Teorik SEO

Featured Snippet Nedir, Nasıl Yapılır?

Featured snippet yani türkçe adıyla öne çıkan snippet’ler, kullanıcılar tarafından Google da yapılan aramalara verilen ve Google reklamlarının hemen altında yani 0. sırada yer alan arama sonuçlarıdır. Arama yapılan kelimede verilmiş reklamlar mevcut ise öne çıkan snippet hemen bu reklamların altında ve diğer arama sonuçlarının üstünde olacak şekilde yer alır.

öne çıkarılmış snippet

Kullanıcıların Google üzerinde sıklıkla yaptığı aramalara verilen en iyi cevabı içeren ve en sık ziyaret edilen siteyi Google öne çıkan snippet olarak 0 da gösterir. Örnek olarak ” nasıl kilo verebilirim ” diye Google da arama yaptığımızda Sabah haber sitesinde paylaşılan diyet önerisinin 0.cı sırada öne çıkan snippet olarak paylaşıldığını görüyoruz.

Featured Snippet’lerin Çeşitleri

öne çıkarılmış snippet görseli

Öne çıkan snippetlerin sıklıkla kullanılan 3 versiyonu mevcuttur. Özellikle katkı açısından benzer değerlere sahip olsalarda işlevsellik ve görünüm açısından farkları mevcuttur. Google üzerinde sıklıkla kullanılan snippet çeşitleri şunlardır;

  • Paragraf
  • Liste
  • Tablo

Google istatistiklerine göre baktığımızda aralarında en yaygın şekilde kullanılan snippet çeşidinin paragraf snippetler olduğunu görüyoruz.

Paragraf snippet’leri, klasik olarak en sık gördüğümüz ve Google tarafından en çok kullanılan snippet çeşididir. Genellikle sorulara veya bir konuya açıklayıcı şekilde verilmiş cevaplar paragraf snippeti ile ön plana çıkarılırlar.

Tablo snippet’leri, ağırlıklı olarak Google da yapılan fiyat, sürat, hizmet vb tabloları göstermede kullanılan snippetlerdir. Özellikle araç sorgulamalarında fiyat – model tabloları öne çıkan snippet olarak karşımıza çıkmaktadır.

Liste snippet’leri, genellikle bir konu hakkında aşa aşama yapılması gerekenlerin sıralandığı klasik listeme yönteminin snippet içerisine uygulanmış halidir. Google üzerinde Çamaşır nasıl yıkanır? diye bir arama yaptığınızda öne çıkan snippet olarak aşama aşama yapmanız gerekenleri gösteren bir liste ile karşılaşırsınız.

Featured Snippet Neden Önemlidir?

öne çıkarılmış snippet neden önemlidir

A.) En Üstte Yer Almak

Google tarafından öne çıkarılan snippet olarak sitenizin içeriği yer aldığında rakiplerinizin pozisyonu ve ürettiği içeriğin devamına bakılmaksızın en üst sırada yerinizi alırısınız. Akılda kalıcılık ve bilinirlik anlamında çok önemli olan bu durum özellikle yüksek aranma hacmine sahip kelimelerde 0.cı sırada yer alan siteler için marka bilinirliğini arttırmak ve markalaşma yolunda önemli bir adımdır.

B.) İnternet Dünyasında Otoritenizi Arttırın

Öne çıkarılan snippetler Google tarafından seçildiğinden ve Google ın bu alandaki hassasiyeti internet kullanıcıları tarafından bilindiğinden 0.cı sırada yer alan websitesi, doğrudan internet dünyasında ki otoritesini büyük ölçüde arttıracaktır. Bu durum aynı zamanda markanızın internet dünyasındaki güvenilirlik durumuna büyük katkı sağlayacaktır.

C.) Organik Trafik Artışı Yaşayın

Yukarıdada bahsettiğimiz gibi 0.cı sırada yer aldığınızdan bütün rakiplerinizin üstünde ve Google reklamlarının hemen altında özel bir çerçeve içerisinde yer alırsınız. Sitenizin öne çıkan snippet olarak yer aldığı aramalarda ve siteniz içeriklerinin yayınlandığı farklı arama sonuçlarında ki trafiğinizi çok ciddi ölçüde arttırırsınız.

Featured Snippet (Öne Çıkan Snippet) Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

nasıl yapılır?

A.) Kullanıcıların Google Sorgularına Odaklanın

Öne çıkan snippet oluşturabilmek için öncelikle kullanıcıların Google üzerinde hangi aramaları yaptıklarını ve hangi sorulara cevaplar aradıklarını belirlemelisiniz. Sektörünüze göre kullanıcılarınızın ihtiyaçlarını belirlemeli ve ilgili alanlara yönelik içerikler üretmelisiniz.

semantik seo görsel

Kullanıcılarınızın yaptığı aramaları belirlemek için ücretli ve ücretsiz olmak üzere çok sayıda anahtar kelime araştırma araçları mevcuttur. Bunlar içerisinden ücretsiz olarak kullanabileceğiniz en etkili araç yine Google’ın kendisidir. Google üzerinde sektörünüzle alakalı kelimeleri arattığınızda Google ilgili kelime ile benzer ve kullanıcıların sıklıkla yaptığı aramaları karşınıza getirecektir.

Kullanıcıların Google’da yaptığı aramaları ücretli olarak belirlemek için Ahrefs, Semrush ve Keywordtool gibi son derece etkili araçları kullanabilirsiniz.

Ücretsiz olarak kelime analizi yapabileceğiniz araçları incelemek için Ücretsiz SEO Araçları makalemizi okuyabilirsiniz.

B.) İçeriklerinizin Özgün ve Doğal Olmasına Dikkat Edin

Öne çıkan snippet’de yer almayı hedefleyen sitelerin en sık yanlışa düştüğü konu snippet’de yer alabilmek için kullanıcıların sıklıkla sorduğu sorulara, gereksiz içeriklerde ve alanlarda yer vermesidir. Google snippet’de göstereceği sitelerin içerik akışına ve doğallığına önem verdiğinden yapay şekilde oluşturulmuş soru – cevap içeriklerine öne çıkan snippet bölümünde yer vermemektedir.

Bu sebeple ilgili alanda yer alabilmek adına içeriklerinizi oluştururken doğallığa ve içerik akışının düzgün olmasına büyük önem göstermelisiniz.

C.) İçeriklerinizde Soru – Cevap Alanı Oluşturun

İçeriklerinize uygun olacak şekilde sık sorulan sorulara cevap verdiğiniz bir alan oluşturarak içeriğinizin çıkan snippet bölümünde yer almasını sağlayabilirsiniz. Örnek olarak SEO nedir konulu bir yazı yazdığınızda o konu ile alakalı ve kullanıcıların sıklıkla sorduğu soruları, soru cevap tarzında açıklayarak içeriğinizin alt bölümüne koyabilirsiniz. Bu sayede Google botlarını sitenizi taradığında cevaplarınızın ve içeriğinizin kalitesine göre sitenizi hızlı bir şekilde öne çıkan snippet alanına taşıyabilir.

D.) En İyi Cevabı Vermeye Odaklanın

Sektörlere göre değişmekle birlikte site içerisinde soru cevap alanları oluşturmak ve içeriklere sıkça sorulan sorular alanı eklemek herkesin sıklıkla başvurduğu bir yöntem haline geldi. Google’da öne çıkan snippet bölümünde yere alabilmek için kullanıcıların sorularına verilen cevaplar içerisinde en etkili ve en aranan cevap hiç şüphesiz sizin ki olmalı. Sorunun ana fikrinden uzaklaşmadan derinlemesine ve açıklayıcı şekilde vereceğiniz cevaplar hem kullanıcılar hemde Google tarafından ödüllendirilecektir.

Sonuç

Sıfır her zaman birin önünde yer alır, en azından bu durum Google aramalarında böyle. Bizde elimizden geldiğince hem öne çıkan snippet nedir, nasıl kullanılır onu açıklamaya hemde öne çıkan snippetlerin gücünden faydalanarak ne gibi kazanımlar elde edebileceğinizi size mümkün olduğunca anlatmaya çalıştık.

Burada yer alan anlatımlardan faydalanarak sizde sitenizin öne çıkan snippet’ler bölümünde yer almasını sağlayabilir ve sitenizin trafiğini doğal yollardan arttırabilirsiniz

Özellikle internet dünyasında yeni olan ve markalaşma yolunda ilk adımlarını atan şirketler için öne çıkan snippet’lerin gücünden faydalanmayı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Makalemizden aklınıza takılan her türlü soru görüş ve önerilerinizle alakalı yorumlarınızı aşağıdaki soru cevap alanına bekliyoruz.

Dijitalzade

Dijitalzade.com 2019 yılında SEO profesyoneli Oskay GÜNAÇAR tarafından kurulmuş olan bir Dijital Pazarlama ve SEO bloğudur. Sektör içerisinde çalıştığımız çok sayıda başarılı, büyük websitesinin yönetim ve geliştirme (SEO) süreçlerinden elde ettiğimiz uzmanlık ve deneyimlerimizi paylaşmayı amaçladığımız web sitemiz üzerinden doğru ve kaliteli bilginin kolay ulaşılabilir olmasını amaçlamaktayız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu