Wordpress

Wordpress Eklenti Kalıntılarını Temizleme

Wordpress kullanan pek çok kişiden site yavaşlığı ile ilgili sızlanışlar duymuşsunuzdur. Yalnızca Wordpress sitelere has olmayan bu durum pek çok website sahibini endişelendiren bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle Wordpress tabanlı siteleri hızlandırma noktasında site üzerinde çok sayıda işlem yapılabilir ancak atlanan önemli konulardan bir taneside tabiki Wordpress eklenti kalıntılarını temizleme işlemi. Sitenin üstünden yapılan hızlandırma müdahaleleri kadar arka planda sitenin beyni olarak işlev görev database in temiz tutulmasıda pek tabiki çok önemli. Aynı site hızlandırma işlemleri gibi database hızlandırma işlemleride çok çeşitli ve çok sayıda işlemden oluşuyor ancak biz bugün sitemize bir eklenti yükleyip sildikten sonra o eklentinin sitemizde bıraktığı kalıntılar üzerine konuşacağız. Wordpress sitelere çeşitlilik katma noktasında eklentiler hayati bir rol oynuyor. Belkide Wordpress sitelerin bu kadar kullanışlı ve kullanıcı dostu olmasının en temel sebeplerinden biride bu eklentilerin sağladığı kullanım kolaylığıdır. Her ne kadar eklentiler sitemize çok çeşitlilik ve işlevsellik katsada çok sayıda eklenti yüklemek sunucumuzu ve doğrudan sitemizi büyük oranda yavaşlatmaktadır.  Bu sebeple sitede gerekmedikçe eklenti çalıştırmamak çok büyük önem arz etmektedir. Ek olarak sitemize yüklediğimiz ve sildiğimiz eklentilerde, sitemizin database’inde farklı alanlar açarak kalıntılarını bırakmaktadırlar. Bu nedenle Wordpess eklenti kalıntılarını temizleme işlemi siteler içi hayati rol oynayan ve düzenli takip gerektiren bir işlemdir.

Wordpress eklenti kalıntılarını temizleme işlemini uygulamadan önce muhakkak database’in yedeğini alın.

Veritabanı Kalıntılarını Temizleyen Eklentiler

Wordpress sitemize indirdiğimiz her eklenti database üzerinde kendine ait alanlar açar ve ilgili alanları doldurur. İlgili eklentileri sildiğimizde database üzerinde onlara ait alanlarda eklenti ile birlikte silinir. Ancak hepsi olmasada bir çok eklenti silindikten sonra dahi arkasında database tablo kalıntıları bırakır. Bu kalıntılar zamanla birikerek database üzerinde şişmeye sebep olabilir ve buda doğrudan site içerisinde yapacağınız işlemlerde bir yavaşlık olmasına sebebiyet verebilir. Pek çok kullanıcıdan işittiğimiz, sitemde fotoğraflar bölümü yavaş açılıyor, revizyonlar hızlıca yüklenmiyor site vb şikayetler genelde database’in dolması kaynaklı yavaşlamalardan oluşan problemlerdir. Bizde bu sorunu hızlı bir şekilde çözen Wordpress eklentilerini sizlere tanıtarak ilgili problemin önüne nasıl geçebileceğinizi göstereceğiz.

Plugins Garbage Collector

plugins garbage collector görseli

Plugins Garbage Collector, bizim özellikle database tablolarının silmeye yarayan eklentiler içerisinden en çok sevdiğimiz ve en çok tercih ettiğimiz eklentidir. Kolay kullanımı ve büyük işlevselliği ile bütün website sahiplerinin kolaylıkla kullanabileceği bir eklentidir. Plugins Garbage Collector eklentisini, eklentiler bölümünde aratarak sitemize ekledikten sonra ilgi eklentinin yönetim panelini açıyoruz. Paneli açtığımızda hemen başlığın altındaki görseldeki gibi bir alan karşımıza gelecektir. Burada search none-WP tables seçeneği sistemimizden silmiş olduğumuz eklentilere ait kalıntıları karşımıza getiren seçenektir. Ortadaki search WP tables structure changes kısmı daha eklentinin deneme aşamasında olduğu bir alan olduğundan bu kısmı kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. En sağda yer alan show hidden tables seçeneği database tarafından gizlenmiş ancak çoğu zaman eklentiler tarafından gereksiz kalıntılarında yer aldığı bir alandır. Pek database temizliği yazısında yer almayan bu kısım aslında en önemli kısımlardan biridir. Eklentilerin pek çoğunun kalıntıları genelde gizli tablolar içersinde kaldığından bir tarama işlemi yapmadan önce mutlaka gizli tablolarıda seçin ve aratın.wordpress eklenti kalıntıları temizleme 1

Yukarıda belirttiğimiz seçenekleri seçip arattıktan sonra karşınıza muhtemelen üstteki görsele benzer daha evvel yüklediğiniz ve sildiğiniz eklentilere ait kalıntıların yer aldığı tablolar karşınıza gelecektir. “Deleted” ifadesi ilgili tabloya ait eklentinin sistemden silindiğini bize gösteren bir uyarıdır. Burada gözüken tablolar kesinlikle silinen eklentilere ait kalıntılar olduğundan sistemimizde yer almalarına gerek yoktur ancak bazı eklenti kalıntıları farklı tablolar ile bilgi alışverişine girdiğinden bu kalıntıları silmeden önce database yedeği almayı ve ardından silmeyi unutmayın.

Clean Options

clean options yönetim paneli dijitalzade

Clean options eklentisini eklentilerde aratarak sistemize ekledikten sonra araçlar > clean options bölümüne giderek yönetim panelini açıyoruz. Bazı durumlarda Clean options eklentisi Wordpress eklentiler alanından silinebiliyor. Böyle bir durum ile karşılaşırsanız Google üzeride aratarak Wordpress.org clean options adresinden indirebilirsiniz. İlgili eklentinin yönetim paneline ulaştığınızda hemen başlığın altındaki görselde görülen alan ile karşılacaksınız. Burada karşımıza gelen iki seçenekten üstteki “Wordpress için kritik olan temel dosyaları gösterme” seçeneğidir. Bu seçeneği seçtikten sonra “Find Orphaned Options” butonuna basarak taramayı başlatabilirsiniz.

Herhangi bir database temizliği uygulamadan önce yedek almayı unutmayın !

wordpress eklenti kalıntılarını temizleme

Taramayı yaptıktan sonra karşınıza epey uzun bir database tabloları listesi gelebilir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli konu bilmediğiniz tabloların ne işe yaradığını öğrenmek için hemen ilgili tablonun yanında çıkan “Google it” seçeneğine tıklayarak ilgili tabloyu Google da aramaktır. Eğer ilgili seçenek kenarda belirmezse manuel olarakta Google üzerinde arayabilirsiniz. Hiç bir bilgi alamadığınız tabloları kesinlikle silmeyin. İsmini bildiğiniz ve sildiğiniz eklentilerin ön ekleri genellikle tabloların önüne geldiğinden bir tablonun hangi eklentiye ait olduğunu genellikle ön ekinden anlayabilirsiniz. Disquss yorum eklentisine ait kalıntı yukarıdaki resimde disqus_api_key olarak görünmekte. Biz ilgili eklentiyi sildiğimiz için bu tablonun onun kalıntısı olduğunu biliyoruz ve silmek üzere yanındaki kutucuğa tıklıyoruz. Kutucuğa tıkladıktan sonra listenin hemen aşağısında “View Selected Options Information” seçeneğine tıklayarak ilgili tablonun içeriğini açıyoruz.

tablo temizliği görseli dijitalzade

“View Selected Options Information” seçeneğine tıklayıp tablonun içeriğini açtığımızda, yukarıdaki görseldeki gibi tablonun içeriği hakkında bize bilgi veren bir alan açılacaktır. Bu alanda ilgili tablonun içeriğinde yer kalıntının kod yapısını rahatlıkla görebilir ve kararınız doğrultusunda aşağıdaki iki seçenekten ” Yes, Remove All of these options from the wp_options table ” seçeneğini seçerek ilgili tabloyu database den kaldırabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Wordpress Eklenti Kalıntılarını Temizlemenin Faydası Nedir?

Genellikle çok büyük boyutlara sahip olmayan eklenti kalıntıları, kısa vadede çok büyük problem yaşatmasada uzun süreli Wordpress sitelerinde, çok sayıda eklenti yükleyip silme yapıldığından çok sayıda kalıntı database de birikmektedir. Bu birikme sitenizin açılış hızlarını ve site içerisinde admin hareketlerinde yavaşlığa sebep olmaktadır. Site içerisinde daha hızlı hareket edebilmek adına belirli dönemlerde bu temizliği yapmanızı tavsiye ederiz.

Dijitalzade

Dijital Pazarlama | Siber Güvenlik | Wordpress | E-Ticaret | SEO ve çok daha fazlası

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Beklediğimden çok daha fazla eklenti kalıntısı birikmiş. Yararlı paylaşım için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı