E-Ticaret

Amazon Nedir? Amazonda Satış Nasıl Yapılır?

Amazon nedir?

Amazon internet üzerinde sanal mağazalar vasıtasıyla satıcılar ile kullanıcıları bir araya getiren bir e-ticaret platformudur. Dünyanın en zengin adamı Jeff Bezos tarafından önceleri kitap satışı amacıyla kurulan Amazon büyüyen pazar hacmi ve müşteri odaklı sistemin başarısı sayesinde bir kaç yılda çok büyük mesafe kat ederek dünyanın en büyük online satış platformlarından biri haline gelmiştir. Günümüzde gelişen dijital dünyanın en önemli parçalarından biri olan e-ticaret, Amazon, Alibaba gibi websiteleri sayesinde yükselişe geçmiş ve geleneksel dükkan/mağaza üzerinden satış fikrinin değişmesine katkı sağlamışlardır. Amazon, Alibaba gibi e-ticaret siteleri kendilerine ait herhangi bir dükkan barındırmayan ancak bünyesine kayıtlı satıcılarına sanal mağazalar açma hakkı vererek satış yapmalarını sağlayan platformlardır. Bu sanal mağazalar üzerinden kayıtlı satıcılar ürünlerini listeleyebilir ve satış yapabilirler. Her yıl yüz milyonlarca satışın gerçekleştiği Amazon ve Alibaba gibi e-ticaret sitelerinde pazar hacmi her geçen gün artmakta ve internet üzerinden alışveriş yapmak giderek kolaylaşmaktadır. Özellikle günümüzde Amazon FBA tarzı geliştirilmiş kullanıcı deneyimi sağlayan satış modelleri ile sipariş vermek ve ürünün kısa sürede kargolanma süreci çok basite indirgenmiştir. Bu sebeple günümüz geleneksel mağaza ve dükkan üzerinden satış yapma mantığı büyük ölçüde değişmekte ve çok önemli markalar, şirketler hem kendilerine ait e-ticaret platformlarında hemde Amazon gibi platformlarda satış yapmaya yönelmişlerdir.

Amazonda Satış Yapmanın Avantajları


Kullanıcılar Amazon’a Güvenirler

Amazon sağladığı müşteri memnuniyeti ve müşteri odaklı çalışma sistemi ile çok hızlı şekilde büyüme kat etmiş bir e-ticaret platformudur. Kullanıcılar Amazon’un marka değerine büyük saygı göstermekte ve Amazon üzerinden alışveriş yaparken herhangi bir güven problemi çekmemektedirler. Amazon ise güvenlik prosedürlerinin aleyhinde işlem yapan herhangi bir mağazayı büyüklüğüne yada ticari hacmine bakmaksızın kapatma işlemi ile cezalandırarak bu güveni hak ettiğini kanıtlamaktadır.

Amazon Alt Yapısının Gücünden Faydalanırsınız

Amazon satıcı hesaplarına sunduğu çok sayıda ürün yükleme seçeneği, pazarlama modeli, ödeme seçenekleri ve kargolama seçenekleri ile hem kullanıcıya hemde satıcıya arttırılmış bir müşteri deneyimi sunmaktadır. Kullanıcı dostu arayüzü sayesinde çok hızlı ve kolay şekilde ürünlerinizi yükleyebilir ve satışlarınızın takibini yapabilirsiniz.

Geniş Müşteri Kitlesi

Amazon kendisine güvenen ve Amazon platformu üzerinden alışveriş yapmayı seven sabit müşterilerine ek olarak, arama motorlarındaki aranma hacmi ve saygınlığı sayesinde çok sayıda trafik alan bir e-ticaret platformudur. Dünya üzerindeki ticari etkinliği , katlanarak artan müşteri sayısı ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Bu sebeple e-ticaret hacmini ve müşteri kitlesini arttırmak isteyen orta ve küçük ölçekli şirketler ve şahıslar için çok idealdir. Çünkü Amazon sistemin pazarlama ve reklam işlemlerini kendi bünyesinde gerçekleştirdiğinden Amazon.com’a üye olan her bir kullanıcı sizin için potansiyel bir müşteri adayıdır. Orta ve küçük ölçekli şirketler pazarlama bütçesi kullanmadan Amazon’un kendi müşteri kitlesinden faydalanıp kendine bir müşteri listesi oluşturabilir ve satışlarını gerçekleştirebilir.

Sınırsız Satış Yapabilme Potansiyeli

Amazon’a üye olan her bir kullanıcı yukarıdada belirttiğimiz gibi sizin için potansiyel bir müşteridir. Bu sebeple elinizdeki ürünleri satabileceğiniz müşteri sayısı katlanarak artmaktadır. Ulaştırdığınız ürünlerinize ait alacağınız her olumlu yanıt size müşteri olarak geri dönecek ve site içerisindeki mağaza puanınızı arttıracaktır. Artan mağaza puanınıza paralel olarak müşteri sayınız ve dönüşümünüz katlanarak artacaktır. Ürünlerinizi ve ürün sayfalarınızı doğru kurgulayarak bir müşteri birden fazla üründe hedefleyebilir ve tekrar tekrar aynı müşteri farklı kategorilerde satış yapabilirsiniz.


Amazon Merkez Satıcı Sistemine Nasıl Kayıt Olunur?

Amazon artık dünyanın pek çok ülkesinde hizmet vermekte ve o ülkelere özel, Amazon Kanada, Amazon Türkiye, Amazon Birleşik Arap Emirlikleri gibi kendi içinde özel ama özetle Amazon merkezine bağlı alışveriş platformları oluşturmaktadır. Amazon’un ana merkezi tabiki Amerika Birleşik Devletleri. En büyük ticari hareketlilik ve satıcı çeşitliliğini barındıran Amazon platformuda pek tabiki Amerika platformudur. Bu sebeple pek çok dropshipper ve FBA tabanlı satıcı Amazon Amerikayı hedeflemekte ve oradaki pazar payından faydalanmaya çalışmaktadır. Her ne kadar Amazon Türkiye ile türk satıcılar ve kullanıcıların bir çoğunun odağı Türkiye pazarına yönelsede, Döviz kurları ve satış hacmi sebebiyle Amerika, Avrupa ve Birleşik Arap Emirlikleri pazarı her zaman için bir avantaj. Özellikle Birleşik Arap Emirliklerinde şirket açma zorunluluğunun şu an için olmaması ve yasal prosedürlerin bir nebze daha kolay ve hızlı işlemesinden ötürü pek çok türk ve farklı milletteki satıcı o bölgeye ağırlık vermekte.  Peki Amazon Amerika üzerinde hesap nasıl açılır? Bununla ilgili çok kaliteli bir video içeriği youtube.com üzerinde paylaşılmış bizde siz değerli okuyucularımız ile paylaşmak istedik. İlgili videoyu izleyerek Amazon.com Amerika platformu üzerinde nasıl hesap açabileceğinizi detaylıca öğrenebilirsiniz.

Amazon Türkiye Satıcı Hesabı Açmak

Amazon Türkiye üzerinde satıcı hesabı açabilmek için mutlak suretle bir şirketinizin ve yasal vergi numaranızın olması gerekmekte. Eğer bir yasal şirketiniz ve vergi numaranız var ise Amazon Türkiye satıcı hesabı açma işlemide yine yukarıda videolu anlatım ile gösterdiğimiz Amazon Amerika hesap açılış sistemine çok benzer şekildedir. Amazon Türkiye üzerinden hesap oluştur kısmına gelerek hemen alttaki bölümden satıcı hesabı oluştur kısmına geliyoruz. Ardından Amazon bize işletme türünüzü seçin diye bir kısım karşımıza getirecektir. Burada yapılması gereken eğer bir anonim şirket değilseniz özel işletmeyi seçmektir.  Özel işletme veya şirketinizin yapısına uygun olan seçeneği seçtikten sonra Amazon sizden şirketinizin ismini isteyecektir. Şirket isminizin sığmadı durumda ticaret yerine tic. limited yerine lim. yazmak yeterlidir. Ardından açılan pencerede Amazon Türkiye, şirketinizle ilgili detaylı bilgileri yazmanızı istediği bir bölüm karşınıza çıkacaktır. Burada şirketinizle ilgili bütün ticari / kişisel bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Şahıs şirketi iseniz ve vergi numaranızı bilmiyorsanız genellikle vergi numarası olarak TC kimlik numarasını girmeniz yeterli olmaktadır. Ancak biz dijitalzade.com olarak bu konuda sizi yanlış yönlendirmemek adına profesyonel bir muhasebeci desteği almanızı tavsiye ederiz. İlgili sayfanın en son bölümünde irtibat kişisi bilgileri istenmektedir. Bu kısım olası bir satış, dükkan kapanışı yada bilgilendirme gibi durumlarda ulaşılması gereken kişinin bilgilerinin paylaşıldığı bölümdür. Devam eden bölümde size ait kişisel bilgilerin ve ödeme bilgilerinin yer aldığı 2 farklı bölüm karşısınıza gelecektir.  Kişisel bilgiler bölümünde kimlik numarası kısmını pasaport olarak seçip pasaport kimlik numaranızı paylaşabilirsiniz. Ardından ödeme bilgileri bölümünde kart ve ödeme bilgilerinizi paylaştıktan sonra devam butonuna tıkladığınızda son bölüm olan mağaza adınızı ve mağazanızda satacağınız ürünlerin kategorilerini seçtiğiniz bölüme geleceksiniz. Mağaza adınızı ve takip eden basit bir kaç ayarları oluşturduktan sonra satış hesabınız hazır ve satışa hazırsınız. Mağazanız açıldıktan kısa bir süre sonra herhangi bir hata bulunmaz ise Amazon tarafından onaylanacak ve satışlarınıza başlayabileceksiniz.

Amazonda Satış Yapmak İçin Mağaza Gereklimi?

Amazon’a ait herhangi bir satış platformu üzerinden satış yapabilmek için mutlaka satış hesabı açmalısınız aksi takdirde herhangi bir satış hesabı açamaz ve satış gerçekleştiremezsiniz.

Amazon Mağaza Açılışı Ücretlimi?

Amazon’a ait herhangi bir ülkedeki platformda sanal mağaza açabilmenin aylık ücreti yaklaşık olarak 99 tl dir. İlgili fiyat kurlara ve Amazon güncellemelerine bağlı olduğundan değişiklik gösterebilmektedir. Mağazanızı açtıktan sonra ürün listemesinde herhangi bir kısıtlama ve ücret talebi olmamaktadır. İstediğiniz sayıda ürün ve ürünlere ait çeşidi sisteme yükleyip satışa çıkarabilirsiniz.

Amazon Mağazamıza Ürün Nasıl Yüklenir?

Amazon üzerinde sanal mağazamızı açtıktan sonra şimdi sıra geldi bir diğer önemli konu olan ürün yükleme kısmına. Ürün yüklemek için sellercentral(satıcı merkezi) bölümüne önceden belirlediğimiz kullanıcı adı ve şifremizle giriş yapıyoruz. Üst menüden inventory(envanter) bölümüne giriyoruz oradanda add product (ürün ekle) bölümüne tıklayarak devam ediyoruz. Ardından list a product ( bir ürün listele) seçeneği karşımıza çıkacak buna basarak devam ediyoruz. Karşımıza çıkan arama kısmına ürünün adını veya ean numarasını yazdıktan sonra ara diyerek devam ediyoruz. Çıkan listeler içerisinde bizim ürünümüzü bulup devam etmek dememiz gerekiyor. Eğer sizin ürününüz listede yoksa create a new listing ( yeni ürün listesi yarat) seçeneğine tıklayarak devam ediyoruz. Ürün ile ilgili kategoriyi belirledikten sonra ürüne ait resmi ve zorunlu alanları doldurduktan sonra save and finish (kaydet ve bitir) seçeneğine tıklayarak işlemi sonlandırıyoruz. Yaklaşık olarak 15 ila 30 dakika arasında girdiğimiz yeni ürün listesi Amazon tarafından onaylanacak ve ürün yükleme işlemimiz gerçekleşmiş olacaktır. İlgili adımları takip ederek farklı listeler oluşturabilir ve mağazanızı satışa hazır halde getirebilirsiniz. Burada yazılı olarak anlattığımız ürün listesi oluşturma ile ilgili yine youtube.com üzerine Yiğit Tuna tarafından kaliteli bir videolu anlatım yüklenmiş. Bizde dijitalzade.com olarak siz değerli okuyucularımızın daha rahat anlayabilmesi adına ilgili videoyu buraya yüklüyoruz. Videolu anlatım 2 ana videodan oluşmaktadır.

Amazon Üzerinde Komisyon Sistemi Nedir, Komisyonlar Ne Kadardır?

Amazon üzerinde şu anda çok sayıda satış yapılabilecek kategori bulunmaktadır. Bu kategorilere ait komisyon oranları ise farklılık göstermekte ve nadir durumlarda Amazon tarafından güncellenmektedir. Bu sebeple değişiklik gösterebilme ihtimali mevcuttur. En güncel komisyon listesine  https://sellercentral.amazon.com.tr/ üzerinden ulaşabilirsiniz.

 • Fotoğraf makineleri %6
 • Elektronik Ürünler %6
 • Cep telefonları %6
 • Bilgisayar %6
 • Elektronik Aksesuarlar %6
 • Kişisel Bakım Ürünleri %10
 • Spor %10
 • Ofis Ürünleri %10
 • Kitaplar %10
 • Bebek ürünleri %10
 • Oyuncaklar ve Oyunlar %10
 • Ev ve Mutfak Gereçleri %10
 • Ev Dekorasyon Malzemeleri %10

Amazon Vergi Süreci ve Yapılması Gerekenler

Amazon üzerinde herhangi bir ülkedeki platformdan yaptığınız satışlarda 14 günlük sürecin ardından Amazon şirketiniz adına bir fatura kesmekte ve size satıcı hesabınız üzerinden ve ulaşılabilir e-mail adresiniz üzerinden göndermektedir. Siz ilgili faturayı ister mail adresinizden istersenizde Amazon satıcı hesabınız üzerinden görüntüleyebilmektesiniz. Biz özellikle dijitalzade.com olarak şirket yapınıza, vergilendirmenize ve mümkünse iyi bir muhasebeci ile çalışmaya özen göstermenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü gelişmekte olan e-ticaret hali hazırda bir kaç yıllık bir sistem olduğundan hala gelişmeye devam etmektedir. Bu sebeple her geçen gün farklı satıcı modelleri, komisyon, vergilendirme sistemleri çıkmakta ve hesaplama biçimleri değişmektedir. Satışı yapacağınız ülke veya platforma göre hukuksal gereksinimleri iyi araştırmalı ve mümkünse çalışacağınız ülkenin yasal ve mali yükümlülüklerini iyi bilen bir muhasebeci ve avukat ile çalışmalısınız. Çünkü Amazon üzerinden satıcı hesabı oluşturmak ve ürün yüklemek kolay olsada vergilendirme sisteminin takibi, şirket oluşturma gibi süreçler özellikle kişisel olarak bu işi yapmaya çalışacak insanlar için baş ağrıtıcı olabilmektedir. Özellikle Amazon Dropshipping gibi sürekli takip isteyen ve hukuksal yükümlülüklerin iyi bilinmesi gerekildiği satış modellerinde, vergilendirme kısmı çok daha büyük bir önem kazanmakta ve yaptığınız satışlardan elde edeceğiniz karlılığı etkilemektedir. İnternet üzerinde Amazon eğitimi veren veya Amazonda satışı öneren pek çok kişi veya kuruluş vergilendirme sistemine gereken önemi göstermemekte ve satıcı hesapları sahipleri ilerleyen süreçte vergi problemi, hesap kapatılması gibi sorunlarla karşılaşmaktadır.  Amazon üzerinde satış yapmak son derece ciddi ve aynı geleneksel dükkan / mağaza işletiminde olduğu gibi mali süreçlerin yakından takibini gerektiren bir süreçtir. Özellikle Amazon Amerika yada farklı bir ülke platformunda satış yapmayı düşünüyorsanız ilgili ülkeye ait şirket kurma şartlarını, vergi yükümlülüklerini, şirketlerin mali düzenlemelerini iyi bilen muhasebeciler ve avukatlar ile çalışmalı ve sürekli olarak ilgili kanun ve yükümlülüklerin takibini yapmalısınız.

Amazon.com üzerinde satış hesabı açmanın inceliklerini, komisyon oranlarını ve vergilendirme sistemini inceledik. Konu üzerinde aklınıza takılan herhangi bir soru, öneri veya teknik destek talebiniz var ise bize iletişim sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Oskay Günaçar

Oskay Günaçar, Teknik SEO uzmanı ve Dijitalzade SEO & Dijital Pazarlama bloğunun kurucusudur. Front-end programlama, Python, semantic SEO, teknik SEO, Google patentleri ve Google search başlıca ilgili alanlarıdır. 5 yıldan fazla SEO deneyimi ile İKİLER, Webtures, Boosmart ve Storyly.io şirketlerinde SEO uzmanı pozisyonlarında görev almış ve outsource uzman olarak çok sayıda projeye dahil olmuştur. Sektör içerisinde çalıştığı çok sayıda başarılı, büyük web sitesinin yönetim ve geliştirme (SEO) süreçlerinden elde ettiği uzmanlık ve deneyimleri paylaşmayı amaçladığı Dijitalzade web sitesi üzerinden doğru ve kaliteli bilginin kolay ulaşılabilir olması amacıyla içerik üretmektedir.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu