E-Ticaret

Amazon FBA Nedir, Nasıl Yapılır ?

Amazon FBA Nedir?

Dünyanın en çok konuşulan ve en büyük e-ticaret hacimlerinden birine sahip Amazon.com tarafından oluşturulan FBA yani Fulfilled by Amazon,  Platform üzerinde onaylanan satıcılar tarafından gerçekleşen ticari işlemlerin Amazon garantisi altına alındığı sistemin adıdır. Amazon FBA programı ile platform üzerinde satış gerçekleştiren satıcılar prime adı verilen bir sisteme dahil olmaktadırlar. Amazon FBA programına dahil olan satıcılar prime adı verilen bir etikete sahip oluyor ve satıcı sayfalarının altında prime ifadesi beliriyor. Prime ifadesi ilgili satıcının FBA programına dahil olduğunu ve satıcının ürünlerinin Amazon garantisi altında olduğunu gösteriyor. Prime kategorisinde yer alan satıcılara ait bütün ürünlerin stoklanması, paketlenmesi, kargolanması ve iade işlemleri Amazon garantisine alınmaktadır ve Amazon tarafından gerçekleştirilmektedir.

Amazon nedir, Amazonda satıcı hesabı nasıl açılır? Öğrenmek için “Amazon Nedir, Amazonda Satıcı Hesabı Nasıl Açılır” isimli makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Amazon FBA Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Amazon FBA sisteminin en büyük avantajı, yapılan her türlü ticari hareketliliğin Amazon garantisi altına alınmasıdır. FBA sistemine kayıt olup ürünlerinizi gönderdiğiniz andan itibaren Amazon tarafından prime etiketi ile etiketleniyorsunuz ve ürünleriniz satış sayfalarında ön plana çıkıyor. FBM yani klasik satıcılar ile aranızdaki farkı çok net şekilde ifade eden bu etiket sayesinde kullanıcılar tarafından kategoriler üzerinde hızlıca fark edilebilir bir hale geliyorsunuz. Prime etiketi Amazon garantisini ifade ettiğinden kullanıcılar tabiki daha güvenilir olan bu tip satıcılardan alışveriş yapmayı tercih ediyorlar. Amazon FBA sisteminin bir diğeri avantajı, siz sisteme kayıt olup ürünlerinizi Amazon depolarına gönderdiğiniz andan itibaren ürünlerinizin depolama, paketleme, kargolama ve iade gibi tüm işlemleri Amazon.com tarafından gerçekleştiriliyor. Eğer herhangi bir müşteriniz üründen memnun kalmaz ise ilgili ürün Amazon.com tarafından iade alınıyor ve yenisi gönderiliyor. Bu durumda iade işlemleri ile satıcı kesinlikle uğraşmak durumunda kalmıyor. Ek olarak Amazon.com depolarında ürünlerinize yönelik oluşabilecek her türlü kırılma, ezilme vb depolama sorunlarının önüne geçmek adına ürünleriniz Amazon tarafından sigortalanıyor ve ürünlerin zarar görmesi durumunda bütün ücretiniz Amazon tarafından karşılanıyor. Amazon FBA ürünlerinin bir diğer avantajı çok hızlı kargolama uygulanması. Amazon tarafından oluşturulan hızlı kargolama ağı sayesinde Prime satıcılara ait ürünler çok hızlı şekilde müşterilere kargolanıyor ve buda ürünlerinize yönelik müşteri memnuniyetini çok iyi şekilde arttırıyor. Güncel olarak Amazon üzerindeki satıcı rekabetinde Amazon FBA prime etiketinin etki alanı ve yarattığı satış katkısı FBM (klasik satıcı) satıcıları ile FBA satıcıları arasında çok büyük bir fark yaratıyor.

Amazon FBA Sistemi Nasıl İşliyor?

amazon fba nedir

Amazon FBA sistemine kayıt olabilmek için öncelikle tabiki Amazon merkez satıcı sistemine kayıtlı bir satıcı olmanız gerekmektedir. Daha önce hiç Amazon satıcı hesabı açmadıysanız “Amazon Nedir” isimli makalemizi okuyarak ilgili konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Amazon satıcı sistemine kayıtlı kullanıcılar Prime olarak etiketlendirilebilmek için ürün listelerken gönderim şekli olarak “Amazon FBA” olarak seçerek o şekilde yayınlamalıdırlar. Ürün listeme işlemi gerçekleştikten sonra sizin ürünlerin Amazon merkez depolarına göndermeniz beklenir. Amazon FBA sistemini Dropshipping modelinden ayıran en büyük fark işte bu ürünü depolama işlemidir. Dropshipping FBM satıcıları ürünlere fiziksel olarak müdahalede bulunmadan doğrudan üretici ile müşteri arasındaki trafiği yönetirken FBA satıcıları, ürünleri fiziksel olarak Amazon depolarına göndermek zorundadır.  Depodaki ürününüz Amazon’un belirlediği algoritmaya göre bir depo düzenine sahip oluyor ve stoklanıyor. Amazon sizin buradaki stok durumunuzuda güncel olarak takip ederek azaldığı durumlarda size bildirimde bulunuyor ancak zaten buna gerek kalmadan sizin site üzerinden stok takibini yapmanız ticari açıdan önemlidir. Stoklarınızın azaldığı belli başlı durumlarda stok yenileme maksadı ile Amazon depolarına kargolamalarda bulunmalısınız. Ürünleriniz Amazon depolarına ulaştıktan sonra prime etiketini kısa süre içerisinde alırsınız ve ürünleriniz prime etiketi ile satışa sunulur. Ürün siparişi alındıktan sonraki bütün paketleme, ambalajlama, kargolama ve iade alma işlemleri Amazon tarafından gerçekleştirilecek ve siz ödemeyi alacaksınız. Tabiki bütün bu depolama, kargolama vb işlemler için Amazon’un sizden ücret talep ettiğini tekrar hatırlatmakta fayda var.

Amazon’a Ürün Gönderirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Gönderdiğiniz ürün sayısını Amazon’a bildirmelisiniz
 • Ürünlerinizin kaç farklı kolide yada kaç parça şeklinde gönderileceğini belirtmelisiniz
 • Gönderdiğiniz ürünleri paketlemeyi ihmal etmeyin. Ürünlerinizin gönderim için dış kısmını özel olarak paketlemenize gerek yok Amazon o işlemi sizin adınıza yapıyor
 • Bütün ürünlerinize FBA kodu eklemek zorundasınız. Eğer ekleyemiyorsanız Amazon sizin adınıza bunu belli bir ücret karşılığı gerçekleştirecektir
 • Amazon’a ürünlerinizi kargolarken Amazon ile anlaşmalı uluslararası firmaları seçmenizi tavsiye ederiz.
 • Patlama tehlikesi olan pil vb ürünlerin kargolanmasını yapmadan önce Amazon tarafından size tahsis edilecek MSDS belgesini mutlaka almalısınız.
Amazon FBA merkez depolarına yurtdışından kargolama yapmanız mümkün değildir. Amazon FBA nın geçerli olduğu ülkelere doğrudan kargolama yapabilmek için o ülkenin içerisinden kargo yapmış olmanız gerekmektedir. Yani Türkiye üzerinden Amazon FBA Amerika merkez kargo sistemine doğrudan kargolama yapamazsınız. Bunu yapabilmek için gümrükleme işlerini sizin adınıza yapabilecek kişi veya kuruluşlar ile çalışarak o ülke içinde faal bir işleyişe sahip olduğunuzu belirtmeniz gerekmektedir.

Komisyonlar Hizmet Bedelleri

amazon komisyon ücretleri temsili görseli

Amazon’un komisyon ücretleri satış yaptığınız kategoriye göre değişiklik göstermekle beraber %20 – 22 lere kadar yükselmektedir. Amazon’un ürünlerden aldığı komisyonları detaylıca incelemek üzere Amazon Nedir isimli makalemizdeki komisyonlar bölümünü inceleyebilirsiniz. Komisyon ücretlerine ek olarak Amazon FBA sisteminde kargolama, stoklama ve etikleme gibi konularla ilgili Amazon sizden belli ücretler talep etmektedir. Bu ücretler doğrudan Amazon hesabınızdan kesintilerle alınıyor.  Kesilecek komisyon ücretleri genel olarak; kargonuzun boyutu ve parça sayısı, gönderilecek eyalet mesafe, ürünün ağırlığı, ürünün kapladığı depolama alanı, paketleme masrafı, etiketleme masrafları vb hizmet ücretleri tarafınızdan her gönderim ücreti tahsis edilecektir. Amazon tarafından sizden tahsis edilebilecek diğer işlem ücretleri şunlardır;

 • Ürünü Amazon deposundan geri çekme: 0.50 – 1.50 $
 • Ürünün imha edilmesi: 0.40 $ – 1.20 $
 • Ekstra poşetleme / kırılgan ürünlerin korunması: 0.40 $ – 0.75 $
 • Havalı poşet kullanımı: 0.40 $ – 0.60 $
 • Ekstra bantlama: 0.25$ – 0.35 $

Burada belirtilen fiyatlar sürekli güncellenmekte olup, gönderdiğiniz ürünün paket boyutuna, kargolama şekline , ülkesel para birimine ve politika farklılıklarına göre değişmekte olduğunu tekrar hatırlatırız. Amazon FBA kural ve ücretlendirmeleri bağlı bulunduğu ülkelere göre değişmektedir. Görsel – propars.net

Amazon FBA’nın Aktif Olduğu Ülkeler

Amazon Amerika başta olmak üzere toplamda 6 ülkede bulunmaktadır. Bu ülkelerin diğer 5 tanesi avrupanın 5 büyük ülkesi olan Italya, Almanya, İngiltere, İspanya ve Fransadır. Her bir ülkede kendisine has sitesi bulunan amazon bu 5 ülkede depolar oluşturarak genel hatlarıyla bütün avrupa pazarına hakim olmayı hedeflemektedir. Amazon Avrupa üzerinde belli başlı ülkelere satış yapmayı planlıyorsanız, satış yapacağınız ilgili pazarlara en yakın Amazon FBA deposuna ürünlerinizi göndermeli ve ilgili ülkedeki yasal ve mali yükümlüklerinizi araştırmalısınız. Her ülkenin kendi içinde komisyon ve para birimlerinin değişiklik gösterdiğini tekrar hatırlatırız. Eğer Amazon Avrupa pazarında birden çok ülkeye gönderim yapıyorsanız, Amazon ürünlerinizi birden çok depolama merkezine göndererek ürünlerinizin hızlıca farklı ülke ve bölgelere gönderilmesini sağlamaktadır.

Amazon Yasal Yükümlülükler (US-EU)

US / Amerika Birleşik Devletleri

amazon fba amerika bayrağı

Amazon FBA sistemine dahil olmak istiyorsanız izlemeniz gereken 2 seçenek vardır. Birincisi Amerikan vatandaşı olmak ve amerikada yaşamak. ikinci seçenek yurtdışında yaşadığınız halde yabancı bir şirket yada birey olarak “Importer of Record” belgesini almanızdır. Bu belge ile Amerikaya yasal olarak dışarıdan mal ve işlem soktuğunuz kayıt altına alınmış olur. IOR (Importer of Record) belgesini aldıktan sonra yukarıdada belirttiğimiz gibi amerika içerisinden bir kişi veya kuruluş ile anlaşarak gümrükleme işlemlerini sizin adınıza yapmalarını sağlamalısınız. Amerika içerisine soktuğunuz bütün mallarınıza ait vergilendirme ve ücretleri ödeyeceğinizi garanti etmeniz gerekmektedir. Bu garanti etme işlemi Bond adı verilen bir belge ile kolayca gerçekleştirebilmekte. Bu belgeyi gümrükleme işlemlerinizi yapan kişi veya kurum aracılığıyla alabilirsiniz. İlgili belgenin geçerlilik süresi 5 yıldır.

Her iki Amazon FBA bölgesine yönelik yasal yükümlülükler güncellenebilir olduğundan burada belirttiğimiz yükümlülükler başta olmak üzere burada bahsedilmeyen diğer bütün yükümlülükleride satış yapmayı düşündüğünüz FBA bölgesine göre Amazon resmi sitelerinden mutlaka araştırmalı ve kararınızı ilgili zorunluluklara göre vermelisiniz. Burada belirtilen yükümlülükler örnek teşkil etmesi amacıyla paylaşılmıştır temsilidir ve güncellenebilir.
EU / Avrupa

avrupa birliği bayrağı

Avrupa FBA sistemine tam anlamıyla entegre olabilmek için Avrupa FBA depolarına ürünlerinizi göndermelisiniz. 5 büyük ülkeden (Almanya, İtalya, İspanya, İngiltere, Fransa) birinde bulunan Amazon depolarına ürününüzü yolladıktan sonra Amerika FBA sisteminde olduğu gibi ürünlerinizin gümrükleme işlemlerini takip edecek bir kişi veya kurum ile çalışmalısınız. Amazon Avrupa sisteminde Kdv (Vat) ücretleri ürününüzü sattığınız ülkeye göre değişmektedir. Örneğin; Amazon Almanya deposundan farklı bir avrupa ülkesine çıkış yapılan ürününüz, satıldığı ülkenin Vat (kdv) uygulamalarına göre vergilendirilecektir. Birden fazla Avrupa ülkesine FBA ile satış yapmayı düşünüyorsanız ilgili ülkelerin yerel muhasebesi uzmanlarından destek almalısınız.

Amazon Avrupada satış yaparken ürünlerinizi sattığınız ülkeye göre ilgili ülkeden vergi numarası almanız gerekebilir. Satış yapmaya başlamadan önce ürünlerinizi satmayı düşündüğünüz ülkelere yönelik vergilendirme kanunlarını iyi şekilde araştırmalı ve muhasebe desteği almalısınız. Araştırma yapmayan satıcılar Kdv problemleri ile karşılaşabilmektedirler.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Amazon FBA Sisteminin Farkı Nedir?

FBA sistemi, Amazon’un müşteri odaklı politikasını çok iyi şekilde yansıtan bir satış sistemidir. Bu sistemde Amazon müşterilerine, alacağınız ürün bizim tarafımızdan garanti edilmektir herhangi bir şüphe duymanıza gerek yoktur mesajı vermektedir. Amazona duyduğu güven sayesinde müşteriler çekince duymadan Amazon FBA prime etiketine sahip satıcılara yönelmektedirler. FBA satıcılarıda bu güvenden faydalanarak çok daha fazla müşteriye ürün satma şansına sahip olmaktadırlar.

FBA Sistemine Herkes Kayıt Olabilir mi?

FBA sistemine elinde fiziksel olarak ürün barındıran her türlü üretici veya satıcı kayıt olabilir. Pek tabiki FBA satıcısı olmadan önce merkez satıcı sistemine yada Amazon Avrupa ya kayıt olmalısınız. Satmayı planladığınız ürünü fiziksel olarak depolara kargolamak zorunda olduğunuzu kesinlikle unutmayın.

Türkiye Üzerinden FBA Sistemine Kayıt Olmayı Düşünen Kişiler Şirket Kurmalı mı ?

Gerek Türkiye gerekse satış yapmayı düşündüğünüz herhangi başka bir ülkede satış yapmadan önce şirket kurmanızı tavsiye ederiz. Her ülkenin kendi içinde Amazon ve internette yapılan ticarete yönelik farklı mali kanunları mevcuttur. Özellikle Türkiyede yaşayan kişilerin FBA sistemine dahil olup satış yapmadan önce şirket şirket kurması gerekmektedir. Aksi takdirde vergi incelemelerine takılacağınızı tekrar hatırlatırız.

Oskay Günaçar

Oskay Günaçar, Teknik SEO uzmanı ve Dijitalzade SEO & Dijital Pazarlama bloğunun kurucusudur. Front-end programlama, Python, semantic SEO, teknik SEO, Google patentleri ve Google search başlıca ilgili alanlarıdır. 5 yıldan fazla SEO deneyimi ile İKİLER, Webtures, Boosmart ve Storyly.io şirketlerinde SEO uzmanı pozisyonlarında görev almış ve outsource uzman olarak çok sayıda projeye dahil olmuştur. Sektör içerisinde çalıştığı çok sayıda başarılı, büyük web sitesinin yönetim ve geliştirme (SEO) süreçlerinden elde ettiği uzmanlık ve deneyimleri paylaşmayı amaçladığı Dijitalzade web sitesi üzerinden doğru ve kaliteli bilginin kolay ulaşılabilir olması amacıyla içerik üretmektedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu