacak ve listeye ekleyecektir. Yukarıdaki görselde görüldüğü gibi içerir ifadesi seçilip https://www.dijitalzade.com/products ifadesini oraya girerseniz, kullanıcılar link içerisinde products içeren herhangi bir sayfaya girdiklerinde Google bunu bir kitle hareketi olarak sayacak ve ilgili kullanıcıyı hedef kitle listenize ekleyecektir.  Sitenizde çok sayıda ürün satıyorsanız ancak ilk etapta gümüş kolyelere ilgi duyan kullanıcıları hedeflemek istiyorsanız burada eşittir ifadesini kullanarak url kısmına https://siteniz.com/gumus-kolye/ linkini bırakmak, doğrudan gümüş kolyelere ilgi duyan kullanıcılarınızı belirlemek ve o alanda bir hedef kitle oluşturmak için idealdir. Eşittir ifadesi ile kullanılan url lerde Google dönüşüm kodları sadece tam anlamıyla o url lere sahip sayfaları gezen kullanıcıları bir kitle olarak sayacak ve listenize ekleyecektir. Eğer içerir seçeneğini seçip gümüş kolye url si paylaşırsanız Google dönüşüm kodları url kısmında gümüş kolyeler içeren bütün sayfaları sayacak ve ilgili sayfaları gezmiş bütün kullanıcıları listenize ekleyecektir. Bu tarz bir seçim sağlıklı link yapısına sahip sitelerde çoğu zaman işe yarasada link yapısı düzgün düzenlenmemiş E-Ticaret siteleri için hatalı sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple ürünlerinize ait sayfalarınızın her birine ait kitleyi eşittir kullanımı ile ayırarak çok daha sağlıklı kitleler oluşturabilirsiniz.

5.Önceden Doldurma ve Üyelik Süresi

Önceden doldurma alanında daha evvel oluşturduğumuz kitle listelerindeki kullanıcıların, yeni listeye dahil edilip edilmeyeceğini ayarlıyoruz. Eğer daha önce benzer şekilde bir kitle oluşturduysanız ilgili listedeki kullanıcıları doğrudan yeni listenize bu seçeneği aktif ederek aktarabilirsiniz. Dahil etmeyi düşünmüyorsanız, boş bir liste ile başla seçeneğini seçebilirsiniz. Diğer bir kısım olan üyelik süresi kısmı ise listeye dahil edeceğimiz kullanıcıların kaç gün süre ile listede kalacağını belirlediğimiz alandır. Burada belirteceğiniz süreye göre sitenizi ziyaret etmiş kullanıcılar, yeniden pazarlama listenizin bir parçası olarak kalır veya listeden kaldırılır. Benzer bir kullanıcı listesini birden fazla yeniden pazarlama kampanyasında kullanmayı düşünüyorsanız buradaki süreyi maksimum seviyede tutmanızda fayda var. Kullanabileceğiniz maksimum gün sayısı 540 gündür. Eğer ilgili listeye ait kullanıcıları kaybetmek istemiyorsanız yeni bir hedef kitle listesi açabilir ve eski listedeki kullanıcıları önceden doldurma seçeneğini kullanarak yeni listeye aktarabilirsiniz.

6. Açıklama

Bu alanda oluşturduğunuz yeniden pazarlama kitlenize yönelik bir açıklama girebilirsiniz. İleride mevcut hedef kitle sayınızın çok arttığı yada birden fazla benzer isim ve ilgi alanlarına sahip kitleleri birbirinden ayırt edebilmek adına detaylı bir açıklama yazmak çoğu durumda faydalıdır.

Sonuç

Google ads yeniden pazarlama kitleleri ile ürünlerinize veya sitenize ilgi duyan kullanıcılarınızı kategorize edebilir ve reklam kampanyalarınızda kullanabilirsiniz. Büyük oranda bütçe ve zaman tasarrufu sağlayan bu yeniden pazarlama yöntemini her çeşit firma ve websitesine öneriyoruz.

Oskay Günaçar

Oskay Günaçar, Teknik SEO uzmanı ve Dijitalzade SEO & Dijital Pazarlama bloğunun kurucusudur. Front-end programlama, Python, semantic SEO, teknik SEO, Google patentleri ve Google search başlıca ilgili alanlarıdır. 5 yıldan fazla SEO deneyimi ile İKİLER, Webtures, Boosmart ve Storyly.io şirketlerinde SEO uzmanı pozisyonlarında görev almış ve outsource uzman olarak çok sayıda projeye dahil olmuştur. Sektör içerisinde çalıştığı çok sayıda başarılı, büyük web sitesinin yönetim ve geliştirme (SEO) süreçlerinden elde ettiği uzmanlık ve deneyimleri paylaşmayı amaçladığı Dijitalzade web sitesi üzerinden doğru ve kaliteli bilginin kolay ulaşılabilir olması amacıyla içerik üretmektedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu